• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
Ми требаше да го побарам SERVICE MANUAL FUJITSU ASYG07KMCC, па еве ти
WIRING DIJAGRAMS од надворешната и внатрешната единица...
После ова немам што повеќе да коментирам...
Me natera da odmotuvam izolir na nadvoresna u 9 saat vecer i da otstrafuem panel, preku prozor.
1 (eden) kabel e, sum bil vo pravo. Znam posto se bese u kutijata za montaza. 3 metra kabel podebel + 1.5 za napojuvanje od steker.
Edinstveno sto priznavam e deka ima 7 terminala ( 2 zemji i 5 drugi) na nadvoresnata. Ama kabelot bil ne 4 tuku 6 zilen (fabricki), a uzemjuvanjata se premosteni.

Sum se pomesal so drugata FONKO (LG) od pred 20god ON/OFF, i nea ja otvoriv, e kaj nea bil 4 zilen kabel, so samo 4 terminali na nadvoresnata.

Znaci da si ebes vekot me natera da se samoproveram u 9 noke visejki preku prozor :) Da bev u greska, sum se izmesal megu klimite. Ustvari me zbuni sto Fujivo ima eden kabel kaj mene, si bese sose klimata, ama bil debelicok. Ama ni na kraj na pamet deka napraile/staile 6x kabel.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Me natera da odmotuvam izolir na nadvoresna u 9 saat vecer i da otstrafuem panel, preku prozor.
1 (eden) kabel e, sum bil vo pravo. Znam posto se bese u kutijata za montaza. 3 metra kabel podebel + 1.5 za napojuvanje od steker.
Edinstveno sto priznavam e deka ima 7 terminala ( 2 zemji i 5 drugi) na nadvoresnata. Ama kabelot bil ne 4 tuku 6 zilen (fabricki), a uzemjuvanjata se premosteni.

Sum se pomesal so drugata FONKO (LG) od pred 20god ON/OFF, i nea ja otvoriv, e kaj nea bil 4 zilen kabel, so samo 4 terminali na nadvoresnata.

Znaci da si ebes vekot me natera da se samoproveram u 9 noke visejki preku prozor :) Da bev u greska, sum se izmesal megu klimite. Ustvari me zbuni sto Fujivo ima eden kabel kaj mene, si bese sose klimata, ama bil debelicok. Ama ni na kraj na pamet deka napraile/staile 6x kabel.
Ете друже не се инатев само сакав да се увериш дека не е така како што кажуваше.
Сакав да ти помогнам да согледаш дали мајсторите те заебале, бидејќи по тоа што го тврдеше така излегуваше. Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
Ете друже не се инатев само сакав да се увериш дека не е така како што кажуваше.
Сакав да ти помогнам да согледаш дали мајсторите те заебале, бидејќи по тоа што го тврдеше така излегуваше. Поздрав
Ke zaebe ke zaebe, am em ke jade kutek od odredena osoba od zenskiot pol, ili ke igra na pentium III mesto na I7 :) Ne se ni plasev deka me zaebal monterot (koj mi e .... neznam sto skaran sum so rodninskite tituli), nego gledas me prevaril fabricki kabel. :)
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Ke zaebe ke zaebe, am em ke jade kutek od odredena osoba od zenskiot pol, ili ke igra na pentium III mesto na I7 :) Ne se ni plasev deka me zaebal monterot (koj mi e .... neznam sto skaran sum so rodninskite tituli), nego gledas me prevaril fabricki kabel. :)
Ок, сега се разјаснивме на културен начин. Поздеав
 

Buzuki

Gaining Experience
16 јули 2013
175
50
Не ми личи на арно ова што опишуваш....
Колку време трае тоа така во круг што викаш?
Може да се помачи со почести дефрости на почеток ама треба да се среди за неколку часа...
Тоа што викаш посилно дување со не баш топол воздух не треба да се случува или бар не треба да трае долго... евентуално околу дефрост периоди.
Би било добро ако можеш да ја видиш надворешната единица дали замрзнува и дали кога ќе прави дефрост го топи/чисти мразот од неа.

Иначе за начин на користење.... во принцип клима уред кога се користи за греење треба да работи 24/7 за да биде пријатно и топло во просторијата.
Не е како кварца греалка па за да се користи како што викаш 4/5 часа на секои 2-3 дена. Така само ќе се мачи климата ако ја силиш од ладна просторија на +4C да ја пуштиш да грее на +24С и се што ќе успее е само воздухот во просторијата да го замлачи и ете ќе ти работи како што имаш опишано... што ако тоа потрае повеќе од неколку часа.... тогаш дефинитивно нешто не е во ред со климата.
Ако ти е во викендица разгледај опција да ја уклучуваш еден ден претходно преку WiFi и да креваш температура постепено не директ од 0 во просторијата да и зададеш да грее на 24.
Па вкупно беше уклучена околу 3/4 часа.. за 1 час успеа да загрее потоа ми се деси 2 пати да падни температурата..
Ќе ја пуштам деновиве да загрее убаво на максимум брзина и после ќе ставам на ауто да видиме што ќе се случи..

Добро опишува
Не била пуштена 9 месеци, надвор 4 а внатре е прашање колку било. Се кладам дека над 10 степени не било

Клима ако нема воздух од мин.18 степени има да се врти во круг со денови. Негова грешка е што ја ставил на ауто фан.
Ја наместил на 24, има развивано снага и се има гаснето постојано. А не е чудо и во дефрост да му влегувала.
Клима бара 24/7 работа или просторија со мин. 16~18 степени за да биде нешто.
Внатре беше 3 степени кога влегов..
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,925
15,267
Па вкупно беше уклучена околу 3/4 часа.. за 1 час успеа да загрее потоа ми се деси 2 пати да падни температурата..
Ќе ја пуштам деновиве да загрее убаво на максимум брзина и после ќе ставам на ауто да видиме што ќе се случи..


Внатре беше 3 степени кога влегов..
Не и е ништо на климата.

Не на максимум. На претпоследна брзина (ако се 3 тогаш на 2-ка) и температура од 25
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Уште едно прашање кое мислам дека не е до крај разјаснето...
Читајќи ги постовите на форумот, читајќи по интернет и гледајќи видеа на јутуб, сеуште има различни мислења на кој фан (низок, среден, висок, ауто) треба да работи климата за да даде најдобри перфоманси (снага, коп).
Значи без нас, без тоа дали ни смета дувањето-промаја, или бучавата, како да не сме во просторијата...
И без разлика на температурата
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Уште едно прашање кое мислам дека не е до крај разјаснето...
Читајќи ги постовите на форумот, читајќи по интернет и гледајќи видеа на јутуб, сеуште има различни мислења на кој фан (низок, среден, висок, ауто) треба да работи климата за да даде најдобри перфоманси (снага, коп).
Значи без нас, без тоа дали ни смета дувањето-промаја, или бучавата, како да не сме во просторијата...
И без разлика на температурата
Највисок фен, највисок цоп.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,925
15,267
Значи без нас, без тоа дали ни смета дувањето-промаја, или бучавата...
И без разлика на температурата
На максимум. Вака внатрешната и надворешната се со прекрасна синхронизација.
Ова особено кај јапомски клими кај кои надворешниот вентилатор е PWM. Што би рекле "инвертер"

Кај кинеските во 90% од случаите вентилаторите на надворешната имаат 3 брзини
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Највисок фен, највисок цоп.
И јас така сватив.
А што е со турбо функцијата?
Мислењето е автоматски споено:

На максимум. Вака внатрешната и надворешната се со прекрасна синхронизација.
Ова особено кај јапомски клими кај кои надворешниот вентилатор е PWM. Што би рекле "инвертер"

Кај кинеските во 90% од случаите вентилаторите на надворешната имаат 3 брзини
И јас така сватив...
А што е со турбо функцијата?
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
562
448
Битола
А нечини да е брз дефростот? Или треба да трае по 10мин и јаче за да е подобро?

Sent from Телефон using Tapatalk
Времето од еден дефрост до друг дефрост е пократко.Не мислев за траењето на дефростот.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
Времето од еден дефрост до друг дефрост е пократко.Не мислев за траењето на дефростот.
Ааааа честотата на дефростите. Е тоа и од клумата ќе зависи, не само оф фанот. Кинез и Јапанец нема да е исто.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Buzuki

Gaining Experience
16 јули 2013
175
50
Да али ако ја постигне дадената температура (23 степени) додека вентилаторот е на максимум.. Дали тогаш ќе почни да дува поладен воздух или ќе пушта нонстоп 23 степени?
Мислењето е автоматски споено:

Да али ако ја постигне дадената температура (23 степени) додека вентилаторот е на максимум.. Дали тогаш ќе почни да дува поладен воздух или ќе пушта нонстоп 23 степени?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
@marv
Колку трае дефростот на Фуџитсуто?
Не сум мерел искрено. Многу кратко, ова пд осет не повеќе од 5мин.
Ама не сум меродавен пошто не се греам на климите, служат за ладење, преодни сезони и ептен ако е ладно за касно навечер после полноќ ако се седи активно што е многу ретко. Годинава ни тоа пошто парново скоро и да не го гасат, сега има некој режим на слабо одржавање цела ноќ скоро.
На работа имаме еден AUX и една Fujitsu ама 12ka. Таа ја фатил баш пред некој ден додека пушав, влезе у дефрост, правеше што правеше, истече пола кофа вода, јас бев уште на пола цигара. Исто ммогу сум задоволен искрено и од таа AUX-от скоро пола поефтин беше од Фуџитсуто а по мене солидно брка работа и ладење и греење.
Двете клими однадвор се монтирани под едни скали, у завет, снег дожд не ги фаќа, со простор само од напред да си го издуваваат, знам монтерот рече ова место е ко измислено за клима.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,925
15,267
Не сум мерел искрено. Многу кратко, ова пд осет не повеќе од 5мин.
Тоа е тоа. Ако осетот ти вели дека трае 5 минути таа во реалност трае 3 минути. Толку трае и кај Mitsubishi. Од момент на гасење до завршување точно три минути.
И веднаш почнува да дува топло.

Ова со @zlatko_ti412 го докажувавме со графикони со се. И не можам да се дообјаснам со луѓе дека е подобро почесто да прави и да трае кратко отколку да седи со саати и да трупа мраз и паралелно со тоа да троши и да не топли.

Единствени клими кои можат да му парираат на Mitsubishi па дури и да ги надминуваат се Fujitsu.
Вчера го гледав сервисното од твојата клима и гледам дека филозофијата им е иста. Минимално и фокусирано на битното.

A Fujitsu Nocria X е надвор од оваа димензија. Која Сарара кој глупости
 

Charlie00

Intern
11 август 2020
7
3
Кај мене у стан уште си држи добра темп без греење 22/23 степени. Скоро пола ден не сме дома и ја пуштам само навечер по 2/3/4 часа и тоа заради невестата, на мене ми е таман 23.И кога ја пуштам тоа е 24 степ и ја достигне за помалку од 10 мин.

Сеа прашање ми е дали да продолжам така до поладни денови или да пуштам 24ч. Пошо нели. Е подобро да работи нон стоп.?

Ако стигне наскоро мерачот од али ке споделам потрошувачка .
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
A Fujitsu Nocria X е надвор од оваа димензија. Која Сарара кој глупости
Потполно си во право,
и оној монтерот од видеото монтираше Mitsubishi AP50, a рече јас дома имам Fujitsu само не кажа кој модел.
Е сега кај нас е проблем стандардот.
Fujitsu 12 Nocria X e nad 3000€. Колку луѓе можат да издвојат толку пари за клима12.???
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,925
15,267
Потполно си во право,
и оној монтерот од видеото монтираше Mitsubishi AP50, a рече јас дома имам Fujitsu само не кажа кој модел.
Е сега кај нас е проблем стандардот.
Fujitsu 12 Nocria X e nad 3000€. Колку луѓе можат да издвојат толку пари за клима12.???
Па сега...
Ако може Ајфон 13 Про да биде 1700 зошто Nocria не би можела да биде 3000?

Поентава ми е ако ни станало "нормално" телефоните да се околу 1000 евра зошто не ни е нормално клима да биде 1000~1500 или пак 3000.

Само според мене далеку попаметно е да вложиш 3000~5000 евра во дограма и изолација па потоа во клима отколку обратно.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Често поентата е дека немаме потреба од толку големи загревања на едно место. А ако имаме подобро е да се изолира просторот и среди објектот отколку да се оди на brute-force греење.

Од тие причини и се ставаат котли од 24-36-48(!!!) Kw непотребно, зошто е несреден објектот.

Бидејќи мултисплит од Хаиер со 2 парапетни и една ѕидна имаш, што ќе даде многу пологично решение за медитеранска клима како нашата.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
368
155
Малку ги исфаливме Fujitsu и одма ги поскапеа во Клими.мк и Хидросет. Од 68100 на 75000 денари
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,163
Мислења
879,433
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно