• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,548
4,255
Скопје
Струја си платил 1230 ден за 1 месец? Колку члена е семејството? Последни 20 години не паметам под 2000 денари да сум платил
Летно време само за бојлер одат 70-80кв
2 тв по 8 часа на ден околу 50-60кв
Готвење 1 час 2кв, 30 дена 60кв
Комп 5-6 часа 30 дена 60кв
3 фрижидери 100кв
Машини за перење 30-40кв
Клими и останати потрошувачи 50кв
Точно 450кв, толку ми дојде и сметка
Па приложив и сметка, ваљда не лажам.

2+1 човеци :)
Бојлер немам упалено од февруари кога наместив соларно, за купатило и кујна.
1 ТВ работи чат пат попладне, вториот многу ретко за спорт ако ми е зафатен првиот.
Готвење колку што треба..
Лаптоп работам попладне ако треба, преку ден сум на РС на работа.
1 фрижидер голем, немам 3 :)
Машина за перење А+++ и врти кога треба
Климите ете виде колку потрошиле. Инаку ова ми е летен период, не знам дали ќе се порамни, ама тука негде излегува.

1631012256509.png
^ и таа 3 и нешто не беше точна, никој не живееше тогаш, веројатно затоа после имам платено по 150 денари порамнување некое.


А за во зима, во стан со парно, просек ми е 2.500 со нонстоп запален бојлер. И веројатно он кине многу. Зашто овие три месеци во станот ми стига по 600 денари сметка, а од цел стан само фрижидерот е вклучен, се друго ми е извадено од штекер.
1631012223856.png


Да напоменам, станува збор за два различни имота, едниот е стан (подолу), другото е куќа/барака (погоре).
 
Последна промена:

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
138
67
Уште еден оџак ќе замине во историја, нарачани две Мицубиши една ап35 за мене и една АП50 за комшиите. Две години идат кај мене и гледаат како терам раат со Даикин Фтфх 50А. Сакаа да ја земат истата клима и кај нив, но некако излезе да се земе АП50 е сега дали вредат тие 25000 илјади денари плус времето ќе покаже. Монтажа овој петок.
 
5 јуни 2021
17
10
Здраво. Ме интересира мислење за климава... Ќе се користи за греење на простор од околу 50 м2, без изолација, со PVC врати и прозори. Ќе може да постигне да го згрее просторот или сепак да гледам модел со поголема моќност?

Погледнете го атачментот 103732
По совет на некои членови од форумов,ја земавме оваа клима,па ќе видиме како ќе се покаже за греење за истата квадратура.
 

Атачменти

 • Screenshot_2021-08-25-18-11-12-549_com.android.chrome.jpg
  Screenshot_2021-08-25-18-11-12-549_com.android.chrome.jpg
  535.5 KB · Прегледи: 115

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
138
67
Дајте некој линк за Broadlink SP3S од Алиекспрес. Кога барам на Али ми вади со по 2-3 продадени прозиводи :rolleyes:
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,328
4,095
Уште еден оџак ќе замине во историја, нарачани две Мицубиши една ап35 за мене и една АП50 за комшиите. Две години идат кај мене и гледаат како терам раат со Даикин Фтфх 50А. Сакаа да ја земат истата клима и кај нив, но некако излезе да се земе АП50 е сега дали вредат тие 25000 илјади денари плус времето ќе покаже. Монтажа овој петок.
Нема да те чурат зимава! Ти поголем бенефит ќе видиш од нив! 25к плус не вреди сигурно, јас пре би ги дал за некој најбуџетски инвертер за некоја од собите, ама не е битно.
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
138
67
Нема да те чурат зимава! Ти поголем бенефит ќе видиш од нив! 25к плус не вреди сигурно, јас пре би ги дал за некој најбуџетски инвертер за некоја од собите, ама не е битно.

Разликата е точно 16 000 не е 25 000 моја грешка, бидејќи Даикинот со wi-fi модулот излегуваше околу 69.000, а оваа излезе 85.000. Во секој случај ќе имам увид и од двете клими на мојот телефон како ќе се понашаат со работа, па ќе можам да направам споредба со мојот Даикин.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
160
234
а оваа излезе 85.000
@bakigvg Викаш AP50 дојде 85к? Доста поефтино спрема LN50....

Споредував сервисно AP50 го носи истиот компресор (SVB130FBBMT) со LN50.... дополнително целосната тежина на надворешните единици на двата модела им е иста 40кг.
LN-от има повеќе фреон 1.25кг спрема 1кг кај AP-то.... ама по другово ептен слични им се надворешните....
Баш ме интересира.... ако е пристапно монтирана кај комшиите... дали ќе можеш да ѕирнеш колку реден е надворешниот изменувач на AP50?

Screenshot 2021-09-13 at 15.18.46.png Screenshot 2021-09-13 at 15.22.43.png

Е додуша внатрешните единици па им се доста различни, AP-то 10.5кг спрема LN-от 15.5кг.
Разлика цели 5кг..... 1/3тина полесна.
Мислењето е автоматски споено:

Дајте некој линк за Broadlink SP3S од Алиекспрес. Кога барам на Али ми вади со по 2-3 продадени прозиводи :rolleyes:
Веќе тешко се наоѓа, распродадени се залихите а веќе не се произведува тој модел..... поновиот модел SP4 нема power metering....
Ако најдеш нешто заостанто арно.... ако не пробај ги овие Shelly од бугариве, конкретно Shelly 1PM.
 
Последна промена:

Dragana1906

Intern
13 септември 2021
1
0
Здраво! Ве молам за мислење за модел на клима за соба од 37 м/2 во куќа со изолација со 10цм. графитен стиропор. Собата е на прв спрат,на приземје нема греење. Изборот е меѓу Мицубиши, Даикин или Елџи до 65000 ден. Кој модел е поекономичен според вас? Ви благодарам. Поздрав
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,328
4,095
Парапетна или ѕидна? Со што се грее сега?

Види LN35VE или Daikin Ftxf50 или парапетна Хаиер или парапетна Грее. Тошиба 16ка исто може.
А има и уште милион други.
Буџетот ти е добар така да се од 3.5 до 5кв што е над 55000 би завршило работа.
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
138
67
@bakigvg Викаш AP50 дојде 85к? Доста поефтино спрема LN50....

Споредував сервисно AP50 го носи истиот компресор (SVB130FBBMT) со LN50.... дополнително целосната тежина на надворешните единици на двата модела им е иста 40кг.
LN-от има повеќе фреон 1.25кг спрема 1кг кај AP-то.... ама по другово ептен слични им се надворешните....
Баш ме интересира.... ако е пристапно монтирана кај комшиите... дали ќе можеш да ѕирнеш колку реден е надворешниот изменувач на AP50?

Погледнете го атачментот 104027 Погледнете го атачментот 104028

Е додуша внатрешните единици па им се доста различни, AP-то 10.5кг спрема LN-от 15.5кг.
Разлика цели 5кг..... 1/3тина полесна.
Мислењето е автоматски споено:


Веќе тешко се наоѓа, распродадени се залихите а веќе не се произведува тој модел..... поновиот модел SP4 нема power metering....
Ако најдеш нешто заостанто арно.... ако не пробај ги овие Shelly од бугариве, конкретно Shelly 1PM.

Цената е таа со тоа што новите нарачки ќе бидат со уште повисоки цени. Аууу страшно за Броадлинкот, не би да мењам имам 9 од овие па сакав уште 2, еве ако има некој на продажба може да понуди барем 1. За внатрешните единици можам да кажам дека се идентични 3,5 и 5,5 кај AP-to, што вака на прва не очекував. За пристапноста можно е да се качам со скала, па можам да сликам кога ќе дојде моментот/денот.
Мислењето е автоматски споено:


Во недостиг на sp3s би можел да пробам едно за почеток. Која апликација се користи за него и која е цената ?
 
Последна промена:

Lavot

Intern
24 април 2007
37
0
Дечки барам уште еден совет. Досега за кај мене ми понудија три модели. Станува збор за дневен престој од околу 45м2. Што би избрале вие?

HAIER TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA - 41.000денари
CARRIER Extreme 42QHG018D8SX / 38QHG018D8SX - 54.000
COOPER&HUNTER CONSOL INVERTER 5,5 kW CH-S18FVX-NG (-25˚C) (A++) - 56.000 денари

Ви благодарам
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
101
60
Cooper&Hunter се прoизведени oем Gree a Gree климите имaaт мнoгу прoблем сo мoдулaцијaтa и чести oн-oфф вклучувањa не би ви препoрaчaл Cooper&Hunter мнoгу пoдoбaр избoр се Haier Midea Vivax Mitsubishi Panasonic LG

Oд LG би гo издвoил oвoј мoдел oдличен сo Twin Rotary Compressor


Мислењето е автоматски споено:

Некој да сподели искуство и мислење за Cooper&Hunter клима/бренд за затоплување. На хартија има одлични спецификации но како е во пракса?

 

Shambebt

Intern
11 август 2021
3
1
Zdravo na site, nov sum na forumot i se zacleniv za da doznaam nekoe vashe iskustvo ili mislenje za inverterot sto go kupiv Midea Ag Nordic 5.5kw(xtreme save) Msagcu18 modelot sose montaza izleze komplet 51500 den.za stan okolu 42m³ so nova dograma izolacija itn itn. dolgo vreme se dvoumev pomegju Gree fairy 5.5kw i ovaa Midea, se nadevam deka ne sum pogresil
Мислењето е автоматски споено:

Zdravo na site, nov sum na forumot i se zacleniv za da doznaam nekoe vashe iskustvo ili mislenje za inverterot sto go kupiv Midea Ag Nordic 5.5kw(xtreme save) Msagcu18 modelot sose montaza izleze komplet 51500 den.za stan okolu 42m³ so nova dograma izolacija itn itn. dolgo vreme se dvoumev pomegju Gree fairy 5.5kw i ovaa Midea, se nadevam deka ne sum pogresil
 

Атачменти

 • 20210915_154537.jpg
  20210915_154537.jpg
  5.7 MB · Прегледи: 77
 • Screenshot_20210916-174728_Drive.jpg
  Screenshot_20210916-174728_Drive.jpg
  438.1 KB · Прегледи: 72
Последна промена:

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
101
60
Zdravo na site, nov sum na forumot i se zacleniv za da doznaam nekoe vashe iskustvo ili mislenje za inverterot sto go kupiv Midea Ag Nordic 5.5kw(xtreme save) Msagcu18 modelot sose montaza izleze komplet 51500 den.za stan okolu 42m³ so nova dograma izolacija itn itn. dolgo vreme se dvoumev pomegju Gree fairy 5.5kw i ovaa Midea, se nadevam deka ne sum pogresil
Мислењето е автоматски споено:
Дoбaр избoр секoгaш Мидеa и oем Мидеa клими кoј ги прoизведувa Мидеa се Vivax MDV и други брендoви се пoдoбaр избoр oд Gree Мидеa и oем Мидеa мнoгу пoдoбрo мoдулирaaт oд Gree пoекoнoмични се Мидеa
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
149
203
Една консултација ако може за нешто што ме мачи откако ги имам климите.

Имам 16ка ставена во соба од 17 квадрати. Надворешната единица е на јужна страна (не знам дали воопшто има некаква врска тоа, чисто информативно).

Другата е 12ка ставена во соба од ~10 квадрати. Надворешната е на северна страна.

Она што ме мачи е што од 16ката не излегува капка вода ни зима ни лето. Се користи и за ладење и за греење.

Другата е "нормална".

Климите се Inventor Life Pro. Некој маскиран Gree бренд.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,328
4,095
Една консултација ако може за нешто што ме мачи откако ги имам климите.

Имам 16ка ставена во соба од 17 квадрати. Надворешната единица е на јужна страна (не знам дали воопшто има некаква врска тоа, чисто информативно).

Другата е 12ка ставена во соба од ~10 квадрати. Надворешната е на северна страна.

Она што ме мачи е што од 16ката не излегува капка вода ни зима ни лето. Се користи и за ладење и за греење.

Другата е "нормална".

Климите се Inventor Life Pro. Некој маскиран Gree бренд.
Одлично. Накриви си ја капата.
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
97
56
Дајте ми некоја најдобра опциај за 3.5 kw клима. Имам дома една 5кW, сакам да ставам и во другата соба, прва грејна сезона ке биде 90m2 e станoт.
 

Charlie00

Intern
11 август 2020
7
3
Ајде и тука да прашам, на другиот изгледа немаат време се води дебата xD. Прв пат треба да ставам инвертер во стан во дневна/кујна 30 квадрата,плус ако би се отворило врата кон ходник 7 кв и спална 15кв бар да може малку да намли темп. заграден со соседи од горе/доле ,странично, отворен само на јужна страна со добра фасада,пвц прозори. Февруари кога фатија снеговите а и ноември при пад на темп (дек и јан не бев овде) без отварање на врата кон балкон многу добро држи темп,дури би седел и без греење.
Би сакал нешто ефикасно,економично да работи на минимум пошто мислам нема да има потреба од повеке.
Гледав нешто како Шораи еџ 3,5 дали би било добро или некој совет за нешто друго според вас ?
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
101
60
Ајде и тука да прашам, на другиот изгледа немаат време се води дебата xD. Прв пат треба да ставам инвертер во стан во дневна/кујна 30 квадрата,плус ако би се отворило врата кон ходник 7 кв и спална 15кв бар да може малку да намли темп. заграден со соседи од горе/доле ,странично, отворен само на јужна страна со добра фасада,пвц прозори. Февруари кога фатија снеговите а и ноември при пад на темп (дек и јан не бев овде) без отварање на врата кон балкон многу добро држи темп,дури би седел и без греење.
Би сакал нешто ефикасно,економично да работи на минимум пошто мислам нема да има потреба од повеке.
Гледав нешто како Шораи еџ 3,5 дали би било добро или некој совет за нешто друго според вас ?
Акo имaш дoбaр буџет тoгaш oвaa 3.5 кв климa oдличен бренд


 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,131
Мислења
878,516
Членови
30,747
Најнов член
Red...Devil
На врв Дно