1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на маус

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Робсо, 14 Јули 2019.

 1. Робсо

  Робсо
  Intern

  35
  17
  1 Септември 2018
  Машко
  Не ми е за гејминг туку за секојдневно користење и програмирање така да најбитно ми е скролот да е добар лесно да врти и да нема чкрипење, подзакочување и слични глупости.
  Висината да е околу 35мм, должината над 120мм.

  Anhoch PC Market Online - Mouse A4 P93 Bloody Gaming Light Strike 5K RGB USB Black Activated
  Anhoch PC Market Online - Mouse A4 Q80 Bloody Gaming Neon XGlide Optical Switch USB Black
  Anhoch PC Market Online - Mouse A4 V7MA Bloody Gaming USB Black Metal XGlide Activated
  Anhoch PC Market Online - Mouse Natec Genesis Wireless Gaming Zircon 330 3600DPI
  Anhoch PC Market Online - Mouse Natec Genesis Gaming Krypton 400 5200DPI USB w/Software

  Не мора да е баш од овие, евентуално можи и од оглас.
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,600
  4,533
  23 Јуни 2015
  Машко
  Било кој маус да го одбереш од овие нема да згрешиш. Мој совет е да отидеш и да ги видиш сите, сепак маус е субјективна работа. Да видиш кој тебе ќе ти “лежи“ најдобро од сите.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,607
  2 Август 2012
  Машко
  На форумов се продава MX Master 2S
   
 4. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  567
  952
  16 Јануари 2016
  Машко
  Според тие што ги навел не верувам дека членот ќе фркне 4 илјадарки за маус на старо..
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,607
  2 Август 2012
  Машко
  Кој не ја научил лекцијата со евтини глувци има да си фрка до фркање.

  Освен оние А4 мауси кои ги навел другите да ги заборави и да ги заобиколи во широк лак.
  Нит А4 не се како порано но добро..

  Јас го користам "обичниот" MX Master веќе две години и ниеднаш не зажалив за парите.
  Квалитет во секој поглед.
   
  На draganamon, gOJDO, AlexanderMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,582
  1,692
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
 7. toplel

  toplel
  On your way to fame

  564
  601
  18 Август 2016
  Машко
 8. Робсо

  Робсо
  Intern

  35
  17
  1 Септември 2018
  Машко
  Народе подалеку од Natec мауси. Имав позитивно искуство со тастатура па реков да пробам и маус ко ја отворив темава ама катастрофа испадна Krypton 500. Кликањето е ептен фалш, од еден до друг има огромна разлика еден крут друг мек... Набрзо почна со повремени дисконектирања кои зачестија па стана неупотреблив. После месец ипол на сервис денес добив ист нов и овај има други свичој и скролот тропа, друг филинг и сосема различен маус. Никаков стандард и многу лош квалитет.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,582
  1,692
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Не знам што очекуваше :)
   
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,119
  803
  1 Јуни 2016
  Јас и уште 5 - 6 колеги од работа еве тераме Natec без проблем. Еден од колегите има дома 4 тастатури, 6 мауси и 2 стола на Natec. Се нема пожалано до сеа.
  Јас користам Natec маус веќе 3 години. Исто не покажал проблем. Тастатурата (RHOD 400) ја терам и неа 2 години.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  116
  46
  18 Септември 2013
  Natec ти се класични "преваранти" ребрендираат најевтина кинеска роба "Genesis" и истата продаваат за х4. Видете секогаш има алтернатива во ист ценовен ранк пример за мауси А4 Tech.

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 12. Робсо

  Робсо
  Intern

  35
  17
  1 Септември 2018
  Машко
  И јас ја имам РОД 400 и општо со Натек сум имал позитивно искуство, ама ваква фушарија за 1200ден ме зачуди. За криптонов и 300ден многу се.
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,119
  803
  1 Јуни 2016
  Преваранти се, мхм.
   
 14. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  685
  999
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Незнам што очекувате ама јас сум презадоволен од Натек.

  Користам ксенон 750 маус, купен за 25 евра горе доле, со сензор pmw3330 и е дефинитивно најдобриот избор за парите. Следен најефтин маус со истиов сензор беше 40 евра па и повеќе. Кликот е ок, го користам година и повеќе и нема никакви проблеми. Претходно користев стилсерис рајвл 300, и овој повеќе ми се допаѓа.

  Anhoch PC Market Online - Mouse Natec Genesis Gaming Xenon 750 10200DPI
   
 15. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  116
  46
  18 Септември 2013
  За истите пари секогаш имате подобра алтернатива од Natec за исто пари %50 по тежок со далеку подобри материјали и ист сензор 3330, разликата меѓу 3325, 3320, 3310 е не значителна повеќе игра улога доколку бирате големина да ви одговара на вашата дланка и материјали.

  Кој не верува оди во Анхоч и побарај да ги видиш двата модела ке видите разлика од око само не со допир.

  Anhoch PC Market Online - Mouse E-Shark Gaming Aikuchi 7200DPI RGB
   

Сподели

Вчитување...