• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Иначе за сите што сакате клима со добра модулација, да ја ставите на ауто и да заборавите дека клима имате дома, земе си јапонска.
Изедов гомна и земав кинеска, 2.5кв не знаеше да спушти под 780вати, ова најниско што сум ја видел, а мицуто сабајлето монтиран, моментално зададена температура 21, постигнато 20.7 и со модулира до 360вати. Патем климата е претивка, идеална за во спални соби каде спијат мали деца или бебиња.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Иначе за сите што сакате клима со добра модулација, да ја ставите на ауто и да заборавите дека клима имате дома, земе си јапонска.
Изедов гомна и земав кинеска, 2.5кв не знаеше да спушти под 780вати, ова најниско што сум ја видел, а мицуто сабајлето монтиран, моментално зададена температура 21, постигнато 20.7 и со модулира до 360вати. Патем климата е претивка, идеална за во спални соби каде спијат мали деца или бебиња.
А колку и беше максимум ако 780 било минимум!?
 

Buzuki

Gaining Experience
16 јули 2013
175
50
Сакам да прашам некој што се разбира пошто монтерите појма немаат..
Земав уште една клима хаиер е сега каде е најдобро да се монтира надворешната единица.. ?
Од север и од југ е потполно отворена страната од куќата.. А од западна страна има друга куќа на 4/5 метри..
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
461
275
На старт само ако беше доста ладно повлекуваше 1.4кв. 95% од времето работеше 780-880вати и гасеше.
Така исто работеше GREE LOMO LCLH 5.5 kw која сега ја заменив со HAIER PEARL 5.5 kw и климата си модулира и до 350W доколку времето надвор е над 5 степени и се осеќа попријатна топлина. GREE то незнаеше под 900W да симне.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Така исто работеше GREE LOMO LCLH 5.5 kw која сега ја заменив со HAIER PEARL 5.5 kw и климата си модулира и до 350W доколку времето надвор е над 5 степени и се осеќа попријатна топлина. GREE то незнаеше под 900W да симне.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Слично и кај мене. На 6+ степени редовно гасеше и под 780вати не слегуваше, итoа 2.5кв кај мене. Еве моментално е на 3 фан а надворешна температура од 3 степени, зададена 22 степени, постигната 21.8 си спие мицуто со 400вати, а греам спална, со отворена врата према големо купатило и ходник( 23 квадрати).
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
73
57
Иначе за сите што сакате клима со добра модулација, да ја ставите на ауто и да заборавите дека клима имате дома, земе си јапонска.
Изедов гомна и земав кинеска, 2.5кв не знаеше да спушти под 780вати, ова најниско што сум ја видел, а мицуто сабајлето монтиран, моментално зададена температура 21, постигнато 20.7 и со модулира до 360вати. Патем климата е претивка, идеална за во спални соби каде спијат мали деца или бебиња.
Vivax Aeri 5.5kw , на надворешна -2 , внатрешна зададена 24, моментална одржувана темп 23, модулира на 620вати. И најбитен факт е дека е неизолирана куќа на северна страна, просторија од 42 квадрати.
Ниту ја фалам , ниту ги кудам останатите модели. Според графикони и факти споделени овде, јапонските се мој фаворит, инфово е само да си ја кажам мојата ситуација :D
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
276
Сакам да прашам некој што се разбира пошто монтерите појма немаат..
Земав уште една клима хаиер е сега каде е најдобро да се монтира надворешната единица.. ?
Од север и од југ е потполно отворена страната од куќата.. А од западна страна има друга куќа на 4/5 метри..
Више-мање...кај било. На ѕид.
Само да е убоо нивелирана (со васервага).
И вакумирање.

Испратено од телефоно.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
На старт само ако беше доста ладно повлекуваше 1.4кв. 95% од времето работеше 780-880вати и гасеше.
Кај мене така е со Gree мулти сплит не спушта под 800-900 вати... постигне температура и се гаси.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Кај мене така е со Gree мулти сплит не спушта под 800-900 вати... постигне температура и се гаси.
Па и кај мене беше мултисплит само Мидеа, т.е МДВ.
Еве има доста примери со кинески кои имаат добра модулација. Може мене не ми се погодила ете.
Меѓутоа не ја заменив само ради тоа.
На слаб или среден фан на климата компресорот се слушаше премногу гласно, буквално се тресеа ѕидовите и прозорите од двете спални една до друга. При повторно палење на климата( нели кога постигне температура гаси) се слушаше таков звук( ваљда од компресорот) буквално ко со хилта да го руши некој ѕидот на кој беше монтирана надворешната единица.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
Па и кај мене беше мултисплит само Мидеа, т.е МДВ.
Еве има доста примери со кинески кои имаат добра модулација. Може мене не ми се погодила ете.
Меѓутоа не ја заменив само ради тоа.
На слаб или среден фан на климата компресорот се слушаше премногу гласно, буквално се тресеа ѕидовите и прозорите од двете спални една до друга. При повторно палење на климата( нели кога постигне температура гаси) се слушаше таков звук( ваљда од компресорот) буквално ко со хилта да го руши некој ѕидот на кој беше монтирана надворешната единица.
Исто и мене ми се случува. Среќа па топло ми е во стан, па не ја користам многу инаку ме живцира многу што е така гласна...
Btw на изгасена клима си влечеше по 100 вати кога е под нула надвор.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Исто и мене ми се случува. Среќа па топло ми е во стан, па не ја користам многу инаку ме живцира многу што е така гласна...
Btw на изгасена клима си влечеше по 100 вати кога е под нула надвор.
Јас не можев да издржам веќе ради звукот и ја заменив. Си влечеше 85 вати и мојата кога беше изгасена ваљда ради греачи на тацна или работа на мотор на внатрешна единица, пошто кај мене моторот на внатрешната си работеше со мала брзина кога ќе изгасеше надворешнава. Твојата кој модел е?
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
Јас не можев да издржам веќе ради звукот и ја заменив. Си влечеше 85 вати и мојата кога беше изгасена ваљда ради греачи на тацна или работа на мотор на внатрешна единица, пошто кај мене моторот на внатрешната си работеше со мала брзина кога ќе изгасеше надворешнава. Твојата кој модел е?
GWHD(18)NK3KO
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
774
491
Да пишам 2-3 збора за Гри Нордик Фери 5,5kw. Грее просторија од 40м2 во куќа со изолација 10м2 стиропор и пвц прозори , релативно новоградба е куќата 2015 година. Последната сметка е 5500 во куќата живее 1 човек. Би рекол подалеку од кинески клими. Модулација е ужасна се гаси климата цело време кога ќе постигне температура иако дојдоа 'инженери' од Гри и правеа пресметки за топлинска загубата на објектот. Се одбра 5,5 бидејќи наместо 3,5 бидејќи имало 5 прозори 1 балконска врата во просторијата. Фактурата беше 75,000 денари. Со тие пари се зима Тошиба,Даикин и Фиџитсу клима која верувам е 40% по економична од чајнизов. Би рекол и да се ставеше електрично котле за тие 40м2 ќе трошеше исто.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
149
205
Кога би имал буџет од 75 000 денари во никој случај не помислувам на Гри.

Но треба да се провери дали декемвриската сметка е точна или има удел и "фамозното" порамнување што ЕВН си го прави еднаш годишно.

Мене последната сметка ми дојде околу 1500 денари повеќе од просекот од претходните 5 години.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
774
491
Кога би имал буџет од 75 000 денари во никој случај не помислувам на Гри.

Но треба да се провери дали декемвриската сметка е точна или има удел и "фамозното" порамнување што ЕВН си го прави еднаш годишно.

Мене последната сметка ми дојде околу 1500 денари повеќе од просекот од претходните 5 години.
Нема удел покачувањето, пред да се покачи е оваа сметка. Сега и уште поголема ќе биде сметката со сигурност. Веќе имаше надминато 1000 кW/h пред 3-4 дена а пресекот се прави на 21 јануари.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија
Како шо кажа членот погоре, можеби е порамнување ако претходните месеци пишувале сметки без да ја читаат состојбата. Кога ќе стигне наредната ваљда ќе биде некоја разумна.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
И кај мене стигна повисока за претходниот месец, можно е да има порамнување. Ќе видиме наредна сметка.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Иначе за сите што сакате клима со добра модулација, да ја ставите на ауто и да заборавите дека клима имате дома, земе си јапонска.
Изедов гомна и земав кинеска, 2.5кв не знаеше да спушти под 780вати, ова најниско што сум ја видел, а мицуто сабајлето монтиран, моментално зададена температура 21, постигнато 20.7 и со модулира до 360вати. Патем климата е претивка, идеална за во спални соби каде спијат мали деца или бебиња.
Колку е минимуот потрошувачка на hr35 на 2ра фан.
Кај мене на hr25 е 187вати на 0 степени надворешна температура и 2ра фан. 1фан има премногу слаб проток.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
149
205
Нема удел покачувањето, пред да се покачи е оваа сметка. Сега и уште поголема ќе биде сметката со сигурност. Веќе имаше надминато 1000 кW/h пред 3-4 дена а пресекот се прави на 21 јануари.
Не од покачувањето, туку порамнување си прават они кога ќе им текне.
А претпоставувам имаше порамнување пред да почне новата цена.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Колку е минимуот потрошувачка на hr35 на 2ра фан.
Кај мене на hr25 е 187вати на 0 степени надворешна температура и 2ра фан. 1фан има премногу слаб проток.
Ако не ви е тешко, вие двајца со ентри модели на Mitsubishi измерете COP.
Исто така колку си незадоволен од Хансолот и дали ти цркна вентилаторот од внатрешната единица?
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Колку е минимуот потрошувачка на hr35 на 2ра фан.
Кај мене на hr25 е 187вати на 0 степени надворешна температура и 2ра фан. 1фан има премногу слаб проток.
Го работам на трета претежно, вчера е монтиран, најниско го видов 260 вати вчера на температура околу 2 степени.
Мислењето е автоматски споено:

Ако не ви е тешко, вие двајца со ентри модели на Mitsubishi измерете COP.
Исто така колку си незадоволен од Хансолот и дали ти цркна вентилаторот од внатрешната единица?
Како се мери ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно