• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

избор на лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

12345*

Intern
14 јануари 2021
9
0
Здраво имам потреба да купам лаптоп, па сакам да ве прашам за препорака... Максимум што можам да издвојам е 20 000 ден. лаптопот најмногу ќе се користе за microsoft teams,word, excel, power point.
Јас се мислам за овој што мислите вие
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,615
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ваквите лаптопи беа по 11.000 денари и ние не ги препорачувавме ни на душман. Ама чим е таква ситуацијата ако не може буџетот да се прошири до 25.000 тогаш сите тие се исто (fill empty space) .
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
925
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
што е со лаптопиве 20 000 беше рајзен 3, сега 25000, и многу малце избор има
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,088
lol, што процесор е ова AMD DUAL CORE 1.20GHZ, исто го пишува и на официјалнат астрана. Јас не би го купил.

На ова по му верувам, иако е само со 4ГБ РАМ - Лаптоп ASUS E410MA-EK354T 14" N5030/4GB/128GB/WIN10

На сличен лаптоп доста работа сум завршил ама 13,000 беше во тоа време :D Како што гледам сега, под 25,000 ништо нема добро, пробај си ја среќата на старо подобро.

Имаш вакво ако се решиш да одиш до 25 - Notebook HP 250G7 15.6" FHD/Intel Core I3-1005G1/8GB/256GB SSD - 197P4EA
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,451
8,567
Скопје
Здраво имам потреба да купам лаптоп, па сакам да ве прашам за препорака... Максимум што можам да издвојам е 20 000 ден. лаптопот најмногу ќе се користе за microsoft teams,word, excel, power point.
Јас се мислам за овој што мислите вие
Уште 4-5к денари барај, крпи, прај, пусти, ние овде ќе се собереме ќе донираме ако треба, за Бога милога не купувај ништо под Ryzen 3 или i3.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,659
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно