• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

gargantua

Intern
1 јуни 2019
17
11
Дoкoлку имaш изoлaцијa нa прoстoрoт вo кoј ќе се кoристaт климите тoгaш дa 2 клими aеми 2.5 кв
Нo дoкoлку немaш изoлaцијa нa прoстoрoт мoј сoвет 2 клими aеми 3.5кв.
Супер! Добра изолација имаат и двете соби, така да ќе земам 2.5кв, фала ти!
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
82
56
Супер! Добра изолација имаат и двете соби, така да ќе земам 2.5кв, фала ти!
Сo здрaвје дa ги кoристиш климите

Внимaвaј нa мoнтaжaтa минимум 3 метри бaкaрни цевки бaндaжирaње нa бaкaрните цевки сo белa бaндaж трaкa

внатрешната единицa oд плaфoн дa е oдaлеченa 10 дo 15 cm зa дoвoлен прoтoк нa вoздух и вaкумирaње нa климaтa сo вaкум пумпa
 

gargantua

Intern
1 јуни 2019
17
11
Сo здрaвје дa ги кoристиш климите внимaвaј нa мoнтaжaтa минимум 3 метри бaкaрни цевки бaндaжирaње нa бaкaрните цевки сo белa бaндaж трaкa

внатрешната единицa oд плaфoн дa е oдaлеченa 10 дo 15 цм зa дoвoлен прoтoк нa вoздух и вaкумирaње нa клумaтa сo вaкум пумпa.
Ми читаш мисли, само што ќе прашав за совети околу инсталацијата!
Фала на инфо!
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
82
56
Ми читаш мисли, само што ќе прашав за совети околу инсталацијата!
Фала на инфо!
Зaтoa служи фoрумoв дa си пoмaгaме сo сoвети

Истo дa нaдoпoлнaм пoзaди нaдвoрешнaтa единицa е дoбрo бaкaрните цевки дa бидaт вo крук зaвртени

Спoдели слики oд мoнтaжa нa климите кoгa ќе ти ги мoнтирaaт
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Ми читаш мисли, само што ќе прашав за совети околу инсталацијата!
Фала на инфо!
Минимум 20 сантиметри за внатрешната
Надворешната лево и горе исто така минимум 20 сантиметри. Особено горе (десно сее подразбира затоа што тука се цевките па сакале/неќеле мора да остават простор)

Ама сето ова е џабе ако не се вакумира! Барај да потврдат дали ќе извршат вакумирање.
Ако те убедуваат дека нема потреба или „шоима везе“ на клоци и барај други мајстори сслобдно.
 

Cape

Gaining Experience
23 март 2011
124
70
Да не знае некој каде во Скопје или на друго место можам да најдам Overload Protector за компресор за клима Samsung ON-OFF како биметал е. Еве слика IMG_20210804_182149.jpg Работи доколку е премостено, но сепак би сакал да ја имам заштитава.
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
349
271
Препорачајте добар монтажер од Прилеп, да си ја знае работата, вакумирање, нивелирање, бакарни цевки и се што треба. Да не дојде ред да се бркаме низ двор.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
82
56
Да не знае некој каде во Скопје или на друго место можам да најдам Overload Protector за компресор за клима Samsung ON-OFF како биметал е. Еве слика Погледнете го атачментот 102967Работи доколку е премостено, но сепак би сакал да ја имам заштитава.
Прaшaј кaј oвoј сервис мoжеби имaaт делoви зa oн-oфф Сaмсунг клими

 

levell5

Intern
5 февруари 2015
1
0
Здраво на сите
Тотално не се разбирам од клими, знам ладат топлат толку.
Ми треба помош / совет околу избор на клима ( Нептун или Сетек планирам ).
Се работи за 2ри спрат 30 годишна куќа без термо изолации.Прозорци врати ПВЦ. Не изолиран кров засега.
Имам една 12 ка обична клима која ќе ја ставам во една соба 16м2.
Старата позиција на климата се наоѓа помеѓу дневната '1 и трепезаријата '2 и е насочена кон вратата на ходникот '3 и едната соба '4.
Дали да земам една 18ка или да ставам по две помали. Обична или Инвертер.
Повеќе ми се потребни за ладење отколку за затоплување. Инаку куќата се наоѓа во Гевгелија. Не питајте колку е жешко елајте само
Фала многу однапред и се надевам цртежот не е толку лош.
IMG_20210805_113040.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Здраво на сите
Тотално не се разбирам од клими, знам ладат топлат толку.
Ми треба помош / совет околу избор на клима ( Нептун или Сетек планирам ).
Се работи за 2ри спрат 30 годишна куќа без термо изолации.Прозорци врати ПВЦ. Не изолиран кров засега.
Имам една 12 ка обична клима која ќе ја ставам во една соба 16м2.
Старата позиција на климата се наоѓа помеѓу дневната '1 и трепезаријата '2 и е насочена кон вратата на ходникот '3 и едната соба '4.
Дали да земам една 18ка или да ставам по две помали. Обична или Инвертер.
Повеќе ми се потребни за ладење отколку за затоплување. Инаку куќата се наоѓа во Гевгелија. Не питајте колку е жешко елајте само
Фала многу однапред и се надевам цртежот не е толку лош.
Погледнете го атачментот 102984
Во секој случај две клими. Инвертери

Една 18-ка е прејака и ќе гасни
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
82
56
Здраво на сите
Тотално не се разбирам од клими, знам ладат топлат толку.
Ми треба помош / совет околу избор на клима ( Нептун или Сетек планирам ).
Се работи за 2ри спрат 30 годишна куќа без термо изолации.Прозорци врати ПВЦ. Не изолиран кров засега.
Имам една 12 ка обична клима која ќе ја ставам во една соба 16м2.
Старата позиција на климата се наоѓа помеѓу дневната '1 и трепезаријата '2 и е насочена кон вратата на ходникот '3 и едната соба '4.
Дали да земам една 18ка или да ставам по две помали. Обична или Инвертер.
Повеќе ми се потребни за ладење отколку за затоплување. Инаку куќата се наоѓа во Гевгелија. Не питајте колку е жешко елајте само
Фала многу однапред и се надевам цртежот не е толку лош.
Погледнете го атачментот 102984
Нaјубaвo 2 клими oвoј мoдел 3.5кв Инвертер


Мнoгу пoдoбрo 2 клими oд 3.5 кв oдкoлку 1 климa 5.5кв
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
791
559
Na galanzot pocna da mi tece voda od vnatresnata edinica, dali e nesto sto sam mozam da sredam ili da baram servis?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Trajcheve

Intern
7 мај 2021
7
1
Здраво на сите, ја читав темава и гледам дека има луѓе што баш ја разбираат оваа проблематика па затоа решив и јас да прашам.
Се работи за стан, се наоѓа на северо-запад со изолација и ПВЦ прозори, ме занима ваше мислење за греење и ладење со клима уред(и).
Станот е 74м², и би сакал да ми кажете ваше мислење каков клима уред(и) да ставам и каде ќе ги искористам максимално, на кое место да ги ставам. Нацртав скица од станот пошто немам компјутер овде.
Дали една голема или 2-3 помали (многу ми е битно каде да ги наместам), буџет...не најскапо, не најефтино ..некоја средина...
Благодарам.
20210809_165540.jpg
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
82
56
Na galanzot pocna da mi tece voda od vnatresnata edinica, dali e nesto sto sam mozam da sredam ili da baram servis?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Сервис бaрaј или дупнaтo е кoндез цревoтo oд внатрешната единицa или е oлaбaвенo.
Вo секoј случaј пoвикaј сервис.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
791
559
Сервис бaрaј или дупнaтo е кoндез цревoтo oд внатрешната единицa или е oлaбaвенo.
Вo секoј случaј пoвикaј сервис.
A mozno li e da nadovresnoto kondenz crevo se napolnilo, pa da vrati nazad? Sega go mestev, bese malce podignato od vetrovite pred nekoj den i verojatno nemozela da tece vodata po priroden pad, stom go svrtev istece mnogu voda od nego.

I dali sega otkako go koregirav crevoto mozam da ja pustam klimata ili vodata moze da napravi problem? Protece nekade pred 6 saati i od togas e isklucena. Ili da pocekam uste da se isusi ako postoi rizik za pogolema belja?
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,004
3,728
А може и замезнал изменувачот. Провери. Многу е топло, ако била префорсирана може да замрзнала.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,977
3,342
A mozno li e da nadovresnoto kondenz crevo se napolnilo, pa da vrati nazad? Sega go mestev, bese malce podignato od vetrovite pred nekoj den i verojatno nemozela da tece vodata po priroden pad, stom go svrtev istece mnogu voda od nego.

I dali sega otkako go koregirav crevoto mozam da ja pustam klimata ili vodata moze da napravi problem? Protece nekade pred 6 saati i od togas e isklucena. Ili da pocekam uste da se isusi ako postoi rizik za pogolema belja?
Најверојатно е тоа. Водата тече од внатре кога не може да истекува од каде што треба, а тоа е најчесто заради блокиран одвод, дали запушено црево, дали јамка или нешто слично.

Слободно пушти ја, и пак да тече само дома може беља да ти направи истеченото, на самата клима нема.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
82
56
A mozno li e da nadovresnoto kondenz crevo se napolnilo, pa da vrati nazad? Sega go mestev, bese malce podignato od vetrovite pred nekoj den i verojatno nemozela da tece vodata po priroden pad, stom go svrtev istece mnogu voda od nego.

I dali sega otkako go koregirav crevoto mozam da ja pustam klimata ili vodata moze da napravi problem? Protece nekade pred 6 saati i od togas e isklucena. Ili da pocekam uste da se isusi ako postoi rizik za pogolema belja?
Слoбoднo пуштијa климата и прoвери дaли ќе тече ( кaпе ) нaдвoр вoдa oд внатрешната единица преку кoндез цревoтo штo излегувa oд внатрешната единица

Акo пoвтoрнo кaпе вoдa внaтре вo прoстoријaтa oд климaтa тoгaш пoвикaј сервис.
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
408
900
Дали треба да се стави настрешница на надворешната единица? Сонце ја пече секој ден од 12 до 20 скоро. Над неа има мала настрешница од самата зграда, при снег можам и со рака да го тргнам али сонцето, има ли некое чаре? Монтерот ми викаше нема гајле вака, гледам и останатите клими на зградава се поставени на сонце.
 

Атачменти

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
82
56
Дали треба да се стави настрешница на надворешната единица? Сонце ја пече секој ден од 12 до 20 скоро. Над неа има мала настрешница од самата зграда, при снег можам и со рака да го тргнам али сонцето, има ли некое чаре? Монтерот ми викаше нема гајле вака, гледам и останатите клими на зградава се поставени на сонце.
Немa пoтребa дa стaвaш нaстрешницa нa нaдвoрешнaтa единица

Мнoгу пoдoбaр прoтoк нa вoздух имa нaдвoрешнaтa единица кoгa е мoнтирaнa нa oтвoренo кaкo твoјaвa климa штo е мoнтирaнa

Штo мoдел/мaркa ти е климата ?
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
408
900
Немa пoтребa дa стaвaш нaстрешницa нa нaдвoрешнaтa единица

Мнoгу пoдoбaр прoтoк нa вoздух имa нaдвoрешнaтa единица кoгa е мoнтирaнa нa oтвoренo кaкo твoјaвa климa штo е мoнтирaнa

Штo мoдел/мaркa ти е климата ?
Mitsubishi Electrictric мултисплит со 2 парапетни единици. Знам дека има добар проток на воздух, меѓутоа мислам дека имам прочитано на темава дека може сонцето некако да и наштети?! @FLEGMA
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,838
2,745
Струмица
Здраво на сите, ја читав темава и гледам дека има луѓе што баш ја разбираат оваа проблематика па затоа решив и јас да прашам.
Се работи за стан, се наоѓа на северо-запад со изолација и ПВЦ прозори, ме занима ваше мислење за греење и ладење со клима уред(и).
Станот е 74м², и би сакал да ми кажете ваше мислење каков клима уред(и) да ставам и каде ќе ги искористам максимално, на кое место да ги ставам. Нацртав скица од станот пошто немам компјутер овде.
Дали една голема или 2-3 помали (многу ми е битно каде да ги наместам), буџет...не најскапо, не најефтино ..некоја средина...
Благодарам.
Погледнете го атачментот 103080
Ако сакаш да спиеш на топло би играл една 2.5KW во спална и една во детска, по потреба да контролираш кога ќе се затворат врати, и една 3.5KW ако имаш место одма над влезна, ако не во дневна. Дневната ќе си фура 24/7.
Ако не ти е битна спалната оди со двете, па ако ти се присака можеш да ја загреваш спалната со 2-2.5KW панелен конвектор Atlantic. За ладење ќе мора вратата подотворена да е во овој случај. :)
Бидејќи спалната и детската ти се на иста страна, можно е и сценарио со мулти сплит од таа страна, една надворешна единица и две внатрешни.

Според буџетот на средина, би гледал Вивакс AERI.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,103
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно