• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Драго ми е,ако е ок,
Кажи колку трае дефростот,и на колку време..
Дали трае 13минути
А јас ќе дадам одговор кога ќе добијам нова..оти сеа чекам одговор ДРП
Мислењето е автоматски споено:

А тоа значи дека мојата навистина е неисправна..и има некој проблем или со процесорот па се буни,или со некој сензор,
Инаку најдобар сервис имаат Енергија..(По мое лично мислење)
Се друго ти е ветер и магла..
Ма какви бре 13 минути. 3-5мин од гасење до почнување да дува пак со сета сила (т.е. со зададената сила, обично кога ја уклучувам ми стои или на медиум или на ауто).
 

ROBERTOO

Intern
5 октомври 2016
32
8
Прво некој лаже Фијутсу нема дефрост 3минути никогаш оти таа за 3 минути не се пали (Дува или отвара лептирот)откако ќе се искључи
  • второ најмалиот дефрост е 6минути доколку е сув мраз и нема видливо натрупана мраз (пониски температури)
  • 13минути кога има видлив мраз
И не кажа на колку време дефрост прави
Целта ми е да бидеме објективни а не доколку имам јас Фујитсу и таа е најдобраа
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
оти таа за 3 минути не се пали (Дува или отвара лептирот)откако ќе се искључи
Ова е нормално и ова е „појава“ кај сите клими. Од најевтина кинеска па се до најскапа јапонска и претставува заштита на компресорот.
13минути кога има видлив мраз
Дефростот не е фиксна величина. Трае се додека има потреба или ако сакаш, трае се додека дефрост термисторот не сети дека температурата на надворешниот изменувач не достигнала одредена температура. И спрема ова, многу е нормално дека дефростите на суво и влажно време траат различно.
И не кажа на колку време дефрост прави
Не може да ти кажи затоа што има катаљарда фактори. Од подесување, снага, надворешна температура, позиционираност, изложеност на ветер итн.
Целта ми е да бидеме објективни а не доколку имам јас Фујитсу и таа е најдобраа
Па и сме објективни. Никој не те лаже овдека. Ако ти кажува дека трае 3 минути тогаш три минути трае. Еве погоре или страна-две наназд баш за тоа правевме муабет. И тоа со докази, со графикони, со се каде што се гледа како бел ден дека Mitsubishi прави дефрости од 3 минути а веќе на 4-та дува топло.


Друг момент е што упорно инсистираш на ауто фан во соба долга (ако не се лажам) 11 (!) метри, со висина 2,7m и 70 квадрати односно 64.
Таа не знае дека се најдува во 64 квадрати или колу е висок плафонот. Ниту пак знае дали тебе ти е топло или не.


Само не ми е јасно кој те убеди дека една клима ќе ти биде доволна за толкав простор.


btw
marv има 2,5-ка клима и многу нормално дека истата ќе работи поинаку од твојата.

Мој совет ти е да пробаш да разговараш со нив да ти наместат екстерен сензор (оригинален) или да ја промениш климата со парапетна или со друг модел.

Колку време ја користиш?
 

arso

Intern
13 октомври 2008
19
9
@ROBERTOO Јас мислам дека толкав простор најубаво ќе го згрееш со парапетна, ѕидна и друг модел и појак да земеш не верувам дека ќе се снајде убаво во толкав голем простор како што парапетна ќе го згрее .
Ова ти го кажувам од искуство, бидејќи имам и конзолна 18 и ѕидна 24.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.572
Drachevo
Секако дека треба да си намести уште една клима на другиот крај од просторијата, 3ка. Некоја јапонска, што нема да пали гаси.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Прво некој лаже Фијутсу нема дефрост 3минути никогаш оти таа за 3 минути не се пали (Дува или отвара лептирот)откако ќе се искључи
  • второ најмалиот дефрост е 6минути доколку е сув мраз и нема видливо натрупана мраз (пониски температури)
  • 13минути кога има видлив мраз
И не кажа на колку време дефрост прави
Целта ми е да бидеме објективни а не доколку имам јас Фујитсу и таа е најдобраа
Ај важи. Немам попаметна работа па ќе те лажам.

4 типа на клими вртам, 2 дома 2 на работа (LG, Fujitsu i AUX). Дома не ми се примарно грејно тело, и не сум ги мерел до секунда. Но на работа сигурно ќе сум осетел ако било 13минути, па уште ако после тоа и не дува како што треба. Дури и таа AUX не прави 13 минути дефрост. Никад а можда ни тад.

У твојана огромна соба, т.е. споени соби, гледајки по фоткине мислам дека нема никад да згрееш со една клима. Г форма, стубови, итн... Фукај на тројка, лептир на средина или хоризонтално да фрла у далечина колку може. И викај саглам сервисер некој да види тоа климата, нејзе нешто и фали, или ти имаш некоја најзезната позиција у Скопје, со подземни води и микроклима која едноставно таа клима незнае да се снајде. Изминативе денови никаде не видов клима со натрупан мраз, едноставно немаше услови за тоа.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.572
Drachevo
10-13 минути е нормално време за дефрост на кинеска клима, а ко што рече другарот , има гмцц кинески компресор..
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
10-13 минути е нормално време за дефрост на кинеска клима, а ко што рече другарот , има гмцц кинески компресор..
Пардон, ама мислам дека Gree е кинеска и никогаш не зимало повеке 4 мин дефрост.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
10-13 минути е нормално време за дефрост на кинеска клима, а ко што рече другарот , има гмцц кинески компресор..
Нема врска компресорот со дефростите, колку сум разбра и научил досега. Кај кинезите проблемот е во електрониката, алгоритмите софтверски, неквалитетни изменувачи, сензори, вентилатори, греачи има нема, итн... Компресор ко компресор глуп неинтелигентен дел. Инаку ГМЦЦ има на нај нај различни клими. Еден од најголемите производители на компресори во светов ко што читам. Работи и како TSMC кај чиповиве. Му даваат спецс и он делка.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
87
17
Ауто фан е најглупата опција шо може да ја оставиш на клима, оти кога е на ауто не ѝ ја вадиш маста како треба. Ауто опцијата јаде најмногу дефрости.
Оваа зима Виваксо 5.5 не сум ја дигнал на 25, сега кога беше најладнио ден во Струмица (-10) ја дигнав на 24, ама затоа си ја рокам цело време на макс фан 3 оти е во претсобје над влезна. (5-6цм од плафон/ламперија)
Цело време гледам да е 22 преку ден и навечер 23, а спрема денот и сонцето гледам да ја намалам на фан 2. Вака немаше напраено дефрост претходните 2 дена, дури сношти направи дефрост. Влажноста деновиве беше одлична 55-70% Надворешната е на тераса под стреа и гледа накај запад.

Колку повисока температура задаваш, толку почести дефрости ќе прави. Најбитно е како играш со вентилаторо. Пробај остај ја некое време на 23 макс фан.
Koga bese najladnoto vo strumica (-13) od zadadeni 25stepeni autofan odrzuvase ja sobata na 23 stepeni bez problem ili potocno mereno so toplomer 22.7 napravi samo 1 defrost u 3 dena koj traese neceli 2 minuti posto i mojava e postavena na suvo mesto ne ja ni vrni ni nisto. Odkoga se pokacija temp ovie 3 dena nema nieden defrost. Plus ako ja stavis na fan 3 i izlezes nadvor mnogu buci klimata posebno koga temp e vo minus. Za razlika 3.5 aeri sto ja imam vo spalna preku den na 22 posle 22casot ja pustam na 24 cela vecer. Vaka funkcionirat na auto fan od pocetokot na dekemvri koga poveke zaladi. E samo ne kaza u strumica dali ziveas vo stan ili kuka.
 

ЗоканК

Intern
31 јули 2018
5
0
Ме интересира дали односно какво влијание има на потрошувачка промена од фан 3 , на пример, на аутофан и обратно? Менувам 3ка фан на ауто преку ноќ и во работни денови на ауто е до 3 часот. Потоа менувам на 3ка фан до полноќ.
 

ROBERTOO

Intern
5 октомври 2016
32
8
Пак да бидеме јасни климата климата грее добро,не проблемот не дефростот колку трае, тоа го потенцирав како параметар,
проблемот е во пали гасни по дефростот,(ауто фан)и што сеа почна и на мануелен фан понекогаш по дефростот(10) да се гасне еднашка и тера,мене поради одличната изолација и не ми пречи но маката е што не работи климата исправно,
Инаку од 5 степени работи перфектно.
Инаку никој не оспорува за Митсуто,но фијутсу кога дојдоа да ставаат од кој стигаат компресори испадна (све бое ми лепо стое),
и кога ја даваат да ја работи било кој без сервис и резервни делови,Ебати брендот, Грее и Мидеа се стопати подобар бренд него оваа збирштината на делови во кимава
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Ме интересира дали односно какво влијание има на потрошувачка промена од фан 3 , на пример, на аутофан и обратно? Менувам 3ка фан на ауто преку ноќ и во работни денови на ауто е до 3 часот. Потоа менувам на 3ка фан до полноќ.
Колку поголем фан толку повеќе се намалува потрошувачката.
На аутофан климата си работи по свое и обично повеќе троши. Разликите се за, грубо кажано, стотина до сто и педесет вати колку повеќе креваш.

Не е правило ова за потрошувачката и многу зависи од внатрешната (и надворешната) температура.
 

ROBERTOO

Intern
5 октомври 2016
32
8
Инаку конзолните клими имаат доста помал фан за разлика од ѕидните,и незнам дали 5.5клима со 700м3 фан ќе го грее просторот,
Највероватно оти имаат и поголема ефикасност па затоа и фанот им е помал но бучавоста според упатството поголема.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.524
4.358
Природната конвекција на парапетните многу придонесува. Рачунај панелкине па немаат ни вентилатор па греат.
Бидејќи се позиционирани долу, самото влечење на поладен воздух прави да не мораат да имаат силен издув.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Колку поголем фан толку повеќе се намалува потрошувачката.
На аутофан климата си работи по свое и обично повеќе троши. Разликите се за, грубо кажано, стотина до сто и педесет вати колку повеќе креваш.

Не е правило ова за потрошувачката и многу зависи од внатрешната (и надворешната) температура.
Ме интересира: Кога ке ја загреам собата ставам на "silent fan (1). Дали тогаш климата троше помалце? И битна ли е зададената температура (24 - 30 C)
за потрошувачката или на која брзина фан работе?
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
87
17
Колку поголем фан толку повеќе се намалува потрошувачката.
На аутофан климата си работи по свое и обично повеќе троши. Разликите се за, грубо кажано, стотина до сто и педесет вати колку повеќе креваш.

Не е правило ова за потрошувачката и многу зависи од внатрешната (и надворешната) температура.
Koga raboti na fan3 togas kompresorot raboti turbo i so nekoja logika treba da trowi poveke e sega kolko e toa poveke mozebi nekoj go ima utvrdeno. Plus koga raboti fan3 i komp. rab. maksimalno togas klimata pravi i poveke defrosti. Mozebi i da gresam neka popravi nekoj ama jas taka imam citano.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.572
Drachevo
Пардон, ама мислам дека Gree е кинеска и никогаш не зимало повеке 4 мин дефрост.
Грее е Defrost Master. Долги дефрости му се специјалност. Си прави секакви иначе, скоро сите му се превентивни. Ретко да видам замрзната единица кога прави дефрост.

Нема врска компресорот со дефростите, колку сум разбра и научил досега. Кај кинезите проблемот е во електрониката, алгоритмите софтверски, неквалитетни изменувачи, сензори, вентилатори, греачи има нема, итн... Компресор ко компресор глуп неинтелигентен дел. Инаку ГМЦЦ има на нај нај различни клими. Еден од најголемите производители на компресори во светов ко што читам. Работи и како TSMC кај чиповиве. Му даваат спецс и он делка.

Sent from my Телефон using Tapatalk
Па има некаква врска. Грее врска нема од модулација, ниедна клинма освен Хансол не може да спушти под 500w на греење, а користи сопствени кинески компресори. Хансолот има некоја лиценца на Sanyo, па тој спушта до 95W, иако дува ладно под 200.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Koga raboti na fan3 togas kompresorot raboti turbo i so nekoja logika treba da trowi poveke e sega kolko e toa poveke mozebi nekoj go ima utvrdeno. Plus koga raboti fan3 i komp. rab. maksimalno togas klimata pravi i poveke defrosti. Mozebi i da gresam neka popravi nekoj ama jas taka imam citano.
Тоа со дефростите зависи индиректно од брзинаа на ФАН-от, што побрз фан, климата повеќе ќе топли внатре и побрзо ќе мрзне надвор. Некои модели (мојот на пример) прават и превентивен дефрост набргу после вклучување на максимален фан.
Со МАКС фан климата ќе испорачa највеќе топлина за тоа што ќе го потроши!
Е ако и одбериш МАКС фан и дополнително МАКС температура - тогаш ќе работи компресорот со максимална моќност и ќе троши најмногу што може!
Некои модели имаат засебни копчиња за тоа... пример Мицу има копче "Powerful", Тошо мислам "Hi-Power", Гри имаат "Turbo"...
Ама и во тој случај може да е поекономично отколку аутофан..... сепак се зависи до софистицираноста на моделот!
Мислењето е автоматски споено:

Ме интересира: Кога ке ја загреам собата ставам на "silent fan (1). Дали тогаш климата троше помалце? И битна ли е зададената температура (24 - 30 C)
за потрошувачката или на која брзина фан работе?
На "silent fan" сигурно троши помалку....
Е сеа ако ја поставиш на 30 степени и најнизок "silent" фан тоа не знам.... од една страна и бараш максимум... а од друга и викаш со прва да работи.
Разбирам дека ако спиеш во собата ќе сакаш тивко да е.... ама и топло да одржува.... па 30С во ќошот кај климата би значело некои 22-3 на неколку метра во собата...

Ама дали тоа евентуално може да е штетно за уредот на долг рок.... ај нека кажат поискусниве @FLEGMA @mdeni
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Грее е Defrost Master. Долги дефрости му се специјалност. Си прави секакви иначе, скоро сите му се превентивни. Ретко да видам замрзната единица кога прави дефрост.


Па има некаква врска. Грее врска нема од модулација, ниедна клинма освен Хансол не може да спушти под 500w на греење, а користи сопствени кинески компресори. Хансолот има некоја лиценца на Sanyo, па тој спушта до 95W, иако дува ладно под 200.
Сега што ми измеша модулација, со дефрост кога зборевме. Дури и за модулација, неможе да го земеш дека е крив само компресорот. Да, секако има поквалитетни и по крш компресори, но но тоа е само еден глуп неинтелигентен дел на климата, кој уствари едно чудо други сензори, елекроники и софтвери го возат. Значи нит дефростите, нит модулацијата, не зависи само од компресорот, инаку сите кинези и што сакаш да ти пишува клими ќе работеа топ. Една од најлесните работи е да купиш саглам компресор. Да купиш лиценца за саглам електроника и софтвер, е тоа малку потешко.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
87
17
Тоа со дефростите зависи индиректно од брзинаа на ФАН-от, што побрз фан, климата повеќе ќе топли внатре и побрзо ќе мрзне надвор. Некои модели (мојот на пример) прават и превентивен дефрост набргу после вклучување на максимален фан.
Со МАКС фан климата ќе испорачa највеќе топлина за тоа што ќе го потроши!
Е ако и одбериш МАКС фан и дополнително МАКС температура - тогаш ќе работи компресорот со максимална моќност и ќе троши најмногу што може!
Некои модели имаат засебни копчиња за тоа... пример Мицу има копче "Powerful", Тошо мислам "Hi-Power", Гри имаат "Turbo"...
Ама и во тој случај може да е поекономично отколку аутофан..... сепак се зависи до софистицираноста на моделот!
Eve sega primer mojata raboti na 25 autofan na dalecinsko pokazuva 24 i koga ja stavam na fan3 kolko sto ima aerito mi duva poveke mlako odkolku toplo mozebi da ima nekoja razlika koga zadavas 25 a a sobna temp ti e 20 stepeni pa pobrzo da zagreva. Nekoj glup zaklucok na sekoj doma kako mu odgovara taka da si ja namesti
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Значи нит дефростите, нит модулацијата, не зависи само од компресорот,
Само да надополнам
Многу е битно дали компресорот е регулиран со PAM или PWM (пулсно амплитудно или пулсно ширински)

Ниедна од двете (иам и трета, PPM) техники на регулација не се идеални. PAM (*пам) има проблеми со шумот и неговото отстранување што влијае на квалитетот на регулација и релативно лесно се решава со филтри.

Од друга страна, за да биде „нешто“ од PWM регулацијата (99% кинези) мора и треба да се стават контролери кои се способни многу брзо и без грешка да регулираат. Таквите квалитетни компоненти се исклучително скапи.

Потоа на ова да додадеме какви и колку полови на магнети се ставаат итн. Да не тупам понатаму
Најбитно од се е каква логика ќе го тера сето тоа.

Скапите клими не се без причина скапи.

А некој што сака да грее 70 квадрати со клима која на -10 има 4 киловати тоа е друга ствар.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Ме интересира: Кога ке ја загреам собата ставам на "silent fan (1). Дали тогаш климата троше помалце? И битна ли е зададената температура (24 - 30 C)
за потрошувачката или на која брзина фан работе?
Друже @FLEGMA !
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.909
Најчесто со зголемување на брзината на вентилаторот, се зголемува и работата на компресорот. Ова се случува постепено и не веднаш, а и варира во одредени рамки. Затоа можеби изгледа дека овие две работи не се поврзани, иако работат во спрега. Со тоа компресорот носи повеќе топлина што побрзиот вентилатор ја дува. Тоа значи дека ќе троши повеќе струја. Дали ќе работи поекономично (со поголем цоп) или не, зависи од многу фактори и различно е од модел до модел. Дури и ист уред, на различни температури може различно да се однесува.
На автоматски мод, обично дуваат со помала брзина со цел да имаат помала потрошувачка.

Сево ова важи кога се оддржува бараната температура. За греење, односно кога се бара повисока температура од собната, повторно зависи од модел до модел како е програмиран да работи.

Заради тоа нема универзален одговор на овие прашања, затоа што тоа што важи кај еден модел, кај друг модел може да е сосема различно.
Кај „посериозните“ модели, ова обично е опишано во корисничките упатства.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Денес ако ми остане време ќе го вклучам Home Assistant и графички ќе ви покажам колку троши на 3 а колку на 4 фан (максимум) и колку на ауто.

Во случајот на Mitsubishi-во зголемувањето на вентилатор (при исто подесување на температура и при релативно постигната темп. на просторијата) резултира со намалена потрошувачка за едно 100-ина вати а понекогаш 200.

Ова,нормално,не е правило и рака на срце не го практицирам заради бука.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.202
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно