• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Измами преку интернет мрежата

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Невработена кавадарчанка „стана“ милионерка

На „сметката“ од 39-годишната Марина Хаџимустафова досега пристигнале 50 милиони долари, „добиени“ од наследство на болен од сида, оставината од загинат ирачки генерал и од разни лотарии

DA0F0F6D2F56B74AA797E0EE5CA1D2DB.jpg


Милионски суми секојдневно стигнуваат на интернет-адресата на 39-годишната кавадарчанка Марина Хаџимустафова, која досега има добиено околу 50 милиони долари. Бомбардирањето со пораки за големи износи секојдневно стигнуваат од разни страни на светот. Дел од парите „се нечија оставина“, а дел „ги добива на лотарија“. Најизненадувачка за Хаџимустафова била првата порака, оти таа била и најверодостојна за неа. Испраќачот се претставил како кинески банкар. Нему пред некое време „некојси ирачки генерал Мухамед Али му го оставил на располагање своето богатство“.Во пораката стои дека генералот и неговото семејство загинале во војната во Ирак. Банкарот бара трето лице што ќе може да ги подигне неговите милиони. За услугата ми пишува дека ќе добијам 40 проценти од наследството. Треба само да дадам жиро-сметка на која треба да се пренасочат парите - раскажува невработената Хаџимустафова.

ХАКЕРИТЕ БАРААТ ЖРТВИ

Следувале низа други електронски пораки напишани на англиски јазик, за добиени пари по пат на лотарија или друг вид наградна игра. Во една од добивките било вклучено и ново „пежо 407“. Интересна беше и пораката од некојси Жилие Марио, кој бил болен од сида и ме избрал мене по неговата смрт да ги раздадам неговите 18 милиони долари во хуманитарни цели - раскажува кавадарчанката. Таа е невработена и вели дека добро би било барем една од овие приказни да е вистинска. Паралелно со списокот во кој се испишани сумите на лажните добивки, таа има и список со бројки за тоа колку пари им се потребни во моментов за да ги купат неопходните работи во домот. Се шегува дека ако има некој што може да и' помогне да дојде до „нејзините пари“, за посредувањето ќе го награди со половина од вкупната сума. Згора на тоа, додава, ќе и' плати и данок на државата. Но Хаџимустафови одамна знаеле дека во заднина на пораките се кријат хакери-измамници што бараат жртви преку интернет. Да бидам искрена, малку поверував во првата порака за ирачкиот генерал. И таа за болниот од сида беше убаво спакувана. Како се зголемуваше бројот на пораките, се' помалку верував дека среќата го нашла патот до мене. Кога проверувавме една од адресите од која беше пратена електронската порака, стигнавме пред зградата на Обединетите нации во Њујорк. Свесни сме дека таму има воздушна конекција на интернет и дека можно е да се испрати порака од лаптоп - вели виртуелната милионерка.

ВИНОВНИК СУЕВЕРИЕТО

Таа е свесна дека не е единствената што е мета на хакерите. Јасно и' е дека нивната цел не е да збогатат некого, туку да му ги земат и тие пари што ги има. Зошто инаку би барале да им пратам документи за мојот материјален статус, лични податоци и жиро-сметка? - вели таа.Размислувајќи околу тоа зошто толкава експлозија од вакви пораки на нејзиниот имејл, таа и нејзиното семејство дошле до заклучок дека можеби има влијание тоа што таа редовно ги посетувала астролошките веб-страници. А тие што го разбираат добро интернетот, можат да проверат кој какви страници посетува. Хакерите откриле дека Хаџимустафова е суеверна и дека ја интересира хороскоп. Оттаму и нивното убедување дека луѓето како неа ќе им поверуваат на лагите. Сигурни сме дека многумина и ја „нагазуваат“ бананата која на подот ја оставаат хакерите. Тие сигурно испраќаат пораки до милиони луѓе во светот, па доволно им е мал процент да се излажат и да се согласат да издвојат понекој долар за трошоците за пренос на парите. А кога ќе се лизнат на бананата, враќање нема - велат во семејството на Хаџимустафови. Според нив, ова е доходен бизнис од кој некој дебело профитира.
:rolleyes:

Извор: Дневник
 

D

Администратор
31 март 2007
3.540
3.006
www.iwmnetwork.com
Поглуп текст... здравје...:ua:

ВОЗДУШНА КОНЕКЦИЈА НА ИНТЕРНЕТ!? :LOL:

И праќаат СПАМ зашто "има влијание тоа што таа редовно ги посетувала астролошките веб-страници. "

И "тие што го разбираат добро интернетот, можат да проверат кој какви страници посетува. Хакерите откриле дека Хаџимустафова е суеверна и дека ја интересира хороскоп. Оттаму и нивното убедување дека луѓето како неа ќе им поверуваат на лагите."

:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:

Jaooooooooooo македонски новинари, образувајте се пред да седнете да напишете некој текст!!!!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
kako sto kaza D

i sto sea jas posetuvam art GFX sajtovi i mi prakaat mailovi
znaat deka jas ke im poveruvam lol

onaa za vozdusna konekcija e naj cccc
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
e ovaa epten se ufilmala... mene do sega mi stasale 100000000 vakvi poraki i se otide na spam :LOL:

eve vi eden takov "originalen" mail sto mi stasal: :))

Dear Friend ,

I am the head of Accounts and Audit Department of Bank of Africa,
Ouagadougou . I decided to contact you after a careful thought that you
may be capable of handling this business transaction which i explained
below;
In my department, I discovered an abandoned sum of $13.5m US dollars
(Thirteen million, five hundred thousand US dollars).:LOL::LOL::LOL:
In an account that belongs to one of our foreign customer who died along with his entire family in 2002 in a plane crash. Since i got information about his death, The bank have been expecting his next of kin to come over and claim his money because the fund cannot be released unless somebody applies for it as next of kin or relation to the deceased as indicated in our banking guidelines but unfortunately I learnt that his supposed next of kin(his son and wife) died alongside with him at the plane crash leaving nobody behind for the claim .It is therefore upon this discovery that I now decided to make this business proposal to you and release the money to you as the next of kin (I want to present you as his business associate )to the deceased for safety and subsequent disbursement since nobody is coming for it and we don't want this money to go into the Bank treasury as unclaimed Bill.

The Banking law and guideline here stipulates that if such money remained Unclaimed after seven years, the money will be transferred into the Bank treasury as unclaimed fund. The request of foreigner as next of kin in this business is occasioned by the fact that the customer was a foreigner and a Burkinabe cannot stand as next of kin to a foreigner .I agree that 35% of this money will be for you as foreign partner, in respect to the provision of a foreign account, 10 % will be set aside for expenses incurred during the business and 55% would be for me . There after I will visit your country for disbursement according to the percentages indicated. Therefore to enable the immediate transfer of this fund to your account as arranged,you must apply first to the bank as next of kin of the deceased customer. Upon receipt of your reply, I will send to you by fax or email the text of the application. I will not fail to bring to your notice that this transaction is hitch free and that you should not entertain any atom of fear as all required arrangements have been made for the transfer. I expect that you contact me immediately as soon as you receive this letter,and send me your personal data including your recent passport which i will use to fill the application and send to the bank for continuation of this transaction.

Hoping to hear from you immediately.

Yours faithfully,
Dr Wada Dada.
Accounts & Audit Department ,
Bank of Africa

Nb.also give me your telephone and fax numbers for easy communication with you .
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Леле мајко што нема човек да чуе. И како што рече D, поздрав до македонските новинари, прво научете па после пишувајте,сепак има луѓе што не се разбираат во компјутерска технологија. BTW до сега значи јас имам чиста милијарда само треба да ја подигнам. :D
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Секаков свет има на овој народ :)
Јас имам веќе 50 i-pod 3-4 коли, над 100 мобилни телфони кои треба да стигнат во секој момент :)
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
море кога ке дојдат моите 200 милиони од австралиската лотарија...:LOL::LOL::LOL:
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Зарем некој верува во овие глупости?? :chudenje:
А за текстот немам коментар :ua:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Секаков свет има на овој народ :)
Јас имам веќе 50 i-pod 3-4 коли, над 100 мобилни телфони кои треба да стигнат во секој момент :)


i jas tuka nekade ima eden sajt za lotarija koj nonstop mi stiza deka sum dobil 100 milinocinja samo treba da uplatam na nivna smetka pari za transfer :bravo::bravo:

a postarot nesto e bolen ovie denovi taka da treba da mi gi donese do krajot na nedelata
jas pak budala ne znam zosto ne plativ poveke pa so DHL da mi stignat:LOL::LOL::LOL:
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Kako i da e ima luge sto pagaat na vakvi raboti,samo kolku covek treba da bide naiven za da poveruva vo ova.Ti praka nekoj poraka i ti vika ti denes dobi pari.:D:D Nisto na svetov ne e gaga:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.300
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно