• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
24
4
Дечки, малце нубовско прашање, ама како мерите колку струја влече климата? некој уред да препорачате?
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Кај мене на hr25 е 187вати на 0 степени надворешна температура и 2ра фан.
Колку време знае да остане на тие 187W ?

Мене ме интересираат овие потрошувачки, ако ги имаш.
На +7,+2, (нула кажа колку е), -5 и евентуално -7

Исто така ме интересира на колку време прави дефрости и за колку ги завршува
Мислењето е автоматски споено:


hs = cp ρ q dt (1)

каде што:

hs = добиена снага (kW)

cp = specific heat of air (1.006 kJ/kg oC) <--- специфична топлина на воздухот

ρ = density of air (1.202 kg/m3) <----- густина на воздухот

q = air volume flow (m3/s) <----- волумен на воздухот

dt = temperature difference (oC) <----- разлика на температура од влез до излез

(1) <--- час

Пример: Надворешна -5. Клима наместена на 24, на тројка вентилатор со разлика од 40 степени помеѓу влез и излез (60 степени издув)

1*1.2*584*40/3600=7,78kW добиена снага
7,78/1200kW (моменталната потрошувачка) = 6,64 COP

*3600 секундите во еден час
 
Последна промена:

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
@Скоти Не е толку страшно ама треба малку ентузијазам.... плус те уплаши формулава на @FLEGMA ;)
Еве ја доста упростена:
(темп на издув - темп на усис) * 1.202 * 1.006 * (проток на воздух во м3 на час / 3600) = ПРЕДАДЕНА ТОПЛИНА во kW во даден момент
ПРЕДАДЕНА ТОПЛИНА во kW / ПОТРОШУВАЧКА во kW = COP во тој даден момент

Еве и пример (за Mitsu HR25/35 ако работи на 3ка фан со 444m3/h проток)
(42C - 25C) * 1.202 * 1.006 * (444/3600) = 2.53kW ПРЕДАДЕНА ТОПЛИНА
Ако во тој момент потрошната била да речеме 500w
2.53kW / 0.5kW = 5 COP

Се што ти треба е мерач за потрошувачка на енергија и 2 прецизни термометри (за да мериш температура горе кај усисот и на средина кај издувот)
Ако сеуште се буниш за пресметката, сними едно видевце и сподели го тука па ќе пресметаме.
Кога снимаш треба да да ги фатиш сите детали на камера, колку троши во дадениот момент, колку е темп на усис, колку е темп на издув, на далечинското како е поставена климата а фино би било да се знае и колку е надворешната температура.
 

Атачменти

 • HR-airlow.png
  HR-airlow.png
  38,5 KB · Прегледи: 28

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Можда понатаму, не дека не ме интересираат овие работи ама искрено ја зедов за во спална пошто ми е на северна страна да не е многу ладна собата зошо иам мака со синуси и да е тивка, да може човек на рат да спие, не ми се замара сеуште со термометри. Ќе видиме деновиве како ќе се понаша, гледам во сабота и недела Охрид до -15 температура.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Не можи да се пресмета COP без да се знае разликата од влез до излез.

Да не ставам сол на раната но треба да се пресметува и Латентна топлина заради влагата во воздухот па може да се добијаат драматично различни резултати.

Резултатите од мерењата кои ги наведува Mitsubishi во своите упатства се за wet и dry bulb.
Сум губел денови и драгоцено време да и објаснам на онаа орда од полуписмени агитатори на кајгана дека има разлика како мериш ама сум го губел времето.
Гледам и @zlatko_ti412 истото го прави ама се му е џабе.


Вчера во Прилеп се случи нешто многу чудно. Вечерта падна тешка и густа магла која како што се појави така и ја снема. Сетив дека нешто се случува по звукот на надворешната која ретко се јавува освен за време на дефрост.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.296
12.893
youtu.be

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
624
396
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
624
396
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64

krema

Epic
24 јуни 2009
13.296
12.893
youtu.be
Кога е магла повеќе влагат у дефрост отколку кога врне дожд, ситните водени честички кои ги ма во маглата си го прават своето.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Колку време знае да остане на тие 187W ?

Мене ме интересираат овие потрошувачки, ако ги имаш.
На +7,+2, (нула кажа колку е), -5 и евентуално -7

Исто така ме интересира на колку време прави дефрости и за колку ги завршува
Мислењето е автоматски споено:hs = cp ρ q dt (1)

каде што:

hs = добиена снага (kW)

cp = specific heat of air (1.006 kJ/kg oC) <--- специфична топлина на воздухот

ρ = density of air (1.202 kg/m3) <----- густина на воздухот

q = air volume flow (m3/s) <----- волумен на воздухот

dt = temperature difference (oC) <----- разлика на температура од влез до излез

(1) <--- час

Пример: Надворешна -5. Клима наместена на 24, на тројка вентилатор со разлика од 40 степени помеѓу влез и излез (60 степени издув)

1*1.2*584*40/3600=7,78kW добиена снага
7,78/1200kW (моменталната потрошувачка) = 6,64 COP

*3600 секундите во еден час
Пробно беше пуштена и некаде последните 3часа си работеше со 187вати и спушти и до 178вати.
Климата не ја работам и друго не можам да кажам.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Тошиба 16 сузуми плус р32 во стан затоплува просторијам од 33м2 изолирани 8см стиропор со три надворешни ѕида исток југ запад во последните 169сати потрошено 35.8кв наместена на 25степени и аутофан . Станот под неа не се грее.
Митсу HR25 во 12м2 во истиот стан северна страна пуштена пробно на 21 степен 2ра фан потроши 1.4кв за 5.5 часа на 0степени надворешна температура ( во собата не грееено до тогаш). Забележан минимум од187вати на 0степени надворешна.
Тошиба сузуми за 595сати потрошено 169.7kw . За последните 9дена просекот е 400вати на час или 9.6кв на 24часа подесена на трета фан и 23-25 степени.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Тошиба сузуми за 595сати потрошено 169.7kw . За последните 9дена просекот е 400вати на час или 9.6кв на 24часа подесена на трета фан и 23-25 степени.
Тоа е добар резултат, но станува збор за поприлично топол стан. За да се види колку е добра, треба да ја споредиш со некој претходна клима што си ја имал во истиот стан.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Тоа е добар резултат, но станува збор за поприлично топол стан. За да се види колку е добра, треба да ја споредиш со некој претходна клима што си ја имал во истиот стан.
Порано немаше изолација а сега оваа зима се стави изолација 8см. Под станот не се грее не живее никој.
Мерење имам од хансолот 3.5 кога немаше изолација во истата соба.- сега тој замина во помалата соба од 15м2
20220120_101849.jpg 20220120_101912.jpg
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
2018 си трошел јануар просек 760w/h
2017 си трошел јануар просек слично
2021 си трошел јануар 285w/h.
И покрај изолацијата, тоа е значителна разлика.
Ако можиш измери цоп, следниве неколку дена ќе биде мраз ладно.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
2018 си трошел јануар просек 760w/h
2017 си трошел јануар просек слично
2021 си трошел јануар 285w/h.
И покрај изолацијата, тоа е значителна разлика.
Ако можиш измери цоп, следниве неколку дена ќе биде мраз ладно.
2017 јануари просек е1070w/h и како што се секавам одеше некогаш и преку 30кw na 24сати и беше ладно тој месец исто како овај јануари сега. Тогаш сум платил 4200ден а сега приближно ке платам 1200ден.
А просекот од кога е поладно затоа нагласив сега во последните 9дена е 400w/h . Вчера беше негде -7 -8 во Битола и си трошеше 400вати.
Ама и климите се различни.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Јас мислам редно е во дефрост да влезе..
 

Атачменти

 • 20220121_182644.jpg
  20220121_182644.jpg
  3,5 MB · Прегледи: 76
 • 20220121_182658.jpg
  20220121_182658.jpg
  1,8 MB · Прегледи: 75

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Одлично, и рамномерно замрзнато. Значи дека работи правилно.
И кога планира да влезе во дефрост? Мада си дува скоро нормално, освен што е погласна него иначе.
Мислењето е автоматски споено:

Ииии... ете го.. за буквално 3 минути го стопи целиот мраз.
 
Последна промена:

perostojkov

Intern
19 јануари 2022
1
0
Zdravo, za koj japonski model 3,5KW ke se vie odlucete ako sega bi ja kupuvale klimata i kade bi ja kupile?
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно