• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на хостинг компанија

niksa

Intern
9 јуни 2008
2
0
Гледајки ги "Македонскиве" хостинг компании дојдов до hostiraj.com. Доста се евтини за тоа што го нудат (за 4$ - 15GB простор i 300GB сообраќај!!!!!). Зашто неам појма која е фирмава, ми треба ваше мислење за нив, искуство или предлог за други хостинг копмании.

http://hostiraj.com
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
стварно овака ми изгледа ок компанија

дали некој имал искуство со неа:)
 

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
хм мојот избор би бил www.mkhost.org . Имаат одлична подршка , стабилен и сигурен сервер и веќе се докажани како фирма а за www.hostiraj.com првпат слушам па ако има некој повеќе инфо. нека пише
 

hostiraj

Intern
14 февруари 2009
1
0
Hostiraj.com е повеќе од одличен хостинг.

Не само што нуди многу за ефтини пари туку има и 24 часовна подршка, 7 дена во неделата. Само испратете тикет и одговор добивате за неполни 5 минути.

До сега сме немале поплаки ниту забелешки од никој од нашите клиенти.

Хостирај е хостингот кој прв воведе револуционерни цени во Македонија во време кога сите наплаќаа (а некои сеуште и наплаќаат) огромни суми за мизерни 500 MB и 1 GB сообраќај.

Ако најдете некој во Македонија со подобра понуда имате бесплатен хостинг.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.118
kalco.ru
@hostiraj Најстрого е забрането спамирање на форумов.Те молам прочитај ги правилата пред да почнеш да постираш
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
@hostiraj

Иако fatal1ty_ веќе те предупреди, ете и јас официјално ќе ти повторам.
Гледам нов си на форумов и затоа морам да те предупредам да внимаваш со рекламирањето на твојот хостинг. За почеток читни ги Правилата на форумов. Спамот е забранет тука. Еве ти извадок од првото правило:

1. Строго се забранува било каков вид на спамирање.
Македонски ИТ форум не е место каде што ќе биде толериран СПАМ-от. Бесплатното рекламирање на Вашата компанија, сајт, фирми или било што друго проценето од модераторите/админите како СПАМ ќе биде отстрането и ќе се смета дека вршите злоупотреба на форумот за очајно рекламирање. Внимавајте како и на кој начин го истакнувате Вашиот вебсајт, компанија и др.

Поздрав!
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
44
Зошто велиш дека hosting.com има најдобра и најевтина понуда. Пробај на mkhost.org . Условите околу хостингот се исти можеби има помалку веб простор и bandwidth но сепак што ќе ти е 300GB трансфер.. Инаку оваа веб страна за хостинг која ја најдов на интернет е и првата со поволни цени за ASP.NET. Ако приметиш скоро сите други фирми поджуваат само PHP но не и АSP.NET. Провери па избери твој избор.:p
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Абе се јавив во марнет за домеин сум заинтересиран, и ко што ми објасни тој прво треба да знам каде ќе го хостирам сајтот, па после да го земам домеинот. Мене сето тоа ми звучи некако ОБРАТНО :)
Да не не ми објаснил ко што треба?!
Мислев можам да си земам домеин, а откако ќе го направам сајтот да го хостирам каде што ќе ми одговара и завршена работа...
Ај хелп...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Абе се јавив во марнет за домеин сум заинтересиран, и ко што ми објасни тој прво треба да знам каде ќе го хостирам сајтот, па после да го земам домеинот. Мене сето тоа ми звучи некако ОБРАТНО :)
Да не не ми објаснил ко што треба?!
Мислев можам да си земам домеин, а откако ќе го направам сајтот да го хостирам каде што ќе ми одговара и завршена работа...
Ај хелп...

Да, кај нас е обратно. Мораш прво хостинг да обезбедиш.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Да, кај нас е обратно. Мораш прво хостинг да обезбедиш.

Kај нас е све обратно :)

Што се однесува до земање домаин заврши све со хостингот и избери хостинг што ќе го користиш подолго време односно што нема да го мењаш за брзо време зашто за било каква промена треба да ја извезтиш марнет и тоа по ушасно долга процедура, па после и да чекаш ужасно долго време.

Колку за пример... при последното менување на DNS серверите чекавме едно 2 недели+ (ако добро се сеќам) и интензивно вртев 5 дена за убрзување на целиот процес.

Околу hostiraj.com немам што да кажам, првпат слушам. :) (сепак кажав нешто :p)

Стефан.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1.051
64
Хммм јас не би ти го препорачал mkhost.org бидејќи серверите на тој хост се тука во куманово. Така да незнам каква конекција би имале. Разгледај го www.host-mk.net , додека пак јас имам прекрасно искуство со offshorehost.eu.

host-mk.net има конфигурација dual xeon 4GB RAM додека пак (серцерот е во УСА сопственикот е од македонија) offshorehost.eu
има конфигурација C2Q 8 GB RAM(серверот е во холандија, а и сопственикот е од таму.)

Иако и двата од горе наведениве се добри но зависи за што ти треба тебе хост.

Но твоето прашање беше дали hostiraj.com е добар хост.

Мене ми изгледа почетнички средена странава. Така да големи се шансите и екипата да е таква(немам искуство со нив затоа не сум сигурен)
 

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
^ И јас имам добро искуство со offshorehost.eu ке ви заврши голема работа доколку си земете хостинг и серверите имаат над 250 mb/s конекција и сум екстра задоволен од нив
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Разгледај го www.host-mk.net , додека пак јас имам прекрасно искуство со offshorehost.eu.
...
Иако и двата од горе наведениве се добри но зависи за што ти треба тебе хост.

Но твоето прашање беше дали hostiraj.com е добар хост.

Мене ми изгледа почетнички средена странава. Така да големи се шансите и екипата да е таква(немам искуство со нив затоа не сум сигурен)
oftopic а какви се www.host-mk.net со готов јоомла темплејт

изглед на страна нема никакво везе
моментално на еден хост сервис што имам скоро неколку месеци им стоеше стара страна и comming soon

али добри се нема uptime и ако има многу брзо се средува

незнам зошто но не верувам во македонски хост компании
а не мислам на оние кои изнајмуваат сервери од странство и препродаваат туку сервери кај нас
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
hostiraj.com me razocaraja.
pisav mail da prasam dali vo slucaj imaat podrska za java ili pak dali vo idnina ke ovozmozat... na to prasanje mi bese vraten mail

Zdravo

Nashite serveri se na Linux, a za java/jsp treba windows server.
Vo bliska idnina ne e planirano voveduvanje na Windows serveri.
Windows serverite vo sushtina se popodlezni na napadi zatoa preferirame Linux konfiguracii.
www.Hostiraj.com

.....
 

KGB

Intern
7 март 2009
48
1
или пак не им се тропат пари на windows server :LOL:
јас можам да ви го препорачам 1&1 за хостирање и за се јес да нема .мк али ако не е болка за умирање и .сом ќе сврши работа

додуша ке му направиш трансфер на .мк и на 1&1
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
Да прашам дали некој го користел до сега http://mochahost.com/ ?

Вака како што гледам речиси се им е "UNLIMITED", а и доста ефтини цени !
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.228
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно