1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на телефон?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од brainy123, 21 Јули 2013.

1. brainy123

brainy123
    Intern

2
    0
    21 Јули 2013
    Здраво,ако може мислење кој телефон е подобар во смисла на квалитетот,sony xperia tipo или alcatel s'pop ? :)

2. marchesk

marchesk
    Gaining Experience

164
    102
    4 Септември 2012
    Машко
    Во секоја смисла е подобар Типото :)

На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

916
    859
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Со типото сум бил во контакт и таков телефон не би зел за без пари да ми го даваат што се вика.
    Полош екран не сум видел ни на кинескиве копии. Никаков агол на гледање.Тројца мои другари го имаат, а двајца од нив вејке го носеле на сервис.

Алкателот е за нијанса со подобар хардвер, и понов совтвер, би одел на него.

На viktormkd и brainy123 им се допаѓа ова.
  4. Bozter

Bozter
    Баниран/a

1,399
    660
    24 oктомври 2011
    Машко
    Незнаев дека соВтвер има алкателот. мора да сВатиш дека сони се далеку боље од кинеска компанија.
    Со типото имаш милион можности. Остави шо ти збори за екранот, не е вистина. Сигурно на low brightness го имал ставено тој кој си го чепкал или пак на директна изложеност на сонце си го ѕиркал.
    Со новиот апдејт на 4.27 фирмвер на ицс не кочи никогаш, освен при мултитаскинг со скајп видео.
    Можеш да му ставиш и џели бин, (freexperiaproject) , но ќе се изгуби декодерот на кристално чистиот звук кој го има само во stock фирмверот (затоа сега користам 4.27)
    Твоите другари, што му прават на мобилниот? го силуваат па што го носат на сервис? Може за милион причини да се однесе телефонот на сервис. не е оправдување.
    Со заштитна маска од зелено пазарче и скрин протектор, нити гребнатинка има, а ми има паѓано едно добри 20 пати од метар и пол висина.
    за low end андроид, типото гази.
    + алкателот нема графичка. само процесор на 1ghz има. (типото може да се overclock-не на 1ghz преку custom kernel. )

5. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

916
    859
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Ја го кажав тоа што го видов.
    Од екранот не сум задоволен ич. Често сум го чепкал типото и на висок интезитет на светлина и на низок. Кога ке направиш мало движење или гледаш од страна под агол боите се прелеваа. Не баш пријатно на средина екранот да е потемен а од страните горе и долу посветол. Истово ова ми е многу познато бидеќи ми се има случувано на кинески таблет.

Едниот телефон беше со дефек во џекот за слушалки. Го однесе му го заменија сега си тера во ред.
    Сругиот имаше две црни точки на екранот, незнам што направи со него.

Edit: Може критикувам многу бидеќи телфонот е од ниска класа, но јас не би купил никогаш телефон со екран кој не ми се свиѓа, цело време се гледа во екранот и се наушува цел впечаток.

6. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,398
    1,541
    25 Март 2013
    Машко
    Имај на ум дека типото има многу лоша камера овој другиов не знам. Ако ме прашуваш мене Huawei Ascend y300 или Zte Blade 3 ти е подобар избор ама ти си знаеш. И на тебе како и на другите ти советувам ако треба да потпишеш договор за да земеш телефон да не се брзаш туку да се стрпиш бар до септември

7. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,869
    4,586
    8 Април 2011
    Машко
    S pop стварно го мемам многу прочепкано,но М поп има доста добар екран,камерата е солидна,дури и ке ве изненади колку е добра во споредба со другите телефони од слична цена со 5мп камера,Но М поп нема блиц за жал Oсвен 5020W моделот кој има и 1гб рам,но го нема кај нас.Исто Sony xperia Tipo не ми е лош,но камерата е полоша од во споредба со алкателот.Но во зависност од амбиентната светлина.Сепак измеѓу S pop i TIPO jas Tipo би одбрал

8. viktormkd

viktormkd
    Gaining Experience

311
    289
    31 Јули 2011
    Машко
    Може имам спомнато во друг пост, а може и не. Имам Типо и досега 2 пати го носев на сервис да ми мењаат екран и еве сега пак го имам проблемот, но повеќе немам желба да го носам на сервис зошто знам дека истото ќе се појави. На екранот се има појавено дамка т.е. дамката многу појако свети од останатиот дел од екранот. Истиов проблем го имам приметено уште на минимум 4 типо телефони. Така да не ти препорачувам Типо. Сепак одлуката е твоја.

9. anonimen12

anonimen12
    Intern

361
    41
    7 Јуни 2012
    Машко
    немој типо да купиш катастрофа е нема добар програм за камера, сецка, и мојот проблем за типо дека користам јас, "Tелефонот почна сам да работи„ ево 2 недели има и уште не ми го имат поправено остана на сервис.. ;)

10. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    598
    3 Мај 2010
    Машко
    Алкател не е кинеска компанија. Повеќе накај Француска(иако имаат партнерство со азијциве т.е. кинезите мада сите некако се поврзани со азија).
    И двата телефона не се нешто(за многу малку пари со други телефони ќе добиеш многу повеќе). Но точно е дека екранот е битен за корисничкото искуство. :)

11. anonimen12

anonimen12
    Intern

361
    41
    7 Јуни 2012
    Машко
    i kaj mene ima damka :(

12. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,128
    1,114
    2 Август 2009
    Јас користам типо веќе 2 недели и ништо ми се нема случено со телефонот. И онака го земав претежно за разговори,музика и да видам кога имам бус :D

13. Bozter

Bozter
    Баниран/a

1,399
    660
    24 oктомври 2011
    Машко
    Незнам на кој начин ги користите телефониве посебно типово што така ви се расипува но мојот си пичи :cool:

На brainy123 и LifeBindeR им се допаѓа ова.
  14. LifeBindeR

LifeBindeR
    Intern

107
    37
    29 Мај 2013
    Машко
    Имам 3 типо телефони во куќата сите се 8 месеци стари тогаш сите го продуживме договорот со Vip и до сега е немало никаков проблем со ниту еден од нив исто и другар го има околу 5 месеци од T-mobile и нема никаков проблем,стварно незнам што и правите вие на телефоните па дамки ви се појавуват и што уште не...

На brainy123 и Bozter им се допаѓа ова.
  15. viktormkd

viktormkd
    Gaining Experience

311
    289
    31 Јули 2011
    Машко
    Ајде да е само кај мене и кај анонимен12 ќе речам во ред, можеби е наша грешка. Ама познам уште неколку луѓе со таков проблем.

16. fazrijan

fazrijan
    Gaining Experience

134
    114
    24 Март 2012
    Машко
    Au
    Братче што и да земеш моли се само да ти се погоди и да не ти падне а според мене и двата телефона се тука негде ;)

17. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    А да најдеш некој zte за 0 денари :D

18. Steam.

Steam.
    On your way to fame

677
    608
    31 Мај 2011

Типото е снага.За ефтини телефони, нема боље од него.Ако не ти е доволно брз и на оригиналниот софтвер, можеш увек да ставиш CM10 на него и да пичиш со 30х гласноќа од оригиналот, и 4.1.2 андроид без проблем.На пат е и 4.2 за него, али тој ќе дојде многу покасно.И на оригиналниот софтвер телефонот е доста брз, и нема проблеми, освен на некои модели што Сони ги избациле со некалибриран тач, и кога идеш нагоре оно иде у лево/десно.Мене лично на моето типо немаше ваков проблем, ама на другарка ми имаше.Работата е да ставиш апликација од Сони која го калибрира тачот, рут не е потребен, и све се средува само.И се е помазно.Го симињаш ова, го вадиш апкто од рарот, го ставаш у телефон, и со некој фајл менаџер го инсталираш.Го ставаш телефонот на рамна површина, ја палиш апликацијата и стискаш старт.Све е средено у испод 5 сек.Тотално 2 минути работа.2 минути работа, која се исплати ептен.

Да не го тупам многу:

Типото=[​IMG]

Bozter, brainy123 и на silly boy им се допаѓа ова.
  19. brainy123

brainy123
    Intern

2
    0
    21 Јули 2013
    Сепак ќе треба баш добро да размислам затоа што 50/50 се мислењава...:(

20. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,026
    1,640
    30 Мај 2010
    Да потврдам позитивно и негативно за Tipo.

Имам 2 пријатела кои ги земаа исто време (во Март годинава)

Едниот работи без проблем, другиот има дамка која свети прејако. Како што спомнаа погоре.

На viktormkd и brainy123 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...