• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на лаптоп

 • Ја почнал/а темата
 • #1
Здраво дечки!

Би сакала помош при избор на лаптоп од некоја од продавниците кои што ги имаме кај нас (Сетек, Нептун, Анхоч...). Барам да биде со добри перформанси и цена околу 30-35 илјади. За намена... паа, да биде соодветен и за по некоја игра, но главно ми е за учење. Чекам одговори и предлози :).

Фала Ви однапред,
Снегулката ❄
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
904
Неврленд
У лош период сакаш да купеш лаптоп. Ради онлајн наставата драстично ги покачија цените. Уствари провери у твојо град ако има на лагер од нептун овај лаптоп. Само што погледнав го нема на лачер веќе си иста конфигурација 5-6000 ден поефтин.
Иначе овај за тие пари добар процесор ем има вградена графика за игрички.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4
Ако пресметаш со 5% царина искача 500 евра.
Така, интересен е овој ама ми треба нешто достапно од кај нас. Со задоволство би го додала во мојата листа на преглед и споредби✔.
Мислењето е автоматски споено:

У лош период сакаш да купеш лаптоп. Ради онлајн наставата драстично ги покачија цените. Уствари провери у твојо град ако има на лагер од нептун овај лаптоп. Само што погледнав го нема на лачер веќе си иста конфигурација 5-6000 ден поефтин.
Иначе овај за тие пари добар процесор ем има вградена графика за игрички.
Точноо, цените премногу пламнаа. Затоа пишувам вака на форум и барам помош за вие и останатите поискусни да ми помогнете. И овој ми оди во листата ✔.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,139
1,364
Тука ќе се мачиш зашто немаш избор и луѓето ги купуваат вакви лаптопи зашто се квалитетни и брзи.
Оди во темата за истата страна и прашај искуства.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6
Тука ќе се мачиш зашто немаш избор и луѓето ги купуваат вакви лаптопи зашто се квалитетни и брзи.
Оди во темата за истата страна и прашај искуства.
И тука си во право, мал е изборот сега. Имам разгледувано чисто онака оваа лето и имаше многу повеќе и поефтини, ама ми нема паднато на памет дека би имала желба да си купам ново лаптопчее :cool:
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,139
1,364
Овие се ултра портабилни и имаат добри процесори.
Се што е рајзен 4000 серија со U е супер понуда, само кај нас мала побарувачка и тоа е.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,338
10,374
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И тука си во право, мал е изборот сега. Имам разгледувано чисто онака оваа лето и имаше многу повеќе и поефтини, ама ми нема паднато на памет дека би имала желба да си купам ново лаптопчее :cool:
Ако не ти се брза Снегулке, во Јануари да си купиш лаптоп. Тогаш ќе има многу добар избор по нормални цени. Сега сето ова што го гледаш е прескапо и е со зголемени шанси да се погоди со дефект.

Те го Октобар завРше, још два месеца па биќе боље.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
Ако не ти се брза Снегулке, во Јануари да си купиш лаптоп. Тогаш ќе има многу добар избор по нормални цени. Сега сето ова што го гледаш е прескапо и е со зголемени шанси да се погоди со дефект.

Те го Октобар завРше, још два месеца па биќе боље.
Такаа, лета времето! Нема ни да се осети ништо. Ајде ќе видиме, ќе видиме, од предлози вака од вас да најдам некој што ептен ќе ме бендиса па кога-тогаш, во најскоро време ќе си го купаам, па може и на попуст ќе си го начекам. :D
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
838
891
Такаа, лета времето! Нема ни да се осети ништо. Ајде ќе видиме, ќе видиме, од предлози вака од вас да најдам некој што ептен ќе ме бендиса па кога-тогаш, во најскоро време ќе си го купаам, па може и на попуст ќе си го начекам. :D
Оваа недела ќе стигнат:

Vostro Notebook 3501

10th Generation Intel(R) Core(TM) i3-1005G1 Processor (4MB Cache, up to 3.4

15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-glare LED Backlight

8GB, 8Gx1, DDR4, 2666MHz

256GB M.2 PCIe NVMe Solid State

3-Cell Battery, 42WHr (Integrated)

Intel(R) UHD Graphics with shared graphics memory

Цена е 28.000 MKD
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
904
Неврленд
Оваа недела ќе стигнат:

Vostro Notebook 3501

10th Generation Intel(R) Core(TM) i3-1005G1 Processor (4MB Cache, up to 3.4

15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-glare LED Backlight

8GB, 8Gx1, DDR4, 2666MHz

256GB M.2 PCIe NVMe Solid State

3-Cell Battery, 42WHr (Integrated)

Intel(R) UHD Graphics with shared graphics memory

Цена е 28.000 MKD
Кај бе ќе игра со интеловата UHD дај молим те? Само Рајзен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13
Да ја освежам темата да не се загуби да не ме заборавитее! :cool: Може и предлози посебно за некој од деловите да коментирате, какви да барам, кој е подобар, слободно пишувајте, мислењата на сите ми користат.
 

pikacu23

Intern
27 септември 2017
1
1
Здраво.
Јас студирам Информатика па ми треба лаптоп за почетничко програмирање до 40к по можност од Анхоч.
Ми фатија око овие лаптопи па доколку има некој што може да ми каже мислење би ми значело. Може и предлог друг лаптоп.

-https://www.anhoch.com/product/599870185/notebook-asus-q406da-2in1-ryzen5-3500u8gb256gb-ssd14-fullhd-touchscreenbacklight-kbwin10
-
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
904
Неврленд
Здраво.
Јас студирам Информатика па ми треба лаптоп за почетничко програмирање до 40к по можност од Анхоч.
Ми фатија око овие лаптопи па доколку има некој што може да ми каже мислење би ми значело. Може и предлог друг лаптоп.

-https://www.anhoch.com/product/599870185/notebook-asus-q406da-2in1-ryzen5-3500u8gb256gb-ssd14-fullhd-touchscreenbacklight-kbwin10
-
Да почекаш уше троа ако не ти се брза. Би требало да се стабилизиураат цените и да донесат рајзен 4000 серија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16
Здраво.
Јас студирам Информатика па ми треба лаптоп за почетничко програмирање до 40к по можност од Анхоч.
Ми фатија око овие лаптопи па доколку има некој што може да ми каже мислење би ми значело. Може и предлог друг лаптоп.

-https://www.anhoch.com/product/599870185/notebook-asus-q406da-2in1-ryzen5-3500u8gb256gb-ssd14-fullhd-touchscreenbacklight-kbwin10
-
Да ти кажам Снегулката си купи лаптопче од Е-Купи, Ryzen 5 4500, 16GB RAM, 512ssd за солидни 35 000 денари, старото ептен ми откажа, 6 саати за боот-уп чекав веќе неколку дена, а ми требаше итно да го користам. Мислам дека сега истиот го поскапија на 37 000 ама задоволна сум.


Испратено од iPhone
 

blackfen1

Intern
16 јануари 2018
34
44
Да ти кажам Снегулката си купи лаптопче од Е-Купи, Ryzen 5 4500, 16GB RAM, 512ssd за солидни 35 000 денари, старото ептен ми откажа, 6 саати за боот-уп чекав веќе неколку дена, а ми требаше итно да го користам. Мислам дека сега истиот го поскапија на 37 000 ама задоволна сум.


Испратено од iPhone
линк од споменатиот лаптоп?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18
линк од споменатиот лаптоп?
Acer A515-44-R2FP, NX.HVZEX.003, 15,6 FHD, AMD Ryzen 5 4500U, 16GB RAM, 512GB PCIe NVMe SSD, лаптоп | Преносни компјутери | Преносни компјутери и опрема | Компјутери | eKupi.mk - Вашата интернет-продавница

Еве го, за жал веќе не е достапен... Може ќе го добијат пак. Уште нешто, експрес бесплатна достава имаат уште следен ден до домашна адреса ми го доставија. Имаа онлајн викенд акција и супер си го начекав за таа цена. Не ми текна одма да ви споделам тука, уште го имаа на залиха.
 

Kojotot

Intern
20 јануари 2016
4
2
Acer A515-44-R2FP, NX.HVZEX.003, 15,6 FHD, AMD Ryzen 5 4500U, 16GB RAM, 512GB PCIe NVMe SSD, лаптоп | Преносни компјутери | Преносни компјутери и опрема | Компјутери | eKupi.mk - Вашата интернет-продавница

Еве го, за жал веќе не е достапен... Може ќе го добијат пак. Уште нешто, експрес бесплатна достава имаат уште следен ден до домашна адреса ми го доставија. Имаа онлајн викенд акција и супер си го начекав за таа цена. Не ми текна одма да ви споделам тука, уште го имаа на залиха.
Шо е фората со freedos oперативен систем? Гледам го има на твојот а и уште на неколку лаптопи на екупи. може виндоус да се стави или шо?
иначе и јас слично барам нешто како тебе, у таа цена околу 35к со неинтегрирана графичка 8гб рам и 512гб ссд по можност ама тие на сетек/нептун и други имаат слаби понуди/се прескапи а не се ништо посебно
 

Cane5

Intern
2 април 2018
10
6
Шо е фората со freedos oперативен систем? Гледам го има на твојот а и уште на неколку лаптопи на екупи. може виндоус да се стави или шо?
иначе и јас слично барам нешто како тебе, у таа цена околу 35к со неинтегрирана графичка 8гб рам и 512гб ссд по можност ама тие на сетек/нептун и други имаат слаби понуди/се прескапи а не се ништо посебно
Можи да се инсталира виндоус без проблем. Фри дос е клаено колку да не пиши дека е без оперативен систем, нормално за да биди цената пониска хехе :)
 

Kojotot

Intern
20 јануари 2016
4
2
А тие ми го инсталираат? може ви звучи глупо прашањето ама скоро па ич не сум уходан у овие работи
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А тие ми го инсталираат? може ви звучи глупо прашањето ама скоро па ич не сум уходан у овие работи
Оригинал (со инсталација) Win 10 Home 7500, pro 9500 ден, со фактура и се.

Инсталација со клуч од ebay 1200 ден. без фактура.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23
Шо е фората со freedos oперативен систем? Гледам го има на твојот а и уште на неколку лаптопи на екупи. може виндоус да се стави или шо?
иначе и јас слично барам нешто како тебе, у таа цена околу 35к со неинтегрирана графичка 8гб рам и 512гб ссд по можност ама тие на сетек/нептун и други имаат слаби понуди/се прескапи а не се ништо посебно
Тоа е, кога го вклучив 10тина реда код имаше нешто напишано, ама не приметив. Си го ставив USB и сама си инсталирав, дека SSD за помалку од 20 минути бев готова со set up. Мислев ќе го вратат на залиха ама го нема.
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Шо е фората со freedos oперативен систем? Гледам го има на твојот а и уште на неколку лаптопи на екупи. може виндоус да се стави или шо?
иначе и јас слично барам нешто како тебе, у таа цена околу 35к со неинтегрирана графичка 8гб рам и 512гб ссд по можност ама тие на сетек/нептун и други имаат слаби понуди/се прескапи а не се ништо посебно

На запад у принцип скоро сите купуваат лаптоп во комбо со оперативен систем (најголем дел Win). Е сеа Free DOS ти е маркетинг потег. Не ти вреди за ништо, али сепак е оперативен систем и е џабе. Да не испадне дека ти продаваат лаптоп без оперативен систем (не дај боже).
Или на кратко кажано, коа ќе видиш OS: Free Dos тоа значи дека не ти доаѓа лиценциран Windows (Home Professional) со лаптопот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,518
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно