• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Изгорена матична

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Имам стара изгорена матична AsRock P4i45e. Процесорот е здрав, меморијата, напојувањето и сето тоа. Сакам да знам, ако не најдам иста ваква матична, која е најблиска до оваа, да пасуваат сите овие компоненти?

Јас сметам дека е Asus P4P800S, само што има Intel 848P Chipset, т.е Northbridge и Southbridge, socket-от е ист, што значи ќе влезе процесорот :D

Што мислите вие?

Ако знае некаде од кај има половна матична плоча како оваа нека пише, или како што вие мислите.

Благодарност однапред.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова го имаш во СЕТ:

®P4S8X-MX, Pentium 4 Socket 478 SiS SiS661GX/964 800(O.C.)/533 8XAGP, 2DDR, IDE 133*2+SATA*2, Raid RAID 0, 1, JBOD:SATA*2 ports ,LAN 10/100, Audio ALC655-6CH , 1394x0, USBx8, micro ATX

Asus
Цена (со ДДВ) 2.878 ден. / 44,23 €
Гаранција 90 дена
ДДВ 5%
Шифра 24403
Количина ИмаОва го имаш во ТДК:
MB MSI 945GCM478-L,s.478, 945GC Chipset, VGA onboard,FSB 800, 2xDDR2 667Mhz, 7.1Ch. , Gbit LAN
гаранција: 36 месеци. 2,689.00 ( 43.37 € )
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Вторава матична баш не одговара. Не поддржува DDR SDRAM или кај нас попознато DDR1, и нема AGP слот за графичката.

Првата мислам дека е таман, ама многу скапо, знаете ли некој нешто половно за 25-35 евра?

Онаа Asus матична што ја наведов во постот одговара ли, оти најдов нешто половно на интернет?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во право си за втората, изумив за DDR и AGP....
Половни....што знам, мачка во вреќа. Стегни оглас, па со господ напред. А и прошетај по фирмиве и прашај некој да не има на залиха нешто.....
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Ок, фала многу за советите. И јас барав половни на интернет, ама ептен слабо, ништо нема. Ако најдете случајно на интернет пишете.

Поздрав.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Tesko deka ke najdes nesto po firmive.......a i ako najdes taa e reparirana.......ili so drugi zborovi dignata od mrtvi :D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.820
30.685
kalco.ru
Се наоѓа али не дошол до вистинското место...мора да има таква плоча по некој магацин
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако и има во некој магацин, се чува за сервисирање на соодветни конфигурации купени кај нив.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.527
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно