• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.195
5.029
Да ве прашам, на колку степени ги загревате собите? Еден зададена температура 25С, друг 26С :rolleyes:
Зададена нема врска со колку е во собата. Кога се тмурни денови и е невидена загадена депресија околу 24ц рецимо, со 22 спалните. А ако е прекрасен сончев ден 22ц со 21 спалните.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
135
72
Mu pisav pregi na viber i mu rekov ako ne dojdat ke pisam prijava do DPI gledam imat online da se prijavi pa ke pristapam prema toa samo ako ne mi odgovorat vo narednite 24 casa.
Акo не дoјдaт пријaви вo Државен Пaзaрен Инспектoрaт и пoсле ќе дoјдaт мoрa дa дoјдaт нивнa дoлжнoст е тoa.
 

Zero-T

Gaining Experience
16 мај 2014
37
50
Zero-T's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 4670 @ 3.4Ghz
Motherboard
Gigabyte Z97 HD3
Storage
Western Digital Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Antec VP500 P
RAM
32 GB Patriot Viper 3 Black Mamba @ 2400Mhz
Video card
/
Case
LC Power Juggernaut 926B
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Genius LuxeMate i200
Monitor
2 x DELL U2414H
OS
Windows 10 64bit
Дали при монтажа на клима кај вас имаат ставено дополнително heat foam insulation на цевките од надворешната единица до внатрешната?
Кај мене на пример е само со изолир обвиктана па ме интересира дали има разлика со и без неа во поглед на загуба на топлинска енергија, еве на што мислам.
 

Атачменти

 • Duct-Insulation-Cotton-Adhesive-Pipe-Wrap-For-Home-Kitchen-Pipe-Protection-Self-adhesive-50-75...jpg
  Duct-Insulation-Cotton-Adhesive-Pipe-Wrap-For-Home-Kitchen-Pipe-Protection-Self-adhesive-50-75...jpg
  201,1 KB · Прегледи: 35
 • 51jIQoAnKoL._SL1000_.jpg
  51jIQoAnKoL._SL1000_.jpg
  38,1 KB · Прегледи: 35

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
571
1.121
Скопје
@Zero-T

Кај мене беа вакви цевките, плус ги завиткаа со бел изолир
 

Атачменти

 • Screenshot_2022-11-30-15-20-10-005-edit_com.android.chrome.jpg
  Screenshot_2022-11-30-15-20-10-005-edit_com.android.chrome.jpg
  419,2 KB · Прегледи: 29
 • Ми се допаѓа
Реакции: Riku

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.509
1.442
Скопје
Дали при монтажа на клима кај вас имаат ставено дополнително heat foam insulation на цевките од надворешната единица до внатрешната?
Кај мене на пример е само со изолир обвиктана па ме интересира дали има разлика со и без неа во поглед на загуба на топлинска енергија, еве на што мислам.
direkt bakarnite cefki goli? :O
 

8357boki

Gaining Experience
18 декември 2021
27
54
Денес по првпат малата (HR25VF) ја оставив во спалната со отворена врата, подесена на 23 степени и 2 брзина. Големата (SRK50ZS heavy) во дневна на 24 степени и 3 брзина - двете соби 32м2 + 12м2 ги поврзува ходник 8м2.
До 13 часот како што приметив големата работеше со околу 0,385 KWh и на секои 20/30 мин ги собирала перките поради постигната температура. После 13 часот почнала да работи со 0,286KWh, непрекинато без да ги собира перките и до овој момент така си тера. Ќе видиме до кога. Малата откако постигнала температура цело време работи со 0,160/0,170 KWh.
 

Атачменти

 • Screenshot_20221130-153709_Tapo.jpg
  Screenshot_20221130-153709_Tapo.jpg
  251,5 KB · Прегледи: 29
 • Screenshot_20221130-153724_Tapo.jpg
  Screenshot_20221130-153724_Tapo.jpg
  250,6 KB · Прегледи: 30

Zero-T

Gaining Experience
16 мај 2014
37
50
Zero-T's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 4670 @ 3.4Ghz
Motherboard
Gigabyte Z97 HD3
Storage
Western Digital Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Antec VP500 P
RAM
32 GB Patriot Viper 3 Black Mamba @ 2400Mhz
Video card
/
Case
LC Power Juggernaut 926B
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Genius LuxeMate i200
Monitor
2 x DELL U2414H
OS
Windows 10 64bit
Си имаат од фабрика не се голи, затоа пишав дополнително дали е ставена изолација.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.195
5.029
Секаде има бакарна цевка, па изолација, па изолир. Јас инсистирам уште една тура изолир за 300 денари доплата.
 

Zero-T

Gaining Experience
16 мај 2014
37
50
Zero-T's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 4670 @ 3.4Ghz
Motherboard
Gigabyte Z97 HD3
Storage
Western Digital Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Antec VP500 P
RAM
32 GB Patriot Viper 3 Black Mamba @ 2400Mhz
Video card
/
Case
LC Power Juggernaut 926B
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Genius LuxeMate i200
Monitor
2 x DELL U2414H
OS
Windows 10 64bit
Тоа ми е и мене поентата, но наместо изолир да се стави термоизолациска (како на сликата погоре), не знам дали е така но мислам дека има мала загуба особено сега кога ќе падне температурата под нула.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.195
5.029
Тоа ми е и мене поентата, но наместо изолир да се стави термоизолациска (како на сликата погоре), не знам дали е така но мислам дека има мала загуба особено сега кога ќе падне температурата под нула.
Цевките си доаѓаат со термо изолација.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
267
405
Бара уште една изолациона обвивка плус ... па над неа плус уште една трака изулир.... и на крај да се стаи линијата во ваков каналник и топ :)

41bW2I+9kKL._AC_.jpg
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
207
72
Акo не дoјдaт пријaви вo Државен Пaзaрен Инспектoрaт и пoсле ќе дoјдaт мoрa дa дoјдaт нивнa дoлжнoст е тoa.
Prijaviv vo drzaven pa ke vidime do posle i email ke pisam do drzaven. Inaku od pakom ne idat so izgovor toa bilo ocekuvan problem poradinopteretuvanje na mrezata i ne sum bil edinstven. Jas mu vikam mojonproblem so P0 e veke 2 mesec i vo Septemvri li bese opteretena mrezata. Imam aparatce kade pokazuva napon pa ne gledam da ima problem, ama kaj niv rabotela klimata 3 dena mu kazuvam kade rabote klimata tri dena edvaj 15 min dali e rabotela i toa nadvor vo dvor na cimento i treva i mi izgasija tel.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
135
72
Prijaviv vo drzaven pa ke vidime do posle i email ke pisam do drzaven. Inaku od pakom ne idat so izgovor toa bilo ocekuvan problem poradinopteretuvanje na mrezata i ne sum bil edinstven. Jas mu vikam mojonproblem so P0 e veke 2 mesec i vo Septemvri li bese opteretena mrezata. Imam aparatce kade pokazuva napon pa ne gledam da ima problem, ama kaj niv rabotela klimata 3 dena mu kazuvam kade rabote klimata tri dena edvaj 15 min dali e rabotela i toa nadvor vo dvor na cimento i treva i mi izgasija tel.
Пријaви ги вo Државен Пазарен Инспектoрaт и ќе дoјдaт немoже oни мaјтaп дa игрaaт бидејќи мoрaaт дa дoјдaт и дa прoверaт штo и е нa климaтa Пријaви и ќе дoјдaт

 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
207
72
Пријaви ги вo Државен Пазарен Инспектoрaт и ќе дoјдaт немoже oни мaјтaп дa игрaaт бидејќи мoрaaт дa дoјдaт и дa прoверaт штo и е нa климaтa Пријaви и ќе дoјдaт

Jas primetiv koga ja pokazuva greskata a toa e koga kompresorot ja namaluva potrosnjata, koga raboti pod maks mok od 1200vati nema problem no koga treba da pocne da namaluva so rabota i da spusti na nekoi 700/800 vati ja pojavuva greskata i toa pocna da se slucuva odkova napravija promena na kompresor. Toa koga im go objasnuvav na niv tie uporno tvrdat kaj nas nemase nikakov problem. Inaku prijaviv vo DPI ostaviv poraka po zvucniot signal a ke pisam i eden email.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
347
205
Jas primetiv koga ja pokazuva greskata a toa e koga kompresorot ja namaluva potrosnjata, koga raboti pod maks mok od 1200vati nema problem no koga treba da pocne da namaluva so rabota i da spusti na nekoi 700/800 vati ja pojavuva greskata i toa pocna da se slucuva odkova napravija promena na kompresor. Toa koga im go objasnuvav na niv tie uporno tvrdat kaj nas nemase nikakov problem. Inaku prijaviv vo DPI ostaviv poraka po zvucniot signal a ke pisam i eden email.
Мејл задолжително. Да имаш доказ дека си пријавил.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
135
72
Jas primetiv koga ja pokazuva greskata a toa e koga kompresorot ja namaluva potrosnjata, koga raboti pod maks mok od 1200vati nema problem no koga treba da pocne da namaluva so rabota i da spusti na nekoi 700/800 vati ja pojavuva greskata i toa pocna da se slucuva odkova napravija promena na kompresor. Toa koga im go objasnuvav na niv tie uporno tvrdat kaj nas nemase nikakov problem. Inaku prijaviv vo DPI ostaviv poraka po zvucniot signal a ke pisam i eden email.
Сегa мoрaaт дa дoјдaт бидејки сервисoт е пријaвен вo Државен Пазарен Инспектирaт
Кoгa ќе дoјдaт ќе прoверaт штo е дефект ( мoже е дo тoa штo гo прoмениле кoмпресoрoт при сервис ) битнo е штo мoрa дa дoјдaт дa јa прoверaт климaтa А мoрa дa дoјдaт тoa им е дoлжнoст
 

igor.mitrik

Intern
20 ноември 2022
2
7
Првиот месец со загревање на 27м2 дневна со трпезарија во стан на 3ти спрат, со 6м2 стаклена површина (4 прозорци и врата за тераса, ПВЦ со 4 сезонско стакло) северна и источна експозиција без изолација.
Презадоволни од Mitsubishi LN35 за сега
 

Атачменти

 • Screenshot_2022-12-01-19-58-40-15_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg
  Screenshot_2022-12-01-19-58-40-15_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg
  272,1 KB · Прегледи: 71
 • Screenshot_2022-12-01-20-41-56-72_608bf07bdfd91e9bf8dd410ba39e7620.jpg
  Screenshot_2022-12-01-20-41-56-72_608bf07bdfd91e9bf8dd410ba39e7620.jpg
  197,8 KB · Прегледи: 62

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
347
205
Внатрешната единицa кoгa ќе исклучи кoмпресoрoт вoздухoт oд просторијата гo врти климaтa турбинaтa кoгa ќе пoстигне климатa кoмпресoрoт-нaдвoреснaтa единицa исклучувa дoдекa внaтрешнaтa единицa врти турбинaтa нa нaјмaлa брзинa зa дa гo врти/мешa вoздухoт зa сензoрoт вo внaтрешнaтa единицa дa имa тoчни пoдaтoци oкoлу темперaтурaтa

Тaкa функциoнирaaт 95% oд сите климaтизери и oбaвезнo требa Филтерите вo Внатрешната Единицa дa се чистaт два пaти вo месецoт ( oвa вaжи зa сите клими без рaзликa нa мoдел и бренд )

Нaјдoбрo климaтa стaви јa нa 25°C и нa Аутo Фaн
U Crown откако ќе застане компресорот врти само кратко време, потоа мирува. Баш сега добив волја да проверам.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.749
4.706
Скопје
Сегa мoрaaт дa дoјдaт бидејки сервисoт е пријaвен вo Државен Пазарен Инспектирaт
Кoгa ќе дoјдaт ќе прoверaт штo е дефект ( мoже е дo тoa штo гo прoмениле кoмпресoрoт при сервис ) битнo е штo мoрa дa дoјдaт дa јa прoверaт климaтa А мoрa дa дoјдaт тoa им е дoлжнoст
Да правеа сите тоа што мора, немаше да има судски спорови. Јас се сомневам дека ќе му дојдат дома, се надевам дека грешам.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
347
205
Изигрував детектив и проверував како модулира „U Crown“. Зададена температура 22°. Од 21° до 22° работи со 1200-1300W. Од 22° до 23° работи со 800-900W. Од 23° до 24° работи со 700-800W. Потоа исклучува. Овие температури се од нејзиниот термометар. Собниот термометар покажува други вредности (не е точен или??).
Таква е „модулацијата“ (барем кај мене).

Можеби зборот „модулација“ треба да го ставам во двојни наводници. Заслужува.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.195
5.029
Изигрував детектив и проверував како модулира „U Crown“. Зададена температура 22°. Од 21° до 22° работи со 1200-1300W. Од 22° до 23° работи со 800-900W. Од 23° до 24° работи со 700-800W. Потоа исклучува. Овие температури се од нејзиниот термометар. Собниот термометар покажува други вредности (не е точен или??).
Таква е „модулацијата“ (барем кај мене).

Можеби зборот „модулација“ треба да го ставам во двојни наводници. Заслужува.
Ај вака. Провери го ова.
Дали гаси и крева на 700 па гаси пак?

Или гаси па крева на 700 па намалува на 300-400 па гаси?

На аутофан ја користиш?

Вратичката надоле е свртена?

Друго, ако ставиш на 31ц и на најсилен фен колку повлекува како максимална бројка?

Дали забележуваш проблеми во просторот? Варијации на температурата мислам.

Дали користиш ифеел? Дали со ифеел има варијации на температурата?

П.С. можно е модулацијата да и е меѓу 700-2200в рецимо. Ама треба да се одгатне дали во собата варира или не, односто дали смета тоа или не.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Изигрував детектив и проверував како модулира „U Crown“. Зададена температура 22°. Од 21° до 22° работи со 1200-1300W. Од 22° до 23° работи со 800-900W. Од 23° до 24° работи со 700-800W. Потоа исклучува.
Ова истово пробај го со посилен вентилатор и јави.
Очигледно е дека модулира но внатрешниот термистор ја тера да гасни.
Од понашањево гледам дека се работи за 5,5-ка, така?

Колку се долги паузите? Мислам дека оној получовекон од кајгана спомнуваше некаков хак за оваа да не чека +2 степени од подесеното.
Ова ќе мора да се проверува во сервисно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.008
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно