• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на веб камера

 • Ја почнал/а темата
 • #1

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Здраво другари,

Би ги замолил членовите со искуство на полето на веб камери да ми предложат некоја добра алтернатива.

Знам дека сите на пазарот бркаат работа но сепак не сакам да фрлам пари на неквалитетни производи кои имаат проблеми со драјвери и сл.

Ми треба за комуникација пред се.

Благодарам.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,704
14,783
На македонски пазар нема ништо. Ако сакате квалитет тогаш треба да одите со некој од моделите на Logitech или Microsoft кои се на мин. 720p @30fps
Прифатливи: (всушност, одлични)
 • Microsoft LifeCam HD-3000 cca. 23~25 eur
 • Logitech C270 cca. 30 eur

Топ класа и најдобра:
Microsoft LifeCam Studio HD > Околу 70 евра на германски амазон. Ако имате пријател во Германија кој може да ја набави за вас тогаш само напред.
Сличните од Logitech се 70 и повеќе евра. Сума која е превисока за ова IMHO


View: https://www.youtube.com/watch?v=xSNxLfwHS1I


Цуцава не знае да штелува ама нема везе. Ако ме разбирате што сакам да кажам:
View: https://www.youtube.com/watch?v=8NpZIy-aUrgLogitech C920
View: https://www.youtube.com/watch?v=PeVCmHii1Ms
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #4

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
На македонски пазар нема ништо. Ако сакате квалитет тогаш треба да одите со некој од моделите на Logitech или Microsoft кои се на мин. 720p @30fps
Прифатливи: (всушност, одлични)
 • Microsoft LifeCam HD-3000 cca. 23~25 eur
 • Logitech C270 cca. 30 eur

Топ класа и најдобра:
Microsoft LifeCam Studio HD > Околу 70 евра на германски амазон. Ако имате пријател во Германија кој може да ја набави за вас тогаш само напред.
Сличните од Logitech се 70 и повеќе евра. Сума која е превисока за ова IMHO


View: https://www.youtube.com/watch?v=xSNxLfwHS1I
Некое линкче каде може да се најде кај нас нешто од препораките.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,704
14,783
Некое линкче каде може да се најде кај нас нешто од препораките.
Camera Logitech HD C925e 1080p HD Video Collaboration @ 5800 den.
Anhoch PC Market Online - Camera Logitech HD C925e 1080p HD Video Collaboration

Во АМЦ е можно да се налета на нешто Microsoft или Logitech. Во Сет не ни пробав да барам. Таму има евтини кинески камери
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да ја обновам темава со решението. Денес купив Logitech C270 HD за цирка 3000 ден. од Нексио.

Logitech C270 HD Webcam, 720p Video with Built-in Mic & Lighting Correction

Цениве на камериве ептен забегаа. Не ми се даваа пари за 920/922/930.

C270 е подобра од вградената во лаптопиве дома. Пофина резолуција и појасна слика со сосем доволно контроли за кастомизација со апликацијата од логитек. Звукот е исто подобар споредено со микрофон на лаптоп.

Се на се јас сум презадоволен со оглед на потребите. Не дека е блиску до DSLR / Mirrorles или слично. Но како обична веб камера е супер.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,343
5,828
Мелмак
Да се надоврзам за цениве што ги гледам. Јас за 3000 денари имам купено 525 на ново пред 2-3 години, 1800 денари ако се сеќавам добро иам купено C270 и C920 имам која ја купив околу 2000 денари на старо пред неколку години (огласена на реклама 5 и беше предобра прилика за да се пропушти).

Ги имам сите овие 3 камери дома, и гледам по кои цени се продаваат и стварно не ми се верува. Мој совет би било да не давате толку пари за камериве и да си најдете нешто на старо.

Подобро комбинација од рандом кинеска камера која вади океј слика и просечен USB микрофон.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да се надоврзам за цениве што ги гледам. Јас за 3000 денари имам купено 525 на ново пред 2-3 години, 1800 денари ако се сеќавам добро иам купено C270 и C920 имам која ја купив околу 2000 денари на старо пред неколку години (огласена на реклама 5 и беше предобра прилика за да се пропушти).

Ги имам сите овие 3 камери дома, и гледам по кои цени се продаваат и стварно не ми се верува. Мој совет би било да не давате толку пари за камериве и да си најдете нешто на старо.

Подобро комбинација од рандом кинеска камера која вади океј слика и просечен USB микрофон.
Веб камерите се дефицитарни. Затоа и се такви цените. Тешко е и кинеска/ноу нејм да купиш. Често ги нема на лагер.

Денес стигна нова залиха во Нексио а вчера во Анхоч. C270 е најефтина од логитек споредено со сите други што се нудат.

Сигурен сум дека ќе летнат брзо пред почетокот на школската година. А и фирми се гладни за веб камери за нивниот персонал и онлајн конференции.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,446
2,292
DroidCam + стабилен tripod (Manfrotto Pixi) е ОК да ти брка работа ако не ви треба многу често камера - да, крпеница решение е ама брка работа. Моментално користам тоа додека не ми стигне Elgato CamLink.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
DroidCam + стабилен tripod (Manfrotto Pixi) е ОК да ти брка работа ако не ви треба многу често камера - да, крпеница решение е ама брка работа. Моментално користам тоа додека не ми стигне Elgato CamLink.
Се согласувам. Камлинк и јас сакав да го нарачам па баш пиши од каде и колку го набави те молам.

