1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на маус

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Робсо, 14 Јули 2019.

1. Робсо

Робсо
    Intern

35
    17
    1 Септември 2018
    Машко
    Не ми е за гејминг туку за секојдневно користење и програмирање така да најбитно ми е скролот да е добар лесно да врти и да нема чкрипење, подзакочување и слични глупости.
    Висината да е околу 35мм, должината над 120мм.

Anhoch PC Market Online - Mouse A4 P93 Bloody Gaming Light Strike 5K RGB USB Black Activated
    Anhoch PC Market Online - Mouse A4 Q80 Bloody Gaming Neon XGlide Optical Switch USB Black
    Anhoch PC Market Online - Mouse A4 V7MA Bloody Gaming USB Black Metal XGlide Activated
    Anhoch PC Market Online - Mouse Natec Genesis Wireless Gaming Zircon 330 3600DPI
    Anhoch PC Market Online - Mouse Natec Genesis Gaming Krypton 400 5200DPI USB w/Software

Не мора да е баш од овие, евентуално можи и од оглас.

2. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,600
    4,533
    23 Јуни 2015
    Машко
    Било кој маус да го одбереш од овие нема да згрешиш. Мој совет е да отидеш и да ги видиш сите, сепак маус е субјективна работа. Да видиш кој тебе ќе ти “лежи“ најдобро од сите.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,445
    12,607
    2 Август 2012
    Машко
    На форумов се продава MX Master 2S

4. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

567
    952
    16 Јануари 2016
    Машко
    Според тие што ги навел не верувам дека членот ќе фркне 4 илјадарки за маус на старо..

5. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,445
    12,607
    2 Август 2012
    Машко
    Кој не ја научил лекцијата со евтини глувци има да си фрка до фркање.

Освен оние А4 мауси кои ги навел другите да ги заборави и да ги заобиколи во широк лак.
    Нит А4 не се како порано но добро..

Јас го користам "обичниот" MX Master веќе две години и ниеднаш не зажалив за парите.
    Квалитет во секој поглед.

На draganamon, gOJDO, AlexanderMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
  6. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,582
    1,692
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
  7. toplel

toplel
    On your way to fame

564
    601
    18 Август 2016
    Машко
  8. Робсо

Робсо
    Intern

35
    17
    1 Септември 2018
    Машко
    Народе подалеку од Natec мауси. Имав позитивно искуство со тастатура па реков да пробам и маус ко ја отворив темава ама катастрофа испадна Krypton 500. Кликањето е ептен фалш, од еден до друг има огромна разлика еден крут друг мек... Набрзо почна со повремени дисконектирања кои зачестија па стана неупотреблив. После месец ипол на сервис денес добив ист нов и овај има други свичој и скролот тропа, друг филинг и сосема различен маус. Никаков стандард и многу лош квалитет.

На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
  9. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,582
    1,692
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Не знам што очекуваше :)

10. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,119
    803
    1 Јуни 2016
    Јас и уште 5 - 6 колеги од работа еве тераме Natec без проблем. Еден од колегите има дома 4 тастатури, 6 мауси и 2 стола на Natec. Се нема пожалано до сеа.
    Јас користам Natec маус веќе 3 години. Исто не покажал проблем. Тастатурата (RHOD 400) ја терам и неа 2 години.

На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
  11. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Intern

116
    46
    18 Септември 2013
    Natec ти се класични "преваранти" ребрендираат најевтина кинеска роба "Genesis" и истата продаваат за х4. Видете секогаш има алтернатива во ист ценовен ранк пример за мауси А4 Tech.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација

12. Робсо

Робсо
    Intern

35
    17
    1 Септември 2018
    Машко
    И јас ја имам РОД 400 и општо со Натек сум имал позитивно искуство, ама ваква фушарија за 1200ден ме зачуди. За криптонов и 300ден многу се.

13. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,119
    803
    1 Јуни 2016
    Преваранти се, мхм.

14. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

685
    999
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Незнам што очекувате ама јас сум презадоволен од Натек.

Користам ксенон 750 маус, купен за 25 евра горе доле, со сензор pmw3330 и е дефинитивно најдобриот избор за парите. Следен најефтин маус со истиов сензор беше 40 евра па и повеќе. Кликот е ок, го користам година и повеќе и нема никакви проблеми. Претходно користев стилсерис рајвл 300, и овој повеќе ми се допаѓа.

Anhoch PC Market Online - Mouse Natec Genesis Gaming Xenon 750 10200DPI

15. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Intern

116
    46
    18 Септември 2013
    За истите пари секогаш имате подобра алтернатива од Natec за исто пари %50 по тежок со далеку подобри материјали и ист сензор 3330, разликата меѓу 3325, 3320, 3310 е не значителна повеќе игра улога доколку бирате големина да ви одговара на вашата дланка и материјали.

Кој не верува оди во Анхоч и побарај да ги видиш двата модела ке видите разлика од око само не со допир.

Anhoch PC Market Online - Mouse E-Shark Gaming Aikuchi 7200DPI RGB

Сподели

Вчитување...