• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Измeни на законот за заштита на личните податоци

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
За несакани спам-пораки казни од 500 до 2.000 евра

Ако се докаже дека навистина имало повреда на личните податоци, граѓаните ќе можат пред редовите граѓански судови да тужат за надомест на штета

Праќањето на спам-пораки на мобилните телефони и имејл-адреси ќе се казнува и до 2.000 евра ако тоа се прави без согласност на граѓаните, предвидуваат измените на Законот за заштитата на лични податоци. Законот стапи во сила на 27 август, но казните за повреда на правото на заштита на личните податоци, кои се движат од 500 до 4.000 евра во денарска противвредност, ќе се изрекуваат по шест месеци. Фирмите, политичките партии и сите други што вршат директен маркетинг преку имејл-адресите, мобилните и фиксните телефони, но и во поштенските сандачиња на граѓаните, ќе бидат казнети со глоби од 500 до 2.000 евра. Ако директниот маркетинг го врши граѓанин ќе плати казна од 500 евра, правните лице ќе бидат казнети со 2.000 евра, а раководните лица со 700 евра.

- Имавме поплаки за примени честитки од политичка партија до матурантите во Струмица и во Куманово и писма испратени од коалицијата „Сонце“ со кои им бил честитан роденден на некои граѓани. Политичкиот маркетинг е исто така директен маркетинг, па имаше инспекција, но постапката се' уште трае - вели Зоран Пандев, заменик-директор на Дирекцијата за заштита на личните податоци.

Граѓаните поднеле до Дирекцијата повеќе барања за заштита на податоците, најмногу поради повреди извршени преку електронските комуникации: крадење на идентитет, добивање спам-пораки на мобилните телефони и слично. Поради тоа, Дирекцијата поднела три прекршочни пријави против два телекомуникациски оператора. Со измените на Законот, Дирекцијата веќе нема да поднесува пријави, туку ќе може самата да казнува за повреди на правото на заштита на личните податоци, а жалбената постапка ќе се води пред Управниот суд. Ако се докаже дека навистина имало повреда на личните податоци, граѓаните ќе можат пред редовите граѓански судови да тужат за надомест на штета.За злоупотреба на туѓи лични податоци, во кои спаѓаат матичен број, адреси, телефонски броеви и имејл-адреси, верски и филозофски убедувања, па се' до здравствени и биометриски податоци, граѓаните ќе плаќаат од 500 до 900 евра. А ако такви злоупотреби направат правни лица (фирми, партии, здруженија...), казните ќе изнесуваат од 2.000 до 4.000 евра. Освен овие казни, оние што ги злоупотребиле туѓите лични податоци можат да бидат и кривично осудени на парична или на казна затвор до една година.

- Како што матичниот број е идентитетот на едно лице на ниво на држава, биометриските податоци како што се отпечатоците од прст и скенот на ретината се универзален идентификатор на светско ниво. Ваквите податоци веќе се употребуваат во некои држави, а новитетите на технологијата наскоро ќе дојдат и кај нас, па решивме тоа да го пресретнеме и однапред да ги заштитиме биометриските податоци на граѓаните - вели Пандев.Снимањето со камери на јавни места се третира како обработка на личен податок, па затоа граѓаните мора да бидат информирани дека местата на кои се поставени камери се под видеонадзор.

- Има посебни правила каде може да се постават камери од безбедносни причини. Камери не смеат да се постават на работните места, на пример. Видеонадзорот е дозволен заради контрола на влезот и излезот или заради безбедноста на работниците, но не смее да се користи за оценување на нивната ефикасност. Камери на влезовите на колективни станбени згради може да се постават само ако има согласност од сите станари, а пред влезот на индивидуален стан таа не смее да ги „фаќа“ соседите. Фирмите, пак, што имаат поставено камери на влезовите на други места на објектите, мора на видно место да истакнат известување дека се врши видеонадзор, дали е 24-часовен или од колку до колку часот и кој го поставил - вели Маријана Марушиќ, директорка на Дирекцијата.

Според неа, вакви известувања треба да се постават и кога камерите се поставени на раскрсница и на семафори за да бележат евентуални сообраќајни прекршоци.

- При користење на ваквите снимки треба да се гледа само регистарската табличка, но не и целото возило. Аудионадзорот во најголем број случаи не е дозволен. Тој може да се користи во кол-центрите, може да се снимаат телефонските разговори на Итната помош, полицијата, пожарната, во некои банкарски служби, но никако за прислушување на вработените - вели таа.Дирекцијата досега не можеше да врши контроли на збирките лични податоци на граѓаните што ги имаат МВР и Министерството за одбрана. Со измените, Дирекцијата доби право да врши такви контроли кога станува збор за кривични постапки, дури и во случаите што ги води ДБК за податоци што не се класифицирани како доверливи. Но, ќе може да „ѕирне“ само во дел од нив, кога станува збор за безбедноста и одбраната на државата.

Извор: Дневник
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
I uste da znaea koj im pratil spam.........pa neka go kaznat posle :D
A za kamerite za video nadzor.........mislam deka tie se zloupotrebuvaat od strana na tie sto gi postavuvaat. Na primer golem del od gazdite postavuvaat videokameri za da gi kontroliraat vraboenite a ne za bezbednosni pricini .....
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

биометриските податоци како што се отпечатоците од прст и скенот на ретината се универзален идентификатор на светско ниво. Ваквите податоци веќе се употребуваат во некои држави, а новитетите на технологијата наскоро ќе дојдат и кај нас, па решивме тоа да го пресретнеме и однапред да ги заштитиме биометриските податоци на граѓаните - вели Пандев.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F6DF7188541FAD42B350CB981D256E60

Леле колку пари ќе ми требаат да ја средам гаражата, дворот, да поставам аларами, видео надзор и слично за да не ми го украдат Lamborghinito. Мислам уште не ми е тука, ама сакам да ми е во дворот.
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
Ako ova e vaka, i ako ova funkcionira od navedeniot datum, togas prv sto treba da go prijavat telekom. Vo plikoto so smetkata sekoj mesec doagaat reklami za adsl,razgovori..... Isto taka i za kabelskite, sekoja nova izlezena ponuda, tie odma donasaat reklami na vrata. Ali ipak ova e MK dali ke funkcionira toj zakon ke vidime. A i nesto drugo, Ova sto go pisuva vo zakonot neznam kolku e so standardite. Vo usa, sekoj den vo postenskoto sandace doagaat kupista hartija ( besplatni vesnici , bezbroj reklami , katalozi i sto uste ne ) , a za e-mail pa da ne zboruvam skoj den po 1000 stigaat , pa nikomu nisto. Ako toa se kaznuvase vo usa, do sega ke nivnata drzava ke soberese milijardi $. Ali im teknalo na nasite, im trebaat pari pa udri............
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
А да прашам...Дали и пораките што стигаат од cosmofon за fundial ќе подлежат на овие спам мерки?
Бидејќи секој месец стигнува по некоја порака.
Или пак за наградните игри, дали и за нив ќе важат овие spam мерки?
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Спам не е спам. Станува спам во оној момент кога посакаш да не ти го доставуваат.


Видеонадзорот е дозволен заради контрола на влезот и излезот или заради безбедноста на работниците, но не смее да се користи за оценување на нивната ефикасност.
Не може никогаш да се докаже дека вработениот е мониториран поради безбедност или поради евалуација. Фактот дека е фатен со камера каде не работи не може да се искористи како доказ. Меѓутоа секој вработен има шеф и тој секогаш може да лаже дека го начекал каде не работи, а всушност вработениот бил виден со видео надзор.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Spam

Spamming is the abuse of electronic messaging systems to indiscriminately send unsolicited bulk messages. While the most widely recognized form of spam is e-mail spam, the term is applied to similar abuses in other media: instant messaging spam, Usenet newsgroup spam, Web search engine spam, spam in blogs, wiki spam, mobile phone messaging spam, Internet forum spam and junk fax transmissions.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Овде имаше член на кого му беа повредени правата (drown). Редно е да се заштитат личните податоци, а не на пример за некоја глупост да ти бараат изводи, поседовни листови и останати чуда.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Спам не е спам. Станува спам во оној момент кога посакаш да не ти го доставуваат.Не може никогаш да се докаже дека вработениот е мониториран поради безбедност или поради евалуација. Фактот дека е фатен со камера каде не работи не може да се искористи како доказ. Меѓутоа секој вработен има шеф и тој секогаш може да лаже дека го начекал каде не работи, а всушност вработениот бил виден со видео надзор.

Tokmu taka.........zatoa sekoj vraboten treba da si ima pri raka edno kadronce......vo slucaj sefot da laze :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
е добро значи сега според ова јас можам слободно да им поднесам тужба на космофон

зошто

епа нонстоп ми стиззат пораки те фан даил те ова те она
а за ништо јас самиот не сум се согласил
а тоа се СПАМ:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
MetelGear, мислам дека си се согласил со тоа што си станал нивен корисник. Имаат премногу заштитни механизми за да паднат лесно.
Имаше пред неколку месеци со Топ Шоп "афера", податоците кои ги собираа ги користеа за праќање на рекламен материјал од други фирми. Ама како заврши тоа незнам.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Во тој случај може комотно и јас бидифит да си ги тужам, поради тоа што добивам пораки од нив. Mail-от го оставив за наградна игра и на крај добив спам порака.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
#COMANDER, бидифит, топ шоп, се едно исто. Двете се под Студио Модерна. Имаа многу интересен начин на ширење на спам. Оној што сакаше да учествува во наградната игра, требаше да ја препраќа наградната игра на свои пријатели (на кого ќе стигне), а Студио Модерна се потпишуваше дека не е нејзина вина ако некој ја добие нивната порака, бидејќи друг му ја испраќа. Кога завршија наградните игри, податоците ги употребија за лични потреби. Баш ме интересира дали ќе успеат да го заобиколат сега законот.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
@Taurus да но како што го прочитав ова сепак се има основа
не сум потпишал никаков договор или нешто слично за дозволување на реклами од нивна страна

увек ги читам договорите што ги потпишувам


и има и една политичка реклама
не знам точно кога беше дали лани или поодамна
кога имаше избори на 1ри јуни
ми стиза пошта ова она бла бла неколку флаери
ми честитааат роденден
не знам точно од која партија беше
не пратам тоа ич
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Hmmmm.......... ako dobro razbrav.....znaci nema vise poraki od tipot preprati na 20 drugi ako ne sakas da te snajde nesrekja ?
Aj sea da gi vidam neka mi prakjaat ova zenive vakvi gluposti........ ima da gi tuzam.........ili mozda nesto da potkupat ako nejkjat tuzba ..... ke se dogovorime sto :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.576
Членови
31.491
Огласи
25
Најнов член
Aleksandarst55
На врв Дно