1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на слушалки најдобра куповина

Дискусија во форумот 'Слушалки, звучници и аудио продукти' започната од Fatal1ty_, 5 Јуни 2020.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не даваат да ги чуеш. Тоа е и причина зашто ги земав WHCH700, единствени слушалки што веќе беа измерени.

  Еднаш на сон ги пробав. :p

  Мислам дека овдека најмногу плаќаш за материјалите. Би требало да имаат Sennheiser типичен звук. Инаку, со слушалките ти иде report, па во него се измерени. Купи ги па сликај ни го report-от!
   
  gokica, MadBuldog и на Oktar им се допаѓа ова.
 2. MadBuldog

  MadBuldog
  Gaining Experience

  50
  120
  22 Јуни 2008
  Машко
  Штета што не даваат, како ќе знам дал да ги земам поскапите или поевтините? :) Како и да е гледам дека и во Анхоч ги има истите, https://www.anhoch.com/product/5998...-noise-cancelling-bluetooth-wmicrophone-black во Анхоч Премиум, https://www.anhoch.com/product/5998...10nl-bluetooth-wireless-noise-cancelling-blue во ГТЦ и ВЕРО ЏАМБО, Fatal1ty_ може да се информира случајно да не ги имаат WHH910NB во некој од наведениве салони на Анхоч па да може да ги спореди за да не талка низ градов.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Сонито ги има и во Нептун, ги имам чуено таму. За WH1000 XM3 зборам. Топ слушалка, 18.500 им се моментално.
  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Во Нептун можеш да чуеш 2-3 тест траки и да го тестираш Noise Cancel-от. Али нема опција да тестираш со твои траки.
   
 5. Вангел Ајановски

  Вангел Ајановски
  Intern

  24
  49
  16 Март 2013
  Машко
  Универзитетски професор
  Напишав: "не би дал свое мислење", а не "не давам мислење". Копчето вели "испрати мислење", не вели "испрати свое мислење". Да бидеме попрецизни. :)

  ОП бараше да му се дадат плус опции. Јас наведов опција за која се сетив и која во странски медиум е оценета подобро од наведената опција. Неспорно е дека оценката во рецензијата е субјективна, а не резултат на технички мерења. Еве потоа гледаме и технички мерења и субјективни мислења, интересна дебата убаво е да се прочита.

  Што се однесува до слушалките кои ги имам толку долго, не се битни кои се, имаше и тогаш подобри избори има и сега, ако баш ве интересира повелете приватно. Останале поради сила на прилики и поради тоа што доволно добро ми функционираат, а сега веќе имаат и некоја ситна сентиментална вредност - почеток на академско образование и првата продуцирана и објавена музика, а вторите со крајот на (барем формалното) академско образование. Ако сретнам значително подобар избор кој е исплатлив и најдам нов корисник за нив, да не фаќаат прашина или да одат во отпад, можеби и ќе ги сменам некогаш.
   
  На Oktar и TheMarshal им се допаѓа ова.
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  394
  354
  21 Мај 2017
  Машко
  Препорака за ATH-M50xBT, држат супер батерија удобни се за носење и имаат супер звук.
  Само не можам да ги најдам локално никаде, ја има верзијата само без блутут.
   
 7. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Нека ги проба може разумниот компромис да му се допадне. Во секој случај со тој буџет би барал Momentum. Или би гледал Bose.

  @Fatal1ty_ Не се залетувај за се што ќе ти предложиме, пробај си направи прос/конс, па купи. Не е секое уво исто и не секој слуша ист жанр музика.
   
  Oktar, TheMarshal, Necromancer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,740
  13 Јуни 2009
  Ха, ха, баш така лефтерно гледаш на конкретниот модел! Ништо веќе не те изненадува.

  Калчо со среќа во потрагата. Македонија нема баш голема понуда, ама нешто ќе се најде. Јас немам некое големо искуство со ваерлес но исто како и погоре во дискусијата би ти препорачал да внимаваш на траење на батерија.
   
  Oktar, TheMarshal и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 9. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  593
  982
  16 Јануари 2016
  Машко
  Ја ги имам xm3, искрено не вредат за тие пари. Изработка топ (освен перничињата), батерија топ, звук медиокритет (лична преференца), контроли ужас. Колку за инфо пред поише од пола година во нептун беа 17 иљадарки, ја би ги скокнал и би сочекал xm4.

  Едит: Забораив да кажам за noice cancelingot им е екстра, поише ми се свиѓаше од конкурентските од bose и sennheiser. Едина замерка во квалитет ако може да се каже ми се перничињата, не дека се лоши али сум користел поевтини слушалки со поквалитетни перничиња.
   
  Oktar, TheMarshal, Necromancer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Тоа е и главниот selling-point кај тие слушалки - state-of-the-art noise cancelling. Всушност и за тоа ги даваш парите.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,605
  4 Септември 2008
  Eдит, погрешно прочитан уводен пост.
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,666
  3,391
  24 Септември 2012
  Гледам слабо имате спомнато AKGкои се според мене фантастични слушалки. Секој ден сум со к240 на глава. Предобра слушалка според мене. Ако имаш можност не ги прескокнувај.

  Исто така Sony 1R порано имам осетено на глава со незаборавно искуство. Толку меки перничиња и воопшто не осетив дека имам слушалки на главата. Исто треба да се проба највисока серија на Сони ако се зема нешто.

  Муабетот ми е треба и да лежи слушалката на главата, особено ако е за повеќе од 20 минути. Убаво пробај. Немој он еар слушалки, само овер еар. Барем јас така мислам, еве ги к240 веќе 5 години секојдневно по неколку саати и мерак ми е секое ставање
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MadBuldog

  MadBuldog
  Gaining Experience

  50
  120
  22 Јуни 2008
  Машко
  Само да го привлечам вниманието на она што го бара Fatal1ty_ подоле се наведени неговите барања, за жал кај нас ги нема AKG Wireless моделите инаку јас ќе му ги предложев K371-BT.
  K371-BT | Over-ear, closed-back, foldable studio headphones with Bluetooth
  Имаа солидни перформанси 40 часа батерија, екстра фреквентен опсег 5 - 40000 Hz, но ги нема кај нас, а главните барања беа „слушалки кои ќе ми служат за во движење и да се најдат на лагер кај нас“.

  Инаку јас лично следни слушалки што ќе земам се или AKG 702 или 712 Pro, само што најверојатно ќе ги нарачувам преку Thoman.de, дека кај нас има нешто во ПиксПлус Headphones - TV Audio Multimedia и во Аудио Центар Аудио Центар Болин. Но цените се според официјалните на сајтот на AKG додека на Thoman.de и на Music Store.com се упола (на попуст понекогаш се и само 40% од цената кај нас), па и со поштарина, царина и други давачки пак ќе дојдат поевтино.
   
  Audiofil, architect, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Денеска си се прошетав низ продавниците да слушна што ми одговара и заклучив дека 5Г има влијание на нашиот организам, човече ми пораснале ушите ниедни слушалки не ми лежат :)

  Фокал - Одличен звук убаво лежат но ми ги притиска ушите, горниот дел на увото почиња да ме боли.
  Потоа бев до болин, немаат некој избор ги пробав AKG Y50BT или некои сличлни на нив беа не се сеќавам точно, ама истиот проблем, премногу мали за оваа главчуга....
  Е сеа она што убаво легна (не се округли туку малце се како овални) е Audio Technica ATH-M50x, и е околу 12000ден.
  Она што не пробав е сони не ми се влагаше у сити мол.

  Али дефинитивно ако сони не ми го одземе умот со нешто спектакуларно M50x е здрава слушалка, со убав звук и убаво легнува, мана со гајтан се .
   
  На Alek7, TheMarshal, MadBuldog и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,239
  13 Јануари 2014
  Машко
  Одлично е штом ти лежат, само што цената е, искрено, срамота. Истите надвор се околу 110-130 евра, во зависност од тоа од кај ги земаш. На Thomann.de се 6,600. Со се сите давачки пак ќе те фатат многу под 12 илјади. Ако уште си стоиш на буџетот од 15тина илјади, во него ти влегуваат и M50xBT, кои се 10,000 на истиот сајт, со се давачки не верувам дека ќе те фатат повеќе од 15.

  EDIT: M50xBT е потполно истата слушалка, само со Bluetooth и 40 часа батерија.
   
  На Alek7, Oktar, MadBuldog и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  знам дека е истата слушалка само безжична, само што кај нас ја нема.
  Или да ја порачувам или да почекам да не пуштат да шетаме па да си ги купам од европејскиот сојуз.

  бтв Во Австрија се 130е Audio-Technica ATH-M50xBT ab € 129,08 (2020) | Preisvergleich Geizhals Österreich
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ѕирна и во Артист? Они имаат боље цени на ATH за разлика од Зец и Мими Музика.
   
 18. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,239
  13 Јануари 2014
  Машко
  Уште поубаво, Thomann.de ги спомнав зошто знам дека членови нонстоп порачуваат од кај нив. Во секој случај, муабетот ми беше да не даваш 12к за обичните слушалки, rip off е. Ако не ти е итно, или ако имаш начин да ги земеш од Австрија, земај ги чим ти легнале.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да Да во артист се 12000

  Не ми е итно, не ми зависи живот ако неам слушалки пар месеци. :)
   
  На Sharlovski и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 20. Вангел Ајановски

  Вангел Ајановски
  Intern

  24
  49
  16 Март 2013
  Машко
  Универзитетски професор
  На itstheigyg и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 21. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  153
  165
  1 Март 2013
  Машко
  Ако е опција купување од надвор ондак
  AKG k371bt е апсолутно најдоброто нешто за твоите пари.
   
  MadBuldog, TheMarshal и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  не беше опција, ама стана бидејќи многу малку од она што го пробав ми се допадна и ми легна на глава.
   
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Гајтан - Не
  Пари на апаши - Не

  Издржи и купи ги или од надвор или од нет.
   
  fikus, fuzzjaw и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Артист не се баш апаши, многу коректни цени имам добиено за одредени производи. :D

  Ама штознам, може ATH не им даваат добри цени.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  153
  165
  1 Март 2013
  Машко
  Кај нас за Аудиотехника цените се секаде апашки, артист, мими..
  @Fatal1ty_ побарај им понуда на артист за АКГ да ти ги увезат колку ќе чини.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. shifty
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,450
 2. zmija
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,526
 3. Borsa
  Одговори:
  62
  Прегледи:
  6,453
 4. Divinemkd
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,094
 5. Avid
  Одговори:
  45
  Прегледи:
  3,898
Вчитување...

Сподели

Вчитување...