1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на монитор, користен vs нов

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Snaga, 26 Март 2020.

 1. Snaga

  Snaga
  Intern

  31
  24
  2 Јануари 2015
  Машко
  Здраво,

  Како што кажува насловот, време му е за менување на мониторот што го имам, затоа што е престар и е со VGA/DVI приклучок, а сме 2020та година :)

  Го гледав Dell Alienware тој популарниот со 240hz, ама искрено не ми се даваат 20к.
  Што мислите, за 100-150 еур може да се најде убаво моноторче, користено? Или околу 200 еур за ново?

  Се гејма најчесто на пц-то, cs, cod, rocket league, project cars итн итн, па и 144hz да е нема да е лошо :geek:
   
  На crash му/ѝ се допаѓа ова.
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,390
  2,244
  13 Јануари 2014
  Машко
  На gOJDO и Snaga им се допаѓа ова.
 3. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  732
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Јас го купив SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor за 5.999 пред недела дена коа беа нешто Сетек денови. Доста сум задоволен, и јас бев на стар монитор. Генерално ми е за работа мене и некогаш за гејмање.
   
  На PC_GAMER и Snaga им се допаѓа ова.
 4. Snaga

  Snaga
  Intern

  31
  24
  2 Јануари 2015
  Машко
  Бидна, после работа идам да го земам :hay:


   
  На gOJDO, Маша, Антониј.К и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. crash

  crash
  Gaining Experience

  103
  158
  6 Декември 2013
  Машко
  Да не отварам нова тема, на иста мака сум, па го видов следниот монитор:

  Makedonski Telekom

  Поефтин е од иста серија, послаб модел од делл-макпетрол. За 27" и ипс примамлива цена, единствено побавен response time 8ms, но оди до 75 hz и има freesync.
  Зашто единствен репер ми е самсунг монитор 19" со TN панел што го користам од 2004 година, не знам што да барам и очекувам, па ако има некој со подобро познавање да сподели мислење или да предложи адекватна замена до макс 10к.
  Благодарам однапред.
   
 6. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  27" на 1080p? Не фала.
   
  На Маша и Rikimaru им се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Неееемооој Симо не земај 27 на FullHD. Така прават брендовите пари ама сечат кај шо не треба. Као голем IPS ама ко ќе видиш резолуцијата Мајнкрафт. До 24 инчи макс 1080ка. Се над тоа не го бива се гледаат апла пикселите. Плус ова со 8мс ми ги мати водите многу. Инаку ова со freesync и 75 фрејма и 1080п е многу слаб потег, бидејќи сигурно си велам со машина и послаба ќе туркаш и над тие фрејма на 1080п па и freesync-от нема да ти се најде тогаш.
   
  Последна промена: 1 Април 2020
 8. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Зависи за што ќе го користи, ако го користи за играње PES, FIFA, Forza нема да му пречи, баш напротив многу подобро поголем екран, секако вакви игри се играат на поголема оддалеченост од монитор

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Со големината неам никаков проблем шо поголем тоа поубав. Еве јас меркам 38ка. Ама па треба да има доволно пиксели да се настегаат во таа големина. Тоа на телефони 6-инчни 1440п пиксели стегаат, а овде 1080п на монитор од 27 инчи. Па шамар у два образа е. xD
   
  CBB_6, PC_GAMER и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 10. crash

  crash
  Gaining Experience

  103
  158
  6 Декември 2013
  Машко
  Ова немој ,, 27" на 1080р значи дека пре би земале 24" одколку 27" да речеме за истата сума"? Или додај уште 3-4к па земи 27" на 1440р? Зашто буџетот е ептен ограничен.
  Конфигурацијата мислам дека не е завидна (рејзен 1600af, RX 570 4GB OC, 16 GB 2400 Mhz) и е за лајт гејминг, и си мислев да ограничам фрејмови на 75 хз со freesync и на игри во иднина за да има глатко прикување на слика, и не знам кои игри во иднина би ги возело над 75.
   
 11. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Точно.

  Гледам дека нема да бркаш фрејмови, Anhoch PC Market Online - Monitor 24" Philips 243V7QDSB/00 IPS LED V-Line, Full HD IPS, VGA,DVI,HDMI,5ms, Black
   
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Ако си со ограничен буџет, јас би реков 24ка макс за 1080, се над тоа и пикселите излегуваат на виделина. Или додај некој денар земи 1440п 27ка.
   
 13. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,316
  25 oктомври 2012
  Машко
  Да си земеш квалитетен 24'' 1080p монитор. Ако намената ти е за гејминг, графичката ќе ти биде тесно грло за 1440p резолуција.
  Ја не сум разгледал убаво ама е добро ако има некој упатен како @Rikimaru да каже која е best buy опција за IPS гејминг монитор 24'' 1080p и за 27'' 1440p.
   
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  По брендови не ги гледам, туку по изработувачи на панели, па ќе се најде кој бренд има таков панел. Самсунг пример се експерти за VA и во последно во глобала прават VA. Последниве години LG се на врвот според мене за IPS панели со нивните NanoIPS. AOU се држат и тие тука некаде и за IPS и за VA -- Асус им е најголем муштерија ним. Големите брендови генерално користат панели од овие 3 изработувачи иако има и други. Овие 3 го држат пазарот. Човекот му предлагам да оди на страна како TFT central или да изгугла BEST 24 inch PANEL со карактеристиките што му требаат (не монитор, бидејќи брендови ќе ти вади) и после ќе види кој од овие монитори кај нас го имаат тој панел.

  New Monitors In 2020: What To Expect [Professional, Gaming]

  еве краток обрт на нови панели за 2020та и кои монитори ќе ги имаат.
   
  Последна промена: 1 Април 2020
 15. crash

  crash
  Gaining Experience

  103
  158
  6 Декември 2013
  Машко
  Благодарам уште еднаш на препораките, тогаш ќе разгледам 24", или ако евентуално излезе опција за 27" 1440р користен.
   
 16. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  984
  614
  15 Декември 2013
  Машко
  Дечки дајте некој линк за 27" 1440P до кај 15-16к кај нас што се наоѓа, јас најевтин што го најдов е 32" 1440P 15к ама сакам 27" кој нема испод 21к.
   
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  У зоте брос за 18К имаш одличен 27" 4К дисплеј од LG. Ќе апдејтнам постов со линк за минутка да го најдам само.

  ЕДИТ: Еве и линк
  Monitor 27″ LG 27UL500-W 4K UHD – Zote Store
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Не се приметува од поголема далечина, затоа тие игри ги набројав :)

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 19. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  984
  614
  15 Декември 2013
  Машко
  Топ е мониторчево од линков, ама налетав на прилично евтин и убав половен монитор, се работи за HP Z27i иначе 1440P IPS. Ми одговара и поради тоа што има USB 3.0 HUB на мониторов со 4 порти, затоа што ќе го користам со лаптоп :)
   
 20. Spodeli

  Spodeli
  Intern

  14
  0
  5 oктомври 2009
  А што мислите за Dell U2419H 24". - телеком ?
  Имам буџет 12к на телеком па се мислам дали да го земам. Не ми треба за играње/филмови, само за работа/кодирање.
  Да не е overkill само за кодирање со оглед на тоа што има дупло поевтини?
   
 21. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
  Значи ќе го земеш за беспари :) Супер е мониторот, зимај ич не се мисли :D
   
  На Spodeli му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...