• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.019
Скопје
Еме ме пак мене со последната варијанта. Ве молам некој збор од прва рака за FTXF20D, 2kw успеав само oд Daikin да најдам и Sensirа е најевтната верзија, 2kw со монтажа (без WiFi) 48.000 ден. Оваа би одела во помалата соба, за поголемата отом потом, (можеби FTXF25D) но не во блиска иднина :( . Знам дека "навивате" за парапетни ама ем е помал изборот ем се бајаги поскапи (кинеските се во овој ценовен ранг а и нема голем избор, Daikin-от е 90.000).
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Еме ме пак мене со последната варијанта. Ве молам некој збор од прва рака за FTXF20D, 2kw успеав само oд Daikin да најдам и Sensirа е најевтната верзија, 2kw со монтажа (без WiFi) 48.000 ден. Оваа би одела во помалата соба, за поголемата отом потом, (можеби FTXF25D) но не во блиска иднина :( . Знам дека "навивате" за парапетни ама ем е помал изборот ем се бајаги поскапи (кинеските се во овој ценовен ранг а и нема голем избор, Daikin-от е 90.000).
Hr25 колку е?
 

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.019
Скопје

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.660
4.514
Скопје
Мицубиши АП35, вчера баш го фатив на одржување температура, 26 наместено, на "кец" вентилатор.

PXL_20220818_230811295.jpg

Инаку преку ден кога ќе ја пуштам додека е топло, стартува со некои 300 и нешто вати, па спушта потрошувачка. Местам на 25 или 26, и вентилатор најслабо (1) или следното (2), сосема е доволно за да освежи а да не е ладно одеднаш.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
217
333
FH35 беше 60к, и тогаш ретко кој ја купуваше, сега LN e 111k, се претера со скапотијава, која пак е на светско ниво.
Ама ја претера со споредбава....
Модел од 2015та.... со модел од 2022 со вклучени последни поскапувања после сведска инфлација.
Башка ценава од 111к не ми е верна.... јас последно прашувава пред 2-3 недели ми рекоа 98к нова цена малопродажна за 3.5ка
Ова битолчаниве забегале малу поќе... али тие мислам ги носат од Грчка... а енерогсистем од Италија....


Мицубиши АП35, вчера баш го фатив на одржување температура, 26 наместено, на "кец" вентилатор.

Погледнете го атачментот 115942

Инаку преку ден кога ќе ја пуштам додека е топло, стартува со некои 300 и нешто вати, па спушта потрошувачка. Местам на 25 или 26, и вентилатор најслабо (1) или следното (2), сосема е доволно за да освежи а да не е ладно одеднаш.
AP25ка сум ја споредувал со LN35 во Јули... најниско работела со 60w при ладење..... одржувала со саати така навечер (мислам беа двете пуштени на 23С и 3ка фан)

1.2.jpeg 1.3.jpeg 1.1.jpeg 1.4.jpeg 1.5.jpeg
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Што има врска „модел од 2015та“ кога е истата работа, згора и поголем компресор. Не се ова процесори на мобилни, па да остаруваат за 3 години. Промената како и кај многу работи сега е во делот на додатоци во електрониката за вифи, за клауд, за интерфејс, апликација, и тука се молзе највеќе. ФХ35ве сеуште е меѓу најдобрите хиперинвертери и ден денес.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Пошто слабо ги користам климите на ладење( Охрид e прилично свеж, посебни навечер), парапетните најниско сум ги видел на 200 вати( се работи за 23 000 btu единица и 17cm3 компресор.
Hr35 најниско сум ја видел 110 вати.
Screenshot_20220820-173652_Shelly.jpg
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Што парапетен систем имаш? Кои модели на Мицу се тоа? Мултисплит?
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
826
891
Струга
Дали некој има Daikin Sensira FTFX-35C инвертер и има измерено со инструмент колкава е потрошњата за ладење/греење?
Разбрав Wi-Fi модулот ги прикажувал овие параметри преку апликација, не знам колку се точни и прецизни, но доколку се океј, и тие би ми завршиле работа.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
143
82
Крушевo
Не сум сигурен дека ова е вистинското место, ама сепак да си побарам совет. Треба да земам некаков клима уред за во нов стан од околу 40 квадрати. Е сега, бидејќи навистина немам појма шо да барам во еден клима уред, може ли да препорачате некој инвертер уред? Би се користел како главен извор за топлење и ладење. Доколку е некаков фактор, зградата е скроз нова, со многу добра изолација , значи не би требало нешто екстремно моќно.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Не сум сигурен дека ова е вистинското место, ама сепак да си побарам совет. Треба да земам некаков клима уред за во нов стан од околу 40 квадрати. Е сега, бидејќи навистина немам појма шо да барам во еден клима уред, може ли да препорачате некој инвертер уред? Би се користел како главен извор за топлење и ладење. Доколку е некаков фактор, зградата е скроз нова, со многу добра изолација , значи не би требало нешто екстремно моќно.
Daikin FTXZ Ururu Sarara 35 би била идеална за кај тебе. DAIKIN URURU SARARA - ICS GROUP - Environment friendly climate solutions

Ако не тогаш нешто упола поефтино од првото е Mitsubishi LN35VE. MITSUBISHI MSZ-LN35VE/MUZ-LN35VE INVERTER 3.5kw – Klimatizacija

Ако и тоа не тогаш Haier Tundra Plus 35 е упола поефтино од второво. HAIER TUNDRA PLUS AS35TADHRA-THC/1U35MEEFRA-1 по супер цена од 33.990 ден.

Ете најгрубо, и со најмалку филозофии.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.384
3.864
Не сум сигурен дека ова е вистинското место, ама сепак да си побарам совет. Треба да земам некаков клима уред за во нов стан од околу 40 квадрати. Е сега, бидејќи навистина немам појма шо да барам во еден клима уред, може ли да препорачате некој инвертер уред? Би се користел како главен извор за топлење и ладење. Доколку е некаков фактор, зградата е скроз нова, со многу добра изолација , значи не би требало нешто екстремно моќно.
Bar edna skica od stanot, podobro ke ti preporacaat. Ako se 2+ prostorii ne pominies so edna klima.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
145
54
Не сум сигурен дека ова е вистинското место, ама сепак да си побарам совет. Треба да земам некаков клима уред за во нов стан од околу 40 квадрати. Е сега, бидејќи навистина немам појма шо да барам во еден клима уред, може ли да препорачате некој инвертер уред? Би се користел како главен извор за топлење и ладење. Доколку е некаков фактор, зградата е скроз нова, со многу добра изолација , значи не би требало нешто екстремно моќно.
Првио коментар пвде секогаш е Митсу и Даикин ама ако ти се многу пари тогаш имаш Мидеа, Хисенсе и Вивакс.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
143
82
Крушевo
Првио коментар пвде секогаш е Митсу и Даикин ама ако ти се многу пари тогаш имаш Мидеа, Хисенсе и Вивакс.
Гледам нешто форсираат реклами за Вивакс Х+ дизајн или нешто слично. Не би требало да се многу лоши?
Bar edna skica od stanot, podobro ke ti preporacaat. Ako se 2+ prostorii ne pominies so edna klima.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Во право си, требаше да напоменам дека 90% ми треба за дневна од околу 20-25 квадрати, другото ми е небитно во моментов.
Daikin FTXZ Ururu Sarara 35 би била идеална за кај тебе. DAIKIN URURU SARARA - ICS GROUP - Environment friendly climate solutions

Ако не тогаш нешто упола поефтино од првото е Mitsubishi LN35VE. MITSUBISHI MSZ-LN35VE/MUZ-LN35VE INVERTER 3.5kw – Klimatizacija

Ако и тоа не тогаш Haier Tundra Plus 35 е упола поефтино од второво. HAIER TUNDRA PLUS AS35TADHRA-THC/1U35MEEFRA-1 по супер цена од 33.990 ден.

Ете најгрубо, и со најмалку филозофии.
Да ме тепаше некој немаше да знам дека има толку скапи опции ко таа првата :) Сепак фала ти.
 

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.019
Скопје
Вчера заседаваш куќниот совет и се донесе одлука да се пренаменат сите средства и да се оди со 2 Јапонски (најверојатно Mitsubishi HR 25 како најевтина варијанта) :) .

Дали две 2.5-ки ќе се доволни за таа квадратура (собите се12 м2 и 18 м2, меѓу нив ходник од 4.5м2, по потреба може да се отвара врата према него) или ќе треба 3.5-ка за во поголемата?

Попладне почнувам со вртење телефони да видам понуди, пишете или овде или во ПП за совет каде да се бара и која варијанта мислите дека е најисплатлива и (или) најдобра (купување посебно, монтажери посебно (кои монтажери) или од некој од дилерите или увозникот.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
400
385
Вчера заседаваш куќниот совет и се донесе одлука да се пренаменат сите средства и да се оди со 2 Јапонски (најверојатно Mitsubishi HR 25 како најевтина варијанта) :) .

Дали две 2.5-ки ќе се доволни за таа квадратура (собите се12 м2 и 18 м2, меѓу нив ходник од 4.5м2, по потреба може да се отвара врата према него) или ќе треба 3.5-ка за во поголемата?

Попладне почнувам со вртење телефони да видам понуди, пишете или овде или во ПП за совет каде да се бара и која варијанта мислите дека е најисплатлива и (или) најдобра (купување посебно, монтажери посебно (кои монтажери) или од некој од дилерите или увозникот.
Убоо пресекол прецедатело на куќнио совет, добра одлука дојсол.
Според квадратурата, мислам дека нема да ти треба 3,5 kW единица, овие двете ќе ти завршат работа
(Мислам дека добро изолирано беше кај тебе,така?)

Испратено од телефоно.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Вчера заседаваш куќниот совет и се донесе одлука да се пренаменат сите средства и да се оди со 2 Јапонски (најверојатно Mitsubishi HR 25 како најевтина варијанта) :) .

Дали две 2.5-ки ќе се доволни за таа квадратура (собите се12 м2 и 18 м2, меѓу нив ходник од 4.5м2, по потреба може да се отвара врата према него) или ќе треба 3.5-ка за во поголемата?

Попладне почнувам со вртење телефони да видам понуди, пишете или овде или во ПП за совет каде да се бара и која варијанта мислите дека е најисплатлива и (или) најдобра (купување посебно, монтажери посебно (кои монтажери) или од некој од дилерите или увозникот.
Нема потреба од 3.5 во поголемата ако имаш барем солидна изолација. Иначе добра одлика што се исплати на подолг рок, посебно што се работи за спални соби.
 

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.019
Скопје
@petkotrajko Стандардна изолација за зграда од тоа време (1989 година) :rolleyes:. Станот е на поткровје, плочата над е послана со тервол и тер папир, па меѓупростор од метар и кусур па лимен кров, ПВЦ прозори има цел стан (ставани пред некоја година). Фасадата на зградата и нема некоја изолација, бетонски армирани блокови се ама на северната страна (малата соба) ставив изолација од 10цм стиропор.

Инаку надворешните ѕидови на двете соби и не се големи 3,5м се во ширина (повеќе од 1/2 од површината се прозори) ама се пониски (спуштен плафон) а надворешниот ѕид од кујната (трета соба која не е е предмет на расправа во моментов:) ) повлечен е внатре едно 1.5 метар (таму е терасата) и не делува како надворешен ѕид.

@Скоти и двете соби ќе се користат (и греат) 24/7.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.376
Членови
32.128
Огласи
505
Најнов член
Edin.0312
На врв Дно