1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од JasSum, 19 oктомври 2017.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Ќе земам телефон од Вип, за сопругата. Изборот е
  Huawei Nova Smart
  Lenovo K6
  Nokia 5
  Некое искуство, зошто да и зошто не некој од овие?
   
 2. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  276
  284
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Huawei најстабилна марка од понудените
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Lenovo K6 имам, сосем добар телефон за женско. Snapdragon 435, 4000mah батерија, метална шасија, FullHD екран, брза камера.
   
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,719
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  во твојов случај би идел со Нокиа 5, повеќе заради дурабилност на телефонот, понов андроид, најванила искуство од андроид за разлика од другите . . .

  сите се со 2 гига рам. сите се со исти перформанси на процесор (новата само има 435ка, ништо поразлично).7

  едит: имаш плус на нокиата NFC, а и се планира апгрејд на андроид 8 за него.

  еве ти линк за споредба на спецификации: Compare Nokia 5 vs. Lenovo K6 vs. Huawei Enjoy 6s - GSMArena.com
   
  Последна промена: 19 oктомври 2017
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Андроид 8 на С430 со 2Gb RAM?
  Да не испадне после како Nexus со Андроид 5 па едвај да се уклучува :)
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,719
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  не би рекол дека е така :) друга приказна е тоа со нексусот, од тогаш наваму се имаат подобрено многу работи. Pure vanilla android = Windows 10 LTSB :)
   
 7. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Ми се свиѓа тоа што има реално мултитаскинг на нокиата, што може да иде јутјуб и што и да е друго во исто време. Ем има и најдобра камера ко што гледам. Веројатно и затоа цената со доплата им е 4000 хуавејот, 4500 леновото, 5000 нокиата.
  хуавејот со софтверски копчиња ми е најлоша опција, а во живо мислам дека изгледа најдобро. леновото розев... ама за среќа невестата не сака такви лигави срања :)
  изгледа е биде нокиата :)
   
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,719
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  само да се надоврзам за некои мали ситници во врска со нокиата - фингерпринт ридер напред наместо назад, најмногу лте бендови поддржува, corning gorilla glass, 13MP f/2.0 задна, 8MP f/2.0 предна, usb on the go, најпресно излезен телефон, имаш андроид 7 од сам старт, и тенк е телефонот :)
   
 9. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Да ги додадам и
  samsung J3 2017
   
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,664
  3,683
  1 Септември 2011
  Машко
  Дефинитивно ј3 2017 од сите наведени,одличен телефон,го користев 1 месец супер си е,не најдов ни една мана.

  Едит: Грешка извинете мислев дека се работи за ј5 а не за ј3.

  Тогаш нокиата.
   
  Последна промена: 19 oктомври 2017
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,719
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  кажи ми како октакор на 1.4 кај нокиата е послаб од 4 јадредниот кај Ј3? кога ј3 има и послаба предна камера, кога нема и фингерпринт ридер?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,664
  3,683
  1 Септември 2011
  Машко
  Моја грешка мислев дека се работи за ј5 а не за ј3.

  Потполно се согласувам со тебе,извинете моја грешка.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,087
  25,381
  4 Септември 2008
  J/A серија, гледај да биде 2017.
   
 14. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,753
  1,824
  8 Мај 2007
  Машко
  Фала на препораки
   

Сподели

Вчитување...