• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на Хостинг компанија

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.651
4.175
Гледајки по интернетов, од тоа што видов, и од некои коментари тука, ај уште еднаш да прашам за мислење.
Значи ми треба хостинг план до кај 10 долари, со сите марифети (CPanel, DNS management, multiple domains, Joomla i ostanato, ....) и до сега стигнав до овие:

www.hostmonster.com
www.bluehost.com
www.godaddy.com

Нешто искуства со нив, или предлози за неШто слично ам што сте го пробале и сте задоволни.
 

CD-ROM

Баниран/a
14 јуни 2008
9
0
hostmonster i bluehost e edna firma ali licno jas imam loso iskustvo so niv!
cesto se izlozeni na hack napadi od strana na konkurencijata i cesto se slucuvalo stranite da ne rabotat! Momentalno sum na www.bizhostnet.com и е супер!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ни јас не би ти препорачал на HM i BH не гледај некоја хост компанија да е популарна и сите таму да хостуваат туку напротив да не е толку позната но наравно да е квалитетна:))
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.651
4.175
Е ај де дајте предлог. Отворен сум за предлози.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Мене 50webs.com ми се добри.Имам хостирано таму неколку страни на FREE и супер е.
 

darkoo

Intern
12 март 2008
12
1
пробај http://www.ixwebhosting.com

 од скоро сум таму и немам поплаки а пријателите кои ми го препорачаа се таму подолго време.

се рекламираат како втора најголема хостинг компанија. и имаат интересни неограничени пакети :)
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
По мене изборот на хостинг компанија зависи од многу фактори.

Како прво, не ја гледајте цената и условите секогаш.

Еве пример:
Компанија која нуди одлични услови за малку пари е добра за статични сајтови (обичен html од 5-6-10 странички).

Зошто?
Затоа што ако те „намамиле“ тебе, исто така „намамиле“ уште 1000 други корисници и кога сите дигнат Joomla или сл. серверот е оптеретен, а јоомла бајаги го оптеретува серверот.

Друга причина:
Ако „дигаш“ Joomla, а е наменета за македонска публика, нема логика да се става на сервер во Tunguzija. Подобро е да биде физички лозиран во МК, затоа што ќе биде побрзо отварањето поради тоа што нема податоците да „патуваат“ од Tunguzija, како второ, серверите што се во МК се помалку оптеретени со Joomli и eksploiti.

Ова е 100% проверено.

Додека имав динамичен сајт на некој странски шеаред хостинг, беше спор, кога го префрлив на сервер во МК, е многу побрз. Оптеретеност на процесорот на странските сервери секогаш е на максимум.

Значи, доколку се работи за статични странички (не се оптеретува процесорот) може шеаред хостинг. Доколку се работи за динамичен сајт (а публиката е македонска), многу подобро е да се земе македонски хостинг.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Neotel.

Земеш компјутер (некој интер, со 2 сата дискови, 2 гига рам), однесеш го во неотел, шибнеш го на нивна мрежа, и „пичиш“ :)

(малце поскапо решение ама квалитетно)
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
По мене изборот на хостинг компанија зависи од многу фактори.

Како прво, не ја гледајте цената и условите секогаш.

Еве пример:
Компанија која нуди одлични услови за малку пари е добра за статични сајтови (обичен html од 5-6-10 странички).

Зошто?
Затоа што ако те „намамиле“ тебе, исто така „намамиле“ уште 1000 други корисници и кога сите дигнат Joomla или сл. серверот е оптеретен, а јоомла бајаги го оптеретува серверот.

Друга причина:
Ако „дигаш“ Joomla, а е наменета за македонска публика, нема логика да се става на сервер во Tunguzija. Подобро е да биде физички лозиран во МК, затоа што ќе биде побрзо отварањето поради тоа што нема податоците да „патуваат“ од Tunguzija, како второ, серверите што се во МК се помалку оптеретени со Joomli и eksploiti.

Ова е 100% проверено.

Додека имав динамичен сајт на некој странски шеаред хостинг, беше спор, кога го префрлив на сервер во МК, е многу побрз. Оптеретеност на процесорот на странските сервери секогаш е на максимум.

Значи, доколку се работи за статични странички (не се оптеретува процесорот) може шеаред хостинг. Доколку се работи за динамичен сајт (а публиката е македонска), многу подобро е да се земе македонски хостинг.

Nemora da znaci zavisi od samiot server kako istiot se neguva i menagira. Kolku poseti imas na samiot sajt i slicno.
Denes e mnogu namalen pingot pomegu MKD i USA na primer. Vo MKD ako pingas bi odel od 20-50ms dodeka vo usa do 150-250MS. Za web strana i Joomla i drug web softver toa e MNOGU mala razlika koja ne bi ja osetil nitu ti nitu posetitelite se razbira ako serverot ne e optereten.
Se razbira stanuva zbor za SHARED hosting, podole opisuvas ti COLOCATION (NOSENJE NA TVOJ SERVER VO DATA CENTAR I POVRZUVANJE NA NIVNATA MREZA ISTN ) toa e druga matematika. Ako stanuva zbor za SHARED hosting ili VPS pa i DEDICATED togas matematikata MKD > USA ednostavno ne e za sporeduvanje od pricina sto soodnosot kvalitet cena e vo polza na USA zasto vo MKD dobivas malku pogolem kvalitet ( SAMO VO ODNOS NA PING!!!! i ODZIV NA SERVEROT!! ) a za MNOGU MNOGU pogolema cena.
Inaku ako gi zememe i drugite faktori za kvalitet togas MKD momentalno e DALEKU pozadi USA vo pogled na web hosting i negovata cena.

Inaku eve kako izgledaat vrvnite data centri vo USA kade se hostiraat web stranicite.
Код:
http://www.stargate.com/
. VO slucajot ovoj data centar e isklucivo za Colocation no i drugite Data centri so se prikazanite moznosti. Ne veruvam deka vo MKD ova moze da go ponudi nekoja kompanija.

IZVINETE NEMAM KIRILICNA PODDRSKA NA OVOJ PC VO NET KAFE SUM :)
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Гледајки по интернетов, од тоа што видов, и од некои коментари тука, ај уште еднаш да прашам за мислење.
Значи ми треба хостинг план до кај 10 долари, со сите марифети (CPanel, DNS management, multiple domains, Joomla i ostanato, ....) и до сега стигнав до овие:

www.hostmonster.com
www.bluehost.com
www.godaddy.com

Нешто искуства со нив, или предлози за неШто слично ам што сте го пробале и сте задоволни.

Godaddy nema da ti nude Cpanel,isto tako i Fantasctico koj sluzi za avtomatsko instaliranje na skripti.
Na godaddy ke morash se "manual" da pravish,mojta preporaka ti e
www.hostgator.com imash mnogu eftin i dobar hosting za tie pari.
Malce kasnat so podrskata,ali softrverot i hardverot im e sekogas "up to date".
 

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
Дечки, знам дека темата е постара, ама сепак би сакал да прашал дали некој има некакво искуство со hostiraj. com. mk
Нормално..и какво;)...
 

djurob

Intern
21 септември 2009
2
1
Здраво.

Дали некој има искуство со хостирање на 1&1? Претпоставувам дека примаат интернационални домени и дека може .мк домен да се пренасочи кон нивните именски опслужувачи но неможам да најдам официјална информација дали тоа е навистина така пред да им ја дадам кредитната картичка.

Значи има ли некој вакво искуство со хостирање на .мк домен на 1&1?
 

DalisiTaa

Intern
11 септември 2009
3
0
Jas pred nekoe vreme si kupiv host od makedonska firma i sum mnogu zadovolen , ne se premnogu eftini ali sekoj host gi ima site marifeti , da ne recam se sto moze da se ima za eden host.
novkomdesign.com
 

procurer

Intern
27 септември 2009
9
0
За хостинг компанија може да ви ја препорачам mkhost.com.mk проверена и докажана македонска хостинг компанија.
 

VirusZ

Intern
22 октомври 2008
211
28
stavrovski.net
www.rosehosting.com Премногу задоволен, добри понуди, 30 дена money back гаранција, директ админ за 5$ чиста сметка долга љубов, 24/7 поддршка што навистина фунционира многу профи ....... но комент фазла
 
25 јуни 2009
28
5
Абе сте приметиле ли дека Македонија некако не е баш добро поврзана преку интернет со светот?:plachko2:
 

acer-mk

Intern
2 април 2009
35
0
Ѓорче Петров, Скопје

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
ме требаат наши веб хостинг компании кои даваат голем месечен Bandwidth

го најдов на нет ова

да не има некоја фора пошто многу ефтино некако
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.267
Мислења
920.240
Членови
32.929
Огласи
1.069
Најнов член
pepe
На врв Дно