1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на Лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од MacedonianBoy123, 8 Јули 2013.

1. MacedonianBoy123

MacedonianBoy123
    Intern

95
    12
    27 Март 2013
    Машко
    Здраво на сите, сака да купам лаптоп до кај 40.000 денари, би го користел за игри(ЛоЛ најчесто),сурфање итн... Сакам да има добро ладење и да има ССД 20-40 гб, да биде од АМЦ,ТехноМаркет или Нептун. Фала ви многу, Поздрав. :)

2. Dinamit

Dinamit
    Gaining Experience

370
    403
    25 Мај 2013
    Машко
    Во кеш ќе биде плаќањето или?

3. MacedonianBoy123

MacedonianBoy123
    Intern

95
    12
    27 Март 2013
    Машко
    БУМП

Не. Со Картичка.

4. Alex

Alex
    Gaining Experience

341
    152
    10 Август 2008
    Машко
  5. MacedonianBoy123

MacedonianBoy123
    Intern

95
    12
    27 Март 2013
    Машко
  6. Alex

Alex
    Gaining Experience

341
    152
    10 Август 2008
    Машко
    Сите даваат на рати со картичка :) Ти наплаќаат наеднаш цела сума :D

7. Dinamit

Dinamit
    Gaining Experience

370
    403
    25 Мај 2013
    Машко
    http://forum.carclub.mk/index.php/topic,9548.0.html

sирни на форумов.Незнам дали имаат ссд како што бараш,али цениве му се луди.Уште ако дава и со картичка подобар избор немаш

8. anonimen12

anonimen12
    Intern

362
    41
    7 Јуни 2012
    Машко
  9. gokica

gokica
    Модератор

8,501
    10,521
    13 Јуни 2009
    ASUS се исплати повеќе и ќе држи подолго батерија но е поспор во поглед на процесор. Исто ми е позгоден на изглед. Ако не користиш апликации кои се интензивни по процесорот јас би го земал него.

10. gsarievski

gsarievski
    Баниран/a

105
    18
    13 ноември 2010
    Sирни си ги овие понуди.особено првиот ако ти е за игри.Има голем екран.Ќе си заштедиш и некој денар,ако е се како што викаат.

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1402381-Nov-Laptop-Hp-hp4740s-17--displej-Ekstra-cena

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1305803-ASUS-S56C-XX017H-EXTRA-PERFORMANSI-NOV

Инаку ако веќе се прашувам за горните два,би ти кажал да го избегнеш ацерот.Другар го зема и ич не му се погоди.Можеби само него му се погодил така,али стварно жив отпад се.

11. anonimen12

anonimen12
    Intern

362
    41
    7 Јуни 2012
    Машко
    фала ви за вашата препорака. лап топ ми е потребен за факултет и да би заиграл некоја игра i3 процесорот ке заврши работа :D . иначе лап топ од пазар 3 н:) е би купил..

12. genius

genius
    Gaining Experience

357
    235
    6 ноември 2007
    Ако сакаш да играш нови игри и перформансите ти се побитни од батерија и изглед, земи го овој
    http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=36382&i=13&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=

Ако не планираш да ги играш најновите игри и батеријата ти е поважна земи го тој асус K56. Реално за факултет ќе ти заврши работа и k56.

13. gsarievski

gsarievski
    Баниран/a

105
    18
    13 ноември 2010
    Ако си има гаранција и ако е поевтин не гледам причина зашто да не би купил,барем гледајќи ме мене.Јас купив пежо 107 ново од луѓево што се со инвалидска пензија,а имаат објавено на пазар3.Имаат привилегии и не плаќаат тие луѓе данок,па колата ја земав 300 евра поевтино од крајниот попуст кој го добив од пежо.А колата си ја одбрав јас од салон.Со тие 300 евра си пројдов 15 дена на Златибор.
    Единствен проблем е што за вакви работи кои често се наоѓаат по огласиве да имаш кеш пари.И најбитно,да му отидеш дома на човекот,без разлика што и да купуваш. Мал совет,се надевам нема да ми замериш :)

А и да,стави веќе еден лајк кога се заблагодаруваш:)Прсти ми паднаа на пишување :)

На anonimen12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gokica

gokica
    Модератор

8,501
    10,521
    13 Јуни 2009
    740М = 650М > 635M. Плус со финти меморијата може да се клокне. Неговата варијатна на АСУС е подобра за гејминг иако сето ова е маргинално зашто се знае колку може моќ да покажат целиот овој ред на картици.

На anonimen12 и genius им се допаѓа ова.
  15. anonimen12

anonimen12
    Intern

362
    41
    7 Јуни 2012
    Машко
    игри баш не ме интересираат. како што гледам скоро исти перформанси лаптопите на асус.ке размислам уште малку. па ке земам еден од нив.. :)

брат лаптопите од пазар 3 се со мала разлика на цената во однос на истите од амц. ти си купил кола на пример 2500 евра а нова е 5000 евра . ај кажи мала е разликата ?

16. gsarievski

gsarievski
    Баниран/a

105
    18
    13 ноември 2010
    Незнам,но неверувам дека првиот е под 30000 денари.Нема врска за што би се користел лаптопот,али јасно е дека поскапите се многу поквалитетни.Немаат зезање со тачпадот,имаат поубави екрани итн.Ипак поскапото е сигурно поубаво,но не е ни битно.

А за колата не реков дека е дупло земена поевтина,туку 300 евра помалку од реалната.Ипак за дупло поевтино како што си пишал горе,тешко некогаш да имало и да има.Никој не е прост да кола која чини 7000 евра на пример да ја даде за 3500евра.
    Али ако е ново,секој денар што можам да го заштедам би било супер.

17. anonimen12

anonimen12
    Intern

362
    41
    7 Јуни 2012
    Машко
    ххххмм затоа се вика „пазар3„ треба да се пазариш за цена..;) малку ке излезам од тема пежо-то ти се погоде како е да возиш француска машина.,? и јас сакам нешто да земам VW POLO 1.4 бензин. ама пак треба да се нај чоек што се разбира од коли да дој на лице место да ја види. !

18. DarkoKicevo

DarkoKicevo
    Баниран/a

107
    21
    27 Јуни 2012
    Машко
    acer не би било најдобра идеа за лаптоп од 40 000. Купи си по репутабилна марка асус, леново...

19. gsarievski

gsarievski
    Баниран/a

105
    18
    13 ноември 2010
    Нова кола или друга роба,треба некој да ја гледа????o_OНезнам искрено и што би видел најчоекот кој би се разбирал.Зарем мислиш дека во продавница не ни лупаат ѓубре.:annoyed:
    Али сме дале пари или пак сме го земале на 12 рати без камата(божемски)и мислиме дека сме земале нешто дури и лимитед серија.А оно најголемиот отпад кој што на друго место и не смее да се извади да се продава.Пример јас колата ја купив буквално сам.Не барав совет од никого.Сигурно мајсторот што е блиску до местото каде живеам немаше да ми даде корисна информација,бидејќи такво ауто досега не му ни дошло на сервис.:)На крај колата се погоди супер.Не е Ауди или Мерцедес,и не оди 250км,ама си вози одлично и немам потреби од дополнителни сервиси.Два-три пати сум слушал совети за нови работи,и сите ми се расипале во брзо брзо време.Така да мој совет,немаш потреба од такви најразбирачи како што ги нарекуваш,особено не ако нешто имаш за поевтина цена.

Сподели

Вчитување...