• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
У аптека па и у поголеми е маркети.
Ако најдеш од 5%, разреди до 1%, и топ.
Јас идам обично првин топла вода, па дезинтал, па пак топла вода. И тоа топла
Ако имаш и чист алкохол, на крај после сушење на дезинталот и водата, ишприцај алкохол насекаде, ќе се исуши сам за 5-10мин и спремен си. И не жали на материјал.


Sent from Телефон using Tapatalk
Благодарам, ќе побарам, ќе ја исчистам и мојата иако не мириса.
Само пишете како да ја извадам пластичната кутијата на внатрешната единица за да може подобро да се исчисти да не прскам само од отворот кај филтрите
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Благодарам, ќе побарам, ќе ја исчистам и мојата иако не мириса.
Само пишете како да ја извадам пластичната кутијата на внатрешната единица за да може подобро да се исчисти да не прскам само од отворот кај филтрите
Е сега различно е од клима до клима. Ама извади капакот и почни полека да бараш штрафчиња и пластични клапни по краевите. Може ќе треба и нешто друго да пододкачиш.
Еве кај мене, на една постара ЛГ пред 2,3години.


Sent from Телефон using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,983
3,346
Легионелата е многу опасна бактерија. Короната е Бајадера торта за неа.
Дека е опасна, опасна е. Ама дека ќе се појави на клима, нема шанса.
Легионелата живее во топла вода или топла влажна почва. Се појавува во отворени водени резервоари што ги користат големи системи за климатизација.
Колку што знам, кај нас таков систем воопшто не се користи.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Дека е опасна, опасна е. Ама дека ќе се појави на клима, нема шанса.
Легионелата живее во топла вода или топла влажна почва. Се појавува во отворени водени резервоари што ги користат големи системи за климатизација.
Колку што знам, кај нас таков систем воопшто не се користи.
Легионела у домашна клима или кола нема. Има други штеточини
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Ако се повикувате на интернет тогаш да, Легионелата ја нема во конвенционални климатизери затоа што, цитирам:

" Therefore, the bacteria is not found in conventional air conditioning systems because there is no water inside the system."

Но на истото место вели:

The conditions suited to the multiplication of the organism include:

Water temperatures in the range between 20 deg C to 45 deg C;
The presence of sludge, scale, rust, algae and organic matter to provide nutrients;
For infection to take place, there must then be a means of creating breathable droplets from the organisms and then contact with the droplets by a susceptible person. The disease cannot be passed from person to person.

И сега, за да не ја тупам со линкови како еден чиј ник почнува на L (исто како бактеријава), сакам да резимирам дека сепак треба да се прави дезинфекција на климатизерот затоа што сепак има застојана вода во кадичката и на тешко пристапните делови (на задниот дел од испарителот мислам) па покрај Легионелата (која има два типа, едниот полесен и другиот потежок кој предизвикува тешки воспаленија) има и габи.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
798
558
Другари сигурен сум дека во темава наназад има мал милион предлози, но секој случај е различен, па ако на некој му паѓа вака на памет нека предложи некоја добра буџет клима/инвертер за греење, ќе се користи на викендица, температурите таму малце се повисоки и од Скопје, климата ќе биде вовлечена во тераса (значи ќе има завет), па можеби и обична ќе заврши работа, бидејќи во Скопје имам 2 обични клими кои се исто така во завет и без проблем работеле на -20 степени.
Еднаш дури и едната ја уклучив на -20 :)

Прозорците се нови ПВЦ 4 сезонски стакла со 6 комори на профилите.

Термо фасада со стиропор 8цм планирам Септември, да не пука лепакот на топло летово.

Просторот кој треба да се грее/лади е 37м2.

И да додадам дека треба да има опција за ремоте палење, ко ќе стигнам да ми биде затоплено, или не сум пробал, дали работат оние Вифи утикачи, пример да се остави уклучена и само преку андроид ап да се пушти струја во неа? Или пак ќе треба и тоа и Вифи опција на самата клима?
 
Последна промена:

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Другари сигурен сум дека во темава наназад има мал милион предлози, но секој случај е различен, па ако на некој му паѓа вака на памет нека предложи некоја добра буџет клима/инвертер за греење, ќе се користи на викендица, температурите таму малце се повисоки и од Скопје, климата ќе биде вовлечена во тераса (значи ќе има завет), па можеби и обична ќе заврши работа, бидејќи во Скопје имам 2 обични клими кои се исто така во завет и без проблем работеле на -20 степени.
Еднаш дури и едната ја уклучив на -20 :)

Прозорците се нови ПВЦ 4 сезонски стакла со 6 комори на профилите.

Термо фасада со стиропор 8цм планирам Септември, да не пука лепакот на топло летово.

Просторот кој треба да се грее/лади е 37м2.

И да додадам дека треба да има опција за ремоте палење, ко ќе стигнам да ми биде затоплено, или не сум пробал, дали работат оние Вифи утикачи, пример да се остави уклучена и само преку андроид ап да се пушти струја во неа? Или пак ќе треба и тоа и Вифи опција на самата клима?
Зa 37m2 нaјубaвo 5.5кв инвертер климa сo ви-фи ( мoжеш преку телефoн дa си јa пoдесувaш кoгa дa се вклучувa/исклучувa пoдесувaње нa температурата и се oстaнaтo ) oвaa е oдличен избoр MDV by MIDEA

 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,983
3,346
И сега, за да не ја тупам со линкови како еден чиј ник почнува на L (исто како бактеријава), сакам да резимирам дека сепак треба да се прави дезинфекција на климатизерот затоа што сепак има застојана вода во кадичката и на тешко пристапните делови (на задниот дел од испарителот мислам) па покрај Легионелата (која има два типа, едниот полесен и другиот потежок кој предизвикува тешки воспаленија) има и габи.
Повеќе топла вода останува во када после туширање, отколку во климата :)
Да, климата треба да се чисти, како и впрочем сѐ во домот, но не заради опасност од легионела.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
798
558
Зa 37m2 нaјубaвo 5.5кв инвертер климa сo ви-фи ( мoжеш преку телефoн дa си јa пoдесувaш кoгa дa се вклучувa/исклучувa пoдесувaње нa температурата и се oстaнaтo ) oвaa е oдличен избoр MDV by MIDEA

Imam midea, ne znam tocno koj model, nekade pred 5-6 godini ja zemav, spored cenata togas bese nekade sredna cena, ne sum voopsto zadovolen, mozebi e do konkretniot model.

5.5kw ne e mnogu za taa kvadratura ili gresam? Mislev 3.5kw ke bide dovolna?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
Другари сигурен сум дека во темава наназад има мал милион предлози, но секој случај е различен, па ако на некој му паѓа вака на памет нека предложи некоја добра буџет клима/инвертер за греење, ќе се користи на викендица, температурите таму малце се повисоки и од Скопје, климата ќе биде вовлечена во тераса (значи ќе има завет), па можеби и обична ќе заврши работа, бидејќи во Скопје имам 2 обични клими кои се исто така во завет и без проблем работеле на -20 степени.
Еднаш дури и едната ја уклучив на -20 :)

Прозорците се нови ПВЦ 4 сезонски стакла со 6 комори на профилите.

Термо фасада со стиропор 8цм планирам Септември, да не пука лепакот на топло летово.

Просторот кој треба да се грее/лади е 37м2.

И да додадам дека треба да има опција за ремоте палење, ко ќе стигнам да ми биде затоплено, или не сум пробал, дали работат оние Вифи утикачи, пример да се остави уклучена и само преку андроид ап да се пушти струја во неа? Или пак ќе треба и тоа и Вифи опција на самата клима?
Со оглед дека се работи за викендица и дека ќе ставиш изолација, за таа квадратура мислам декаа оваа клима ќе врши работа а и цената е пристојна...

 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Imam midea, ne znam tocno koj model, nekade pred 5-6 godini ja zemav, spored cenata togas bese nekade sredna cena, ne sum voopsto zadovolen, mozebi e do konkretniot model.

5.5kw ne e mnogu za taa kvadratura ili gresam? Mislev 3.5kw ke bide dovolna?
5.5кв бидејки вo 37m2 aкo стaвиш 3.5кв климa oд кинески прoизвoдител вo 37m2 е слaбa a пaк aкo сaкaш 3.5кв тoгaш требa или Тoшибa или Фујуџи 3.5кв


 

dexter09

Intern
29 јули 2008
10
5
dexter09's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3800X - Noctua dh15 Chromax
Motherboard
Asus TUF Gaming X570-PLUS
Storage
1x Samsung Evo 250GB, 1xSamsung Evo 1TB
PSU
NZXT C750
RAM
Kingston HyperX Fury 32GB (2x16)
Video card
Gigabyte GeForce RTX 3070
Case
Fractal Design Define R5
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
CoolerMaster MK730
Audio
Sony WH-1000XM3 :D
Monitor
BENQ BL 27" 4K, Dell 24" 2412M
OS
Win10
Здраво,
Ми треба генерален совет.
Сакам да ставам клима/и, во стан со централно греење, која би се користела само за ладење.

Станот е 67 квадрати.Дневна/Трпезарија/Кујна + Спална + Работна. Како најдобро би поминал ? Една појака единица или потенцијално две? Една во дневна + една во работна (која знае добро да се загрее поради електроника).

Тотален почетник тука. :D Дали иако не ми треба за на зима е подобро да се земе Инвертер Клима?

Исто така,со кои фирма има добри искуства околу монтирање? Дали се klimi.mk ок во тој поглед?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,284
Скопје
Здраво,
Ми треба генерален совет.
Сакам да ставам клима/и, во стан со централно греење, која би се користела само за ладење.

Станот е 67 квадрати.Дневна/Трпезарија/Кујна + Спална + Работна. Како најдобро би поминал ? Една појака единица или потенцијално две? Една во дневна + една во работна (која знае добро да се загрее поради електроника).

Тотален почетник тука. :D Дали иако не ми треба за на зима е подобро да се земе Инвертер Клима?

Исто така,со кои фирма има добри искуства околу монтирање? Дали се klimi.mk ок во тој поглед?
скица ако сакаш некој совет повеќе .. вака набројани соби ништо не кажува може да скорз искршен простор пример. Иначе ако сакаш се да покриеш генерала секад две би ти била по паметна опција бар по мене :)
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,169
571
Скопје
Здраво,
Mи треба совет за прозорска инсталација на Vivax Cool ACP-09PT25HC мобилен клима уред, линк од упатство стр. 121, според упатството потребни ми се 2 адаптери за цревото на двата краја и плус прозорски адаптер. Додатоците/адаптерите ми се изгубени ако воопшто биле во оригиналното пакување, дали знаете каде може да се најдат вакви адаптери?

1624289851903.png
204728314_819066582328411_1483517086941199393_n.jpg 1624290465001.png
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Здраво,
Ми треба генерален совет.
Сакам да ставам клима/и, во стан со централно греење, која би се користела само за ладење.

Станот е 67 квадрати.Дневна/Трпезарија/Кујна + Спална + Работна. Како најдобро би поминал ? Една појака единица или потенцијално две? Една во дневна + една во работна (која знае добро да се загрее поради електроника).

Тотален почетник тука. :D Дали иако не ми треба за на зима е подобро да се земе Инвертер Клима?

Исто така,со кои фирма има добри искуства околу монтирање? Дали се klimi.mk ок во тој поглед?
Нaјубaвo 2 клими oд 3.5 кв oд oвoј мoдел


иaкo не ти требa климa зa греење нaјубaвo земи инвертер мнoгу пoдoбaр кoнфoр и екoнoмичнoст имa лaдењетo сo инвертер климa вo спoредбa сo oбичнa oн-oфф климa и ќе мoжеш слoбoднo пред сезoнa нa греење дoдекa гo пуштaт пaрнoтo дa јa кoристиш климaтa и зa греење aкo имaш пoтребa
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
Кај увозник/застапник не можеш да најдеш?
Здраво,
Mи треба совет за прозорска инсталација на Vivax Cool ACP-09PT25HC мобилен клима уред, линк од упатство стр. 121, според упатството потребни ми се 2 адаптери за цревото на двата краја и плус прозорски адаптер. Додатоците/адаптерите ми се изгубени ако воопшто биле во оригиналното пакување, дали знаете каде може да се најдат вакви адаптери?

Погледнете го атачментот 101902
Погледнете го атачментот 101909Погледнете го атачментот 101910
Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,284
Скопје
Здраво,
Mи треба совет за прозорска инсталација на Vivax Cool ACP-09PT25HC мобилен клима уред, линк од упатство стр. 121, според упатството потребни ми се 2 адаптери за цревото на двата краја и плус прозорски адаптер. Додатоците/адаптерите ми се изгубени ако воопшто биле во оригиналното пакување, дали знаете каде може да се најдат вакви адаптери?

Погледнете го атачментот 101902
Погледнете го атачментот 101909Погледнете го атачментот 101910
незнам кај би можел да најдеш ваљда кај сервисерите да се јавиш резервни делови. А на прозор како ти е планот? тој адаптер од скицата не функционкра за класични крилни прозори.. на времето јас орав стакло да сечам за да монтирам.

инаку ненам дал си ја користел некад ама не њ баш пралжктична ако ти е единицата у соба.. пример самото црево иако носи надвор топлина, самото тоа грее и се ужева доста и грее од позади :)
 

dexter09

Intern
29 јули 2008
10
5
dexter09's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3800X - Noctua dh15 Chromax
Motherboard
Asus TUF Gaming X570-PLUS
Storage
1x Samsung Evo 250GB, 1xSamsung Evo 1TB
PSU
NZXT C750
RAM
Kingston HyperX Fury 32GB (2x16)
Video card
Gigabyte GeForce RTX 3070
Case
Fractal Design Define R5
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
CoolerMaster MK730
Audio
Sony WH-1000XM3 :D
Monitor
BENQ BL 27" 4K, Dell 24" 2412M
OS
Win10
скица ако сакаш некој совет повеќе .. вака набројани соби ништо не кажува може да скорз искршен простор пример. Иначе ако сакаш се да покриеш генерала секад две би ти била по паметна опција бар по мене :)
Ова е распоредот на собите:

1624301889322.png
Работната е таа на средина - која тука е планирана како втора спална/детска. Таа е собата која што моментално знае добро да се загрее :D

На терасата од изведувачот е веќе поставен држач за надворешната единица заедно со отвор за да се постави внатрешна единица во дневната.Поставеноста би била како што е доцртано на скицата.
 

airdustcan

Intern
21 октомври 2019
23
7
Здраво,
Малку рандом се надоврзувам но ми тече времето со температуриве надвор. Сакам да купам клима инвертер, но искрено не се разбирам воопшто во клими и нивен квалитет/перформанс. Планирам да го купам овој модел од Нептун со се монтажа. Секој совет/мислење е ценето!
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
Здраво,
Малку рандом се надоврзувам но ми тече времето со температуриве надвор. Сакам да купам клима инвертер, но искрено не се разбирам воопшто во клими и нивен квалитет/перформанс. Планирам да го купам овој модел од Нептун со се монтажа. Секој совет/мислење е ценето!
Подобср ти е овој модел на Хариер од Сетек за 27000 и има Еуровент, него ли Беко од Нептун за 25000.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
250
226
Здраво,
Малку рандом се надоврзувам но ми тече времето со температуриве надвор. Сакам да купам клима инвертер, но искрено не се разбирам воопшто во клими и нивен квалитет/перформанс. Планирам да го купам овој модел од Нептун со се монтажа. Секој совет/мислење е ценето!
За ладење ти е првенствено или и за греење ?

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
250
226
Ако ти дозволува буџетот само јапанци,овие комерцијалниве играчки ти се ок само за ладење и демек подзатоплуваат у некој преоден период

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

airdustcan

Intern
21 октомври 2019
23
7
Подобср ти е овој модел на Хариер од Сетек за 27000 и има Еуровент, него ли Беко од Нептун за 25000.
Фала за предлогот, ќе го разгледам моделов. Што значи Еуровент? Гаранцијата е одлична на климава.
Мислењето е автоматски споено:

Ако ти дозволува буџетот само јапанци,овие комерцијалниве играчки ти се ок само за ладење и демек подзатоплуваат у некој преоден период

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
Повеќе е за ладење одколку греење. Парното врши работа и ретко се пушта клима за да затопли дополнително.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,525
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно