1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Изработка на bluetooth звучник

Дискусија во форумот 'Слушалки, звучници и аудио продукти' започната од FiC DoGG, 13 Септември 2017.

 1. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Конечно се решив да направам звучна кутија за bluetooth звучникот за во работилницата.
  Кутијата ќе биде изработена од обичен бор, бидејќи веќе имав неколку даски дома, и квалитетот на звукот и не е толку важен покрај сета бука во работилницата.
  Прво со убодна пила ги исеков на груба должина даските, а потоа на дихт ги поминав сите за да ги израмнам малку и дотерам сите да бидат иста дебелина.
  01.jpg
  Бидејќи звучната кутија ќе биде 20цм длабока, а даските се околу 16цм, ќе морам да ги залепам за да ја добијам потребната ширина. За ова ќе ми требаат прави ивици. 02.jpg
  Либелата ја лепам со креп трака за даската за да ми биде како референтна ивица. Така залепени ги минувам низ циркуларот. 03.jpg
  Новата ивица е рамна. 04.jpg
  Новата ивица ја ставам до оградата од циркуларот за да ја дотерам другата страна и добијам паралелни ивици. 05.jpg
  Откога ќе ги средам сите ивици ги лепам даските заедно. 06.jpg
  Со длето и шлајферица го отстранувам вишокот лепак.
  07.jpg 08.jpg
  Потоа на цируларот ги сечам сите на иста ширина, 20цм.
  09.jpg
  Со циркуларот на 45 степена ги сечам страните на потребната должина. 10.jpg
   
  На NiceNaumoski, Tawe, Boldozer и уште 22 други им се допаѓа ова.
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Потоа со глодалица монтирана во маса, правам жлебови за предната страна.
  11.jpg
  На предната страна ја одредувам позицијата на звучниците. 12.jpg
  Со форстнер бургија го отстранувам поголем дел од дрвото. 13.jpg
  Од парче 4 мм медијапан направив темплејт за отворот за звучниците. 14.jpg
  Темплејтот го прицврстувам со двостран селотејп. 15.jpg
  Со flush trim глодало ќе ги направам отворите. Ова глодало има лагер на крајот со ист дијаметар како и ножевите, лагерот се движи по темплејтот а ножот долу ја копира линијата по која се движи. 16.jpg
  Отворите се готови. 17.jpg 18.jpg
  Со 45 степена глодало ги закосувам отворите. 19.jpg После неколку раце со бел спреј. 20.jpg
   
  На Tawe, Boldozer, Necromancer и уште 17 други им се допаѓа ова.
 3. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Бидејќи страните се сечени со 45 степени неможам директно со стеги да ги спојам, затоа прво со креп трака ги спојувам сите страни за да можам да ги смотам како суши :D. 21.jpg
  Потоа со стеги пробувам да ги дотерам да се затворат ќошињата како што треба. 22.jpg
  Со кутијата готова, следи брусење со 120 па 240 брусна хартија. 23.jpg
  После 4 слоја спреј лак, не се познава баш нај нај на сликава.
  24.jpg
  Старата звучна кутија :) 25.jpg
  Звучниците и bluetooth појачалото монтирани внатре. 26.jpg
  Крајниот продукт. 27.jpg 28.jpg
   
  На krisbt, Ребро, Андреј и уште 48 други им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,687
  9,388
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тооо маестро, секоја чест.
  Дупни една дупка од напред меѓу двата звучника да искачаат басовите што ќе се одбиваат од задната страна. Ако има некој постручен нек даде совет
   
  На JasSum и FiC DoGG им се допаѓа ова.
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,611
  3,357
  24 Септември 2012
  Не се става дупка туку цевка. Компресиона нека седи сега за сега, не мора цевка, само гледам дека има дупки кај звучниците, ти треба да се пополнат,и да не пушта од никаде звук. А внатрешноста треба да се наполни со Лио за полнење перници или јоргани. Или ако имаш камена волна или ќебе или нешто такво внатре. И тоа да се прицврси за задната страна за да не мрда.

  https://i.imgur.com/cwMgtJG.png[​IMG]
   
  На Boldozer, StalkeR, kirev и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,713
  11,047
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мене ме мачи тоа што звучките се грдички за кутијата, али ок е, нека свири! Убав проект, бравос.
   
  kirev, igor_xxxx, FiC DoGG и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. K3nPa4i

  K3nPa4i
  Intern

  31
  34
  2 Декември 2015
  Машко
  Иако целта на постот е за звучникот, начинот на кој ти е обработено и објаснето чекор по чекор одлично и патем со “порно“ алат на располагање – го прави постот три пати подобар :) Многу кејфски мини–проект. Бравос!
   
  На StalkeR, loris, igor_xxxx и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Идејата беше да биде компресиона :D, инаку не се дупки тоа околу звучниците, овие се за во кола и имаат лимчиња свиткани на напред затоа изгледа малку шашаво. Во секој случај од ова појачало и овие звучници неможе да се очекува којзнае што, но за во работилница да бучи се повеќе од доволно. Изработкава повеќе ми беше од мерак отколку да добијам нешто плус на квалитет.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 9. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  Остај звучките, кажи што изработуваш во работилницата.
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  За сега ништо посебно, хоби ми е :D
   
  На JasSum и Harrabed им се допаѓа ова.
 11. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  Ете кој ќе ми прави гитара... :)
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,651
  13,009
  2 Август 2012
  Машко
  @FiC DoGG
  Гони ги, не ги слушај тиа се апаши.
  Не отворај дупка ќе изгубиш на ефикасноста и на басовите. И со изолација не претерувај.

  Со DeWalt и Bosch не се прави хоби. Ај сега кажи што изработуваш :)
   
  JasSum, bogoevski и на Gaston им се допаѓа ова.
 13. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
 14. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,873
  1,762
  22 oктомври 2012
  Машко
  @FiC DoGG: Мислам дека многу членови би ти биле благодарни, ако ни ја претставиш работилницата во детали, нормално, кога ќе имаш време ;)
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Хаха, може кога ќе ја досредам, ќе правам нова работна маса/workbench следно и уште неколку полици и слично, кога работам се се збира на масата и околу масата и ме нервира, се гледа и на сликите колку е хаос.
  После масата во план ми се поголема трачна шлајферица и бансек, па можеби ќе има build log и од тоа, само нз колку ќе одговараат за на ИТ форум :D
   
  smole, Triology, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,825
  10,375
  24 Јуни 2009
  Машко
  Само ти направи и објави, на кој не му се допаѓа не мора ни да гледа. :)
   
  smole, Gaston и на Alucard им се допаѓа ова.
 17. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Да не отварам нова тема, конечно стасав да го средам build видеото.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На Boldozer, Costigan_Jr, Necromancer и уште 21 други им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,825
  10,375
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мајсториште :)
  Одлична работа - браво.

  едит:
  Ова ти се вика:
  Од дрво човек ќе направи!
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,611
  3,357
  24 Септември 2012
  Од каде можам да набавам вака квалитетен дрвен материјал во Скопје?
   
 20. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Ова не е нешто квалитетно дрво, обичен бор е, само што обично ги бирам да се со што помалку чворови.
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,611
  3,357
  24 Септември 2012
  Гледам дека е бор најобичен, но каде може да најдам на помали количини еве за вакви ствари, и дворски ствари, само да е пристапно со цена. Инаку има во Хубо бор даски и гредички, само не се многу ефтини. Им ги носат од Дрво Комерц.

  Секако ако има избор и за орев и храст би било одлично.
   
 22. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Обичен необработен бор ти е околу 13000 денара кубик и го имаш на секое стовариште, ама мора да имаш дихт за да можеш да го обработиш добро, и мора да ги оставиш дома даските 2-3 месеца да се исушат добро. Тие во хубо и бриколаж се веќе обработени па затоа се поскапи(плус еден тон маржа секако).
  Храст и орев се изгор, 110 000 денара кубик во една пилана во скопје.
   
  На Costigan_Jr и Psycore им се допаѓа ова.
 23. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Одлично, но доколку лесонитот го смениш исто така со дрвена плоча :D
  Со здравје да си ги слушаш таратајките :D
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 24. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Одлична изработка!

  Не знам колку е поскапо, но единствено што би сменил е изборот на дрво со бука. Веројатно речиси двојно поцврсто.

  Не ме бендисуваат помеките дрва на кои лесно остануваат линии, пример од импресија од пенкало со кое си пишувал на хартија и сл.
   
 25. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  876
  857
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Хаха, лесонитот го ставив како привремено решение... пред две години :D

  За workbench подобро е да биде од меко дрво, така да кога ќе ти падне парчето со кое работиш масата ќе се нагмечи а на тоа.
  Плус едно 3 пати поскапо ќе испадне.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...