1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од GreenRoot, 7 Април 2014.

 1. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  917
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  За една недела ми стига кредитната картичка, и сакам да се подновам со лаптоп.

  Буџетот би бил околу 25.000 денари.

  Лаптопот треба да има децидна графична, не интегрирана бидеќи сакам да свртам и по некоја игра. Екранот да биде 15 инчи, 17 се сепак премногу за мене.
  Ќе биде користен за основни работи, како интернет, фотошоп и за програмирање. Во слободно време ќе се играат игри.

  Засега око ми фатија овие два модели:
  Lenovo IP G510
  ACER E1-570G

  Некој друг предлог?
   
 2. danielde1

  danielde1
  Gaining Experience

  61
  65
  18 Август 2011
  Мој избор би бил

  http://set.com.mk/Laptops/Notebooks...59-392322-Intel-i3-3110M-24GHz-3MB-Cache38977

  цена му е: 21,990

  Конфигурација која ја има е

  Lenovo IdeaPad G500 Metal
  Intel i3 3110M (2.4GHz/3MB Cache 35W) CPU
  AMD Radeon™ HD 8750M 2G DDR3 VGA
  4 GB DDR3-1600MHz RAM
  1000 GB (1TB) 5400 rpm HDD + 8GB SSD

  Едно нешто што ми се свиѓа кај овој модел е тоа што е метален делот кај рацете и тастатурата.
  Не ми се допаѓа што е дебел...

  Edit: Со остатокот од парите и плус некој денар 1000/2000 (во зависност каково сакаш) би земал едно SSD 120GB.
  Глеам Kingston V300 е на попуст 4200ден. Не е нешто баш али за парите мислам е ок.
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  917
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Тоа со металниот дел не ми пречи воопшто, само се надевам дека не е многу тежок бидеќи морам да го носам скоро секој ден на факс.
   
 4. danielde1

  danielde1
  Gaining Experience

  61
  65
  18 Август 2011
  Lenovo G510 и G500 се потполно исти на изглед, во дебелина и тежина. Ако нешто ти значи на официалната страна пишува дека е тежок 2.59 kg.
   
 5. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  674
  4 oктомври 2011
  Машко
  Еве ти го за поевтино Lenovo G510 http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=35842
  Леновото не би го зел единствено поради тоа што има 1 година гаранција. Можело да се допати за плус гаранција, прашај си. Иначе делот го имам видено во живо, солидна изработка и гаранција 3 години. Леновото има минимално појак хардвер (не и подобар). Јас да би бирал, би зел делот.​
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  836
  1,783
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  http://set.com.mk/Laptops/Notebooks/Acer-E1-572G-54204G50Mnii-4GB-Intel-Core™-i5-4200U-processor-3M-Cache39474
  Овај на пример.
  Не е тој од сликата, сликата е од V5 (ништо ново кога сме кај Сетек и грешките :))
  Значи Е1 572G на изглед е ист како и E1 570G (варијанти во црна и сива боја).
  Разлика во процесор и графичка...

  Ми се допаѓа што од конкуренцијата во тој ценовен ранг е подобро изработен, на изглед е подобар, тенок, тастатурата е доста добра, не пропаѓа многу како кај многу други од таа класа...

  За плаќање во кеш имам мал попуст, некои 500 денари.
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 7. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  917
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  За жал неможам да го платам во кеш ке се плаќа со кредитна.
  Ако условите се подобри ќе земам еден од поскапите предлози, ако не ќе одам со изборот на @danielde1
   
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  не би купил лаптоп со само 1 година гаранција. небитно кој бренд.
   

Сподели

Вчитување...