• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

airdustcan

Intern
21 октомври 2019
23
7
5 јуни 2021
17
10
Здраво,
Малку рандом се надоврзувам но ми тече времето со температуриве надвор. Сакам да купам клима инвертер, но искрено не се разбирам воопшто во клими и нивен квалитет/перформанс. Планирам да го купам овој модел од Нептун со се монтажа. Секој совет/мислење е ценето!
Не би требало воопшто да се гледаат модели,не пак да се купуваат што содржат гас R 410 ... чистат залихи со тој нееколошки фреон... новата ознака е R 32 ... Значи треба читање на описот и спецификациите на моделите...се надевам дека помогнав барем со некој совет.
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,169
571
Скопје
Здраво, имам една дилема за која ми треба совет, имам две соби една до друга со ходник преку кој се пристапува до нив, прикажано на сликата, е сега кој е најдобриот начин за ладење на двете соби да се постави еден клима уред, дали е изводливо во ходникот да се постави клима уред (според мој калкулации квадратура за ходникот и двете соби е 34м2), и ако е изводливо која моќност би ја препорачале за случајов?

KUKJA SKICA(4).png
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
@Boldozer
Ако добро разбирам ходникот ти е некаде 8 квадрати и ако наместиш клима тука ќе треба да ја држиш на неразумно ниски степени за да имаш бенефит во другите соби. Во спротивно за брзо време ќе се изгасни и нема да постигнеш ефект.
На пример треба да ја држиш на 16-17 степени.

Многу попаметен избор е да наместиш две клими. Разбирам дека финансии се во прашање ама мислам дека нема да го постигнеш тоа што го бараш
 

mikac

Intern
12 декември 2014
21
16
mikac's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790 Haswell, Xigmatek Tyr SD964B
Motherboard
GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3
Storage
SAMSUNG 840 EVO 250bg + WD Green 2TB
PSU
RIOTORO 750 W 80 PLUS ENIGMA G2
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB DDR3 2400
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
Zalman Z5
Mouse
A4Tech F4
Keyboard
Logitech K120
Audio
onboard
Monitor
Dell S2340L 23"
OS
Windows 10, X64
Здраво, мала помош. Кај може да се најде далечинско за Бош клима, стара околу 20 години. Не функционира дисплејот, друго си работи, ама на ќоро. Дали вршат работа универзални далечински за клима, гледав логинг имаат на веб. Поздрав

Sent from my SM-A526B using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,284
Скопје
Здраво, мала помош. Кај може да се најде далечинско за Бош клима, стара околу 20 години. Не функционира дисплејот, друго си работи, ама на ќоро. Дали вршат работа универзални далечински за клима, гледав логинг имаат на веб. Поздрав

Sent from my SM-A526B using Tapatalk
mobilen infrared imas?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Еве зошто не треба чепкање кога еднаш ќе се постигне саканата температура. Неоти е болест за умирање туку сакам да изнесам искуство.

При надворешни 35 степени, наместена на 24 степени со сите врати отворени (cca. 120 квадрати) потрошувачката беше од 400 до 440 вати со постигната температура од 24.
Ја кренав на 25 чисто да видам колку знае подолу од ова но не бев задоволен пошто почна да гасни и да пали (внатрешниот фан не се исклучуваше)

Откако ја вратив на 24 степени и требаше релативно многу време повторно да се стабилизира.
asdf.png
 

mikac

Intern
12 декември 2014
21
16
mikac's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790 Haswell, Xigmatek Tyr SD964B
Motherboard
GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3
Storage
SAMSUNG 840 EVO 250bg + WD Green 2TB
PSU
RIOTORO 750 W 80 PLUS ENIGMA G2
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB DDR3 2400
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
Zalman Z5
Mouse
A4Tech F4
Keyboard
Logitech K120
Audio
onboard
Monitor
Dell S2340L 23"
OS
Windows 10, X64

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Здраво, мала помош. Кај може да се најде далечинско за Бош клима, стара околу 20 години. Не функционира дисплејот, друго си работи, ама на ќоро. Дали вршат работа универзални далечински за клима, гледав логинг имаат на веб. Поздрав

Sent from my SM-A526B using Tapatalk
Земи си вaквo универзaлнo дaлечинскo и зaвршенa рaбoтa
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
@zlatko_ti412
Де ако не те мрзи покажи како се понаша Mitsubishito на зададени 24 ?
Вчера од 15:30 ја пуштив на 25 на фен 1 или 2, сосема пристојно беше во соба и немав потреба да намалам. Вечерта го вклучив мерачот, генерално беше океј во соба. На 25, на 1 фен, ми даваше ~60 вати моментална. Еве што ми вика Мелклауд за претходниве денови. Станува збор за MSZ-AP35VGK.

1624457207670.png

Да се опраам од градежни работи, па ќе пробам да наместам мерач како што имате.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
На 25, на 1 фен, ми даваше ~60 вати моментална.
Не ме чуди. Лани @zlatko_ti412 на оние неразбранине од кајгана им тврдеше и докажуваше дека има модулации од 60 вати па таму го исмеваа. Но, не е битно.

Јас ја исклучив односно ја ставив на фен едно 2 часа, температурата на собата се подигна на 26 па повторно ја уклучив на 25 со 2 фан.

Потрошувачката сега се движи во распон од 350-380 до 420W. Досега најниско што сум ја натерал да работи е 300-320W ама ова кога ја зедов и тогаш немав инсталирано Home Assistant.

Абе дали 440 или 450W е потрошувачка вредна за спомен? Колку четврт калорифер :)
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
557
Другари сигурен сум дека во темава наназад има мал милион предлози, но секој случај е различен, па ако на некој му паѓа вака на памет нека предложи некоја добра буџет клима/инвертер за греење, ќе се користи на викендица, температурите таму малце се повисоки и од Скопје, климата ќе биде вовлечена во тераса (значи ќе има завет), па можеби и обична ќе заврши работа, бидејќи во Скопје имам 2 обични клими кои се исто така во завет и без проблем работеле на -20 степени.
Еднаш дури и едната ја уклучив на -20 :)

Прозорците се нови ПВЦ 4 сезонски стакла со 6 комори на профилите.

Термо фасада со стиропор 8цм планирам Септември, да не пука лепакот на топло летово.

Просторот кој треба да се грее/лади е 37м2.

И да додадам дека треба да има опција за ремоте палење, ко ќе стигнам да ми биде затоплено, или не сум пробал, дали работат оние Вифи утикачи, пример да се остави уклучена и само преку андроид ап да се пушти струја во неа? Или пак ќе треба и тоа и Вифи опција на самата клима?
Uste nekoj predlog za klima ve molam?

Dali e podobro klimata da se montira pred fasada ili posle fasada? Ako e pred, dali se drzacite na nadvoresnata edinica dovolno distsncirani od zidot za da ima mesto da se vlece lepak, lepi stiropor, pa vlece abrip ili knap ke bide za rabota?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
133
194
@zlatko_ti412
Де ако не те мрзи покажи како се понаша Mitsubishito на зададени 24 ?
Вечерва почнувам сезона на ладење... стаса 25+ во спалната што ми е на север.
Утрово мислев да пуштам на ладење ама сеуште беше околу 25 во дневна па се трпеше.... ама од попладнево веќе заминува 27....
Тоа е се усвитија веќе ѕидовите мора да се почне со ладење :)

24 као ладно ми се чини... али ај за тест...
Трга скоро 1kW како за почеток.... stay tuned... ќе споделам утре графана чарт ;)
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
557
Sto mislite dali max 56 decibels na vnatresna edinica se mnogu?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,011
3,733
Sto mislite dali max 56 decibels na vnatresna edinica se mnogu?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Каква врска има колку се макс децибели на внатрешна единица со реалноста? Кога работи на макс климата? Скоро никогаш дали 1% од годината кога е нехумано топло па да олади побрзо. А 99% од годината е испод тоа или изгасена.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
557
Каква врска има колку се макс децибели на внатрешна единица со реалноста? Кога работи на макс климата? Скоро никогаш дали 1% од годината кога е нехумано топло па да олади побрзо. А 99% од годината е испод тоа или изгасена.
Imas pravo medeni, no vo mojot slucaj ke se Koristi za greenje, znaci vo grejna sezona ke raboti celo vreme, a vo istata soba ke se spie, pa zatoa se zamisliv.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Како се покажале NEO климите? Имаат акција со бесплатна монтажа.
NEO не е фирма туку измислен бренд. Лутрија ти е ова. Понекогаш може ќе начекаш добри компоненти а понекогаш ќе начекаш најлошо од најлошото.
Продавачите ќе ти кажат „зимај слободно, има Mitsubishi компресор“ (или Toshiba, Hitachi...)

Лутрија ти е ова. NEO и таа екипа местиш во стан или дуќан за да можеш да го огласуваш како климатизиран.
За дома се зема познат бренд.

Веќе ти посочивме што треба да земеш па сега како сакаш.
 
5 јуни 2021
17
10
NEO не е фирма туку измислен бренд. Лутрија ти е ова. Понекогаш може ќе начекаш добри компоненти а понекогаш ќе начекаш најлошо од најлошото.
Продавачите ќе ти кажат „зимај слободно, има Mitsubishi компресор“ (или Toshiba, Hitachi...)

Лутрија ти е ова. NEO и таа екипа местиш во стан или дуќан за да можеш да го огласуваш како климатизиран.
За дома се зема познат бренд.

Веќе ти посочивме што треба да земеш па сега како сакаш.
Знам, ама маж ми запнал да купе ова попладне, што морало мене да ме слуша, жешко му било:mad:... проблеми да се немало:p (јас си ги гледам Хаиер - елегантен им е дизајнот, ама прескапи му биле);)
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Како се покажале NEO климите? Имаат акција со бесплатна монтажа.
NEO климите се прoизведени вo Gree знaчи NEO е ребрендирaн Gree
Мoј сoвет пoдaлеку oд Gree и ребрендирaни Gree клими ребрендирaни Gree се следниве клими нa МК пaзaр ( Tosot Neo Tadiran ) Gree климите не се екoнoмични пoзнaти се пo висoкa мoдулaцијa безпoтребни суви дефрoсти

Дoкoлку немaте будџет зa Fujitsu Daikin Toshiba Mitsubishi LG Panasonic тoгaгaш мoј сoвет ви е кинескa климa oд следниве брендoви Haier Midea ( vivax сите мoдели се прoизведивaaт вo Midea oсвен Vivax REII и Vivax REWI oвие реии и реви вивaкс мoдели се ребрендирaни Haier )
 
5 јуни 2021
17
10
NEO климите се прoизведени вo Gree знaчи NEO е ребрендирaн Gree
Мoј сoвет пoдaлеку oд Gree и ребрендирaни Gree клими ребрендирaни Gree се следниве клими нa МК пaзaр ( Tosot Neo Tadiran ) Gree климите не се екoнoмични пoзнaти се пo висoкa мoдулaцијa безпoтребни суви дефрoсти

Дoкoлку немaте будџет зa Fujitsu Daikin Toshiba Mitsubishi LG Panasonic тoгaгaш мoј сoвет ви е кинескa климa oд следниве брендoви Haier Midea ( vivax сите мoдели се прoизведивaaт вo Midea oсвен Vivax REII и Vivax REWI oвие реии и реви вивaкс мoдели се ребрендирaни Haier )
Фала многу!!! А и за моделите Мидеа(и за Беко) пишува дека повеќето се со стар нееколошки фреон R 410 .... така да ќе треба убаво читање на спецификациите....(Не можам да ставам допаѓање на некоја објава,дали не знам како, дали дека сум нова)...:unsure::unsure:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,520
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно