1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Изложеност на азбест

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Vlatzki, 9 oктомври 2019.

 1. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  305
  1 Мај 2008
  Работејќи вчера кај еден другар (местење на LED плафоњерка), при бушење на дупки за монтирање на држачот од плафоњерката, бушев во тврд, жолтеникав материјал налик на цигла.
  Од првин мислев дека е дрво, но при бушењето се однесуваше многу поразлично од дрво, ситна жолта прашина имаше и тешко но сепак мазно се бушеше со бургија за метал. Куќата е повеќе од 70 години стара.

  Колкави се шансите овој материјал да е азбест ?

  Кои се опасностите од краткотрајната изложеност на азбестна прашина (не повеќе од саат време) ?

  Имал ли некој искуство со ваков проблем ?

  Фала.
   
  Последна промена: 9 oктомври 2019
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,895
  26,221
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Штетноста е сигурно помала од годишното дишење на пм10. Тоа е проблем а не азбестната прашина брале мој.
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Маша

  Маша
  On your way to fame

  288
  639
  24 Април 2007
  Женско
  Ја што сум гледала по некои fixer upper renovation shows ако налетаат на азбест одма викаат специјални фирми да го хендлаат, па после продолжуваат со бушње, ковање :) Ама е како fiber-ест материјал, бел, кафеав или зеленкаст мислам. Проблематичен е ако директно вдишеш голема количина или ако си изложен за време на долг период.

  За следен пат, направи си навика со маска да работиш, не мора баш свашта да дишете, иако има и пострашни работи во воздухот што го дишеме.
   
  Последна промена: 9 oктомври 2019
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  305
  1 Мај 2008
  Фала ви на одговорите.

  Прв пат сретнувам ваков материјал, и стварно мислев дека е дрво. Ама кога веќе почнав да бушам, добушив...

  Од сега во иднина повеќе ќе обрнувам внимание што треба да се буши а што не треба да се буши... Пошто не све што се буши треба да се буши.
  (лол)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Знаеш како викаат, ко не буши свашта, тај не буши ништа јебига.. :D
   
  На Vlatzki и smole им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,266
  3,788
  18 Април 2007
  "Пеглал - не пеглал, пегли време пролази."
   
  damil, toplel, Vlatzki и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...