1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од OtterMe, 6 ноември 2018.

 1. OtterMe

  OtterMe
  Intern

  7
  17
  5 ноември 2018
  Женско
  Здраво дечки. Ми треба лаптоп кој претежно ќе го користам за пишување текстови и пребарување на интернет. Битно ми е да има Full HD дисплеј, супер тастатура, и ок процесор. Буџетот ми е 25 000 - 26 000 макс.

  Разгледував низ нашиве продавници и изборот го сведов на следниве:
  - Лаптоп LENOVO 32015IAP, 15.6", i3-6006-4GB/1TB, GF920-2GB 80XH00MRRI
  - Лаптоп DELL 3567 i3-6006U 4gb 1TB M430-2gb
  - Техномаркет - LENOVO 330-15IKB I3-7020U/4GB DDR4/1TB/15.6" HD LED/DOS
  - Anhoch PC Market Online - Notebook HP 250 G6 i5-7200U 4GB/500GB/M330 2GB/DVDRW/15.6" FullHD LED/GigaLAN/TPM/DOS

  Што ќе ми предложите да земам?
   
  Последна промена: 6 ноември 2018
  На dame_komita му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dame_komita

  dame_komita
  Intern

  7
  2
  1 Септември 2009
  Машко
  System Administrator ( ИТ Администратор )
  Лаптоп ASUS X510UF-EJ346 15.6", i3-8130, 8GB/1TB, MX130-2GB

  го имам земено од нептун некористен е , по желба ако сакаш инсталација на windows 10 или слично ... моментално на него има некој Linux Поима немам кој го немам пуштено само у нептун го отворија поради пополнување на гаранција .. 22 000 мкд ако ти одговара.
  Солидно лаптопче со одлична конфигурација и 8-ма генерација да се разбереме.
   
 3. OtterMe

  OtterMe
  Intern

  7
  17
  5 ноември 2018
  Женско
  Зошто не Хп-то? Тој па некако најмногу ми се допадна...
   
 4. dame_komita

  dame_komita
  Intern

  7
  2
  1 Септември 2009
  Машко
  System Administrator ( ИТ Администратор )
  На OtterMe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ти се допаднал на изглед претпоставувам, ама е многу неквалитетен. Тастатурата е премногу нежна без никаков фидбек и квалитетот на екранот е лош, осветленоста е слаба. Најдобро да појдеш во салон и да видиш што ќе ти „лежи“.

  Од тие горе што ги наброја јас би отишол на:
  LENOVO 330-15IKB
  Мислам дека има најдобра тастатура за пишување.

  Се сложувам
   
  На OtterMe и dame_komita им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Имам HP 250 зобрувам од лично искуство, не го препорачувам никому, да не навлегувам во детали каков е комичен изборот на WLAN/LAN/BT/AUDIO контролери
   
  lumixoid, OtterMe и на dame_komita им се допаѓа ова.
 7. dame_komita

  dame_komita
  Intern

  7
  2
  1 Септември 2009
  Машко
  System Administrator ( ИТ Администратор )
  Од HP само EliteBook ама и тоа не е тоа што беше.
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,014
  4,280
  28 oктомври 2008
  Ова е твојот лаптоп? Нов лаптоп Asus X510UF
  Ако е, со другиот член кршите правило на форумот за кој се добива бан...
   
  На tupacan, sas_klar, gocetan и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  634
  1,360
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  "Инсталација по желба" не ми делува како коинциденција.
   
  На tupacan и Astro им се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Сите верзии се добри и ProBook исто така, едни од подобрите, само штета што кај нив нема варијатни со дискретни графички карти. Поновиве се подбри. Ама па за бизнис намена не ти ни треба у принцип. Дел од нив имаат и лоши екрани па треба да се избегнуваатт, тоа се постарите верзии постари од G3.
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Тууу бре што очи имавте. На 14ка фулл хд ти е ко ориз да требиш

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Имаш скејлинг бе Џонтра Волтра, 21 век е, имаш FullHD во 10,1 инчен лаптоп :D
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,133
  9,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, се слагам со тебе, НИКАКО! :)
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ma je*es ti skejling. Najverojatno jas sum ostarel.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На gocetan и Astro им се допаѓа ова.
 15. OtterMe

  OtterMe
  Intern

  7
  17
  5 ноември 2018
  Женско
  На Jovan2389, marv, draganamon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Со здравје да си го користиш.
   
  На marv и OtterMe им се допаѓа ова.
 17. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  53
  55
  25 Септември 2013
  Машко
  Со здравје да си го користиш, мада осеќам дискот брзо ќе биде променет со SSD и додадено барем уште една 4ка меморија...
   
  На OtterMe му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Залемен е рамот на лаптопов? Знаете? Инаку е топ буџет варијанта.
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Фак, сигурен си? Ваљда има сокет плус а?
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,356
  7,335
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Какви морони работат во фирмиве. Модел на лаптоп да не се пишело.

  Тоа nx.gxzex.019 е part number а не модел. Ова е свифт 3 серија некој се со 4 некој со 8 рам. Неможам да видам дали е залемен.
   
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Па не сум сигурен, не знам, затоа прашувам. :)
   

Сподели

Вчитување...