1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на напојување за ново PC

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Andreevski, 28 Јануари 2017.

 1. Andreevski

  Andreevski
  Intern

  2
  0
  27 Јануари 2017
  Машко
  Здраво на сите,

  веќе некое време разгледувам компоненти за да склопам PC.
  Листата на компоненти што сакам да ги земам е следнава: Core i7-6700K 4.0GHz Quad-Core, GeForce GTX 1050 Ti 4GB Windforce OC, TESSERACT SW ATX Mid Tower - System Build - PCPartPicker
  Од листата останува SSD 120GB што не е наведено, и да се одлучам за некој кулер за процесорот.

  Проблемот што го имам е напојувањето. Прашав за неколку мислења и одговорите што ги добив се: "Coolermaster ili Corsair" и "земај над 700W".
  На страната на Coolermaster за пресметување на ватажа и колкаво напојување ќе ми треба добивам вакво нешто: Screenshot .

  Ако може некој да сподели мислење за дали мора да е 700+ W напојување или пак не мора да е толкаво. Исто така било кое искустсво со некое од напојувањата подоле или со некое слично е добредојдено.

  Исто така моментално Coolermaster кај нас во Анхоч и Сет имам многу ограничен избор (повеќето ги нема на залиха).
  Од оние што се на залиха предлози:
  Cooler Master GM series
  Cooler Master GM series
  Cooler Master Vanguard V series 750W 80Plus Gold w/135mm Fan
  Cooler Master B2 Series
  Cooler Master B2 Series
  Anhoch PC Market Online - PSU 750W Gigabyte G750H Real Power, 80 PlusGold, Modular, Silent, 14cm Fan, Fan Speed Control, Black
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  Od CM Vanguard pa posle GM ti se odlicni napajanja.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 3. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  Za tie komponenti cim nemas jaka graficka dovolno ti e 400-500W eve 500 da ne te boli glava ako sakas drugiden da zemes nekoja graficka kako GTX 1080 ne pr AMD 390 za nejze ti treba mnogu kvalitetno napojuvajne.
  Ako sakas ok ne mnogu skapo napojuvajne zeme si CM GM serija ili Antec Neo.
  Ako sakas visitina kvalitetno napojuvjane modularno so japonski kondenzatori javi mu se vo Neksio da ti donesat Evga G2 550W ili 650 W toa e Gold i edno od najdobrite napojuvajna, napraveno e od Super Flower i e neso za nijansa podobro i od Seasonic cenovno vo toj rank.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
 5. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,699
  2,573
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Контактирај ги Нексио да видат ако можат да ти најдат од овие. Гледам 750ката ја има во Сетек ама немаат на лагер.
  Corsair RM550x / RM650x / RM750x

  Супер серија на Corsair и не се скапи. Сите се 80PLus Gold + 140mm Fan.
   
 6. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко
  Или Vanguard или GM. И не ти треба 700W.
   
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  И едно GM 550W ќе ти биде повеќе од доволно.
   
  goce03, Sukhoi, MasteR_#0 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  @psyside ako vejke dava tolku pari za napojuvajne mislam Evga G2 e podobro od site tie sto gi predloze i poeftino e neso negde bi trebalo da e 120e 650W na www.jonnyguru.com cista 10ka ima samo za cena mu imaat dadeno 9ka, a Neksio nose Evga proizvodi.
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ма какви coolermaster и corsair за твојава конфигурација ова е и повеќе од доволно Anhoch PC Market Online - PSU 700W Deepcool DA700N 80PLUS Bronze Black
  Инаку и ова се покажа сега за сега ко добро напајање Anhoch PC Market Online - PSU 750W Gigabyte G750H Real Power, 80 PlusGold, Modular, Silent, 14cm Fan, Fan Speed Control, Black
  Само скапо ти е за таа конфигурација, иди со deepcool плус тоа има 2 години гаранција.
   
  Последна промена: 28 Јануари 2017
 10. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  +1 за GM550, може и со Edge 550W ама за оваа конфигурација и GM550 е предоволно, можеш и 650W модел за да се осигураш дека имаш доволно overhead ако ставиш појака графичка + оверклок.
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Coolermaster GM серија досега две рикнаа и едно M2. Незнам зошто на форумов упорно се препорачува CM? Или ги користат со интегрирани графички или со nvidia графички или пак само со една амд графичка од послабите серии. Четврто објаснување ми се читање на ривјуа по нет. Друго објаснување немам.
   
 12. pacerMK

  pacerMK
  Gaining Experience

  108
  159
  28 Декември 2015
  Машко
  Студент
  Од 400-500 вати ти се сосема доволни! Само гледај сертификат да има напојувањето


  Испратено од Домашен преку IT.mk форум апликација
   
 13. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Прво, тргни го 6700k од листата, додај го 7700k.
  Кога веќе зимаш на ново, земи го најновото барем.
  Доколку во план ти е да го оверклокуваш процесорот, ќе ти биде потребно подобро напојување.
  Antec Edge 550, ти е доволнo, 6500 ти е во Мебиус, имаш 7 години гаранција. :)
  650ка нема во табелава како што гледам, ама ако има на лагер и не е значително поскапо, добра опција е и таа, ќе го купиш сега,и ќе го користиш наредни 7-10 години. :)
  Ако гејмаш 1050ти иако е океј како карта, сепак подобро оди на rx470, која не е многу поскапа ~25$+, а ќе добиеш 30%+ перфоманси, па во некои игри и повеќе.
  Ако ти е потребна nvidia, зимај барем 1060ka 6gb.
  1050ti, ми е смешна искрено како избор за ваква конфигурација.
   
  На AleksandarCaki и Andreevski им се допаѓа ова.
 14. Andreevski

  Andreevski
  Intern

  2
  0
  27 Јануари 2017
  Машко
  Морав да направам избор меѓу повеќе пари за процесор или повеќе пари за графичка, а со оглед дека повеќе го користам за програмирање него за играње отидов со оваа графичка :)
  Иначе ова Мебиус гледам многу луѓе го спомнаа, а искрено јас прв пат слушам за него на форумов. Некои искуства со нив?
   
 15. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Заебани беа малце за гаранциите на Амд картичките кои се користеа за копање.
  Напојувањето е high end, не верувам да имаш проблеми.
  За гаранцијата, најдобра опција ти е Анхоч, другиве се поголеми забушанти. Нексио се нови, и мислам дека и тие си ја вршат одлично својата работа. Само немаат јавно достапен ценовник и не се знае што има на лагер. Можеш и таму да видиш кои опции ти се достапни.
  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 16. liduda

  liduda
  Intern

  23
  37
  9 Јули 2019
  Машко
  Deepcool DA600M ова напојување го земав скоро од Анхоч и закачив RX580 на него. Препорачувам.
   
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,456
  4,762
  18 Септември 2013
  Машко
  Ако веќе идеме у рангот на околу 5000 денари и препорачуваме солидно напојување - у нашите продавници единствена препорака би била за голд напојувања од Риоторо (ребрендирани Сисоник ОЕМ) за околу 5500 денари.
   
  На bobipp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...