1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на телефон?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од brainy123, 21 Јули 2013.

 1. brainy123

  brainy123
  Intern

  2
  0
  21 Јули 2013
  Здраво,ако може мислење кој телефон е подобар во смисла на квалитетот,sony xperia tipo или alcatel s'pop ? :)
   
 2. marchesk

  marchesk
  Gaining Experience

  164
  102
  4 Септември 2012
  Машко
  Во секоја смисла е подобар Типото :)
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Со типото сум бил во контакт и таков телефон не би зел за без пари да ми го даваат што се вика.
  Полош екран не сум видел ни на кинескиве копии. Никаков агол на гледање.Тројца мои другари го имаат, а двајца од нив вејке го носеле на сервис.

  Алкателот е за нијанса со подобар хардвер, и понов совтвер, би одел на него.
   
  На viktormkd и brainy123 им се допаѓа ова.
 4. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  660
  24 oктомври 2011
  Машко
  Незнаев дека соВтвер има алкателот. мора да сВатиш дека сони се далеку боље од кинеска компанија.
  Со типото имаш милион можности. Остави шо ти збори за екранот, не е вистина. Сигурно на low brightness го имал ставено тој кој си го чепкал или пак на директна изложеност на сонце си го ѕиркал.
  Со новиот апдејт на 4.27 фирмвер на ицс не кочи никогаш, освен при мултитаскинг со скајп видео.
  Можеш да му ставиш и џели бин, (freexperiaproject) , но ќе се изгуби декодерот на кристално чистиот звук кој го има само во stock фирмверот (затоа сега користам 4.27)
  Твоите другари, што му прават на мобилниот? го силуваат па што го носат на сервис? Може за милион причини да се однесе телефонот на сервис. не е оправдување.
  Со заштитна маска од зелено пазарче и скрин протектор, нити гребнатинка има, а ми има паѓано едно добри 20 пати од метар и пол висина.
  за low end андроид, типото гази.
  + алкателот нема графичка. само процесор на 1ghz има. (типото може да се overclock-не на 1ghz преку custom kernel. )
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Ја го кажав тоа што го видов.
  Од екранот не сум задоволен ич. Често сум го чепкал типото и на висок интезитет на светлина и на низок. Кога ке направиш мало движење или гледаш од страна под агол боите се прелеваа. Не баш пријатно на средина екранот да е потемен а од страните горе и долу посветол. Истово ова ми е многу познато бидеќи ми се има случувано на кинески таблет.

  Едниот телефон беше со дефек во џекот за слушалки. Го однесе му го заменија сега си тера во ред.
  Сругиот имаше две црни точки на екранот, незнам што направи со него.

  Edit: Може критикувам многу бидеќи телфонот е од ниска класа, но јас не би купил никогаш телефон со екран кој не ми се свиѓа, цело време се гледа во екранот и се наушува цел впечаток.
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,398
  1,541
  25 Март 2013
  Машко
  Имај на ум дека типото има многу лоша камера овој другиов не знам. Ако ме прашуваш мене Huawei Ascend y300 или Zte Blade 3 ти е подобар избор ама ти си знаеш. И на тебе како и на другите ти советувам ако треба да потпишеш договор за да земеш телефон да не се брзаш туку да се стрпиш бар до септември
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,869
  4,586
  8 Април 2011
  Машко
  S pop стварно го мемам многу прочепкано,но М поп има доста добар екран,камерата е солидна,дури и ке ве изненади колку е добра во споредба со другите телефони од слична цена со 5мп камера,Но М поп нема блиц за жал Oсвен 5020W моделот кој има и 1гб рам,но го нема кај нас.Исто Sony xperia Tipo не ми е лош,но камерата е полоша од во споредба со алкателот.Но во зависност од амбиентната светлина.Сепак измеѓу S pop i TIPO jas Tipo би одбрал
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  311
  289
  31 Јули 2011
  Машко
  Може имам спомнато во друг пост, а може и не. Имам Типо и досега 2 пати го носев на сервис да ми мењаат екран и еве сега пак го имам проблемот, но повеќе немам желба да го носам на сервис зошто знам дека истото ќе се појави. На екранот се има појавено дамка т.е. дамката многу појако свети од останатиот дел од екранот. Истиов проблем го имам приметено уште на минимум 4 типо телефони. Така да не ти препорачувам Типо. Сепак одлуката е твоја.
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  361
  41
  7 Јуни 2012
  Машко
  немој типо да купиш катастрофа е нема добар програм за камера, сецка, и мојот проблем за типо дека користам јас, "Tелефонот почна сам да работи„ ево 2 недели има и уште не ми го имат поправено остана на сервис.. ;)
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  598
  3 Мај 2010
  Машко
  Алкател не е кинеска компанија. Повеќе накај Француска(иако имаат партнерство со азијциве т.е. кинезите мада сите некако се поврзани со азија).
  И двата телефона не се нешто(за многу малку пари со други телефони ќе добиеш многу повеќе). Но точно е дека екранот е битен за корисничкото искуство. :)
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  361
  41
  7 Јуни 2012
  Машко
  i kaj mene ima damka :(
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,128
  1,114
  2 Август 2009
  Јас користам типо веќе 2 недели и ништо ми се нема случено со телефонот. И онака го земав претежно за разговори,музика и да видам кога имам бус :D
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  660
  24 oктомври 2011
  Машко
  Незнам на кој начин ги користите телефониве посебно типово што така ви се расипува но мојот си пичи :cool:
   
  На brainy123 и LifeBindeR им се допаѓа ова.
 14. LifeBindeR

  LifeBindeR
  Intern

  107
  37
  29 Мај 2013
  Машко
  Имам 3 типо телефони во куќата сите се 8 месеци стари тогаш сите го продуживме договорот со Vip и до сега е немало никаков проблем со ниту еден од нив исто и другар го има околу 5 месеци од T-mobile и нема никаков проблем,стварно незнам што и правите вие на телефоните па дамки ви се појавуват и што уште не...
   
  На brainy123 и Bozter им се допаѓа ова.
 15. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  311
  289
  31 Јули 2011
  Машко
  Ајде да е само кај мене и кај анонимен12 ќе речам во ред, можеби е наша грешка. Ама познам уште неколку луѓе со таков проблем.
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. fazrijan

  fazrijan
  Gaining Experience

  134
  114
  24 Март 2012
  Машко
  Au
  Братче што и да земеш моли се само да ти се погоди и да не ти падне а според мене и двата телефона се тука негде ;)
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,005
  18 ноември 2009
  А да најдеш некој zte за 0 денари :D
   
  На brainy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  677
  608
  31 Мај 2011

  Типото е снага.За ефтини телефони, нема боље од него.Ако не ти е доволно брз и на оригиналниот софтвер, можеш увек да ставиш CM10 на него и да пичиш со 30х гласноќа од оригиналот, и 4.1.2 андроид без проблем.На пат е и 4.2 за него, али тој ќе дојде многу покасно.И на оригиналниот софтвер телефонот е доста брз, и нема проблеми, освен на некои модели што Сони ги избациле со некалибриран тач, и кога идеш нагоре оно иде у лево/десно.Мене лично на моето типо немаше ваков проблем, ама на другарка ми имаше.Работата е да ставиш апликација од Сони која го калибрира тачот, рут не е потребен, и све се средува само.И се е помазно.Го симињаш ова, го вадиш апкто од рарот, го ставаш у телефон, и со некој фајл менаџер го инсталираш.Го ставаш телефонот на рамна површина, ја палиш апликацијата и стискаш старт.Све е средено у испод 5 сек.Тотално 2 минути работа.2 минути работа, која се исплати ептен.

  Да не го тупам многу:

  Типото=[​IMG]
   
  Bozter, brainy123 и на silly boy им се допаѓа ова.
 19. brainy123

  brainy123
  Intern

  2
  0
  21 Јули 2013
  Сепак ќе треба баш добро да размислам затоа што 50/50 се мислењава...:(
   
 20. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,026
  1,640
  30 Мај 2010
  Да потврдам позитивно и негативно за Tipo.

  Имам 2 пријатела кои ги земаа исто време (во Март годинава)

  Едниот работи без проблем, другиот има дамка која свети прејако. Како што спомнаа погоре.
   
  На viktormkd и brainy123 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...