И баш како што кажа, ако не треба камера често. За видео конференции, па и децава за школо и курсеви, мислам дека мобилен / ДСЛР не се до толку соодветни. Прво се гломазни. Потоа имаш проблем да ги напојуваш за подолги сесии. За апаративе има адаптери ама тоа се жици на биро. Па греат. Може да се јави бурн ин на сензорот ако долго време е пуштена и фиксирана на иста ствар камерата.

Потоа бендвајдот е мал. Прозорчето во кое често те гледаат е мало па и резолуцијата не менува нешто страшно.

За безгрижна видео комуникација каде не е пресудно да имаш перфектна слика во висока резолуција, мало вебкамче е незаменливо.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,446
2,292
Камлинк и јас сакав да го нарачам па баш пиши од каде и колку го набави те молам.
Од Thomann - таман да ти се исплати шипингот додади уште некоја слушалка и на коњ си.

Ма да, ако воопшто немаш камера, можеби подобро ти е да си купиш Nikon Z50 или некоја камера што може да се користи како вебкамера без никаков софтвер. Скапо решени е - ама знам дека и ти се фан на overkill ствари. :noonecare:
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
За безгрижна видео комуникација каде не е пресудно да имаш перфектна слика во висока резолуција, мало вебкамче е незаменливо.
Ова. Баш на иста мака бев пред ден два, морав мојата да ја донирам на малиот за учење, па ја останав без вебкам. Размислив за сите алтернативи, и си се вратив пак на вебкам. Out of the box работи, не мора да ги молам клиентиве да ме чекаат да упалам комплициран сетап, не мора да купувам микрофони пошто logitech mid range имаат одлични микрофони.

Ако ти значи, земав C525 (не е нешто многу ефтина, ама денес нема ефтини веб камери) и е супер. И слика и микрофон. И најважно, имаат уште некое парче во Анхоч! Веб камериве се во криза...

За 10 долари има кинески алтернативи на камлинк кои ги препорача EposVox, јас иам 2 нарачано и ептен се и квалитетно изработени и се.
Браос! Па мислев на вакво нешто со постара GoPro ама камлинкот е ѓаол и пол! Ова веќе се јаде.

Ма да, ако воопшто немаш камера, можеби подобро ти е да си купиш Nikon Z50 или некоја камера што може да се користи како вебкамера без никаков софтвер. Скапо решени е - ама знам дека и ти се фан на overkill ствари. :noonecare:
Ова не е оверкил. Оверкил би било да купи Брио. За ова треба нов збор да се измисли :D
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,446
2,292

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,343
5,828
Мелмак
Реално ги неам многу пробано, ама се дури камерата има HDMI output ова ќе го пренесе. Се појавува као вебкамера и во Скајп ко шо покажува овој у видеото така да за парите е no-brainer.

Е сеа ако камерата не вади HDMI тогаш ни камлинк ни ништо не ти помага. Не знам дали има ситуации каде камера нема clean hdmi output ако ја поврзеш на ТВ или нешто ама со камлинк има.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Денес ја начекав C930c на Logitech од Анхоч. Ај реков што да не, нека стои, ни јаде ни пие.

Добра резолуција, солиден звук, 1080p со 30 фрејма е топ за снимање а 720p со 60 фрејма е супер за стрим и видео конференција. Има многу широк field of view.

Иако ме плашеа работи што прочитав дека е за кинески пазар, сепак можам да потврдам дека работи со последниот официјален софтвер од сајтот на логитек со кој ја инсталирав и C270.

Ја земав за децава да се најде. Ама оваа ќе си ја користам и јас за конференциски повици зашто споредено со веб камера на солиден лаптоп е ден и ноќ разлика.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,988
1,467
Неготино
Дечки, да живнам тема после една година.
Предлог за камера за ПЦ да фаќа прашина? Би ми требала 2 - 3 пати месечно да се пуштам на состаноци што би траеле по 30 - 45 минути.
Благодарам.

ПС: И од чичко али нешто би завршило работа. Може и од кај нас.
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
536
298
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
И мене ми треба веб камера и најверојатно ќе одам на оваа
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Logitech c170 или c270. Топ камерчиња, не многу скапи, имаат одлични микрофони. Една имам што се служи преку 12 години.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,125
4,434
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Оваа ја имам и не е баш нешто добра камера во поглед на слика. Онака, најосновна, доволна е за мало сликиче, фулскрин никако.
Ама ја начекав на Ebay рефус за околу 800 денари нова, пратена од Англија и стигна за околу 10-тина дена. Така да ако може да ја најде отприлика за таа цена тогаш е океј.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Оваа ја имам и не е баш нешто добра камера во поглед на слика. Онака, најосновна, доволна е за мало сликиче, фулскрин никако.
Ама ја начекав на Ebay рефус за околу 800 денари нова, пратена од Англија и стигна за околу 10-тина дена. Така да ако може да ја најде отприлика за таа цена тогаш е океј.
Па тоа е идејата. Иначе е многу подобра од сите камери во тој ценовен ранк.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,713
Мислења
863,126
Членови
30,059
Најнов член
Tihomir82
На врв Дно