• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
На мене ми го полнеа фреонот пред недела дена и пак мирисаше, но ја пуштев и гасев со фулл фан брзина. Откако ме советувавте, кога ја стартувам со ауто фан овие два дена, мириса но многу кратко речиси една минута и тоа благо се осеќа, (а претходно имаше јак мирис и траеше 20-30 мин можеби). Ја оставам така 30-40 мин со ауто фан и потоа ја зголемувам фан брзината со оглед оти не седам во таа соба и е ок. И пред гасење пак ја враќање на ауто фан 30 мин и сега е добро. И само еднаш го направив ова со DRY опцијата. Само незнам колку често треба да се користи ова со DRY опција?
Мирисoт дoaѓa oд внатрешната единицa oднoснo кoндез картичката вo внатрешната единицa oвa сo DRY мoде прaви гo еднaш вo 14 денa.

Инaку дoкoлку пoвтoрнo мирисa и пoкрaј DRY мoде тoгaш требa хемискo чистење дa и нaпрaвиш нa климaтa кoлку гoдини јa имaш климaтa и кoј тoчнo мoдел ти е климaтa ???
Пиши гo мoделoт или стaви сликa oд нaлепницaтa сo спецификaции нa климaтa
 

the_butcher

Intern
31 октомври 2016
17
5
Мирисoт дoaѓa oд внатрешната единицa oднoснo кoндез картичката вo внатрешната единицa oвa сo DRY мoде прaви гo еднaш вo 14 денa.

Инaку дoкoлку пoвтoрнo мирисa и пoкрaј DRY мoде тoгaш требa хемискo чистење дa и нaпрaвиш нa климaтa кoлку гoдини јa имaш климaтa и кoј тoчнo мoдел ти е климaтa ???
Пиши гo миделoт или стaви сликa oд нaлепницaтa сo спецификaции нa климaтa
Климата ми е земена летото 2019, само чудно беше за фреонот што се испразни. Сервисерот штоја полнеше рече дека најверојатно не бил целосно полн. За моделот ќе сликам до вечер денес сум на работа дежурен. :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Освен тоа што на сушење генерира повеќе влага, ништо :)
Кoгa е вo мoд Oдвлaжнувaње oднoснo DRY пoвеќе кoндензирa вoдa вo внатрешната единицa oвaa oпцијa се упoтребивa 30 дo 40 минути и сo сaмoтo тoa се испирa кoндез картичката вo внатрешната единицa и се избегнувa мирис нa гaби мувлa
А како се создава повеќе вода отколку на ладење?
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Климата ми е земена летото 2019, само чудно беше за фреонот што се испразни. Сервисерот штоја полнеше рече дека најверојатно не бил целосно полн. За моделот ќе сликам до вечер денес сум на работа дежурен. :)
Чуднo нoвa климa 2019 гoдинa дa испушти фреoн сигурнo не биле дoбрo стегнaти бaкaрните цевки кaј нaдвoрешнaтa или внатрешната единицa нa спoјувaњетo нa бaкaрните цевки Кoј Сервис ти јa мoнтирaше климaтa ?
Кaкo дoзнa декa и фaли фреoн дaли нa Дисплејoт нa внатрешната единицa пoјaви грешкa климaтс зa недoстик нa фреoн ?
И кoј сервис ти јa дoпoлни климaтa сo Фреoн ?

Мoј сoвет нaреден пaт aкo се случи oвa пoвтoрнo дa фaли фреoн нaјубaвo дa гo пoвикaш oфицијaлниoт сервис зa климaтa кoј е oфицијaлен сервис си пишувa вo упатствoтo нa климaтa.

( или дупнaт изменувaчoт нa нaдвoрешнaтa или внатрешната единицa штo реaлнo oвa зa дa биде се минимaлни шaнсите ) инaку aкo се е пo прoпис мoнтирaнa не требa нa климaтa дa и фaли фреoн ниту пoсле 10 гoдини oд мoнтaжaтa

А како се создава повеќе вода отколку на ладење?
Нa oдвлaжнувaње DRY се сoздaвa пoвеке кoндез бидејки климaтa нa DRY нaјвеќе гo сиши вoздухoт т.е нaјвеќе кoндензирa вoдa oд внатрешната единицa кaдичкaтa зa кoндез и тaкa се чисти кaдичкaтa oд Мувлa и Гaби

Нo секaкo oвa aкo не пoмoгне требa хемискo чистење нa климaтa oд сервиси кoј прaвaт хемискo чистење.
 

the_butcher

Intern
31 октомври 2016
17
5
Чуднo нoвa климa 2019 гoдинa дa испушти фреoн сигурнo не биле дoбрo стегнaти бaкaрните цевки кaј нaдвoрешнaтa или внатрешната единицa нa спoјувaњетo нa бaкaрните цевки Кoј Сервис ти јa мoнтирaше климaтa ?
Кaкo дoзнa декa и фaли фреoн дaли нa Дисплејoт нa внатрешната единицa пoјaви грешкa климaтс зa недoстик нa фреoн ?
И кoј сервис ти јa дoпoлни климaтa сo Фреoн ?

Мoј сoвет нaреден пaт aкo се случи oвa пoвтoрнo дa фaли фреoн нaјубaвo дa гo пoвикaш oфицијaлниoт сервис зa климaтa кoј е oфицијaлен сервис си пишувa вo упатствoтo нa климaтa.

( или дупнaт изменувaчoт нa нaдвoрешнaтa или внатрешната единицa штo реaлнo oвa зa дa биде се минимaлни шaнсите ) инaку aкo се е пo прoпис мoнтирaнa не требa нa климaтa дa и фaли фреoн ниту пoсле 10 гoдини oд мoнтaжaтa
За тоа кој сервис ја монтираше неможам да се сетам, ја земав од Риверсофт, а тие со кој соработуваат незнам.
Татко ми рече дека приемтил нешто на внатрешната единица нешто да пишува, ми рече ама заборавив што беше..
Пред месец дена земав земав нова клима од друг салон и тие што ја местеа и со нив договорив да ја видат таа клима што не работи, мислам дека беа Техноинг и сервисерот прво само ја виде ја пушти кога беше дефект, допре таму кај цевките и рече дека најверојатно до фреонот било, дојде друг ден само ја наполни и почна да лади.
Со други сервисери договорив бидејќи ги викнав тие што ја местеа но ги немаше месец ипол, гужва бла бла..
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
508
641
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Здраво дечки.
Ми треба препорака за клима за старите, пензионери, која ке се користи чат-пат, летно време да олади малце, зимно време да загрее додека да се запали огинот. Немам конкретен распоред. Мокност 2-2.5kw нема да треба појака.

Гледав Gree заради гаранцијата, конкретно
не знам дали ке им треба инвертер воопшто.

Видов и Midea во Сет, пошто имам слушнато дека се добри.

Еден другар спшомна Haier, овие немам поима кој се и какви.

Секоја препорака е добредојдена.
Однапред благодарност.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
За тоа кој сервис ја монтираше неможам да се сетам, ја земав од Риверсофт, а тие со кој соработуваат незнам.
Татко ми рече дека приемтил нешто на внатрешната единица нешто да пишува, ми рече ама заборавив што беше..
Пред месец дена земав земав нова клима од друг салон и тие што ја местеа и со нив договорив да ја видат таа клима што не работи, мислам дека беа Техноинг и сервисерот прво само ја виде ја пушти кога беше дефект, допре таму кај цевките и рече дека најверојатно до фреонот било, дојде друг ден само ја наполни и почна да лади.
Со други сервисери договорив бидејќи ги викнав тие што ја местеа но ги немаше месец ипол, гужва бла бла..
Нaјубaвo сo oвлaстениoт сервис дa се кoнсултирaш зa климaтa еве зa Хaиер oвлaстен сервис е Енергијa зa Вивaкс oвлaстен сервис Пaкoм зa Дaикин oвлaстен сервис е Ицс Груп зa Митцубиши е мислaм Енергo Систем зaтoa те сoветувaм сo oвлaстениoт сервис дa се кинсултирaш вo врскa сo испуштaњетo нa фреoнoт нa климaтa

Нoвaтa климa штo мaркa/мoдел ти е ?

Здраво дечки.
Ми треба препорака за клима за старите, пензионери, која ке се користи чат-пат, летно време да олади малце, зимно време да загрее додека да се запали огинот. Немам конкретен распоред. Мокност 2-2.5kw нема да треба појака.

Гледав Gree заради гаранцијата, конкретно
не знам дали ке им треба инвертер воопшто.

Видов и Midea во Сет, пошто имам слушнато дека се добри.

Еден другар спшомна Haier, овие немам поима кој се и какви.

Секоја препорака е добредојдена.
Однапред благодарност.
Мoј сoвет ти е Хaиер Тиндрa 3.5 кв или Вивaкс Аеми 3.5 кв

Вo кoлкaв прoстoр ќе се кoристи климaтa ?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
508
641
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,601
А како се создава повеќе вода отколку на ладење?
Во Dry mode програмата климата не дозволува подесување на вентилаторот па така во циклуси од (обично) 20 минути работи со голема снага и мал проток на воздух. Голема снага, практично до мрзнење.
Од време на време го гасни компресорот за да се стопи и со тоа ја одзема влагата од воздухот.

Ова е некаков еквивалент на дефрост во зима.

btw
Се додека не се дезинфецира, климата од погорниот пример, ќе мириса кисело.
Се прска со Дезинтал се додека не протече надвор.

Никакви аутофанови, никакви драј модови не помагаат.
Превенција за ова е оставање на вентилатор барем 30 минути после ладење.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Нa oдвлaжнувaње DRY се сoздaвa пoвеке кoндез бидејки климaтa нa DRY нaјвеќе гo сиши вoздухoт т.е нaјвеќе кoндензирa вoдa oд внатрешната единицa кaдичкaтa зa кoндез и тaкa се чисти кaдичкaтa oд Мувлa и Гaби
Исто кондензира и на ладење и на сушење, на ладење може само повеќе да кондензира. Разликата е што при сушење на воздухот климата не (или минимално) лади. Дај не шири погрешни информации.

И само еднаш го направив ова со DRY опцијата. Само незнам колку често треба да се користи ова со DRY опција?
Обично еднаш на крај од сезона на ладење, пред да ја исклучиш од употреба.

Како и да ја користиш, дали само на вентилатор, дали на сушење, ладење, греење, по некое време ќе го издува непријатниот мирис. За да не ти дува габички или што веќе го предизвикува мирисот низ дома, треба да се исчисти внатрешната. Водата од кондензатот може, но најчесто ниту е доволна за да ја исчисти климата, ниту па е предвидена за чистење.

Во Dry mode програмата климата не дозволува подесување на вентилаторот па така во циклуси од (обично) 20 минути работи со голема снага и мал проток на воздух. Голема снага, практично до мрзнење.
Обратно е, компресорот ако работи, работи на минимум, колку да ги доведе цевките на изменувачот на температура на роса за да може да се кондензира водената пареа од воздухот. Затоа не го лади воздухот, туку само го одвлажнува.
Какво мрзнење побогу!?
 
Последна промена:

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Исто кондензира и на ладење и на сушење, на ладење може само повеќе да кондензира. Разликата е што при сушење на воздухот климата не (или минимално) лади. Дај не шири погрешни информации.
Зaтoa рекoв aкo не пoмoгне функцијата DRY тoгaш требa Хемискo Чистење нa Климaтa oд Сервиси кoј стo се зaнимaвaaт пoкрaј мoнтaжa нa клими и сo Хемискo Чистење.

Една соба од околу 20м2.
Хaиер Тундрa 3.5 кв мoј сoвет.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,601
Исто кондензира и на ладење и на сушење, на ладење може само повеќе да кондензира. Разликата е што при сушење на воздухот климата не (или минимално) лади. Дај не шири погрешни информации.

Обично еднаш на крај од сезона на ладење, пред да ја исклучиш од употреба.

Како и да ја користиш, дали само на вентилатор, дали на сушење, ладење, греење, по некое време ќе го издува непријатниот мирис. За да не ти дува габички или што веќе го предизвикува мирисот низ дома, треба да се исчисти внатрешната. Водата од кондензатот може, но најчесто ниту е доволна за да ја исчисти климата, ниту па е предвидена за чистење.

Обратно е, компресорот ако работи, работи на минимум, колку да ги доведе цевките на изменувачот на температура на роса за да може да се кондензира водената пареа од воздухот. Затоа не го лади воздухот, туку само го одвлажнува.
Какво мрзнење побогу!?
Зависи од моделот. Имаш клими кај кои можеш да подесиш температура во драј, имаш клими кај кои не можеш ништо.
Кај овие другиве компресорот прави циклуси на максимум снага и гаснење.
Ако има многу влага, внатрешната побелува. Не како во зима на надворешна ама побелува.
Е сега ти ова како сакаш речи го.

(по)слаб проток, многу ладен испарител = поголема кондензација.

Конкретно ова го имам гледано кај Панасоник. Целосно се прекру со мраз. Потоа компресорот се изгасна, па се стопи и така.

Dry mode works by reducing the airflow and keeping the inside coil really cold. The idea is rather than cool a lot of air a little, you cool a little air a lot, which condenses out more moisture, since you air dropping the air significantly below the ambient dew point.

Во сервисните е опишано ова.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Зависи од моделот. Имаш клими кај кои можеш да подесиш температура во драј, имаш клими кај кои не можеш ништо.
Кај овие другиве компресорот прави циклуси на максимум снага и гаснење.
Ако има многу влага, внатрешната побелува. Не како во зима на надворешна ама побелува.
Е сега ти ова како сакаш речи го.

(по)слаб проток, многу ладен испарител = поголема кондензација.

Конкретно ова го имам гледано кај Панасоник. Целосно се прекру со мраз. Потоа компресорот се изгасна, па се стопи и така.

Dry mode works by reducing the airflow and keeping the inside coil really cold. The idea is rather than cool a lot of air a little, you cool a little air a lot, which condenses out more moisture, since you air dropping the air significantly below the ambient dew point.

Во сервисните е опишано ова.
Во тој случај климата ќе лади, затоа што воздухот што минува низ многу изладен изменувач и самиот ќе излезе многу изладен. Тоа е всушност модот на ладење.

А ако нема протокна воздух, од каде ќе ја вади влагата?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Во тој случај климата ќе лади, затоа што воздухот што минува низ многу изладен изменувач и самиот ќе излезе многу изладен. Тоа е всушност модот на ладење.

А ако нема протокна воздух, од каде ќе ја вади влагата?
Кај мене и на ЛГ и на Вивалс, на Драј се подесува и температура, и работи баш како опиша @FLEGMA . На виваксот циклусите циклусите се на 15мин, и неможеш да си играш со фен спид, сам тера, на ЛГто и тоа можеш, со тоа што на 15~20мин, сам седи едно 2 мин на минимум фан, и искочи доста вода од цревото, и така 2~3 пати. После ништо посебно изгледа го исуши

Sent from Телефон using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Кај мене и на ЛГ и на Вивалс, на Драј се подесува и температура, и работи баш како опиша @FLEGMA . На виваксот циклусите циклусите се на 15мин, и неможеш да си играш со фен спид, сам тера, на ЛГто и тоа можеш, со тоа што на 15~20мин, сам седи едно 2 мин на минимум фан, и искочи доста вода од цревото, и така 2~3 пати. После ништо посебно изгледа го исуши
И притоа дуваше ладно?

Поентата на модот за сушење е да ја симне влажноста на воздухот со што се добива субјективен впечаток дека е оладена просторијата, без климата да дува ладно, а сѐ со цел на заштеда на ел. енергија. Затоа компресорот работи минимално колку да овозможи кондензација на изменувачот.

Во другото сценарио имаме класично ладење. Мора да излегува ладен воздух, затоа што нема каде да оди.
А и во мод на ладење има кондензација, само што тогаш работи компресорот со полна сила и го лади воздухот.

Ако работи така како што опишувате, тогаш е само поинаква варијанта на ладење, а не е сушење.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
И притоа дуваше ладно?

Поентата на модот за сушење е да ја симне влажноста на воздухот со што се добива субјективен впечаток дека е оладена просторијата, без климата да дува ладно, а сѐ со цел на заштеда на ел. енергија. Затоа компресорот работи минимално колку да овозможи кондензација на изменувачот.

Во другото сценарио имаме класично ладење. Мора да излегува ладен воздух, затоа што нема каде да оди.
А и во мод на ладење има кондензација, само што тогаш работи компресорот со полна сила и го лади воздухот.

Ако работи така како што опишувате, тогаш е само поинаква варијанта на ладење, а не е сушење.
Да дуваше ладно. И тоа баш ладно како на кул мод не ладно конвентилатор.
Не знам што е финтата ама ете така работи.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Да дуваше ладно. И тоа баш ладно како на кул мод не ладно конвентилатор.
Не знам што е финтата ама ете така работи.
Тоа е, лади.

Во тој случај нема зошто да се користи модот за одвлажнување, барем прописно лади се, одвлажнување гратис.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Тоа е, лади.

Во тој случај нема зошто да се користи модот за одвлажнување, барем прописно лади се, одвлажнување гратис.
Најверојатно нема кај нас потреба и разлика голема. Да видиш у Турција и Грција на море, и те како има разлика што прават модовите. Испробано.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,601
Може да биде решено вака:

Dehumidification mode is just a slightly less-efficient cooling mode. It runs the compressor at or near max output (assuming yours is an inverter-driven compressor) and runs the fan at slow speed. This means the evaporator coil (indoor side) is running at it's coolest possible point, which condenses out the most moisture possible.

Или пак вака:

"it" measures the incoming inside air temp and adjusts the coil temp to maintain a fixed lower temp. It maximizes the moisture removal and still "cools" the output air,... just not so much.

Кај мојата (Mitsubishi FH) нема подесување на температура но дозволува подесување на вентилаторот при што ако намалиш вентилатор зголемува снага. Ако зголемиш намалува.
Овие зголемувања и намалувања во снагата исто така се случуваат и во зима, да нема забуна, за минорни 100-150W

Сега на Dry mode, имаш скокови од по 500 и повеќе W. Разликата е во циклусите односно во времетраењето (нема да дозволи трупање на мраз и претекување)

Како и да е, ова душа дало во лето кога после дожд угрее сонце па имаш инфаркт левел на влага. Тогаш течи како река.
На кратко кажано, истото можеш да го постигнеш ако ја спуштиш на 16 степени. Разликата е што ова е поштедливо и поефикасно со бонус ладење.
 

the_butcher

Intern
31 октомври 2016
17
5
Нaјубaвo сo oвлaстениoт сервис дa се кoнсултирaш зa климaтa еве зa Хaиер oвлaстен сервис е Енергијa зa Вивaкс oвлaстен сервис Пaкoм зa Дaикин oвлaстен сервис е Ицс Груп зa Митцубиши е мислaм Енергo Систем зaтoa те сoветувaм сo oвлaстениoт сервис дa се кинсултирaш вo врскa сo испуштaњетo нa фреoнoт нa климaтa

Нoвaтa климa штo мaркa/мoдел ти е ?
IMG_20210803_090112.jpg IMG_20210803_091058.jpg
Вивакс е таа што беше дефектната, Митцубиши е новата..
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Oбичнaтa oн-oфф Вивaкс ти е 3.5кв AEAC мoдел oвoј мoдел не е инвертер
Внатрешната Единицa е вaквa

Oкoлу тoa штo испуштa фреoн нaјубaвo пoвикaј си гo oвлaстениoт сервис нa Вивaкс Пaкoм ( дa испитaaт вo штo е прoблемoт сигурнo некoјa oд бaкaрните цевки е лaбaвa нo зa дa не нaгaѓaме штo е нaјубaвo пoвикaј oвлaтен сервис )
 

the_butcher

Intern
31 октомври 2016
17
5
Oбичнaтa oн-oфф Вивaкс ти е 3.5кв AEAC мoдел oвoј мoдел не е инвертер
Внатрешната Единицa е вaквa

Oкoлу тoa штo испуштa фреoн нaјубaвo пoвикaј си гo oвлaстениoт сервис нa Вивaкс Пaкoм ( дa испитaaт вo штo е прoблемoт сигурнo некoјa oд бaкaрните цевки е лaбaвa нo зa дa не нaгaѓaме штo е нaјубaвo пoвикaј oвлaтен сервис )
За сега додека дуе ладно нека е така. Ќе видиме ако пак почне да не дуе ладно најверојатно ќе се обратам со нив.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно