1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на нов монитор до 16.000

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од DAoliHVAR, 2 Септември 2015.

 1. DAoliHVAR

  DAoliHVAR
  Gaining Experience

  107
  74
  18 Јуни 2015
  Машко
  Барам нов монитор, но во продавнициве ги има премногу а јас незнам што е добро што е лошо.
  Би сакал да биде 144 хз,ама глеам такви нема у мк.
  некои препораки?
  пс:дали р9 270 ќе подржува DX12?
   
 2. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,003
  1,245
  9 Јуни 2015
  Машко
  Да
   
 3. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,731
  2,392
  14 Декември 2010
  Машко
  За 15500 Dell U2414H само го нема на залиха во моментов, прашај во Анхоч кога ќе стигне.
  Не сум сретнал кај нас да има избор на солидни 120/144Hz монитори, а и да има ќе бидат многу поскапи од 16000.
  270 поддржува одредени делови од DX12, feature level 11.1.
   
 4. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  869
  761
  27 Април 2010
  Машко
 5. DAoliHVAR

  DAoliHVAR
  Gaining Experience

  107
  74
  18 Јуни 2015
  Машко
  Гледав на амазон имаат под 300 евра 144 хз монитори.
  ама некако неќам да нарачувам од странство..
   
 6. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  869
  761
  27 Април 2010
  Машко
  Другар ти дадов линк провери во ddstore.mk и на други места мониторот ти е топ со гаранција ќе ти е и се од амазон отров ќе те фати
   
 7. DAoliHVAR

  DAoliHVAR
  Gaining Experience

  107
  74
  18 Јуни 2015
  Машко
  тој е 144 хз?
  нигде на страната не пишува а тоа е едно од најважните работи хаха.
  фала за линков, ќе ги прашам дали некад ќе го донесат.
  дефинитивно ќе го купам, глеав ревју го фалат.
   
 8. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  869
  761
  27 Април 2010
  Машко
  Јас на анхоч што пишуваат не им верувам никогаш јас го барам моделот и после на интернет листам иначе еве ти линк директен до моделот од официјална страна : http://gaming.benq.com/gaming-monitor/xl2411z
   
 9. Chicony

  Chicony
  Gaining Experience

  129
  50
  7 Јануари 2012
  А зошто бараш 144hz конкретно ? Од игрите тешко кој ке можеш да ги играш на 120-140 + фпс,освен ако не се страствен играч на цс и дота.Иначе истиот предлог за benq и од мене.
   
 10. DAoliHVAR

  DAoliHVAR
  Gaining Experience

  107
  74
  18 Јуни 2015
  Машко
  хаха ни ја незнам нај искрено.
  Не сум ни некој јак гејмер, еднаш у неделата дали ќе пуштам некоја игра(цс:го).
  ама сум немал до сега, а сум слушнал дека дури и кога не играш игри пак е многу убаво да се има.
  Се мислам дали да зеам место тоа некој голем монитор(27 инч,1440p) со тие пари,ама па и такви нема у македонија
   
  Последна промена: 3 Септември 2015
 11. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  135
  113
  28 Јули 2011
  Прашај во Сет за попуст во готово за овој монитор.
  Прочитај низ нетов, многу го фалат и прилично голем број на ПРО играчи го користат за играње на ЦС:ГО.
   
 12. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,731
  2,392
  14 Декември 2010
  Машко
  Како што и мислев TN панели биле, затоа и не ни ги разгледав убаво. Кога реков солидни погоре не мислев на TN модели.
  Чим викаш дека не си којзнае колкав гејмер, отиди до Анхоч/Сет и види што приказ на слика имаат некој како U2414H и некој од TN 144Hz модели, па одлучи дали вреди да се жртвува разликата во квалитет на слика (која разлика ќе ја гледаш што и да правиш) за нешто што можеби ќе го користиш еднаш неделно.
   
 13. DAoliHVAR

  DAoliHVAR
  Gaining Experience

  107
  74
  18 Јуни 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...