• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Нема да има ДНЕВНА ефтина струја. Сепак, убедливо најефтино, најеколошко, најенергетски ефикасно и најпрактично греење останува инвертер и тоа со огромна маргина.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Нема да има ДНЕВНА ефтина струја. Сепак, убедливо најефтино, најеколошко, најенергетски ефикасно и најпрактично греење останува инвертер и тоа со огромна маргина.

Ќе видиме и тоа. планираат да воведат трошачки данок, кој троши повеќе од 1 MW да плаќа уште поскапа струја. Не знам за вас, ама во куќата без никаков проблем надминувам 1 MW струја во зимските периоди, 1500-1800 декември - февруар. Во станот на пола од ова.
Толку кратковиди неспособни кучкини синови, кои даваа народни пари за субвенции на клими а во 30 години не изградија ниту една електрана. На што мислеа дека работат климите? Непријатели на народот.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Здраво дечки нов сум со климиве ке може појаснување подетално што како служат опцииве ....
се раоти за CoperHunter клима , купена е пред месец дена и почнав да слушам некое како пецкање ако се доближиш до неа контактирав продажно место ми кажаја да исклучам тоа елката некој јонски филтер не разбирам мала помош.

thumbnail.jpg
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
277
Здраво дечки нов сум со климиве ке може појаснување подетално што како служат опцииве ....
се раоти за CoperHunter клима , купена е пред месец дена и почнав да слушам некое како пецкање ако се доближиш до неа контактирав продажно место ми кажаја да исклучам тоа елката некој јонски филтер не разбирам мала помош.

Погледнете го атачментот 108010
Исклучи ја елката (на неколку фирми ова симболче е за некаков си јонизатор).

Уклучи си ламбичките на другата елка, и Среќна ви Нова 2022 година.
На сите.

Испратено од телефоно.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Ќе видиме и тоа. планираат да воведат трошачки данок, кој троши повеќе од 1 MW да плаќа уште поскапа струја. Не знам за вас, ама во куќата без никаков проблем надминувам 1 MW струја во зимските периоди, 1500-1800 декември - февруар. Во станот на пола од ова.
Толку кратковиди неспособни кучкини синови, кои даваа народни пари за субвенции на клими а во 30 години не изградија ниту една електрана. На што мислеа дека работат климите? Непријатели на народот.
Од кај ти е информацијава?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Како греете во преодни периоди со 560 и 960в?
Кај мене уште држи 454в, чат пат повеќе кога беа поладните денови докај 550в.
5,5-ки имаат
Ти имаш 3,5-ка која троши колку VIVAX AERI 3,5-ка со капилара така да.. смањи доживљај.

FH50VE2 во преодни периоди, помеѓу +12 и +7 троши од 580 до 700 вати (и исклучува)

+5 до 0 750 до 980W

0 до - 5 850 до 1000

-5 до - 10 1000 до 1200W

-10 и надолу 1200 до 1400, најчесто константно 1300

Дефростите 3 минути, на 5-та минута дува топло. Дефростите во зависност од надворешната температура ги прави со 1200,1800 а понекогаш знае да развие и 3000 (20-ина секунди)

Ми фали wi-fi термометар зс да ја фатам оваа логика.
Со @zlatko_ti412 минатата зима ги тестиравме, што би се рекло, лабораториски прецизно.


Како и да е, 45 квадрати со 2,8 висина и неправилен простор со потрошувачка од пола калорифер.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Ќе видиме и тоа. планираат да воведат трошачки данок, кој троши повеќе од 1 MW да плаќа уште поскапа струја. Не знам за вас, ама во куќата без никаков проблем надминувам 1 MW струја во зимските периоди, 1500-1800 декември - февруар. Во станот на пола од ова.
Толку кратковиди неспособни кучкини синови, кои даваа народни пари за субвенции на клими а во 30 години не изградија ниту една електрана. На што мислеа дека работат климите? Непријатели на народот.
Па тоа може и да го поддржам.... вака нема смисла да поскапува струјата за сите поради бизнисмените што копаат крипто....
Дури предлагам прогресивни да си бидат цените.... ова чисто како пример за едно домаќинско броило.....
До 500kw во месецот.... 50% поефтина цена од што е сега....
Од 500kw до 1mw како што е сега....
Од 1mw до 2mw 50% поскапа....
Над 2mw.... 100% поскапа....

Само така може народ како нас да научиш да штеди.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Па тоа може и да го поддржам.... вака нема смисла да поскапува струјата за сите поради бизнисмените што копаат крипто....
Дури предлагам прогресивни да си бидат цените.... ова чисто како пример за едно домаќинско броило.....
До 500kw во месецот.... 50% поефтина цена од што е сега....
Од 500kw до 1mw како што е сега....
Од 1mw до 2mw 50% поскапа....
Над 2mw.... 100% поскапа....

Само така може народ како нас да научиш да штеди.
Копачите заработија милиони, многу му е гајле за некакво си поскапување.
 

simeprespa

Intern
20 јануари 2014
12
0
Колку ти кажува дека е моменталната температура? Кај мене ако наместам 30 највеќе што стигнало на климата е 28, а на термометар околу 23.5 ~24 степени. Термометарот е ставен на околу 8метри подалеку од климата. Дневната е околу 45m2 со добра изолација и такви раб.
Еве како работи денес цел ден. Мене ми е ок оваа температура.
Погледнете го атачментот 108005
Погледнете го атачментот 108004

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Колку ти кажува дека е моменталната температура? Кај мене ако наместам 30 највеќе што стигнало на климата е 28, а на термометар околу 23.5 ~24 степени. Термометарот е ставен на околу 8метри подалеку од климата. Дневната е околу 45m2 со добра изолација и такви раб.
Еве како работи денес цел ден. Мене ми е ок оваа температура.
Погледнете го атачментот 108005
Погледнете го атачментот 108004

Sent from my M2007J3SY using Tapatalki ka

Колку ти кажува дека е моменталната температура? Кај мене ако наместам 30 највеќе што стигнало на климата е 28, а на термометар околу 23.5 ~24 степени. Термометарот е ставен на околу 8метри подалеку од климата. Дневната е околу 45m2 со добра изолација и такви раб.
Еве како работи денес цел ден. Мене ми е ок оваа температура.
Погледнете го атачментот 108005
Погледнете го атачментот 108004

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
I kajmene e slicno na zadadeni 30c ima realni 24c na nadvoresna temperagura od 3c. Neznam dali imas merac na klimata po so kajmene koga na zadadeni 30c do 25c postignati klimata vlece 2500w a na 26 vlece 1700w(verojatno nekoja zastita) zatoa baram dali ima moznost da se premesti so kable room temperature sensor
 

alexandar11

Gaining Experience
11 јануари 2010
423
200
Чекам линк од муабетите по медиумите?


e6b9668eb3d6fe65201a64fe186513de.jpg
 

milepp

Intern
24 октомври 2016
14
2
Вчера на Haier Tundra 5.5 измерив најниска модулација од 560W за разлика од GREE LOMO LCLH која незнае да спуште под 930W.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
За Тундрата незнам, но за Ломото не е точно ова. Имам иста и спушта под 400
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320

milepp

Intern
24 октомври 2016
14
2
Имаш GREE LOMO LCLH 5.5 kw и ти спушта под 500W?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Видеово е од Амбер 5.5 kw пуштена да грее на 23 степени. Еве како и на колку одржува.
Ломото ми е на горниот кат и во моментов не ја користам.
П. С. Рачунај дека Амберов има дополнително греачи на компресор и тацна, така што и тоа троши некој 50 тина вати.
Инаку моменталната надворешна температура е +6

New video by bajramo1
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Муабет,, ништо конкретно, нема цифри, шпекулации, ...

Sent from Телефон using Tapatalk

Па така се прави секогаш, првин муабет да те подготват психички, па после 5 месеци и со закон.
А овие милионерите што копаат по колку киловати трошат?
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Да споделам метрики од потрошната на Mitsubishi LN35 во изминатиов месец Декември 2021.

Прво од MELCloud... вкупно 446 kWh за 31ден во месец Декември.
MELCloud_MitsuLN35_December2021.png

Следно од HomeAssistant генериран Grafana график според тоа што мерел Broadlink SP3S мерачот.
Од графикот вадам просечна потрошна пас поред тоа математиката ми е следна:
Просечна потрошна за цел Декември е 0.60616 kWh па од тука
0.60616 x 24 x 31 = 451kWh за 31 ден во месец Декември.

HomeAssistant_MitsuLN35_December2021.png

И на крај, од самата апликација на Broadlink SP3S мерачот каде може да се зададат и цени на електричната енергија во ефтина и скапа тарифа па да пресмета и цена во долари (по нашки денари)
photo 1.PNG photo 3.PNG
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
461
275
Видеово е од Амбер 5.5 kw пуштена да грее на 23 степени. Еве како и на колку одржува.
Ломото ми е на горниот кат и во моментов не ја користам.
П. С. Рачунај дека Амберов има дополнително греачи на компресор и тацна, така што и тоа троши некој 50 тина вати.
Инаку моменталната надворешна температура е +6

New video by bajramo1
Јас до сега не сум видел пониска потрошувачка од 900W на мојата LOMO LCLH, ги прашував и монтерите што идат да ја одржуваат и сите ми креваа раменици дека таа е потрошувачката. А и по други странски форуми што читав сите имаа исто искуство со општо со GREE.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно