• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
659
1.166
Жиците се знае, од кај чичко Али :)
Овие моиве се без адаптер фабрички, ама можеш на било кој стар 5V адаптер да ги поврзиш и работат супер.
Плус се монтажни, не мораш кога девојкати е дома да ги користиш ;)

За мерач на струја, земи си ваков како на @Magical .... се врзува во дозна пред климата, или пак ако е сама климата на таа линија можеш и кај осигурачот во таблата.
Oвие ваквите ги бива ли? Веројатно ќе треба 2 да земам, едно за издув а друго за усис, кој ќе ги чека од али, месец дена да дојдат.
Мислам дека е на сама линија парапетните, тоа ќе треба да проверам.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
@Скоти абе ти со мулти сплит перепетни беше а?
Зезнато ќе е да измериш тука КОП и перформанси... штознам и дали е изводливо....
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
659
1.166
@Скоти абе ти со мулти сплит перепетни беше а?
Зезнато ќе е да измериш тука КОП и перформанси... штознам и дали е изводливо....
Да, мултисплит 1x2.5 и 1x3.5. Ако ништо барем на HR35 ќе мерам :D Одам на пат утре, кога ќе се вратам здравје понеделник ќе се опремам;)
Се замолува @FLEGMA да кажит дали е изводливо за парапетните. Мерси
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Само мала препорака од мене да внимавате кога мерите издув перката да не ви ја подземе сондата.

Понатаму нема потреба да ви објаснувам што ќе се случи.

Мислам дека нема потреба толку длабоко да се пика.

@zlatko_ti412
Дај препорачај термометар за внатрешна и надворешна со мерење на влага кој знае добро да се интегрира во Home Assistant?
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Да, мултисплит 1x2.5 и 1x3.5. Ако ништо барем на HR35 ќе мерам :D Одам на пат утре, кога ќе се вратам здравје понеделник ќе се опремам;)
Се замолува @FLEGMA да кажит дали е изводливо за парапетните. Мерси
Hr35 ја гасиш преку ден или цело време ја работиш
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
659
1.166
Hr35 ја гасиш преку ден или цело време ја работиш
Пошто се спие во таа соба, ја оставам на 20 степени навечер на 2 фан, иначе преку ден е на 22-23 степени на 3 фан, значи не ја гасам воопшто.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
@zlatko_ti412
Дај препорачај термометар за внатрешна и надворешна со мерење на влага кој знае добро да се интегрира во Home Assistant?
Не знам за надворешна темп и влажност баш што да препорачам... и јас едно никакво користам ;(
За низ дома јас уште ги користам овие евтинките од Шаоми што се на блутут и ми бркаат арна работа.

Ова можеш да го видиш од Shelly... само не знам колку е за надворешна употреба.

Евентуално и оваа комбинација од Shelly
во комбинација со
Temperature Sensor AddOn for Shelly 1/1PM
и имаш целосна интеграција PowerMetering + 3 сонди за темп. на усис, темп. на издув и надворешна темп.
Е влажност нема :(
Плус ми е мисла колку се респонсивни овие сондите пошто се убаво затворени во метална обвивка па да не не се фаќаат брзите промени на температурата.
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
73
57
Ок е на овие температури климата да не прави дефрост ?

Од сабајле е поставена на 22 аутофан, а попладне 24 на фан 3 и цел ден нема дефрост. Во просторијата цело време има некој и никој ја нема забележано дефрост да прави.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
277
Ок е на овие температури климата да не прави дефрост ?

Од сабајле е поставена на 22 аутофан, а попладне 24 на фан 3 и цел ден нема дефрост. Во просторијата цело време има некој и никој ја нема забележано дефрост да прави.
Па шознам, здравата логика вели дека треба да има некој дефрост.
Можда имало некои кратки, и поминале незабележано
(Без разлика што постојано имало некој, можда се погодило баш тогаш нешто друго да им го одвлекло вниманието, па не заушиле дека почнал/завршил дефрост).

Испратено од телефоно.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Oк е,
за дифрост потребно е влага во воздухот, сега имаме суво студенило.
Не се до толку паметни. Не знаат дали има влага.
Дефрост прават на еден од овие два (глупи) начини:
1.Надоврешна температура + акумулирано време на работа = мора да има мраз = дефрост
2. Надворешна температура + температура на испарител = дефрост

и малку (ама сосем малку) попаметно:
1. Надворешна температура + температура на испарител + акумулирано време на работа + време потребно да се заврши претходниот дефрост = дефрост
(Ова е кај Mitsubishi и го нарекуваат Fuzzy Logic)

Климите кои се раководат спрема надворрешна температура и температура на испарител (дефрост сензор) обично имаат долги интервали или воопшто немаат дефрости при вакво суво време што е супер но не е супер ако има влага. Тогаш трупаат мраз и поминува премногу долго време за да се ослободат. Паралелно со ова губат и губат на ефикасност затоа што мразот е изолатор.

Другите кои пробуваат да „воведат“ некаква логика често завршуваат со фиксни интервали на дефрост (40, 60, 120)

И Mitsubishi (барем што се однесува до мојата) не се снаоѓа баш добро односно алгоритамот пробува да погоди па понекогаш му успева а некогаш не.
Среќа е што цел циклус на дефрост кај Mitsubishi трае 3 минути а веќе 5-та минута дува топло. За да се случи ова краткотрајно развива брутални снаги на големи минуси.

На пример сношти на -10 после дефрост развиваше 3кW (околу минута време) па 2,5 2 и постепено до 1350~1500


Мене ме нервира тоа што „таму“ никој не сака да се отруди да интегрира и мерач на влага во цел тој склоп. Нека вградат еден fail safe механизам во случај тој мерач да се расипи и мирна бачка.

Ама на кого да му текне? На Flegma со чаршинско школо? :)
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.299
12.860
youtu.be
Не се до толку паметни. Не знаат дали има влага.
Не ни помислив дека се паметни, него зошто највеќе идат во дифрост кога е магливо и кога е влажно времето? И дали критичната надворешна температура за услови на дифрост е околу 5 до 7 степени над нулата?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Не ни помислив дека се паметни, него зошто највеќе идат во дифрост кога е магливо и кога е влажно времето? И дали критичната надворешна температура за услови на дифрост е околу 5 до 7 степени над нулата?
Затоа што на влага се нафаќа побрзо а тоа дефрост сензорот илити термисторот на испарителот го регистрира како ниска температура и дава команда за дефрост.
Ако нема мраз нема кој да даде команда.

Но како што кажав тој сам не одлучува. Тој работи во спрега со термисторот за надворешна температура па така може да се случи да биде +2, со магла и оваа да трупа мраз а да биде „збунета“ од сензорот за надворешна температура.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
440
529
Недојдија
Еве втора ноќ , моментално -8 Gree-то не е замрзнато и не е направил дефрост најмалку 30 саати. Очигледно дека е од нискиот степен на влага. Затоа и садот за вода е скоро празен. Можеби праве некои мали неприметни дефрости приликом работа важно не гаси па 3-4 мин да одмрзнува.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.524
4.358
Ок е на овие температури климата да не прави дефрост ?

Од сабајле е поставена на 22 аутофан, а попладне 24 на фан 3 и цел ден нема дефрост. Во просторијата цело време има некој и никој ја нема забележано дефрост да прави.
На што да прави дефрост? Dew point вчера беше -18, а температурата -3. Не може да стигне да замрзне. Сега следниве денови ќе се зголеми влажноста и точка на оросување па ќе има по некој дефрост.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.573
Drachevo
Климата не може да знае дали има мраз ко што кажа и флегма. 30 саати без дефрост е грешка или на посматрачот или на климата. Но точно е дека поретко прави дефрости деновиве, отприлика на 3 саати. Лани ова време со слични температури правеше на 45 минути. Нема логика, уствари има вградено некаква ама кој да дебагира во кинеските редови код.
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
73
57
Тоа беше и мојата логика, никаде нема капка мраз/влага, се е суво. А и плус надворешната е ставена на место каде постојано има струење на воздух.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Не треба да се заборави дека климите со двореден испарител помалку трупаат мраз а нафтениот често не е видлив од надвор.
Зборувам за побелување а не видливо трупање.

И дефростот не е непријател. Проблемот е кога тој трае 12 минути плус 5 да почне да дува топло.

Виваксот прави вакви долги дефрости. За среќа не ги прави често или воопшто на вакво време.

Неколку години со ред имаме сува зима. Ќе дојде и поинаква зима па ќе дискутираме дали треба на 2 часа со 3 прсти мраз и COP 1,5 или треба побрзо.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
127
124
Немам никакво искуство со клими. Гледам дека Hisense имаат интересни понуди, па што мислите за нив, или некоја друга клима да предложите во ранг од 500-600 еур?
Ви благодарам многу.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
775
492
Немам никакво искуство до клими. Гледам дека Hisense имаат интересни понуди, па што мислите за нив, или некоја друга клима да предложите во ранг од 500-600 еур?
Ви благодарам многу.
Сите што имаа Hisense клими што ги знам на сервис беа.. Дури и одредени случаеви со дпи се расправаа нејќеа да им ги сервисираат. Брмчи ко пропелер доаѓа сервис дечко вака треба да раб климата. Бегај подалеку од мене совет.

За тие пари
Haier
Vivax
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.573
Drachevo
Сите што имаа Hisense клими што ги знам на сервис беа.. Дури и одредени случаеви со дпи се расправаа нејќеа да им ги сервисираат. Брмчи ко пропелер доаѓа сервис дечко вака треба да раб климата. Бегај подалеку од мене совет.

За тие пари
Haier
Vivax

Ова вака треба да биди изговор важи за секој производ купен во мк, на жалост.
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
87
17
Немам никакво искуство со клими. Гледам дека Hisense имаат интересни понуди, па што мислите за нив, или некоја друга клима да предложите во ранг од 500-600 еур?
Ви благодарам многу.
U kratki crti, na cico mu ja donesoa montira i odma defek ne duva toplo. Lokalen serviser, drzaven serviser konstatira defek natega se 3 nedeli sega utre ke se poprava. Otide se zakani deka ke gi tuze tamu kaj sto ja kupi za 2 dena ja smenija i sega nema maka si rabote ekstra.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.233
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно