• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
10.2 cm3 na 18ka клима некако многу малку е. Ако е овај компресор тогаш е 4.5ка .
И за 4.5ка е слаб компресорот и сигурно е збичен до крај.
Ова сервисно го имам од некаде зачувано.... во него така вика дека тој компресор е....
instrukcja-serwisowa-tundra-plus-agregat-1U50MEEFRA.pdf

Eуровент вика дека е PdesignH 4.6
 

Атачменти

  • instrukcja-serwisowa-tundra-plus-agregat-1U50MEEFRA.pdf
    3,6 MB · Прегледи: 26

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Дека е ребрендиран Gree и дека 50.000 и кусур за кинеска клима е лудост.

Ене читај погоре - лош софтвер (генерално кај кинеските)

Да читав за Тундрата 18, со компресор 10,2 цм3...
Ова ребрендирана Грее
CH-S18FVX
Има компресор
QXA-B141zF030G8
Rotary 14,1 цм3 и 1,3 кг фреон
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306

Ова C&H со 14cm3 компресор и 1.3kg фреон е сигурно на R410, на поновите модели со R32 значително се намалија компресорите за истите капацитети...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Не чувам кај мене такви податоци, ги имав кога бепше акутелен модел, сега не се продава. Набрзина видов дека можеби е SNB130FGYMC компресор. Не реков дека е произведен од Грее, туку дека го користи во Хансол 24.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Ова C&H со 14cm3 компресор и 1.3kg фреон е сигурно на R410, на поновите модели со R32 значително се намалија компресорите за истите капацитети...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фреонот да намален е ама кај сите не се намалени компресорите.Кај грее колку што знам останата е иста зафатнина.
Зависи од модел до модел и фирма.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Ова C&H со 14cm3 компресор и 1.3kg фреон е сигурно на R410, на поновите модели со R32 значително се намалија компресорите за истите капацитети...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да фреонот е R410 кај овој модел, на поновите фреонот е R32 но компресорот е ист.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
758
Лош софтер - поголема потрочувачка.
Нема компресор од грее.
имаат нивни компрсор на Хајер
има едни клими што се во Сетек ,тие се со Мицибуши компресор.не се истите со од Енергија.
Мислењето е автоматски споено:

Ова C&H со 14cm3 компресор и 1.3kg фреон е сигурно на R410, на поновите модели со R32 значително се намалија компресорите за истите капацитети...


Sent from my iPhone using Tapatalk
да те дополнам,
намалени компресори и намалено количество на фреон
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
Пак малку снимав пред некој ден... па малку калкулирав... па добри бројки излегоа... па вредеше да се потрудам да споделам...
Снимано во 11 навечер на надворешна од 5.5С
Значи преку ден се грее простор од 29m2 или 76.85m3 без изолација и стара дрвена дограма....
Пошто е снимано навечер и е поставена на макс-фан, дополнително е отворена и вратата кон 15м2 спална па навечер вкупно се греат 44м2 или 116м3.

View: https://www.youtube.com/watch?v=Lv_oKWI7_-A


Средни вредности за видеото од 36мин...
AVERAGES
output heat in kWhconsumption in kWhCOP
3.02860.5105.999322076

Како се добиени тие средни вредности => извадени 78 мерења од 36 минутното видео.... попрецизно пресметано на секои 30 секунди од видеото.
Бујрум ексел фајлот со калкулациите и графиконите.

Неколку графикончиња генерирани во екселот од пресметаните вредности
Consumption.png Output HEAT.png COP.png
 
Последна промена:

echonox

Intern
19 ноември 2017
14
2
Дечки едно прашање ставив Haier Tundra Green со Wi-Fi ја инсталирав апликацијата и сето то, прво ми побара да се контектирам на климата па после да го одберам моето Wi-Fi со интернет, арно ама не се конфигурира и сакав одново да почнам, но гледам дека климата веќе е конектирана на Wi-Fi-то и никако не можам на ново setup да му направам, телефонот не може да ја најде климава бидејќи веќе е конектирана на моето Wi-Fi пробав се од блокирање на климата во админ до промена на password на Wi-Fi-то и климата никако не сака да почне со ново барање, дури и направив reset преку далечинското но ништо, некој совет?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Дечки што мислите за ова клима
Дали ќе загрева 45м2, приземје од куќа, прозори рехал со 4 сезони, неизолирано, ѕид цигла 25 и малтер...
Понудата во нептун е добра 48 рати без камата. Прашувам за зетот.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Дечки што мислите за ова клима
Дали ќе загрева 45м2, приземје од куќа, прозори рехал со 4 сезони, неизолирано, ѕид цигла 25 и малтер...
Понудата во нептун е добра 48 рати без камата. Прашувам за зетот.
Нема, ама подобра понуда нема да имаш за тие пари.
 

CeeTour

Gaining Experience
18 септември 2014
125
140
Skopje
Дечки едно прашање ставив Haier Tundra Green со Wi-Fi ја инсталирав апликацијата и сето то, прво ми побара да се контектирам на климата па после да го одберам моето Wi-Fi со интернет, арно ама не се конфигурира и сакав одново да почнам, но гледам дека климата веќе е конектирана на Wi-Fi-то и никако не можам на ново setup да му направам, телефонот не може да ја најде климава бидејќи веќе е конектирана на моето Wi-Fi пробав се од блокирање на климата во админ до промена на password на Wi-Fi-то и климата никако не сака да почне со ново барање, дури и направив reset преку далечинското но ништо, некој совет?

Исклучи ја климата од штекер. Врати ја назад. Имаш 5 минути од ново да ја поврзеш додека трепка знакот за Wi-Fi на внатрешната.

Дечки што мислите за ова клима
Дали ќе загрева 45м2, приземје од куќа, прозори рехал со 4 сезони, неизолирано, ѕид цигла 25 и малтер...
Понудата во нептун е добра 48 рати без камата. Прашувам за зетот.

Оваа е подобар избор, појака е и поефтина. Дека ќе загрева на овие температури да, за ако отиде длабок минус потешко.
 

mambo2

Intern
28 јануари 2019
9
4
Исклучи ја климата од штекер. Врати ја назад. Имаш 5 минути од ново да ја поврзеш додека трепка знакот за Wi-Fi на внатрешната.Оваа е подобар избор, појака е и поефтина. Дека ќе загрева на овие температури да, за ако отиде длабок минус потешко.
Земај виваксот, супер се аерито, не му ја мисли

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

echonox

Intern
19 ноември 2017
14
2
Исклучи ја климата од штекер. Врати ја назад. Имаш 5 минути од ново да ја поврзеш додека трепка знакот за Wi-Fi на внатрешната.

Пробав и то чекав цел сат пред повторно да ја вклучам во штекер но знакот не трепка. Wi-Fi модулот упорно сака да се поврзе на моето Wi-Fi, го сменав и името и Wi-Fi знакот го снема, а кога ќе го вратам оригиналното име тогаш повторно знакот се појавува дека е поврзан
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Oва е подобар избор, појака е и поефтина. Дека ќе загрева на овие температури да, за ако отиде длабок минус потешко.
Не си ме сванал...
За тиндрата во клими. Мк треба да се искешира целата сума, додека во Нептун може да се земе на
48 рати по 833 = 39990 ден.
без камати земаш клима на 4 год исплата, тоа е добра понуда ќе се сложиш.
Ако имаш некој друг предлог ама да е од Нептун кажи.
ПС. Немислам дека оваа Тундра со капилара и помала номинална и максимална снага од Виваксот дека е подобра.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно