Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,806
14,993
Меѓу 350 и 600 ако е модулацијата зошто докази толкави? Тоа лесно се гледа.

“Extraordinary claims require extraordinary evidence”. Како на пример 90-130W.
За таквите модулации зборував. Златко тврдеше ниска модулација (околу тие бројки) и ја докажа.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,539
1,479
Drachevo
Да не ме смеша мене со некој друг, немам тврдено ништо, само те прашав.
Инаку немам логери, кога посматрам потрошувачка (првиот месец) седам блиску со енергени мерачот.
Гледам твојата вивак на 2 пати спуштила на 250w, значи има ниска модулација, не е како грее.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
148
208
03-02-2021 Grafana - Home Assistant (4).png

Да не ме смеша мене со некој друг, немам тврдено ништо, само те прашав.
Инаку немам логери, кога посматрам потрошувачка (првиот месец) седам блиску со енергени мерачот.
Гледам твојата вивак на 2 пати спуштила на 250w, значи има ниска модулација, не е како грее.
Она на графикот кај Vivax-от доста на дефрост ми личи.... кога го гледам споредено со она лево дефростот кај Мицу-то.
Рачунај на минута се вчитувани вредностите од Broadlink SP3S мерачот па во случајов може исклучил компресорт.... па краток сув дефрост на кој е промаршен пикот ама го фатил мерачот на слегување после дефрост на некои 700w.... па пак исклучил компресорот.... и потоа почнал пак компресорот со нормална работа и малку позасилена потрошна после дефрост.
Види легендата.... вика минумум 160w.... хмм чудно толкав голем минимум кога е исклучена.... освен ако има греачи на тацна + вентиалторите надвор и внатре.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
350
140
Јас можам да ви кажам за Грее:

Модулација при греење:
Hansol 12: 95W
GTech 12: ~500W
UCrown 12: 735W
Tosot 12: ~1000W (oваа од 32к TOSOT MUSE LCLH TWH12AFC-K6DNA5D по супер цена од 31.990 ден.)

Сите ги имам, Тосот ми е најнова и не недоволна тестирана, 1000W е најниско што сум видел на грење, 330W na ладење. Изгледа дека Gree не знае да направи компресор што модулира? Hansolot беше со лиценциран компресор Sanyo, не беше грее компресор.

Проблеми досега со климите генерално немам, освен:
Hansol: вентилаторот почна да зуи, како да е потрошен на лагери. 3 години стар.
Gtech: надворешната чудно работи понекогаш. Сервисерот се прави дека не слуша. 1г стар.
UCrown: нема маана. 1г стар
Tosot: нова, неиспитана.

Модулација, стабилност во работа:
Hansol: модулира добро кога не е многу ладно, не гаси. Кога е многу ладно гаси и прави суви дефрости и ова нервира.
UCrown: прави defrost веднаш после стартување. Ако не е многу ладно дува со миналните 735-800W долго време па потоа гаси. Ако е ладно (<-10) прави дефрости на 45 минути.
GTech: помалце дефрости прави од UCrown и Hansol.
Тosot: ќе видиме.
Генерално GREE прави многу дефрости во ладно, најверојатно превентивно да не се набилда мраз?


Андроид апликацијата, Gree+ е малку шашлива, кога сака работи кога сака не. Понекогаш ги брише сите сетинзи, тајмери, и треба да изгубиш многу време да ги проработиш, обично треба да исклучиш клима, wifi на клима, wifi на телефон, па се одново. Ако стиснеш на даљинското од климата, сите сетинзи од апликацијата се бришат и треба на ново да ги подесиш, ова е најголем недостаток. На UCRown не може да се подеси вертикалната насока прецизно со апликацијата, го местиш на средина да дува, а дува една позиција подолу, а ако дува подолу побрзо ќе изгаси климата заради билдање на топол воздух околу климата.
Ова 95 w дека модулира Hansolot ми е чудно... 95 w ќе потрошат греачите на тацната и компресорот.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
148
208
Ова 95 w дека модулира Hansolot ми е чудно... 95 w ќе потрошат греачите на тацната и компресорот.
Сигурно не праиме муабет за модулација кога надвор се минусни температури и работат тоа греачите....
Онаму од +15 надворешна па нагоре се можни ниските модулации....
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,806
14,993
Она на графикот кај Vivax-от доста на дефрост ми личи.... кога го гледам споредено со она лево дефростот кај Мицу-то.
Рачунај на минута се вчитувани вредностите од Broadlink SP3S мерачот па во случајов може исклучил компресорт
Не е дефрост. Дефростите и траат 12 минути (како кај 99% кинески клими)
Ова е вкупно време: Гаснење, самото топење на мразот, па билдање на снага и конечно дување.

Оној шпиц е глич во Home Assistant или во Broadlink HUB кој мери како ќе го подесиш. Официјалната интеграција мери на една минута и во мојот и твојот случај е бескорисна. Освен ако не мериме „омско“ оптеретување како печка, калорифер и сл.

Значи, јас користам Broadlink HUB со кој мерам во локална мрежа. Го инсталирав според упатства од Github. Новите верзии на HASS ја убиваат ова интеграција од за мене непознати причини. Затоа нема да го надоградувам повеќе.
Одвреме на време правам бекап на виртуелката, инсталирам нова верзија па ако не работи се враќам назад ( а до сега не работи)

Sonoff POW-от го терам преку HACS кој од друга страна има „неофицијална“ интеграција која работи во LAN (без клауд)


btw
Вентилаторот на внатрешната единица во зависност од наместената брзина троши од 25 до 30-ина вати, надворешниот 30W а греач на тацна 70W
Па сега видете дали модулира. Gree се ноторни во потрошувачката особено кога се работи за Amber.
Искрено се надевам дека се работи за фабрички дефекти кај случаите кои пријавуваа 3500 до 4000W (на пример vlavot овдека, на кајгана имаше неколку случаи...)
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
690
376
Гри фери приметив вчера прв пат да изгаси целосно , не би рекол дека лошо модулира но сепак дневната е 35 м2 а климата е 5,5 е веројатно е нормално да изгаси. Кога е отворено цел спрат 60м2 солидно го загрева и воопшто не гаси.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,798
3,129
Haier Tundra PLUS SMART U50MEGFRA/AS50TDDHRA-CL

Добра ли е оваа ? Искуства некои ако имате, гледам во сетек е 34к.
За спална ми треба само 20м2.
Haier Tundra PLUS SMART U50MEGFRA/AS50TDDHRA-CL
Малку прејака да не е за само 20м2 и тоа спална??? Нема потреба всушност од прашална форма. НЕ, прејака и непотребна за тој простор.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
350
140

Kiro619

Intern
5 август 2015
83
49
Мислев 3.5 kw е моја грешка , со потрошувачка како се ? Гледам дека има многу искусни на форумов па искуство со кинескиве Haier што кажува ? Тапа сум за клими ништо не разбирам, а по продавнициве сите продаваат ветер и магла.
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
163
120
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Мислење за Daikin ми кажете?
Ќе се зима клима за греење на простор од 25м2 соба од стан во Скопје.
Ја гледам оваа клима 3,5кв?
Што мислите вие?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
350
140
Мислев 3.5 kw е моја грешка , со потрошувачка како се ? Гледам дека има многу искусни на форумов па искуство со кинескиве Haier што кажува ? Тапа сум за клими ништо не разбирам, а по продавнициве сите продаваат ветер и магла.
Eве ти Еуровент па читај
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
350
140
Мислење за Daikin ми кажете?
Ќе се зима клима за греење на простор од 25м2 соба од стан во Скопје.
Ја гледам оваа клима 3,5кв?
Што мислите вие?
Eве ти читај Pd 2,6 Kw
Мислењето е автоматски споено:

2.8kw ако ти е доста, тогаш е океј.
FTXF35A/RXF35A Pd 2,8 kw
FTXF35C/RXF35C Pd 2,6 kw
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,539
1,479
Drachevo
Ќе има ли субвенции за дрва?


 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ќе има ли субвенции за дрва?Рестрикции ќе има. Им крадат струја исто како и вода. Ќе се грееме во згради на плин.

Копачите на апарати директно, ама и тие на струја работат хехе.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,806
14,993
Ќе има ли субвенции за дрва?
Ако има испади на мрежата оваа зима погоди в година какви урефи ќе бидат најпродавани.

Наместо оваа вукојебина од држава да ми регулира што ќе биде со вишокот струја кој ќе ми го произведуваат панелите јас сега треба да размислувам дали в година, евентуално, треба да размислувам за набавка на 20 кубици дрва или еквивалент пелети.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
159
112
И котелот на пелети работи на струја.
Останува дрво и јаглен, со комбинација од брикети.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,746
12,025
youtu.be
Ако има испади на мрежата оваа зима
А ќе има!

Дрва веќе многу тешко да се најдат, или ако ги има се со накачени цени, увозот на брикети е отежнат па од таму и покачување на истите.
Ќе имаме тешка зима со струјата, копачите нека си набават агрегати.
 

O2Wave

Intern
25 јуни 2021
6
6
Типичен знак на недостаток на фреон. Во зима, на минусни температури, оној мраз буквално претекува надвор од оклопот и не го топи ништо. Нит дефрост, нит ништо.
Зошто дефростот не функционира кога има недостаток на фреон во системот?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,806
14,993
А ќе има!

Дрва веќе многу тешко да се најдат, или ако ги има се со накачени цени, увозот на брикети е отежнат па од таму и покачување на истите.
Ќе имаме тешка зима со струјата, копачите нека си набават агрегати.
Еве го пуштиле вториот блок во РЕК и ќе ја пуштале ТЕЦ Неготино + набавка на јаглен.
Ќе цицаат од другите мрежи и сето тоа после нова година ќе не кошта минимум 30%.

Ова во земјата во која се субвенционираа клима уреди со килав енерго систем.
И шуто и рогато купи клима „пошто малку троши“. Наместија клими во неизолирани куќи, со лоша дограма...
Хоророт не престанува.

да не ме сфатите погрешно, не сум против секој да има клима но масата на незадоволни корисници кои претходно биле навикнати на дрва ќе нарасне до невидени граници па ќе имаме рецидиви и како бонус, што е најстрашно, сите оние кои се грееле само на клима ќе мораат да најдат алтернативни начини (дрва, брикети, пелети..)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,608
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно