• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
276
Zdravo, za koj japonski model 3,5KW ke se vie odlucete ako sega bi ja kupuvale klimata i kade bi ja kupile?
Тошиба сузуми плус (или нејзин еквивалент, доколку сузуми плус не го произведуваат) од Енергија.
Или било која куперација шо го продава.

Испратено од телефоно.
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
86
17
Dali na ovoj merac moze da postavis skapa eftina tarifa i dali vredi za parite? Dokolku go poseduva nekoj moze da spodeli info.
Мислењето е автоматски споено:

Vivax Aeri 5.5kw , на надворешна -2 , внатрешна зададена 24, моментална одржувана темп 23, модулира на 620вати. И најбитен факт е дека е неизолирана куќа на северна страна, просторија од 42 квадрати.
Ниту ја фалам , ниту ги кудам останатите модели. Според графикони и факти споделени овде, јапонските се мој фаворит, инфово е само да си ја кажам мојата ситуација :D
I jas imam 2 vivaks aeri ama nekako mi stoe kako da trosat dosta poveke vo neizolirana kuka iako 3.5 vo spalnata preku den e na 22 posle 10casot ja pistam na 25 a ovaa golemata 5.5 cel den si ronka 24-25 auto fan i dvete. A i neznam dali e mnogu smetka od 7000 den za kuka na 2 sprata so 2 famili koi ziveat vo nea ili po novite ceni i moite presmetki so citanje na strujomero treba da bide smetkata 9000 den. Nemam aparat za merenje posebno ovaa e od cista sporedba na smetki.
Мислењето е автоматски споено:

Има порамнување на сметките од декември месец.
Kako moze da ima poramnuvanje ako strujomerot ti go citat sekoj mesec na odredena data. Eve kaj mene go citat sekoj mesec na 15ti?
 
Последна промена:

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Dali na ovoj merac moze da postavis skapa eftina tarifa i dali vredi za parite? Dokolku go poseduva nekoj moze da spodeli info.
Мислењето е автоматски споено:
Врска неам, јас иам до комел, го порачав онлајн и мислам дека на него можеше да се сетира нешто во врска со цената на струјата, види на нет.
 

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
155
172
Moze da spodelis celosno ime na toa komel za da prebaram na net?
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Сакам да прашам некој што се разбира пошто монтерите појма немаат..
Земав уште една клима хаиер е сега каде е најдобро да се монтира надворешната единица.. ?
Од север и од југ е потполно отворена страната од куќата.. А од западна страна има друга куќа на 4/5 метри..
Јас мислам најјужно што може, добро е ако е отворена страната и ако може и директ сонце да ја грее надворешната уште подобро.
Јас така ја ставив кај мене, и еве сега баш споредувам и мерам надворешна температура на Јужната страна веднаш кај климата -2.3С, и во исто време на балконот на Северната страна од куќата е -5.1С
Да се чуди човек разлика од скоро 3С степени... а си викаш исто е ладно... ама не било исто.

Дополнително ако има сонце зимно време преку ден ќе ја олеснува работата ем ќе ја зголемува економичноста на климата.
Плус помали се шансите за трупање на мраз во тацната на надворешната единица ако имаш од климите без греачи во тацна.

Zdravo, za koj japonski model 3,5KW ke se vie odlucete ako sega bi ja kupuvale klimata i kade bi ja kupile?
Mitsubishi LN.... од кај што ќе ја најдам најниската цена за плаќање во кеш (би звонел по телефон на сите продажни места што ќе ги најдам на гугле, фејзбук... и локал по продавници што ги знаам).
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
624
396
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Kako moze da ima poramnuvanje ako strujomerot ti go citat sekoj mesec na odredena data. Eve kaj mene go citat sekoj mesec na 15ti?
Секогаш ли ти го читат на 15ти ? НЕ
Некогаш може е на 17ти пример , 12месеци x 2/3 дена и на крај има разлика , моја претпоставка е ова. Ако некој има друго мислење нека корегира ,како за декември сметките доаѓаат повисоки ?
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија
Во куќа знаат некогаш и да не го прочитаат саатот месец, два, па ставаат некој просек сметка, па оттука порамнувањето.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
120
73
Секогаш ли ти го читат на 15ти ? НЕ
Некогаш може е на 17ти пример , 12месеци x 2/3 дена и на крај има разлика , моја претпоставка е ова. Ако некој има друго мислење нека корегира ,како за декември сметките доаѓаат повисоки ?
Нема врска тоа што читаат два-три дена порано или подоцна. За 12 месеци разликата во отчитувањето пак ќе биде само неколку денови.
Порамнување може да се случи кај мене (броилото е внатре), па понекогаш со месеци не го читаат. Ми фактурираат по некој просек од последните сметки, па кога ќе ја прочитаат вистинската состојба може да платам и тројна сметка. Може да се случи и два-три месеци да не плаќам (сум преплатил).
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
276
Секогаш ли ти го читат на 15ти ? НЕ
Некогаш може е на 17ти пример , 12месеци x 2/3 дена и на крај има разлика , моја претпоставка е ова. Ако некој има друго мислење нека корегира ,како за декември сметките доаѓаат повисоки ?
Во куќа знаат некогаш и да не го прочитаат саатот месец, два, па ставаат некој просек сметка, па оттука порамнувањето.
Нема врска тоа што читаат два-три дена порано или подоцна. За 12 месеци разликата во отчитувањето пак ќе биде само неколку денови.
Порамнување може да се случи кај мене (броилото е внатре), па понекогаш со месеци не го читаат. Ми фактурираат по некој просек од последните сметки, па кога ќе ја прочитаат вистинската состојба може да платам и тројна сметка. Може да се случи и два-три месеци да не плаќам (сум преплатил).
EVN имале законска обврска да читаат струјомери минимум 2 пати годишно.
Така ми кажа по телефон таа плавушата лани ко и се јавив да ја прашам околу читањето, кога и колку често.
Од тие причини, таму кај шо е понепристапно, поретко читаат (куќи по села, населби, предградија...).
Најчесто и најредовно читање има по зградите, бидејќи со минимален напор, чичкото што си шета со апаратчето, со едно влегвање во влезо од зградата, ќе исчита 30 или 50 струјомери (колку шо има во влезот/зградата).
А по селата тоа се 30 или 50 куќи, и едно чудо пешачење од првата до 50-тата.
Една по една....
Се разбира, и сами имате право да си го отчитате струјомерот, и да ги пријавите бројките, преку интернет формата што ја имаат на сајтот за плаќање сметки е наједноставно.
Ме посоветуваа дека ова е ефективно доколку се направи 5-6 дена пред крајниот датум кој ви стој во сметката како период од-до.

Испратено од телефоно.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија
EVN имале законска обврска да читаат струјомери минимум 2 пати годишно.
Така ми кажа по телефон таа плавушата лани ко и се јавив да ја прашам околу читањето, кога и колку често.
Од тие причини, таму кај шо е понепристапно, поретко читаат (куќи по села, населби, предградија...).


Испратено од телефоно.
За жал на чичкото не му се влегува некогаш и во двор и ако капијата не е подотворена. Зборам за приступачни места,
не за неприступачни и села. А тоа му е работа, да се прошета, да запише бројки и за тоа зима плата. Али ето.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.467
1.614
Според мрежните правила за снабдување со електрична енергија, ЕВН Хоме има обврска вашиот мерен уред да го отчита еднаш годишно.

 

sandokanismo

Intern
24 јануари 2022
1
1
Dobroutro,
stanot e okolu 60m² i sakam vo glavno samo dnevnata od 25m² da klimatisiram, em za greenje em za ladenje.
Posto kukata e stara, bez izolacija, samo so PVC se mislam da zemam edna 4,5-5kw klima, pa ako e mnogu prejaka, ke otvaram vratata za da odi i vo drugite sobi. sakam da modulira so niski W i najubavo da ne se gasi kako on/of

Citav tuka mnogu po forumite, mnogu gi falat japonskite klimi, jas izbrav 4 i neznam koja ke e najdobra

Sporedba 1 do 3 bez Suzumi plus

1. Daikin FTXF50D/RXF50D 1110€
2. Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E / RAS-16J2AVSG-E 1090€
3. Mitsubishi SRK45ZSP-W 990€
4. Toshiba Suzumi Plus 5,0KW 1050€

Prasav dosta lugje, sekoj si ima negov sopstven favorit i si go fale.
mene glavata mi sega buci i pojma nemam sto da zemam, sakam da e nesto posaglam.

