1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од lynx, 4 oктомври 2012.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,096
  4 Септември 2008
  Ме интересира што ќе препорачате од овие два, ценовен ранг е од 7000 до 8000:

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=34171
  vs.
  http://www.set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=60&si=27438

  Не треба ништо хај-тек и повеќе од овие монитори, ќе се користи за дневни работни активности, со филмови гледање навечер, без игри. Mене ме влече кон Benq-от од лично искуство, али за секој случај дали Samsung-от е подобар за цената што е поскап?
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
  Со оглед на тоа дека станува збор за два различни панели, односно за ТН кај Самунгот (не видов дека е друг тип) и ВА кај Бенкот, не би ни размислувал и одма би го земал него...+ е многу многу поефтин...
  Моја препорака е да одиш и да провериш дали навистина станува збор за ВА панел или е само една глупава грешка на креаторот на сајтот..
  Ако е ВА зимај го и не му се мисли...
  Разликата во слика првично е огромна кога станува збор за овие панели...
  Првично контраст, а потоа и однос на бои...Одзивот не го ни гледам, бидејќи не видов дека најбитна работа ти се игрите..
   
  На StalkeR и lynx им се допаѓа ова.
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,096
  4 Септември 2008
  И јас тоа забележав дека има таков панел, според спецификациите на официјалната страница кажуваат дека е тоа тоа.
  http://www.benq.com/product/monitor/gw2250m/specifications

  А тоа со response time не го одбирам, порано имаше една вредност и знаеш што е сега гледам две вредности со една наставка:
  Benq - 16ms, 4ms GTG
  Samsung - само една има 5ms GTG
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,371
  7,351
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  VA LED е Бенкуто 100% сликата е ок за тие пари.

  lynx нема грешка, BWB (black white black) тајмингот е 16ms, GTG (Grey to Grey) е 4ms, типично се мери GTG и самсунгот има 5ms во GTG.
   
  На lynx му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,096
  4 Септември 2008
  Ок фала, Benq-от ќе биде земен.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Типично не се мери G2G туку маркетиншки. Тоа е параметар кој не ја дава реалната претстава за риспонсот на мониторот. Треба да се гледа само B2B.
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,371
  7,351
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Е како треба да се гледа BWB кога не фигурира во 90% од спецификациите.
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,096
  4 Септември 2008
  Сепак се додаде некоја пара плус и се набави LG IPS235V-BN од член од форумов, уште еднаш фала за помошта, може да се заклучи темата.
   
  На gokica и SaleSk им се допаѓа ова.
 9. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
 10. Chicony

  Chicony
  Gaining Experience

  129
  50
  7 Јануари 2012
 11. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  Во Анхоч за 6700 имаш 22" Benq со VA панел http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=34171
   
 12. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Ни тој ни тој, влезови имаш само VGA. Според мене, подобро додај уште некои 700-800 денари и најди некој со DVI барем...како овој Benq-ot на пример.
   
 13. Chicony

  Chicony
  Gaining Experience

  129
  50
  7 Јануари 2012
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...