1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор помеѓу 6 смартфони

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Enigma, 17 Јули 2015.

 1. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Sony Xperia E1, LG Joy, Microsoft Lumia 532, Huawei Ascend Y330, Alcatel Pop D5 или Alcatel Pop C7?

  Доаѓаат од понудата на ONE, и стварно немам друг избор, буџетот е премногу тесен. Смартфон најчесто користам за нет, музика и гледање филмчиња (секојдневни работи), и многу ретко (скоро никогаш) играм на него. Е сега, мене најмногу ме привлекува Lumia-та, бидејќи досега немам користено мобилен Windows, и плус има 1GB RAM и 8GB простор, најмногу од набројаните смартфони. Најбитно ми е мулти-таскингот да лизга, многу нормално не очекувам да имам пуштено 20 програми одеднаш од смартфон во оваа класа, но не сакам да имам засецнувања или доцнење кога ќе се префрлам од песни на Mozilla, или YouTube. Помагајте другари стварно не знам што да одберам. Секој совет и искуство со некои од смартфониве се добредојдени. Благодарам однапред ;)
   
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Моја препорака ти е лумиа 535.
   
  На Ace Lud и Enigma им се допаѓа ова.
 3. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Колку што можам да видам, 535 и 532 имаат иста конфигурација, освен во поглед на екранот, кој реално нема да ми смени многу. А и за малку е над мојот претесен буџет. Ако стварно е доста подобар од 532, ќе го земам предвид.
   
 4. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  И моја препоракa e лумиата, има по испеглан OS од пример андроидот кај D5 C7 и сл, а и поголема подршка ќе имаш со windows.
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Благодарам за советите, лумијата ќе ми биде примарен избор. Е сега, бидејќи сите останати се Android смартфони, кои од нив е најдобар, без Lumia-та? Во случај Lumia-та да ја нема, па да бидам приморан да одберам Android смартфон. Благодарам.
   
 6. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,148
  4 Јули 2013
  Би идел на LGto освен лумиата.
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Windows телефон нема ни Мозила ни Јутуб - BUMMER!

  ти продаам Lumia 920 ;)
   
 8. Enis-Phantom

  Enis-Phantom
  Gaining Experience

  339
  433
  18 ноември 2013
  Машко
  прв избор лумиата ако нема (твојот хипотетивен пример) тогаш ЛГ секако ни под разно Е1 - НИ ПОД РАЗНО...
   
  kirev, Enigma и на STEFF им се допаѓа ова.
 9. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Овие телефончињава се преку договор, така што ништо од бизнисот. :(

  Штом нема ни Mozilla ни YouTube на Lumia, таа отпаѓа од избор (dammit). Бидејќи LG ми го препорачувате, нема да биде проблем dual core процесорот? Мислам дека Pop D5 би бил подобар избор со својот quad core процесор. Што мислите Вие? Или пак ако можам да ја најдам C7 верзијата со 1GB RAM?

  Какви проблеми има Е1?

  Леле, стварно помагајте, преку тасета ми е од вакви избори.
   
  Последна промена: 17 Јули 2015
 10. Enis-Phantom

  Enis-Phantom
  Gaining Experience

  339
  433
  18 ноември 2013
  Машко
  Е1 е (извини на израз) најголемото сра.е што постои од смартфон селекцијата проверено лично земав на татко ми и за девојка ми (татко ми сеуште го има) можам да ти кажам дека лагува човече на кревање слушалка за повик а не друго, да не збориме за друго подобро :) мој совет заобиколи го како опција воопшто :) - дополнително ако можеш пробај со Ц7 со гига верзијата валда би бил добар провери ривјуа на нет (иако не секогаш се точно претставени телефоните така на долг рок е друга прича секогаш) - поздрав од мене :)
   
  Стап, kirev, STEFF и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  702
  1,238
  5 Јануари 2012
  Јас користам myTube! и одлично работи. youtube го нема како апликација по вина на гугл ама со вин10 и тоа ќе се смени, од мајкрософт најавуваат подршка на иос и андроид апликации.
  Ја имам пробано 535... 640 што ја користам е неколку класи горе а сепак цената e некои 2000 денари разлика, сепак гледам го нема во понудата на ОНЕ.
   
  На Enigma и Banjifiko им се допаѓа ова.
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  351
  9 Февруари 2008
  Многу е битно ако зимаш Windows телефон да провериш претходно за апликации. Види дали се апдејтувани апликациите што највеќе би ги користел, види дали нема официјални и дали се добри алтернативите. Ако ти се многу битни македонски апликации или snapchat не би требало да земеш windows. Не се знае дали и какви апликации ќе добиеме со новиот windows, не мора да се потпираш на претпоставки или ветувања кога можеш на сигурно да одиш со Андроид. А во поглед на перформанси скоро кај секој уред Виндоусот е подобар како ОС отколку Андроид, иако најмногу зависи од хардверот.


  Изгуглај малку за секој телефон пред да го земеш. Пример јас имам Lumia 535 и имам проблеми со тачот, како и останатите 90% од корисниците на Лумиа 535. Ама се издржува и не е толку голем проблем, зашто секако не го користам за игри (а гледам дека ни ти нема да го користиш). Има многу добар дисплеј, па ќе ти одговара телефонот ако го користиш за гледање филмови. Мене browser-от ич не ми е битен. Не правам некои комплицирани работи па да ми треба напреден броузер. Не мора да е на Мозила, добар е IE, а сега претпоставуавм дека новиот Edge од Windows ќе биде многу подобар од IE.


  tl;dr - не зимај лумиа 535 ако ти се битни апликациите или тачот, ама има супер дисплеј и супер перформанси
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  Земи си ја 535 Lumia-та и ич не се секирај што нема јутуб и мозила.

  Јутуб можеш да си гледаш преку internet explorer-от.
  Знам,сите мрзиме IE али на Windows Mobile 8.1 Internet Explorer е испеглан до перфекција,нема да најдеш подобар броусер за виндоус фоун од IE.

  За јутуб ќе најдеш некоја алтернативна апликација како myTube и тоа е тоа.

  Андроид телефон во овој ценовен ранг ќе ти трокира до бесвест,
  така да,ако сакаш "мазен" и флуиден уред со овој буџет,единствен избор тие 535.

  E1 заборави го,освен ако си мазохиста и сакаш да се нервираш :) (шала)
  Батали го и LG а и Алкател ако сакаш мазно искуство за минимална цена.

  Да повторам уште еднаш :)
  Најмазно ќе ти работи ВинФоун во овој ценовен ранг.

  Позз ;)
   
  Enigma, Jedah и на STEFF им се допаѓа ова.
 14. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Штом нема Mozilla на Lumia-та, тешко да ја земам, бидејќи имам акаунт на неа со букмаркс, акаунти и лозинки... Едноставно многу ми е битна. Е сега, мене LG бидејќи го препорачаа неколку корисници горе, мислев да ми биде изборот, ама кога видов дека има само дуал кор процесор, некако ме одврати, затоа што двата Acatel-а имаат квад кор процесори.
  Што можам да изгубам ако го земам Pop C7 со 1GB RAM верзијата, но со Jelly Bean во спроедба KitKat-от на Pop D5? Благодарам.
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не се толку сра*е Алкател. Сони и Самсунг у долна класа се тешко ѓубре.
   
  На Enigma и STEFF им се допаѓа ова.
 16. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  lg јата имаат малку за складирање,од тие 4 гб мислам дека има реални 1,5гб слободни.
  ја би или лг или еден од алкателите.
   
  На Enigma и kirev им се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Исто
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  A pravat li razlika dopolnitelnite dve jadra na alkatel-ive? Ako pravat razlika, nema logika da go zemam LG Joy. Se izvinuvam za latininicava.
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Друже, 24 саати у денот ќе биде со тебе. Мислам е поважно да ти се допаѓа и физички... Оди види ги, фати ги у рака, ова она... За тие пари толку
   
  На STEFF и Enigma им се допаѓа ова.
 20. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  Јас би ја земал лумиата пред сите овие ако треба и ќе се тепам за неа хаха имаш хром мислам на лумиата што ќе ти е мозила башка позади капачето се мења го има во повеќе бои дефинитовно најдобар избор.
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,620
  4 Септември 2008
  Сите се катастрофа од хардверски аспект, ама ако мораш Лумиа.....
   
  Последна промена: 17 Јули 2015
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
  Ниеден од наведените за пари
  За без пари Lumia
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Во споредба со мојот претходен телефон, кој беше сингл кор со 512MB RAM, кој ми ги задоволи потребите до некаде, мислам дека некој од овие ќе ми биде таман. Патем кој телефон би бил на второ место после Лумијата, бидејќи недостатокот на Мозила и ЈуТјуб, стварно ме кочи за да ја земам а и сакам да прочитам различни мислења.
   
 24. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,264
  25 ноември 2014
  зашо да нема јутуб на windows phone? >.> башка си користел мозила на еднојадрен андроид со 512мб рам?
  you are a god damn war hero! o7

  шеги на страна, телефониве се претерано слаби и спори, ако нејкеш да рчкаш да пробуваш кастом ромови за андроидите за да лизга (can confirm, стаив CM 12.1 android M на Huawei U8860, сеа си лета) ондак земи виндоус телефон пошо не е ко да имаш избор ко што глеам

  Ако не те фаќа сафра да користиш таков телефон - тоа ти е тоа.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Bane

  Bane
  Gaining Experience

  188
  162
  11 Септември 2011
  Машко
  На Windows платформата постои алтернатива за Youtube апликацијата и се вика Tubecast. само можам да ти потврдам дека е закон! дури и подобра од оригиналната youtube апликација од google според многу корисници. Има и про верзија која се плаќа некој долар.
   

Сподели

Вчитување...