• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на матична плоча со чипсет 780, 790

  • Ја почнал/а темата
  • #1

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,626
5,221
Stanuva zbor za izbor na maticna ploca so onboard grafichka karta...Budzetot dozvoluva maksimum 4500 denari +/- 500 denari...
Vo najdobar slucaj vleze ASUS M78A PRO odnosno M78N PRO no za zal ne najdov po firmive kaj nas, bidejki oni samo pisuvaat spisok na ploci i stavaat ceni, a nikade nikoj gi nema i ne gi nosi...Sledna kako odlicna vaijanta beshe Gigabyte GA-MA78GM-S2H no za zal i nea ja nema...Navodno sve im zavrshile...
Kako sledna varijanta koja uspeav da ja najdam e Biostar TA790GXBE A2+, mnogu slicna so prethodnite dve...Sakav da prasam kakvo iskustvo imate so ovie maticni so ogled deka ne se vo klasa kako prvite dva modela koj mi vlagaa u kombinacija...
Ili pak preporaka od nekoj drug proizvoditel so slicni karakteristiki kako gore navedenite...
Fala.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Квалитетот на плочата не е како од оние на Gigabyte и ASUS ако гледаме генерално се разбира, но сепак мислам дека е подобра од плочите кои ти конкретно ги меркаш зашто има понов чипсет и има 4 фазен дизајн што значи таа од овие што ти си ги навел е многу подобро оптимизирана за четиријадрен процесор. Работи со 1066 меморија и има многу добра поддршка на интернет преку специјализиран форум и обезбеден е ажуриран биос. Многу важно: отклучува 4 јадра на Phenom II и Athlon II процесори. Тоа го можат уште Gigabyte и Asrock (не и ASUS). Значи ако земаш Phenom II X2 или X3 и Athlon X2 тогаш можеби тоа ќе ти е важно па да си ја пробаш среќата.

Иначе форумот можеш да го посетиш тука http://www.rebelshavenforum.com/sis-bin/ultimatebb.cgi?ubb=forum;f=45.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,626
5,221
U kombinacija so ovaa ploca mi e da zemam Athlon II X2 250 ili 245...
U princip ne overklokuvam i slicno, no planiram da ja koristam za gledanje na HD video..
Znaci home use...Photoshop, Corel i slicni programi ne bi pretstavuvale nikakov problem, a za igri nemam vreme...Zatoa i ja stavam kako low budget opcija, so onboard grafika, bash za ona sto bi ja koristel...
So ECS imam loso iskustvo, so MSI isto taka, sto ne mora da znaci deka generalno e taka. No i od MSI nema kaj nas neshto spec...Ista situacija kako i so Asus i Gigabyte.
A za kvalitet ako zborime, veruvam deka e taka, no imam edna Soltek ploca koja sto raboti nonstop, maksimalno iskoristena i ne projavila nikakov problem :D i ne e edna nego se povekje...Na vremeto bea nekoja poniska klasa za razlika od Asus, Epox, Gigabyte...Mozebi nesto slicno kako sega sto e Biostar-ov da receme...Dobro se pokazaa...A od Gigabyte sekoja ftora ploca sto bese na socket 478 se rasipa...I toa vo 90% toa bea cipsetite... :isplashen:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
За тоа што тебе ти треба 790GXB A2+ е одличен избор.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,764
1,261
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
и јас барав некоја од овие бољиве плочи со 780G за да сфатам дека ем е изборот слаб кај нас, ем и тоа што го има во ценовник уствари го нема.

на крај купив ECS A780GM-A - и сум сосема задоволен од плочата, скоро нон-стоп работи компјутерот (cpu Athlon64 5050е 45W 2600mhz) и не направила никаков проблем.

Посебно ми се допаѓа кај 780G плочите што на чипсетот не му треба којзнае какво ладење и обичниот пасивен ладилник е доволен - малце троши и малце загрева. во комбинација со овој ee процесорот, компјутерот ми е многу тивок без никакви посебни инвестиции во кулери или напајања (користам stock AMD кулер за процесорот).

Плочава има eSATA и HDMI, а нема firewire и DVI (за разлика од некои ASUS-и со 780G) - другото стандардно.

Откога ја купив морав одма да го upgrade-нам BIOS-от пошто иначе правеше проблеми AHCI контролерот.

имам 4GB рам и вртам 64bit-ен ArchLinux на неа.

edit
заборавив да кажам, плочата е AM2+, т.е. подржува AM3 процесори, но е ограничена на 95W - што мене не ми е проблем, ионака сум љубител на процесори со мала потрошувачка и не планирам overclock и сл.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,626
5,221
So ECS sum imal malku losho iskustvo i nekako mi e shube iskreno...Bas mi e drago sto kaj tebe ne pravi nikakov problem i se si funkcionira bas onaka kako sto treba...Inaku gledam deka po testovive se dobro pokazani..
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Доколку се решиш за Biostar која може да отклучи јадра и кеш на АМД процесори тогаш разгледај други опции. Athlon 7750BE (QC), Sempron 140 (Athlon X2), Athlon 620/640 (Phenom II), Phenom II 550, 710, 720 (QC) се генерално процесори за кои има информации дека се отклучуваат со правилна плоча, биос и се разбира вистинската серија на процесор. Athlon II X2 нема таква можност колку што знам. Муабетот ми е ако ти успее ќе ти се исплати повеќе. Но ако ова не ти е воопшто важно тогаш и Athlon II X2 не е лоша опција ако се земе во предвид дека е релативно ефтин процесор.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,764
1,261
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
  • Ја почнал/а темата
  • #9

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,626
5,221
Fala za info gokica....U princip ne eksperimentiram mnogu, a ii kompjuterot go koristam u sostojba da recam difolt i ne se opteretuvam so cckanje i slichno :))

gdamjan, losoto iskustvo bese slednovo...(imav moznost da servisiram ECS proizvodi vo garancija)..Na mnogu ploci ECS imam menuvano elektroliti i toa posle mnogu kratko vreme na upotreba...I toa vo garancija..Znaci ne povekje od 12 meseci koristenje, sto e mnogu kratko vreme...Sto od loso napojuvanje, sto od los kvalitet na elektroliti, sto od loso ladenje...No vo period na 12 meseci :isplashen: ???
Druga rabota so problem koj ne uspeaf da go odgonetnam uste den denes...Na nekolku maticni se ima sluceno da ne se gasnat, odnosno da ne sakaat da napravat Shut Down...Odnosno sve pravat, i koga ke treba da se iskluci komplet kompjuterot, ostanuva zaglaven na it's now safe to turn off your computer...i si kjuti...morash od struja da go shteknesh...(Ova najveke se slucuvase na P2 i P3 plocite)....
I na P4 plocite zvukot bese ocaen...kvalitet 0....

Se nadevam deka site ovie bagovi im se sredeni na novive ploci, ali ipak...nekako mi beshe shube...
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,061
712
ти кажав и јас имам ецс плоча со гф 8100 чипсет,ам2 ам3 сокет.еве ја имам година дена и е ок.интегрирана графика до 512 мб.уствари еве ја:

GF8100VM-M3(DVI) GF8100/NVIDIA MCP78V, [email protected]/s, onboard VGA GF8100 share 512MB(DX 10.0), DVI, 4xdual Ch. [email protected], [email protected], [email protected], 1xPCI, 6 x SATA2, 1xIDE, RAID 5, 8 ch. High Definition AUDIO w/6 jacks, Gbit LAN, mATX


тоа може порано не биле добри но сега мисам дека се ок матични плочи.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,302
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ECS секогаш биле најниско-буџетни, а колклу пари толку музика. Ретко кога вадат подобра матична плоча, која би можела да се такмичи со средно-класните матични плочи на Асус или Гигабајт.

Јас би одел на таква матична, само ако ми треба нај-евтино да си поминам, т.е. матична за 25-30 евра. Никогаш не би платил 80 евра за ECS матична плоча.

Во конкретниов случај би одел на 790GX чипсет од Асус или Гигабајт. Само не сум сигурен дали може да се земе за таа сума на пари по дилерски цени. Ако неможе би одел на послаб бренд, можда БИОСТАР.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,759
2,281
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Cabe zboruvate za brendovi koj e podobar a koj bil skart koga se ima vrska so modelot ... tocno deka ASUS i Gigabyte se momentalno naj naj koga se vo prasanje entuziasticki maticni so sekakvi moznosti i top kvalitet no barem tuka toa ne e bitno!

Licno imam iskustvo so ECS A780GM-A, ECS GF8200A, ECS A790GXM-A i J&W 790GX-extreeme i niedna ne me razocarala! Prvite dve nudat najmnogu za parite i edino ne bi gi preporacal samo ako se raboti za poseriozen overklok ili se koristi high-end procesor koj e nad 95W! Edino sto gi razdeluva dvete e sto A780GM-A ima podobra onbord graficka dodeka GF8200A e nesto pobogata so sitnici (primer ima reset, power kopcinja i slicno) a i dvete se del od "Black" serijata na ECS koja nudi malce povisok kvalitet od standardnite maticni a primer za isti pari moze da kupis samo nekoja SE ili LE maticna od drugite popoznati brendovi - zatoa i se zavisi sto ti treba i dali vredi da se dade ekstra pari za tie povolnosti koi gi nudi konkretniot model!

Biostar 790GX e podobra maticna ama e poskapa i zavisi dali vredi koga nema nitu da overklokuvas nitu da koristis Phenom X4 procesor! Razilkata megju HD3200 i HD3300 e samo vo frekvencija i pak za onbord toa ne znaci bukvalno nisto!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,302
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Абсолутно се согласувам со Гремлин дека кога се споредуваат хардверските компоненти треба да се гледа на произвдот, а не на брендот. Па така ако некој има буџетна матична плоча од Asus или Gigabyte, тоа не значи дека му е подобра од некоја high-end на некој помалку популарен бренд.

Што се однесува до ECS и J&W, никогаш не би земал high-end од овие производители. Едноставно, не нудат соодветен support(дали било за поправка на багови во BIOS, драјвер или слично) и статистички имаат многу проблеми во минатото. Попрво би земал послаба матична плоча од сигурен бренд или би доплатил 20%~25% повеќе за саглам бренд.

Што се однесува до onboard, се согласувам дека буквално е ирелевантен. Секако освен за да има слика на екранот не може да се користи за друго (на пример играње или рендерирање).
 

Shizique

Intern
28 октомври 2009
7
0
Ке прашам тука, за да не отварам нова тема...

Која е подобра матична?

Sapphire 790GX AM3 DDR3 - 6500 ден
Biostar TA790GX AM3 DDR3 - 5500 ден

...се работи за процесор AMD Athlon X2 250 AM3.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Sapphire не ги произведуваат плочите со најнови АМД чипсети. За нив тоа го прави Jetway. Изгледаат добро но во неколку тестови кои сум ги видел на интернет се просечни. Заостануваат при тестови зад Gigabyte и ASUS. За графички секоја чест ама за матични треба да помине уште некое време за Sapphire.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,302
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас би одел со BIOSTAR, не ради друго, туку затоа што можеш да отклучиш некое јадро на прцесорот ;)
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
Доста со offtopic постови, сите 19 се префрлени каде што им е место. Тука продолжете со тоа за кое што е започната темата.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
Ова со отклучувањето беше порано со некои постари верзии на bios на некои плочи, меѓутоа AMD после тоа ги присили сите да си направат update...дали сеуште може треба да каже некој што во моментот има нешто такво...значи да каже точен модел на плоча, кој bios и кој процесор
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Biostar отклучува со скоро сите верзии на биос кај сите нивни модели 790GX вклучително и најновите. Кај AsRock ситуацијата е слична додека Gigabyte имам информација дека паралелно изработува биос кој отклучува напоредно со тој кој не отклучува. Не ми е оваа информација проверена но сигурен сум дека на интернет има форуми кои се бават со ова. Официјално постарите биоси на Gigabyte отклучуваат а новите не. Тие започнаа и судски спор со AMD околу оваа проблематика. Значи потврдено е дека само Biostar, AsRock и Gigabyte нудат плочи со биос кој отклучува и не е доволно да се има само 750 SB за да може да се отклучуваат процесори. Sapphire нема можност да отклучува. Има обиди за модифицирани биоси за други плочи кои наводно може да вродат со плод но јас лично не верувам освен доколку производителот тајно не уфрлил на интернет вакви биоси преку форуми и сл. со цел зголемување на продажбата на ваков начин.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
Да се надополнам...како што гледам на страната од MSI конкретно за 785GM-E65, јавно рекламираат дека може да се отклучат јадра.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Одлично. Потполно си во право. Еве потврда:
http://www.hardforums.com/showthread.php?t=1454290

Значи и MSI навлезе во овој сегмент. Бог знае какви договори прават со АМД зашто сепак нивната официјална политика е да се исклучи оваа опција од биосот. Штом MSI го направи ова тогаш и други ќе следат сигурно. Се разбира ова значително влијае на профитот. Еден Биостар кој до неодамна беше релативно непознат се прослави со отклучувањето а и се разбира АМД вака продава повеќе процесори.

Значи мој совет е пред да се одлучите за процесор и плоча на АМД добро пребарајте го интернет за конкретните модели со цел да се осигурате што точно купувате.

Најдов линк кој прави попис на матични кои може да отклучуваат процесори. Не го преведувам зашто бар листата е прилично јасна а и не знам со каков ефект ќе биде извршен преводот преку гугл.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-254737_11_0.html

Значи според него ASUS, Biostar, AsRock, DFI, Gigabyte и MSI веќе е потврдено дека со одредени модели отклучуваат. Во моментов надвор од игра е само ECS иако сигурен сум дека што листата е толку голема и тие наскоро можеме да ги очекуваме со новогодишни пакетчиња.

Иначе јас лично успеав да отклучам два Phenom II 720 и еден Phenom II 550 со Biostar 790GXB A2+ и 790GX A3+.

Во моментов мојата машина вози Biostar 790GXB A2+ со Phenom II 720 BE со отклучени 4 јадра и нема никаков проблем освен оној стандарден, температурите по јадро при отклучување не се точни зашто сензорот е декалибриран иако наскоро можеби и на тоа ќе најдат чаре.
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
Доколку се решиш за Biostar која може да отклучи јадра и кеш на АМД процесори тогаш разгледај други опции. Athlon 7750BE (QC), Sempron 140 (Athlon X2), Athlon 620/640 (Phenom II), Phenom II 550, 710, 720 (QC) се генерално процесори за кои има информации дека се отклучуваат со правилна плоча, биос и се разбира вистинската серија на процесор. Athlon II X2 нема таква можност колку што знам. Муабетот ми е ако ти успее ќе ти се исплати повеќе. Но ако ова не ти е воопшто важно тогаш и Athlon II X2 не е лоша опција ако се земе во предвид дека е релативно ефтин процесор.
ќе можеш да објасниш на какво отклучување на кеш и јадра мислиш, ако не ти е проблем зошто користам MSI K9A2GM V2, на таа плоча има 780 чипсет и 7750 Black Edition Kuma.

ФАЛА!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,739
Мислења
863,613
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно