• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
175
113
па горе доле околу 40-45к планирам да дадам. инаку мое искуство со грее, идам во салон и им викам, дојдете кај мене, собата е со спуштени плафони и малку е терсене да се стави клима т.е. нема баш добар простор за главата да се монтира, ама кога ке дојде мајстор ке види каде може да се стави и каква може да се стави и после тоа заедно со мајсторот доагам во салон, ви плакам и нели кога ке договориме ке ја наместите. и ми вика, ааа не, ние така не правиме, многу луге идат собираат понуди и која највеке им одговара таа ја местат. прво му викам тоа е нормално, цел нормален свет оди, гледа, собира понуди, и која е најдобра таа се одлучува. ама настрана од тоа, јас тоа не правам, јас ви велам, дојди кај мене, кажи ми оваква и оваква клима тука и тука може да се стави и веднаш од кај мене облакам патики, одиме во салон и плакјам. значи не ти викам ни иди ти јас ке дојдам после или утре или за 5 минути, па да не дојдам, туку заедно идеме. еве сега у момент и капар ти оставам колку што кошта монтажа па ако не се нафатам на тоа што ке ми предложиш кој ти дава пари за монтажа а ти само до дома треба да дојдеш и кафе да пиеш. бонус, зградата ми е толку близу до салонт да треба само да премине улица, едно добри 1-2 минути пешки одење.... и не дојде.... епа сеа не грее... епа не грее....
Во добивка си. Ќе дојде, ќе ти каже дека може, ќе купиш... Какви им се монтерите, ќе ја постават како не треба. Кај мене ја залепија десната страна во ѕид, потоа јас сум виновен, така сум сакал. А имаше десетина центиметри простор да се помести, ама тоа е. Јас не сум знаел, монтерот уште помалку.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
613
385
ај уште ова, поминав денеска од сетек, добар дечко продавачот, убаво ми објасни што како и ми препорача помегу овие две:


и


ми кажа дека разликата е само што поскапата грее до -30 а поефтината до -25, буквално ништо друго и дека за таа соба од 15 до 10 квадрата ке е идеална поефтинита. отворено ми кажа, џабе ке даваш 8000 денари плус.

е сега, држи вода ова што кажа? да ја земам поефтината или да не се тамаќарам за 100 евра горе/доле и да ја земам поскапата? мислам поскапата под услов дали ке добијам нешто повекје или исто се исто ми е за толкава соба?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.384
3.864
ај уште ова, поминав денеска од сетек, добар дечко продавачот, убаво ми објасни што како и ми препорача помегу овие две:


и


ми кажа дека разликата е само што поскапата грее до -30 а поефтината до -25, буквално ништо друго и дека за таа соба од 15 до 10 квадрата ке е идеална поефтинита. отворено ми кажа, џабе ке даваш 8000 денари плус.

е сега, држи вода ова што кажа? да ја земам поефтината или да не се тамаќарам за 100 евра горе/доле и да ја земам поскапата? мислам поскапата под услов дали ке добијам нешто повекје или исто се исто ми е за толкава соба?
Види се зависи колку ќе ја користиш таа клима, т.е. за што просторија е. Ако ти е за да догрееш повремено која сакаш стај ја, ако ти е за простор каде ќе треба да седиш и да е 24/7 он, онда сепак јапанец. Овие и двете имаат по 2 греача надвор, у комбинација со кинеските не секогаш испеглани софтвери не очекувај зимно време да има ниска модулација. Знаат да ги држат греачите уклучени независно дали реално се потребни или не. Ама за резервна клима на пример у спална за да пригрееш догрееш во одреден дел од денот сигурно и тие ќе бркаат добра работа. А тек за 28К

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Alex3

Intern
20 декември 2018
27
22
јас сум заинтересиран за овој модел TOSHIBA SEIYA RAS-B16J2KVG. ќе се постави за греење и ладење на соба од 50 квадрати што гледа на јужна страна. собата се грее на дрва, така што климата ќе се уклучува за греење ноември и март/април во денови кога не е страшно студено надвор. лето ќе се уклучува умерено. гледам секој што продава клими кај нас ја има на понуда за околу 900-950е. тошиба ја води како ентри левел модел па дали вреди за парите, бидејќи не ми се ескпериментира со поевтините кинески клими
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
145
54
ај уште ова, поминав денеска од сетек, добар дечко продавачот, убаво ми објасни што како и ми препорача помегу овие две:


и


ми кажа дека разликата е само што поскапата грее до -30 а поефтината до -25, буквално ништо друго и дека за таа соба од 15 до 10 квадрата ке е идеална поефтинита. отворено ми кажа, џабе ке даваш 8000 денари плус.

е сега, држи вода ова што кажа? да ја земам поефтината или да не се тамаќарам за 100 евра горе/доле и да ја земам поскапата? мислам поскапата под услов дали ке добијам нешто повекје или исто се исто ми е за толкава соба?
Не ти треба клима со греачи надвор зошто во МК под -15 иде 1 во 10 години. Ја би ти препорачил да ги разгледаш Вивакс АЕМИ или АЕQU(мислам дека беше) тие се без греач и топлат до -15.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.891
2.852
Струмица
јас сум заинтересиран за овој модел TOSHIBA SEIYA RAS-B16J2KVG. ќе се постави за греење и ладење на соба од 50 квадрати што гледа на јужна страна. собата се грее на дрва, така што климата ќе се уклучува за греење ноември и март/април во денови кога не е страшно студено надвор. лето ќе се уклучува умерено. гледам секој што продава клими кај нас ја има на понуда за околу 900-950е. тошиба ја води како ентри левел модел па дали вреди за парите, бидејќи не ми се ескпериментира со поевтините кинески клими
Иста ваква земав за моите доле само 3.5KW, бидејќи први спрат ѕидовите се 50цм со камен немаше потреба од изолација надвор, единствено сменивме столарија со ПВЦ и климата немаше проблем да затопли 50м2 во Јануари кога падна на -10. Ја оставаме на 25Ц и во лето и во зима.
Ненормално тивка, повеќе се слуша моторчето шо ја движи вратичката горе доле. Ќе ја стаам на Broadlink SP3 оваа зима да видам колку троши и како модулира.
Сакам да си земам ваква за во спална на втори спрат (14м2), ама 2.5KW, или Митсубиши HR25, зависи која ќе е поевтина во моментот кога ќе се решам.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
217
333
поарно да не прашав, у 300 мисли ме ставивте :D
За пригревање во соба кај што нема да се седи/спие.... земи што сакаш...
Ако ти е за во спална/децка и кога веќе ставаш клима за греење.... најевтината нека е.... ама јапанка да е....
Мицу HR-to и јас би го препорачал ако е низок буџетот.... ако се има повеќе буџет, тогаш повисока серија исто од Мицу Електрик.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
613
385
абе се мислев се мислев и на крај жена ми во право е, ми вика абе човек у живот за нишо не си се тамаќарел шо ти стана сега. дали ке дадеш 200-300 евра плус ти мења ли нешо у животот. не. и тоа е тоа, утре одам и оваа ја таксам и крај. конечен одговор 3.5 kW 12000 btu/h Mitsubishi Electric HR – Енерго Систем и не читам на форумов додека не ја наместат т.е. додека не ја платам. :D
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Значи земи си го Мицуто за некоја илјадарка повеќе и не му ја мисли. Остај шо ќе ти кажат по салони извесни продавачи.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.891
2.852
Струмица
Старите рекле сиромавиот дупло плаќа.
Во превод ќе земеш кинез, ќе си трескаш главата некое време, ќе си легнеш на брашното и ќе се испружиш после за јапонец.
Парите се праат, здравјето и нервите троа потешко. ;)
Биди си раат™
 

Jule84

Intern
13 август 2022
2
1

Атачменти

 • Screenshot_20220813-151326_Chrome.jpg
  Screenshot_20220813-151326_Chrome.jpg
  70,7 KB · Прегледи: 23

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
613
385
Мислење ве молам... Благодарам...
За простор од 36 квадрати, со пвц дограма. На 1 спрат од куќа. Втор спрат исто се грее.


За подетални спецификации на линкот.
Топ е, јас ја имам во салон од 50 квадрата, лето лади до степен да ти пристуди, зиме грее буквално во ни еден момент не прекинува да осетиш ладно или да се издува. Ево је
Мислењето е автоматски споено:

абе се мислев се мислев и на крај жена ми во право е, ми вика абе човек у живот за нишо не си се тамаќарел шо ти стана сега. дали ке дадеш 200-300 евра плус ти мења ли нешо у животот. не. и тоа е тоа, утре одам и оваа ја таксам и крај. конечен одговор 3.5 kW 12000 btu/h Mitsubishi Electric HR – Енерго Систем и не читам на форумов додека не ја наместат т.е. додека не ја платам. :D
У понеделник одам, денес до 2 работеле ја во 2 и 16 се јавив
 

Атачменти

 • 20220813_151934.jpg
  20220813_151934.jpg
  1,5 MB · Прегледи: 42

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.019
Скопје
Здраво дечки,

Поздрав до сите, се зачитав низ темава (стигнав до 331 страна :) ) викам ај да ставам една скица и да потпрашам нешто, па викендов да ги дочитам и преостанатите 100 страни :) и да одлучиме што како.
Сакам да земам инвретер претежно за загревање на просторов (прикачена скица). Се работи за стан на поткровје, 2 соби (18.5 м2, 12 м2 и ходник меѓу нив (4.5 м2) кои до сега ги греевме со грејачи во радијаторите (кујната ја исклучуваме од проблематикава :) ). Прозорите се ПВЦ и северната (помалата соба) има изолација 10мм стиропор и се појавува кондензација (а и влага и мувла) поради поголемите температурни разлики таму, долу под мене не ја грејат таа соба, лево е ходникот од влезот, десно пола е тераса од комшиите, другата половина е кујната на комшиите, значи само еден ѕид е внатрешен, нашиот ходник.
Прво и основно прашање дали просторот ќе може да се грее со една појака единица или нема да има смисла да се пробува таа варијанта и пожелно е да се оди со 2 помали единици? Оваа дилема ја имам затоа што помалата соба до половина е со спуштен таван (на поголемата соба косината е помала) и поради распоредот ставање втора единица таму ќе е малку проблем (а и на таа квардтатура посебна клима?). Друга дилема ми е што и двете соби се релативно мали и не знам дали воопшто ќе е исплатливо да се оди со две единици (затоа првично и гледавпојаки)? Уште една дилема ако се оди со една појака, битно ми е и помалата соба да се грее добро, не таа да остане недогреана или да треба да се вклучува и радијаторот, дури и побитно ми е малата соба да е потопла од поголемата. На скицата каде што е нацртана климата во моментов има стара клима која не е во функција.
Буџетот би бил некаде до кај 50.000. Еве јас што гледав до сега (наредени од поевтина кон поскапа, до линковите ќе ги пишам и имињата и цените пошто некои се моментално на попуст, тој сајт за цени е земен само поради тоа што таму има голем избор на модели, не заради рклама, ако е спротивно на некое правило слободно бриштете линковите и нека останат само цените и имињата):

GREE FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F по супер цена од 39.990 ден. - Gree FAIRY PREMIUM - 39.990 ден.
TOSOT MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5A по супер цена од 42.990 ден. - Tosot MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5A - 42.990 ден.
GREE PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1D по супер цена од 45.990 ден. - PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1D - 45.990 ден.
VIVAX ACP-18CH50AERI+ R32 по супер цена од 49.990 ден. - Vivax ACP-18CH50AERI+ R32 49.990 ден.
TOSHIBA SEIYA RAS-B13J2KVG-E / RAS-13J2AVG-E1 по супер цена од 47.990 ден. - Toshiba SEIYA RAS-B13J2KVG-E / RAS-13J2AVG-E1 47.990 ден.
FUJITSU ASYG-12KMCC / AOYG-12KMCC по супер цена од 50.590 ден. - Fujitsu ASYG-12KMCC / AOYG-12KMCC 50.590 ден.
HAIER TUNDRA PLUS AS50TDDHRA-THC/1U50MEMFRA-C по супер цена од 50.990 ден. - Haier TUNDRA PLUS AS50TDDHRA-THC/1U50MEMFRA-C 50.990 ден.

или да се растегнеме уште малку за последнава?

TOSHIBA SEIYA RAS-B16J2KVG-E / RAS-16J2AVG-E1 по супер цена од 56.990 ден. Toshiba SEIYA RAS-B16J2KVG-E / RAS-16J2AVG-E1 56.990 ден.

Слободно додадете ваши предлози.

Однапред благодарност до сите!
 

Атачменти

 • Скица.jpg
  Скица.jpg
  215,3 KB · Прегледи: 27

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Здраво дечки,

Поздрав до сите, се зачитав низ темава (стигнав до 331 страна :) ) викам ај да ставам една скица и да потпрашам нешто, па викендов да ги дочитам и преостанатите 100 страни :) и да одлучиме што како.
Сакам да земам инвретер претежно за загревање на просторов (прикачена скица). Се работи за стан на поткровје, 2 соби (18.5 м2, 12 м2 и ходник меѓу нив (4.5 м2) кои до сега ги греевме со грејачи во радијаторите (кујната ја исклучуваме од проблематикава :) ). Прозорите се ПВЦ и северната (помалата соба) има изолација 10мм стиропор и се појавува кондензација (а и влага и мувла) поради поголемите температурни разлики таму, долу под мене не ја грејат таа соба, лево е ходникот од влезот, десно пола е тераса од комшиите, другата половина е кујната на комшиите, значи само еден ѕид е внатрешен, нашиот ходник.
Прво и основно прашање дали просторот ќе може да се грее со една појака единица или нема да има смисла да се пробува таа варијанта и пожелно е да се оди со 2 помали единици? Оваа дилема ја имам затоа што помалата соба до половина е со спуштен таван (на поголемата соба косината е помала) и поради распоредот ставање втора единица таму ќе е малку проблем (а и на таа квардтатура посебна клима?). Друга дилема ми е што и двете соби се релативно мали и не знам дали воопшто ќе е исплатливо да се оди со две единици (затоа првично и гледавпојаки)? Уште една дилема ако се оди со една појака, битно ми е и помалата соба да се грее добро, не таа да остане недогреана или да треба да се вклучува и радијаторот, дури и побитно ми е малата соба да е потопла од поголемата. На скицата каде што е нацртана климата во моментов има стара клима која не е во функција.
Буџетот би бил некаде до кај 50.000. Еве јас што гледав до сега (наредени од поевтина кон поскапа, до линковите ќе ги пишам и имињата и цените пошто некои се моментално на попуст, тој сајт за цени е земен само поради тоа што таму има голем избор на модели, не заради рклама, ако е спротивно на некое правило слободно бриштете линковите и нека останат само цените и имињата):

GREE FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F по супер цена од 39.990 ден. - Gree FAIRY PREMIUM - 39.990 ден.
TOSOT MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5A по супер цена од 42.990 ден. - Tosot MUSE ECO TWH18AFD-K6DNA5A - 42.990 ден.
GREE PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1D по супер цена од 45.990 ден. - PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1D - 45.990 ден.
VIVAX ACP-18CH50AERI+ R32 по супер цена од 49.990 ден. - Vivax ACP-18CH50AERI+ R32 49.990 ден.
TOSHIBA SEIYA RAS-B13J2KVG-E / RAS-13J2AVG-E1 по супер цена од 47.990 ден. - Toshiba SEIYA RAS-B13J2KVG-E / RAS-13J2AVG-E1 47.990 ден.
FUJITSU ASYG-12KMCC / AOYG-12KMCC по супер цена од 50.590 ден. - Fujitsu ASYG-12KMCC / AOYG-12KMCC 50.590 ден.
HAIER TUNDRA PLUS AS50TDDHRA-THC/1U50MEMFRA-C по супер цена од 50.990 ден. - Haier TUNDRA PLUS AS50TDDHRA-THC/1U50MEMFRA-C 50.990 ден.

или да се растегнеме уште малку за последнава?

TOSHIBA SEIYA RAS-B16J2KVG-E / RAS-16J2AVG-E1 по супер цена од 56.990 ден. Toshiba SEIYA RAS-B16J2KVG-E / RAS-16J2AVG-E1 56.990 ден.

Слободно додадете ваши предлози.

Однапред благодарност до сите!
Ќе мораш да одиш по мене на 2 клими( 9000btu)
Дека 12ка ќе турка топлина ќе турка ама колку ќе ја затоплувап собата кај што ќе нема клима е прашање.
За спуштени плафони можеш и парапетна да видиш, мада се поскапи од ѕидните.
Ако се работи за спални и сакаш да е тивка и внатрешната и надворешната гледај си јапонски.
 

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
528
1.019
Скопје
Дур се блиску постовите, тогаш предлог и за 2 мали единици за мојава ситуација, сепак горе долу ако е можно да е блиску до зацртаниот макс. буџет :( Две Миедеи или Хајер Тундри (од поевтините, гледам се наоѓаат за до кај 25-27.000) дали би биле ОК? Да не излезе да се ептен бучни па да мора да се гасат навечер па да нема и некој ќар од нив :( . Јапонските и парапетни кинески се преку 40.000 :rolleyes:
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.384
3.864
Дур се блиску постовите, тогаш предлог и за 2 мали единици за мојава ситуација, сепак горе долу ако е можно да е блиску до зацртаниот макс. буџет :( Две Миедеи или Хајер Тундри (од поевтините, гледам се наоѓаат за до кај 25-27.000) дали би биле ОК? Да не излезе да се ептен бучни па да мора да се гасат навечер па да нема и некој ќар од нив :( . Јапонските и парапетни кинески се преку 40.000 :rolleyes:
За во спална, поготово ако си со лесен сон само Јапанец. Фуџитсу 9ка, не ја слушам ско веруваш. За таму кај што не спиеш, стај што сакаш, т.е. колку е чергата, само не Грее.
Инаку и јас мислам дека ќе мора да идеш со 2 клими, нема шанси низ 2 обични врати, да стигне квалитетна топлина до двете соби само со една. Глуп е воздухов, јас така викам ич незнае ни кривини да фаќа ни ништо. Или една појака во дневната, а спалната да продолжиш да ја догреваш ако има потреба со тој греач сега што го имаш.
Едит: сега препрочитав и дека сакаш моташ таа малата да ти е топла и сува. Онда не ти бегаат 2 комада, пошто таму ако ставиш појака ништо неправиш за поголемиот дел, пошто ќе се понаша како он оф клима, а поради косината ќе мора да се оди на монтажа на страничните ѕидови. Или да идеш со плафонска вградна единица, ама се надвор од твојот буџет и аку топ изгледаат и се понашаат, видов минатово зимо, кај еден колега исто со кос кров внатре, тоа било уживанција. И дувањето е друго, по дисперзирано некако, по меко и на секаде.
Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Последна промена:

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Може има и потивки кинески единици, јас со моите имав голема бука па мораше да ги враќам.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.231
16.184
Пошто на запад било забрането греење на дрва

"Пред еден месец Дојче банк предвиди дека Германците во зимата 2022 каде што е возможно ќе користат дрва за греење. Излезе дека со месеци амбициозно зелените Германци не се застанати со пребарување на Гугл за локални дилери за огрев."

 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Може има и потивки кинески единици, јас со моите имав голема бука па мораше да ги враќам.
Највеќе зависи од човекот, а помалку од климата. На некои едноставно секоја бучава им смета. На некои средно, на некои па ништо не им смета. Согласно тоа јас би рекол со Хаиер Тундра 12 да се проба во собата во која не се спие, да видиш како се однесува колку бучи и слично и дали тоа би ти било океј за спалната. Ако сметаш дека е океј тогаш 09ка за во спалната, ако не тогаш барај нешто друго за спалната и готово.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
767
1.279
Највеќе зависи од човекот, а помалку од климата. На некои едноставно секоја бучава им смета. На некои средно, на некои па ништо не им смета. Согласно тоа јас би рекол со Хаиер Тундра 12 да се проба во собата во која не се спие, да видиш како се однесува колку бучи и слично и дали тоа би ти било океј за спалната. Ако сметаш дека е океј тогаш 09ка за во спалната, ако не тогаш барај нешто друго за спалната и готово.
Највеќе зависи од климата. Имам објаснувано и постирано видеа на темава колку беа гласни MDV во мултисплит. Ела заспиј кога ќе ти тресе џамовите во собата, и кога компресорот на уклучување се слуша како хилта.
Секој со своите пари нека си купува што сака и може, јас само споделувам искуство и препорачувам јапонска, посебно за во спални.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.384
3.864
Пошто на запад било забрането греење на дрва

"Пред еден месец Дојче банк предвиди дека Германците во зимата 2022 каде што е возможно ќе користат дрва за греење. Излезе дека со месеци амбициозно зелените Германци не се застанати со пребарување на Гугл за локални дилери за огрев."

Кога е основна потреба во прашање, и нема избор (читај се друго скупо или може да го нема па да им паднат влади) сите еко стандарди остануваат на хартија и/или се суспендирани. Проста борба за опстанок.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Највеќе зависи од климата. Имам објаснувано и постирано видеа на темава колку беа гласни MDV во мултисплит. Ела заспиј кога ќе ти тресе џамовите во собата, и кога компресорот на уклучување се слуша како хилта.
Секој со своите пари нека си купува што сака и може, јас само споделувам искуство и препорачувам јапонска, посебно за во спални.
Нормално, нормално. Тоа не ни навлегувам до што е. Јас мислев зборуваме за внатрешната единица. Инаку сум кажал 200 пати, и ќе кажам уште 300 ако треба дека надворешна единица не се монтора на ѕид од спална, ако не сакаш да има вибрации. А зошто е спална, и да се многу мали - во мртва тишина знае да пречат. Затоа надворешната не се спикува најблиску што може туку се става подалеку од спалната. Секогаш. Без разлика дали е мала или голема или јапонска или не.
Јас имав Беко 7кс Он Оф порано (сега е префрлена во друг објект) климата ја дрмаше цела куќа. Ама и ставив буфери и се смирија вибрациите. И од тогаш поучен, на сите клими имам буфери. Дури и на ФХ35ките кои за да приметиш дека работат мора да ги допреш, ама сепак јас си имам ставено буфери. Ама тоа е за надворешната.

Значи околу спална, што подалеку и буфери задолжително. Тоа.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.384
3.864
Нормално, нормално. Тоа не ни навлегувам до што е. Јас мислев зборуваме за внатрешната единица. Инаку сум кажал 200 пати, и ќе кажам уште 300 ако треба дека надворешна единица не се монтора на ѕид од спална, ако не сакаш да има вибрации. А зошто е спална, и да се многу мали - во мртва тишина знае да пречат. Затоа надворешната не се спикува најблиску што може туку се става подалеку од спалната. Секогаш. Без разлика дали е мала или голема или јапонска или не.
Јас имав Беко 7кс Он Оф порано (сега е префрлена во друг објект) климата ја дрмаше цела куќа. Ама и ставив буфери и се смирија вибрациите. И од тогаш поучен, на сите клими имам буфери. Дури и на ФХ35ките кои за да приметиш дека работат мора да ги допреш, ама сепак јас си имам ставено буфери. Ама тоа е за надворешната.

Значи околу спална, што подалеку и буфери задолжително. Тоа.
Дополни, ако се има можност.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.375
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно