• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Ти си крив со тоа табелата xD
Така изгледа, а јас пак чекав да дојде 15.12. да ми исплатат рата од грозјето па да ја купам за ќерката и зетот... Сега ќе мора некоја друга варијанта да смислувам... ;)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Така изгледа, а јас пак чекав да дојде 15.12. да ми исплатат рата од грозјето па да ја купам за ќерката и зетот... Сега ќе мора некоја друга варијанта да смислувам... ;)
FTXF50 нема на лагер, или?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
FTXF50 нема на лагер, или?
Незнам, можно е да има, и оно беше 68000,само што Daikin на TOL-15 дава 4,2kw co COP 2,06, a Fijutso дава 4,7kw со COP 2,47.
ИМА РАЗЛИКА НЕЛИ...
Јас искрено би земал HAIER FLEXIS за 48000, но они не сакаат само затоа што е црна внатрешната, а бели кај нас нема увезено.
Така да не преостанува друга опција освен Daikin FTXF50A,
Само да не слушнат овие па и него да го поскапат... ;)
 
Последна промена:

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
165
243
Незнам, можно е да има, и оно беше 68000,само што Daikin на TOL-15 дава 4,2kw co COP 2,06, a Fijutso дава 4,7kw со COP 2,47.
ИМА РАЗЛИКА НЕЛИ...
Јас искрено би земал HAIER FLEXIS за 48000, но они не сакаат само затоа што е црна внатрешната, а бели кај нас нема увезено.
Така да не преостанува друга опција освен Daikin FTXF50A,
Само да не слушнат овие па и него да го поскапат... ;)
Абе на толку истражување ако земеш што год друго освен Фуџицу KMTA 18ка не знам шо да ти речам....
Големото чудо 100 еур ја поскапиле.... некоја вреќа гројзе плус ќе даиш ;)

Не да те сскам, ама кој ќе те слуша да кукаш после....
Како викаше чичето во блгарското клипче?
„Хубавите климатици имат хубав алгортам на работа“
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Абе на толку истражување ако земеш што год друго освен Фуџицу KMTA 18ка не знам шо да ти речам....
Големото чудо 100 еур ја поскапиле.... некоја вреќа гројзе плус ќе даиш ;)

Не да те сскам, ама кој ќе те слуша да кукаш после....
Како викаше чичето во блгарското клипче?
Можеби си у право...
Абе после сето истражување Fujitsu ми влезе под кожа...
Што за карактеристиките, што за цената што беше...
И Mitsubishi AP50 ми се врти низ глава ама 86000 е, а некаде и 90000...
Ако ме чујат овие првите може и они да ја качат цената...
Пс.
Вреќи со грозје веќе нема, ама ракија препеченица има за продавање. .. ;)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,266
Hitachi има модели кои можат да прават дефрост и да топлат во исто време. Барајте на Youtube
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,266
Не постои такво нешто како - рати без камата.
Каматата е скриена во одобрувања, манипулативни трошоци, осигурување..

Нема бесплатни пари
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Можеби повеќе пати е прашано ова, но во моментов како да е ограничен изборот на 2,5 (9) инвертер клима. Потребна е за 15м2 (2,5м висока) добро изолирана детска соба со ПВЦ прозори на запад (2 надворешни зида со 10цм стиропор и 25цм тервол во кров). Паксон имаат FTX25-KM, Gree нудат PULAR ECO GWH09AGA-K6DNA1A, останатите или нудат 3.5 и ICS по нарачка... Другите клими дома ми се Daikin FTX50?? постар модел и Sensira New 3.5. Поради разлика во цена од 10000 денари ме влече накај Gree, но немам никакво искуство, па некој да подели некое мислење.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Не постои такво нешто како - рати без камата.
Каматата е скриена во одобрувања, манипулативни трошоци, осигурување..

Нема бесплатни пари
Во право си, 60000 ден, на 12 месеци рата 5000 ден, 0% камата, а провизија 3900 денари..
Нема камата ама има дебела годишна провизија од 6,5%
 

Buzuki

Gaining Experience
16 јули 2013
175
50
Сакам да земам за во спална 20тина квадрати една клима па се мислам помеѓу овие.. Грее и хаиер?..
Која би модулирала на пониско ? Која би била потивка ?

 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
70
72
Moze da ve prasam za eden problem, sto mi se pojavuva cesto i jako me iritira.


Imam kupeno gree pular premium letovo i sega zimoto koga gree na sekoi 10sec duva pojako od toa sto e setiran.


Znaci raboti ok i odednas duva na pojako epten me iritira, dali znaete sto moze da e problemot?

Ve prasav tuka mozebi od iskustvo znaete kako da se resi, da ne trcam po servisi.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Moze da ve prasam za eden problem, sto mi se pojavuva cesto i jako me iritira.


Imam kupeno gree pular premium letovo i sega zimoto koga gree na sekoi 10sec duva pojako od toa sto e setiran.


Znaci raboti ok i odednas duva na pojako epten me iritira, dali znaete sto moze da e problemot?

Ve prasav tuka mozebi od iskustvo znaete kako da se resi, da ne trcam po servisi.
Aко ти е ставен на AUTO ќе менува брзина на FAN...
Ако сакаш да не ти менува стави си FAN 2
 

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
276
275
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
Ова е супер препорака, ама немам искуство со riversoft за монтажа и сервис. Дали имаат сопствени монтажери или надворешни соработници?
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
240
301
Каде може да се купат гумици да се стават под надворешна единица? Благодарам
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
165
243
Каде може да се купат гумици да се стават под надворешна единица? Благодарам
Со пружини уште подобро било....
И јас би ставил ако се најдат кај нас.

16862159-vrinnvaimennusjouset-ilmalmppumpulle_1920_1080.png

 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
240
301

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Ова е супер препорака, ама немам искуство со riversoft за монтажа и сервис. Дали имаат сопствени монтажери или надворешни соработници?
Незнам, исконтактирај ги... Бидаjќи имаш позитивно искуство со Даикин ти препoрачувам да не ги менуваш..
Мислењето е автоматски споено:

Сакам да земам за во спална 20тина квадрати една клима па се мислам помеѓу овие.. Грее и хаиер?..
Која би модулирала на пониско ? Која би била потивка ?

Овој ако си за Gree, и има Еуровент подобар од Haier
 
Последна промена:

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
70
72
Aко ти е ставен на AUTO ќе менува брзина на FAN...
Ако сакаш да не ти менува стави си FAN 2

Ne mi e na auto, tuku jas ja odreduvam brzinata na FANot na koja brzina da duva, vaka reagira i na silent mode i na pojako, samo na turbo ne pravi problemi, bidejki ocigledno nema sto pojako da duva od toa.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
За тие што неможат да издвојат повеќе пари за Јапонски бренд, одлична прилика за Кинез Haier
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,872
Имам проблем со климата, не можам да ја ставам во AP мод никако. Претходно фунцкионираше во ред, 2 пати ја врзував и немаше мака. Притискам LED 7 пати и јавува AP. Сега не сака ни преку него ни преку SET -> AP Mode.
Се работи за Midea AG Nordic MSAGCU-18HRFNX-QRD0GW.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,404
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно