• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на нов лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1
6 октомври 2012
2
0
Пред се ве поздравувам и ќе бидам благодарен за секое ваше мислење околу мојата дилема за избор на лаптоп.Ги имам како опција следниве два:
ASUS K95VM-YZ052 = 50.000 den

ASUS K95VM-YZ052 (DARK INDIGO) - Intel QuadCore i7 3610QM (2.3GHz/Turbo 3.3, 6M, 22nm) CPU, nVIDIA GeForce GT540M 1GB GDDR3 DX11 VRAM VGA, 8192 MB DDR3-1600MHz RAM, 1 TB 7200 rpm HDD, Web Camera, Supermulti Double Layer ODD, Bluetooth 4.0 + WiDi, Battery 6cell 5200mAh, Intel HM76, HDMI 1.4, 0.3MPix Webcam, 4xUSB (2xUSB3.0), Dark Indigo IMR, 4.1kg, 18.4" FHD LED (1920x1080), 8ms, 220nit, P/N: 90N84C715A15B600139C

http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=19&si=37256

HP ENVY 17-3D = 49.000 den
  • Processor - 3rd generation Intel(R) Core(TM) i5-3210M Processor (2.5 GHz with Turbo Boost up to 3.1 GHz)
  • Screen size - 17.3-inch diagonal Radiance Full HD Infinity LED-backlit Display (1920x1080)
  • Memory - 6GB 1600MHz DDR3 System Memory (2 Dimm)
  • Hard drive - 1TB 5400 rpm Hard Drive
http://www.kupilaptop.com/index.php...-3d&catid=39:hp-pavilion-i-presario&Itemid=64

Asus ima dva slota za hard disk od koi edniot e prazen a drugiot e so 3.5(ist kako kaj desktop) i 720rpm,no so edna slabost Average: 166.4 cd/m².
http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-A95VM-YZ030V-K95V-Notebook.76775.0.html

HP ima 6gd ram,znaci pomalku od Asus no e so svetlecka tastatura sto posebno mi znaci.
http://www.notebookcheck.net/Review-HP-Envy-17-3D-Early-2012.69822.0.html

Koj bi bil vasiot izbor i zosto?
Najkasno do ponedelnik 08.10.moram da poracam.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
9,003
Скопје
Asusot bez da razmisluvam. Zasto ? zatoa sto ima 2 slota za hard so znaci mnogu lesno ke mozam da stavam ssd hard kako os a drugiot za ostanati raboti, ima i7 so e top i najbitno nvidia graficki, pomali sansi od rikanje posle nekoja godina. za svetleckata tastatura ne se zamaraj imas usb svetilki koj odlicno si ja vrsat rabotata za 300-400 denari
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,255
3,275
Скопје
www.gorast.com
Добра тема, и јас сум на ниет за лаптоп. Не е баш он топик, ама не е ни за оф топик, за купилаптоп има една матна материја која се појавува цело време, а тоа е дека им се рефрбишт производите. Јас еднаш земав екстерен хард, се еба после 20 дена и ми ги вратија парите без никаков проблем, ама ме фати јанзата. Сега како е ситуацијата по ова прашање?
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,619
5,197
Претпоставувам дека штом гледаш лаптоп со 17-ка екран би ти бил потребен или за играње или за некоја поспецифична работа...
Сепак би било добро за каква намена станува збор...
Е сега небитно од тој аспект, за споменатите конфигурации и јас би одел на варијантата Асус...Томи многу фино ти ги објасни накратко предностите кој овој лаптоп ги поседува...
Е сега кога веќе ја спомна светлечката тастатура, можам само да ти кажам дека е топ во темница...И ако се навикнеш на таква, е многу лошо да мигрираш повторно на класична... :)
Додека не ти влегла чивијата...

@skullmonkey
Во скоро минато точно е дека купилаптоп ги биеше таков глас...Незнам каква е состојбата сега со нив и со нивните производи...Доверба се гради со годни а се губи преку ноќ...Тоа е лоша работа...Можеби таква ти била среќата со хардот, но секогаш ке биде во тебе она чувство кое постојано ке те прогонува и ке ти вели дека не треба да купиш од таму..И ако се решиш и купиш, цело време ке те прогонува некоја си мисла дека ете ке се случи нешто...
Би ти препорачал сепак да гледаш на друго место, не заради тоа што се продаваа рефарбирани компјутери, него ради психолошки аспект. :)
Инаку и рифарбишд производите се малтене комплетно нови...Штом излезат од фабрика и она гарантира за нивна исправност и беспрекорно функционирање, не гледам причина за стварање на паника. Рефарбирањето е на некој начин и дабл чек...
;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5
6 октомври 2012
2
0
Uste ednas vi blagodaram za vaseto mislenje.
Претпоставувам дека штом гледаш лаптоп со 17-ка екран би ти бил потребен или за играње или за некоја поспецифична работа...
Сепак би било добро за каква намена станува збор...
Znaci vaka ,se zanimavam so dizajn i proizvodstvo na mebel. Sekogas koristam poveke programi istovremeno a najmnogu 3D softver za prikaz na mebel vo prostor so sliki koi se rendiraat, pa Jpeg programi,pa video prezentacija itn. Sum zalepen samo za 17,3" ili 18,4" i nisto podolu. Ne sum bas nekoj gamer ama povremeno mi proletuva i nekoja igrica, a sekako deka uzivam vo dobar film so dobra res.

Asusot bez da razmisluvam. Zasto ? zatoa sto ima 2 slota za hard so znaci mnogu lesno ke mozam da stavam ssd hard kako os a drugiot za ostanati raboti, ima i7 so e top i najbitno nvidia graficki, pomali sansi od rikanje posle nekoja godina. za svetleckata tastatura ne se zamaraj imas usb svetilki koj odlicno si ja vrsat rabotata za 300-400 denari
Tomi veke koristam usb svetilka na mojot segasen laptop HP Compaq 8710p koj go kupiv vo 2006 god.Toj model e so 17,3" ekran i dobro si ja odraboti rabotata no sega edno po edno pocna da otkazuva.Baterijata pa hard diskot pa tastatura pa...... Bas zatoa oti koristev usb svetilka sakam da preminam na svetleckata tastatura. Mislam deka nema da pomine mnogu vreme koga ke vgradam i Ssd vo drugiot slot so toa se slozuvam so tebe.
 

Andrej2012

Intern
24 септември 2012
4
0
i jas imam negativno iskustvo so HP 550, uste koga go zedov dvdto rabotese samo vo pio mode, ostanatoto bese vo red prvite 3 godini, no sega na 3.5 godini pocna se da otkazuva.... baterijata se rasipa celosno, harddiskot javuva problemi i go preinstaliram na sekoi nekolku dena, pocna i bad sectori da pojavuva, w-lan mi javuva dpc latency error (odi do 2-4000 povremeno) i najverojatno zaradi toa imam problemi so gledanje filmovi.... znaci od sosema normalna rabota, vo period od 1 mesec se javi problem kaj nekolku razlicni delovi.
i jas planiram da zemam drug, vo tvojov slucaj bi odel so ASUS 100%, prvin bidejki izgleda kakoda e podobar, a vtoro bidejki ne e HP (znam i drugi sto imale problemi so HP, HP se najverojatno edni od najproblematicnite laptopi). vo plan imam da zemam ASUS, samo drugi modeli, imam i otvoreno tema podolu na forumov za izborot pomegu koj se dvoumam, no eve veke 1 nedela nikoj nema nisto iskomentirano, pa najverojatno ke mora da prasam po drugi forumi, mozebi tamu ke najdam poveke informacii za konkretnite prasanja okolu mojot izbor. a vo tvojov slucaj, pomegu ovie 2 modeli, jas ne bi ni razmisluval, HP otpaga uste koga ce ja procitam bukvata H....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,812
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно