1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Излезе новиот Firefox 3.5

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Delicon, 30 Јуни 2009.

 1. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  755
  173
  10 Јуни 2007
  Излезе новиот Firefox 3.5 кој може да го преземете од www.getfirefox.com

  Исто така можете да го следите во живо преземувањето на Firefox 3.5 низ целиот свет. http://downloadstats.mozilla.com
  Моментално има 988,129 преземања...
   
  1 person likes this.
 2. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Браво за информацијата. Само гледам од македонија никој не слегва. Досега само 900 ја имаат слезено
   
 3. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  благодарам за информацијата не бев цел ден на ПЦ ова баш ме израдува со душа ја чекав.
   
 4. iivviiccaa

  iivviiccaa
  Intern

  303
  11
  21 ноември 2008
  Па ретко кој може да се снајде со нашиов јазик на mozilla firefox :D
   
 5. joveBT

  joveBT
  Intern

  74
  11
  8 Јануари 2009
  Па што ке им е на Македонците мозила кога знаат дека е многу поспора од другите пребарувачи и затоа веке никој не сака да ја користи кога има подобри од неа!:bravo:
   
 6. darknessdimi

  darknessdimi
  Intern

  220
  4
  5 Март 2009
  баш супер што излезе и финална 3.5

  иначе @joveBT мислам дека во сите анкети и такви работи мозила фајрфокс победувва така да ...

  иначе сите бираме по вкус и по навика
   
 7. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Па сеуште користам safari јас(многу е побрзо) ама нема addoni како што има за firefox

  Се гледа во која држава е слезена мозилата а не а кој јазик. Јас на македонската мозила неможам ниако да се снајдам (мислам дека е навик, користев 2 години англиска мозика и излезе македонската и неможев да се навикнам.
   
 8. Busav

  Busav
  Intern

  595
  21
  10 ноември 2008
  Mozilla the best:p
  Ги имам во пц Opera, Safari i google chrome и сепак мислам дека Mozilla-та е подобра од сите три
  мое мислење:p
   
 9. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  915
  68
  18 Јуни 2009
  имам проблем со download-ирањето го вади 404 not found!!!

  помош ве молам
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,022
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А го средиле ли јадењето на многу ресурси?
   
 11. the.Escapist

  the.Escapist
  Intern

  266
  20
  21 Јануари 2009
  Пробав да користам IE8 ама не е то то... :D

  btw, би требало да имаме нов рекорд во превземања
   
 12. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,342
  1,069
  3 Декември 2008
  Машко
  Разгледајте што е ново во Firefox 3.5
   
 13. joveBT

  joveBT
  Intern

  74
  11
  8 Јануари 2009
  ^ Не ме убеди сепак човеков за да почнам да го користам Fifrefox пошто ЈАДЕ РЕСУРСИ но иако морам да признаам дека за него постојат многуи аддони сепак што е така така е:))
   
  1 person likes this.
 14. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  915
  68
  18 Јуни 2009
  го спуштив firefox и задоволен сум дека многу е брз. Ова е то шо ми требаше за овој ѓубре комјутер шо го имам
   
 15. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Ja имаш пробано 3,5 или само колку да напишеш нешто?
   
 16. joveBT

  joveBT
  Intern

  74
  11
  8 Јануари 2009
  Да бе ја имам пробано ги имам сите интернет пребарувачи и сите ги имам пробано и знам како дишат без гајле ти за тоа друго нешто да не сакаш да ти објаснам ??:ha:
   
 17. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Моментално има некакви проблеми со серверот..
  [​IMG]

  Баш ме интересира дали има некакви подобрувња..

  Инаку, според вас лично, зошто мислите дека е подобра? Наведете по некоја точка според вас, кое е подобрувањето на Firefox 3.5 во однос на предходните верзии ?
   
 18. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  755
  173
  10 Јуни 2007
  Пробај пак, на секоја посета ти дава да го симнеш од различен сервер.
   
 19. bl0ck

  bl0ck
  Intern

  181
  19
  26 Јуни 2009
 20. kvarz

  kvarz
  Intern

  100
  0
  1 Јуни 2009
  Прво нешто што приметив е дека поспоро ми стартува од верзија 3.0.10, што не е добар знак. Веќе долго време го користам Chrome, а Firefox само за потреба на некој addon.
   
 21. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Веќе го инсталирав. Првичните впечатоци се солидни. Приметив дека е побрз, има корисна опција за Private browsing, има доста корисни опции при гледање на видеа.... а мислам дека троши помалку ресурси од претходната верзија.
  Во секој случај треба малку повеќе да се истестира за со сигурност да се потврдат предностите или недостатоците. :)
   
 22. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,266
  534
  3 Април 2008
  Од http://softver.org.mk/damjan/01246441147

  Firefox 3.5 излезе и тоа на 70-тина светски јазици, но не и на македонски.

  Во последен момент се случила некоја збрка со македонскиот build што го оневозможува системот за автоматска надоградба, и мораше да биде повлечен. Јас проблемот го приметив веќе во RC1 и ја поправив грешката, но во последните моменти по грешка таа поправка била одфрлена за конечниот build.

  Останува да видиме дали ќе се појави 3.5 покасно, или пак ќе се чека на 3.5.1.

  Се си мислам дека сите оние силни патриоти кои потпишуваат разно-разни молби по интернет, да одделеа малку време да тестираат и пријавуваат грешки, порано ќе го увидевме проблемот и ќе ја намалевме можноста за грешка... но тоа е реалноста, show must go on.

  Од друга страна, тимот за локализација на Firefox се намали за 50% (по бројност, а 90% по преведувачки труд), нешто заинтересирани да ја продолжат работата не сретнав, па можеби show may not go on anyway.
   
 23. angel485mk

  angel485mk
  Gaining Experience

  267
  60
  26 Март 2008
  Машко
  Побрз е е од претходната верзија
   
 24. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,798
  75
  7 Април 2007
  Ми се свиѓа поради приватно сурфање
   
 25. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  @gdamjan, за колку време би требало да се среди тоа?
   

Сподели

Вчитување...