Mi treba sovet od lugje sto se stavrno razbirat,

Unapred blagodaren
 
Последна промена:

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Сношти на -5, Mitsubishi HR35 на зададена 23 степени и постигнати 22.7 на 3 брзина трошеше 600W едно 2 саати сигурно.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
Само што ја вклучив климата на 24 степени, на 5 брзина фан повлече 1.7kw, кога ке постигне не паѓа под 900kw изгледа Gree мултисплит се многу економични

Screenshot_20220124-091808_Shelly.jpg
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Јас со парново полудев. Сега станав во 9:30 температура во дневна 18.5 степени (на маса термометар).

Откако направија дубари со БЕГ ова е најбетер што било. Нензнам кого лажат дека парно до 1 по полноќ има кога радијаторите се ладат уште во 12:00

Догревање со клима месец дек/јан сметка за струја 5.100 ден. Плус парно сметка 2700 ден. Аххх...
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
110
69

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
156
83
Па што сакате бе луѓе на колку да се греете ? Еве јас имам Даикин ФТФХ 50А 5кв и Митсубиши АП 3,5кв, локација Гевгелија куќа изолирана 8см стиропор, прозорци 4 сезони, греат 50 м2 и 40м2 отворен простор. Моментално работи Митсубишито, на старт повлекува 1400 вати, сега моментално е стабилизиран на 600-700вати, надворешна температура 2 степена, внатрешна 23. Даикинот кога го пуштам повлекува 1700 вати, после се стабилизира на 900-1000 вати.
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
110
69
1643017260215.png
Ова ли ? Мене климата ми е 5.5kwh а ова е up to 3.5kwh
( can be used for electrical circuits (up to 3.5 kW) with energy consumption monitoring, overload, and temperature protection.)
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
Погледнете го атачментот 109060
Ова ли ? Мене климата ми е 5.5kwh а ова е up to 3.5kwh
( can be used for electrical circuits (up to 3.5 kW) with energy consumption monitoring, overload, and temperature protection.)
Тоа е, јас го имам стевено на 5.5KW клима, никогаш нема да ти повлече повише од 3.5KW климата. Така да ке ти врши работа.

Тоа е мое мислење, ама те советувам да се консултираш со електричар за подетални информации.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
никогаш нема да ти повлече повише од 3.5KW климата
Нормално дека нема да повлече и нормално дека ќе биде 3500W затоа што овие уреди се ограничени до 16A (220x16A=3520W)

Сите монофазни уреди се до 16А. Над 16А уредот треба да биде трофазен.

Освен ако не се работи за криминално лош уред како Gree Amber 5,5- ка кај што се забележани повлекувања над 18А (примерите ги имате овде и на другиот форум)

За среќа нормалните клими многу ретко повлекуваат 16А и ако се случи тоа тогаш не се работи за континуирано повлекување.

Затоа треба многу внимание во каква состојба се приклучните места и дали каблите се правилно димензионирани.

Сум видел 3x1,5mm наместени кабли на 5,5-ки со убедувања "нема гајле"

Ова е криминал и треба да се оди во затвор.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Погледнете го атачментот 109060
Ова ли ? Мене климата ми е 5.5kwh а ова е up to 3.5kwh
( can be used for electrical circuits (up to 3.5 kW) with energy consumption monitoring, overload, and temperature protection.)
Климата од 5.5KW топлина не влече 5.5KW струја. Таман работа, тоа е само колку топлина испорачува. Обично се 4COP така да околу 600W до 2800W би повлекувала.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно