1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на лаптоп

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од caki, 4 Септември 2012.

 1. caki

  caki
  Gaining Experience

  465
  145
  1 Август 2010
  Потребен е лаптоп кои ќе биде користен од студент. Имам неколку дилеми за тоа од кои производител да купам па затоа барам совет. Имам неколку прашања:

  1. Дали подобро е да купам лаптоп со интегрална графичка, бидејќи игри на него нема да се играат, освен можеби повремено PES 2012.

  2. Ако има лаптопот посебна графичка ќе загрева повеќе ?

  Буџетот е ограничен до 30 000 ден.

  Мој фаворит е HP 4530s, но поради гаранцијата од 12 месеци не сум баш сигурен во изборот. http://shop.niko.com.mk/product_info.php/cPath/28_30/products_id/603

  Втора опција е Acer со 2 год. гаранција овој модел http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=33931

  или пак со поголем дисплеј http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=12216

  Трета опција која мене најмногу ми одгова поради 5 годишната гаранција DELL http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=32309&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=SAID0967&Action=

  Што мислите кои е најдобар избор, ако имате предложете и вие некои друг модел. Најбитно е лаптопот да не загрева при подолга употреба.
   
 2. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  290
  318
  7 Септември 2010
  Од сите овие Dell-от има нај јак процесор не знам за квалитетот на изработка, а Acer-от од 17" е многу скап за постар модел на i3 процесор.
  Според мое мислење јас би го земал дефинитивно HP 4530s, има многу добра алуминиумска изработка, spill resistant тастатура, ок процесор за твои потреби и плус посебна графичка. Јас користам лаптоп од истатa серија само 13" и сум презадоволен од него. (само ми фали светлечка тастатура :)).
  Имаше уште една тема за избор на лаптоп и членот се двоумеше меѓу HP 4530s и други. На крај го избра HP и беше ептен задоволен од прв поглед.
   
 3. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,141
  1,686
  30 Мај 2010
  Не се пали многу на вакви реклами.
   
 4. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  596
  205
  21 Август 2010
  Машко
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  да нема забуни, i5 што си го навел е со две јадра.
  http://ark.intel.com/products/53452/Intel-Core-i5-2450M-Processor-(3M-Cache-up-to-3_10-GHz)

  слична тема имав отворено пред некој месец. истата дилема си стоеше, дали дел со 5 години гаранција или хп со 1 година.
  на осет, делот е ко ефтино кинеско ѓубре, хп е направен да издржи катаклизма.
  со среќа во изборот :)
  (тогашниот избор падна на асус, што има одлична изработка и 2 год гаранција)
   
 7. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
 8. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  [​IMG]aj vidi so kolku e :D I5-2410m a ovaj so dava dugarcevo e 2450m i po tvoja logika e dual :D i jas mislef deka e dual mojo ama ko instaliraf windows ispadna quad core :D
   
 9. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Тој процесор има 2 јадра и четири нитки , повеќе инфо тука.
   
 10. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,141
  1,686
  30 Мај 2010
  Threads се преведува со нитки ?
   
  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  jas gi znam kako procesori i taka pisi ne mozite da me ubedite vo vasite filozofi tamu pisi procesori a ne Threads
   
 12. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  [​IMG]

  Znaci nie filozofirame a...

  Br bogami...
   
  igor_xxxx, boro1, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  596
  205
  21 Август 2010
  Машко
  Е ај 5 души да не догледуваат, убаво си пише на intel.com Cores 2, Threads 4-нитки :D ете без филозофија 4 процесори се и точка :silly:
   
 14. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  ne Cores 2(Jadra) 4 Processors(Procesori) Kazva
   
 15. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  си ги заебал тие во интел. за цел свет се 2 јадра, ама само кај тебе се 4.
  интел не знаат што продаваат. они се си мислеле двојадрени процесори, па помала цена ставиле, а тоа да биле 4 јадрени. не го шири муабетов, да не дознаат во интел, ќе ги дигнат цените одма :)

  има тука доста искусни луѓе на тема хардвер, па не се инаети со нив. напротив, учи од тоа што ти кажуваат.
   
  На uwemi и Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 16. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Абе тоа е HyperThreading. 2 реални јадра место да имаат 2 threads тие имаат 4 threads. Односно некои делови од процесорот се дуплирани(незнам точно кои-читав помалце) и OS ги гледа како 4 јадра а 2 СЕ (Поточно OS не гледа јадра, гледа threads). Ги нема перформансите на вистински 4јадрен процесор али ипак врши работа, еве можам да кажам ја сум импресионираn од мојата i3 сите игри без проблем ги врти.
  P.S Земи го за пример i7 2600k, мислиш дека е вистински 8 јадрен процесор?
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Како сакаш така.
   
 18. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  Etego Coeko Svate Imas Matematicki I Fizicki A Za Takvi Raboti Ne Mi Kazvaj Fnuce :D A Inace Sakam Da Nerviram Lujge Inace I Jas Se Raspravam So Kompjuteri Znam Deka Pisi 2 Ali Windowsot Go Gleda Kako 4 Toa Mie Poentata
   
 19. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Отвори го линкот што ти го дадив и прочитај малце wikipedia разлика меѓу Core и Thread, па после тролај.
   
 20. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  Brat Aj Da Ne Se Raspravame Za Dzabe :) Nema Smisla Za Drugo E Temata A So Windowsot Go Kazva Kako 4 E Drugo Ali Ustvari Ne Se 4Procesori Se 2 Ne E Problemot Vo Nas Tuku Vo Windowsot Ili So I Da E Pozz
   
 21. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  [​IMG]
  ајде нека биде по твое
   
 22. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,141
  1,686
  30 Мај 2010
  4 процесори сигурно не се :D
   
 23. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  591
  342
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  Aman be bunt se krena i5-2450M ima 2 cores i 4 threads taka da neznam kako moze da bide 4 jadren kako sto spomnaa nekoj pogore
   
 24. caki

  caki
  Gaining Experience

  465
  145
  1 Август 2010
 25. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011

Сподели

Вчитување...