• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на лаптоп

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,484
10,625
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Висока е сеуште цената, јас не би купувал пред Јануари.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
Дечки според ваше искуство, колку би очекувале намалување на лаптопиве со ЦПУ 4000 серија? И која марка/модел е добра со овој процесор? Или ова вака ќе тера се додека нашиве продавници добијат доволно залихи и „можеби“ ако се намали еуфоријава со наставава преку интернет? Шо мислите?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,750
6,780
www.mikrotikmacedonia.net
Висока е сеуште цената, јас не би купувал пред Јануари.
Чекаме строго Рајзен 5-ка. 4-ката мислам имаше мал проблем со температурите. 5-ката е перфектна. Само цените да дојдат во колосек.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
845
909
Дечки според ваше искуство, колку би очекувале намалување на лаптопиве со ЦПУ 4000 серија? И која марка/модел е добра со овој процесор? Или ова вака ќе тера се додека нашиве продавници добијат доволно залихи и „можеби“ ако се намали еуфоријава со наставава преку интернет? Шо мислите?
Не колку, КОГА е вистинското прашање. Како и да е, пред март месец тешко вероватно.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,513
914
Штета што не можеме периодов да најдеме некој пристоен избор по прифатлива цена. :confused:
Потврдено е дека лаптопите со 3000 серија графики од Нвидија ќе пристигнат наредниот месец во Јануари.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,457
8,576
Скопје
Чекаме строго Рајзен 5-ка. 4-ката мислам имаше мал проблем со температурите. 5-ката е перфектна. Само цените да дојдат во колосек.
Не е убаво да се тресат вакви работи на празно.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,484
10,625
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е убаво да се тресат вакви работи на празно.
Се сложувам, само не би го нарекол трескање глупости туку пре-симплификација.

Ryzen 5000 се 10 месеци далеку, ќе стигнат наредната година пред сезоната за шопинг. До тогаш кој знае што ќе може да се случи, ама мислам дека е нонсенс да се чека до тогаш. 4-ката нема проблем со температурите. Има configurable TDP и висината на температурите зависи од изведбата на лаптопот. Тенок лаптоп со цел портабилност ќе биде пожежок и порано ќе тротла. Посериозен лаптоп ќе има подобро ладење и ќе држи буст подолго време и температурите нема да се проблем.
На пример 4500u има конфигурабилен TDP од 15 до 25 вати, што е смешка а добиваш 6 јасдра со 6 нитки и буст од 4GHz. На која будала и треба повеќе од ова во портабилен лаптоп? Ако се однесуваш рационално нема да имаш никаков проблем ни со температури, ни со тротлање ни со батерија.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,484
10,625
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
48
76

Вчера го земав лаптопов, спецификациите ми беа ептен погодени а и буџетот ми беше толкав, мислам дека не сум можел подобар да изберам за парите. (34k)
Ако ве мрзи да го отворите линкот, спецификациите се:
- Ryzen 7 4700
- 8 GB ram
- 512 GB SSD
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,457
8,576
Скопје

Вчера го земав лаптопов, спецификациите ми беа ептен погодени а и буџетот ми беше толкав, мислам дека не сум можел подобар да изберам за парите. (34k)
Ако ве мрзи да го отворите линкот, спецификациите се:
- Ryzen 7 4700
- 8 GB ram
- 512 GB SSD
Асус лаптоп и Сетек.
Ти држиме среќа, да знаеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,095
Мислења
838,343
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно