• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.017
Скопје

Бектеши и Ковачевски: Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто

Пред нас е една од најтешките зими на енергетски план, па затоа Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто.

За домаќинствата и компаниите се предвидени препораки за штедење струја, а за државните институции ќе има конкретни задолженија.

Мерките ќе стапат на сила од 1 септември годинава, а ќе важат до 31 март 2023 година.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
613
385
@Скоти ко шо реков, додека не ја наместам не читам и не коментирам. Ја наместив и конечно можам да пишам и да ти кажам уше еднаш благодарам на советот. Овие у енергосистем се закон. Се јавив у 12 и ми рекоа дека они само продажба биле ама ако сум заинтересиран ке ми најдат и монтажа, у 14:00 ми се јавија некој дечки и ми рекоа дека до 16:00 ке се кај мене со климата. Дојдоа точно на време, си наместија се, си отидоа, за мерак. И ево је:

20220816-220338.png
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
470
289
Јас користам Haier веќе 4 клими дома и можам да кажам дека сум презадоволен. Имам Haier Pearl 18ка која ја ставив на местото на Gree LCLH исто 18 ка. Haier от подобро модулира и дава попријарна топлина зимно време. Gree незнаеше да симне под 800W без разлика дали е греење или ладење, кога ќе достигнеше температура едноставно се гасеше. Haier от одржава температура и зимно време симнува до 400W а еве летно време поставена на 26 степени модулира на 300W. Во спална од 20м2 имам поставено Haier Console 12 и на еко мод модулира на 200W. Исто имам поставено Haier Tundra 12 во дневна од 40м2 али таа поретко се користи и неможам да дадам точни податоци но кога ја достигнува температурата имам забележано дека модулира од 200W до 400W. Уште една Haier Tundra 18 ми е малку предимензионирана, поставена е во дневна од 35м2 на приземје со цел да го грее/лади цел спрат 90м2, но моментално се користи само за ладење модулира со 350W. На сите клими имам мерачи за потрошувачка и не ги вадам бројките од ракав. Верувам дека јапонските клими би имале уште подобри резултати но Haier от се добро покажани кај кинеските клими.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
@Скоти ко шо реков, додека не ја наместам не читам и не коментирам. Ја наместив и конечно можам да пишам и да ти кажам уше еднаш благодарам на советот. Овие у енергосистем се закон. Се јавив у 12 и ми рекоа дека они само продажба биле ама ако сум заинтересиран ке ми најдат и монтажа, у 14:00 ми се јавија некој дечки и ми рекоа дека до 16:00 ке се кај мене со климата. Дојдоа точно на време, си наместија се, си отидоа, за мерак. И ево је:

20220816-220338.png
Создравје да ја служиш. Да ја отепаш од користење.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
751
629
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Чисто информативно, има покачување на цените на Мицубиши климите. ЛН 3.5ка од 85 илјадарки скокна на 110 илјади. Ап25ките со вграден вифи модул 59 илјади во Енерго (нема на лагер) а по продавниците во други градови каде што има лагер одат по 62-63 илјади.
HR-35ката има благо покачување на 45 илјади.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.709
1.637
Drachevo
Чисто информативно, има покачување на цените на Мицубиши климите. ЛН 3.5ка од 85 илјадарки скокна на 110 илјади. Ап25ките со вграден вифи модул 59 илјади во Енерго (нема на лагер) а по продавниците во други градови каде што има лагер одат по 62-63 илјади.
HR-35ката има благо покачување на 45 илјади.

е дури сега ќе се отепаат од продавање. 4 hyundai , haier, gree клими или 1 mitsubishi. КОлку и да е добра, прескапа е за нашиот стандард.
продажбата ќе му се намали 5x. догодина ќе има попусти.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
412
280
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Здраво, две прашања, пошто се ближи грејна сезона...Дали е паметно да се направи едно чистење на внатрешна единица онака како што рекламираат по фб, реклама 5.., мислам дека земаа по 20ина евра. Инаку јас си ја прскав внатрешната единица досега 2-3 пати годишно со средство наменето за такви уреди, само еве жената запнала да сум ги викнел овие што земаат пари за тоа поубаво ќе ја исчистеле :p.
И друго, дали да чепкам, односно да викнам мајстор да го провери фреонот, евентуално да дополни ако треба...?
Станува збор за инвертер Панасоник 3.5ка монтирана 2015та и користена од 2016та.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.709
1.637
Drachevo
Паметно не е, корисно е. Не е паметно затоа што со демонтирање внатрешната може да се искршат многу пластики.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Зависи колку се користи и колку е прљава. Еднаш толку беше прљава перката цилндрична што климата не дуваше на најсилна брзина. Немаше воздух да излегува. И излезе многу нечистотија.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Паметно не е, корисно е. Не е паметно затоа што со демонтирање внатрешната може да се искршат многу пластики.
Јас 2-3 пати годишно ги расклопувам. Пластика нема шанси да се скрши. Сум чистел и на работа и кај пријатели некогаш и сите сум ги ваѓал пластиките и да сакаш неможеш да ги скршиш, премногу мека е таа пластика.
Требеше запчето да го извадам од страна што е на климата за кабелот да го протнам да не се гледа, се тегне пластиката како мастика, едвај го извадив, со скалпер го сечев.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
746
1.992
Здраво, две прашања, пошто се ближи грејна сезона...Дали е паметно да се направи едно чистење на внатрешна единица онака како што рекламираат по фб, реклама 5.., мислам дека земаа по 20ина евра. Инаку јас си ја прскав внатрешната единица досега 2-3 пати годишно со средство наменето за такви уреди, само еве жената запнала да сум ги викнел овие што земаат пари за тоа поубаво ќе ја исчистеле :p.
И друго, дали да чепкам, односно да викнам мајстор да го провери фреонот, евентуално да дополни ако треба...?
Станува збор за инвертер Панасоник 3.5ка монтирана 2015та и користена од 2016та.
Ееее и јас запињам толку време убаво да се исчисти, ама нема што да потсетувам секои 6 месеци... Маж е, си знае... Ќе биде догодина, здравје само! ;)
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Иначе сношти бев кај комшијата, ставил LN50 во дневната, црвена. Каква лепота од клима, не сум видел поубава клима досеа.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.709
1.637
Drachevo
Јас 2-3 пати годишно ги расклопувам. Пластика нема шанси да се скрши. Сум чистел и на работа и кај пријатели некогаш и сите сум ги ваѓал пластиките и да сакаш неможеш да ги скршиш, премногу мека е таа пластика.
Требеше запчето да го извадам од страна што е на климата за кабелот да го протнам да не се гледа, се тегне пластиката како мастика, едвај го извадив, со скалпер го сечев.
Да те барам ако си спретен во расклопување.

Иначе сношти бев кај комшијата, ставил LN50 во дневната, црвена. Каква лепота од клима, не сум видел поубава клима досеа.
Земавме една LN35, што знам, дизајнерски не е нешто баш...и она Wifi-то штрчи.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.230
16.182
е дури сега ќе се отепаат од продавање. 4 hyundai , haier, gree клими или 1 mitsubishi. КОлку и да е добра, прескапа е за нашиот стандард.
продажбата ќе му се намали 5x. догодина ќе има попусти.
Ова го кажуваш за народ кој со задоволство спискува по 1000 и кусур евра за Самсунг, иПхоне и сл?
Кој крева кредит за летување у Грчка? Во земја каде има редиви за брзи кеш кредити?

Во мајндсетот е проблемот. Него му е важно да се пофали со телевизор од 800/1000 евра ама кога ќе дојде да се купува уред од кој цела фамилија има бенефит, од кој практично ти зависи здравјето е тогаш почнуваат само оправдувањата од типот "и тоа топли и тоа топли, шо за џабе да давам пари"

А видиш, по иста аналогија не се однесуваат кога се работи за другите апарати.
Никој неќи ST телевизор на пример.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Да те барам ако си спретен во расклопување.


Земавме една LN35, што знам, дизајнерски не е нешто баш...и она Wifi-то штрчи.
Нема проблем, имаш ли клима во Охрид, слободно барај ме, и кафе ќе пиеме.
Иначе за wifi- то има место внатре мислам да не стрчи.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.230
16.182
Нема проблем, имаш ли клима во Охрид, слободно барај ме, и кафе ќе пиеме.
Иначе за wifi- то има место внатре мислам да не стрчи.
Wifi-то има лежиште во внатрешната единица. На постарите модели стои од надворешната страна (лево или десно) со прилично долг кабел па можеш да го наместиш каде што има најдобар сигнал.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
412
280
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
А во врска со прашањето за фреонот? Како да бидам сигурен дека системот нема негде попуштено за претходниве години, па фреонот паднал да речеме за 10-15%? Или ако пушта, пушта, па нема воопшто да топли?
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
217
333
Земавме една LN35, што знам, дизајнерски не е нешто баш...и она Wifi-то штрчи.
Дизајнерски е надвор од дискусија... тоа што е преубаво за еден може да е прегрдо за друг.
Иначе за wifi- то има место внатре мислам да не стрчи.
Ваљда не мисли на Wifi-то туку на тоа термалната камера 3D i-See :p

Баму јапанците... во нивната верзија што ја продаваат кај нив си ја направиле да се собира внатре во телото.
 

mihovkris

Баниран/a
1 јуни 2016
2.575
2.079
Неготино
А во врска со прашањето за фреонот? Како да бидам сигурен дека системот нема негде попуштено за претходниве години, па фреонот паднал да речеме за 10-15%? Или ако пушта, пушта, па нема воопшто да топли?
Мислам дека не можеш да бидеш сигурен. Јас си викнав човек и си провери тој, испадна 50% од фреонот отишол. Си средивме и готово, мада ова беше 10 години од коа беше монтирана.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.230
16.182
А во врска со прашањето за фреонот? Како да бидам сигурен дека системот нема негде попуштено за претходниве години, па фреонот паднал да речеме за 10-15%? Или ако пушта, пушта, па нема воопшто да топли?
Во лето ќе има осетен пад на перформансите. Во зима ќе мрзни едната половина од надворешната единица и тоа со многу дебел слој на мраз.

За да ти падне камен од срце ќе направиш вака:
Намести ја на ладење најниско што можеш, почекај температурата во собата да не е над 25 степени (мерено во висина на климата) и измери и го издувот.
Би требало да добиеш минимум 7 степени. Се што е под 7 степени е одличен податок. Или едноставно чекај да ја достигне најниската можна температура.
За да не те схебе во синусите не мораш да стоиш под неа :)

И брзината на дување е фактор. Одбери 2-ка од 5 брзини (ако се 5) или 1 од три брзини
Повтори го тестот на максимум дување и пиши ги резултатите овдека.

Нормално губење на фреон е 1 грам годишно.
Ако губи на надворешната единица (обично на холендарите) тогаш остава темна и мрсна дамка. Ако губи на внатрешна (на спојот) нема да видиш затоа што се изолирани тие цевки.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.709
1.637
Drachevo
View: https://twitter.com/petarzz/status/1559804682104721408


Ова го кажуваш за народ кој со задоволство спискува по 1000 и кусур евра за Самсунг, иПхоне и сл?
Кој крева кредит за летување у Грчка? Во земја каде има редиви за брзи кеш кредити?

Во мајндсетот е проблемот. Него му е важно да се пофали со телевизор од 800/1000 евра ама кога ќе дојде да се купува уред од кој цела фамилија има бенефит, од кој практично ти зависи здравјето е тогаш почнуваат само оправдувањата од типот "и тоа топли и тоа топли, шо за џабе да давам пари"

А видиш, по иста аналогија не се однесуваат кога се работи за другите апарати.
Никој неќи ST телевизор на пример.

Во право си дека е до мајндсетот на луѓето. Ама на луѓето им го испраа мозокот дека треба да фрлат 60к за телефон, иако денес со 12к телефон може да бидеш задоволен, 6/128/778 супер ќе брка работа.

Треба многу години да поминат за да се сфати дека има разлика од кинеска клима од 30к, до јапонска од 120к. За обичниот народ таа разлика е тешко видлива, и двете ладат и греат, разлика во цоп нема ни 2x. За нас поискусните, пак разликата во цената е огромна. FH35 беше 60к, и тогаш ретко кој ја купуваше, сега LN e 111k, се претера со скапотијава, која пак е на светско ниво.Ваљда не мисли на Wifi-то туку на тоа термалната камера 3D i-See :p

точно.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.709
1.637
Drachevo
Додека владата прави кампањи: гаси сијалица.

 

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.017
Скопје
Додека владата прави кампањи: гаси сијалица.


Тоа е познато од поодамна а и не проблем за државата, ние чесните граѓани го покриваме тој минус.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
175
113
Додека владата прави кампањи: гаси сијалица.

Значи дека таму не користат инвертери.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.358
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно