• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Кажано е многу пати за Хаиер Тундра 18, како и други кинески клими, скарана е со модулирање.
Штета, затоа што можела да биде супер клима, исто како Амбер.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Zdravo na site vo petokot kupiv haier tundra green 18 as50 i treba da zagreva prostor od 40m2 koga ja pustam na 4 crti na fan i zadadena temperatura na dalinskoto od 24c temperaturata na displejot na vnatresnata edinica varira dostignuva do 28 c pa za nekoja minuta paga na 23 pa se iskacuva pak pa ke iskluci i treba vreme da se prilagodi a nema postignato temperatura vo sobata mislam deka toa ne e normalno me interesira dali ne e dobro montirana ili ima nekoj drug problem? A vo istata soba imav neo 3.5 advance a neoto si rabotese dobro na 24 c zadadena temperatura na nadvoresna 1-2 c postignuvase i odrzuvase 23c vnatre...
Ова е башка клима, појака во секој поглед.
Прво пробај да биде насочена надолу а ако повторно гасни тогаш зголеми на 25 со ист фан.
Јака е и трупа топло околу неа.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
758
dobro e postavena na slikata neka kaze nekoj koj ima iskustvo so haier
исто другар има Тундра 5,5кв
работи цело време ,пали гаси,како он офф не како инвертер...потрошувачка за 10 дена 200кв

мнгоу ги фалеа Тундрите луѓе кои немаат врска со клими ама мислам дека многу народ се излажаа баш поради тоа фалење.
како што пишаа погоре модулација НУЛА.

на мерач извади 2,2кв што има повлечено највеќе...значи станува збор за моќна клима.

друга работа,не треба многу горе да се монтира,10 см од таван е премногу горе.целиот топол воздух го имз околку неа и гаси...
и тоа е една од грешките на приучените монтери...да е што погоре до таван.ама ќе работи пали гаси.

насочи ја под 45 степени.
колку брзини има?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Поентата на Тундрата 5.5 е што е многу силна и е наменета за поголеми простории. Целата идеја и препораки за таа клима се во поглед на тоа што е многу добра зделка кога има потреба од големо количество на топлина. Ако немало потреба од толку големо количество на топлина имаш 12ка на пример. А имаш и други брендови. Но кога ти треба повеќе топлина во салон и слично, а буџетот е лимитиран скоро и да немаш опции освен Тундра 18ка. Се друго е многу поскапо или послабо.
 

Milan1421

Intern
19 декември 2020
7
0
Koga duvanjeto go mestam nadolu na zadadeni 25c na autofan od 19c na 25c krena za 5 minuti i drzi konstantno ako go smenam duvanjeto na sredina ja menuva temperaturata na displej pokazuva 20 kako sto go menuvam duvanjeto pokazuva razlicna temperatura toa e na autofan a ako ja moduliram sam temperaturata na displejot kako od sala zgolemuva namaluva nekogas i do 28c doaga sakam da kazam mnogu cudno raboti... a koga ke vleze vo defrost 3 minuti od prilika nadvoresnata edinica kako so kofa isfrla voda dali e normalno ili ne neznam e sega dali e loso montirana ili na toj nacin raboti ne mi e jasno se odluciv za ovoj model zosto za tie pari imase i 12ki a ovaa 18ka podobri performansi koga davas i imas 18 za tie pari podobro e ova samo sto mislam deka ne e dobro na ovoj nacin da raboti ako ima nekoj iskustvo so haier neka mi kaze kako da ja rabotam.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
на мерач извади 2,2кв што има повлечено највеќе...значи станува збор за моќна клима.
До 2.7 повлекува. Има компресор од Gree Hansol 24. Звер клима, за беспари. Со лош софтвер.
Мислењето е автоматски споено:

a koga ke vleze vo defrost 3 minuti od prilika nadvoresnata edinica kako so kofa isfrla voda dali e normalno ili ne neznam e sega dali e loso montirana ili na toj nacin raboti
Не само што е нормално туку е феноменално што толку брзо го топи мразот.
 

CeeTour

Gaining Experience
18 септември 2014
125
140
Skopje
Koga duvanjeto go mestam nadolu na zadadeni 25c na autofan od 19c na 25c krena za 5 minuti i drzi konstantno ako go smenam duvanjeto na sredina ja menuva temperaturata na displej pokazuva 20 kako sto go menuvam duvanjeto pokazuva razlicna temperatura toa e na autofan a ako ja moduliram sam temperaturata na displejot kako od sala zgolemuva namaluva nekogas i do 28c doaga sakam da kazam mnogu cudno raboti... a koga ke vleze vo defrost 3 minuti od prilika nadvoresnata edinica kako so kofa isfrla voda dali e normalno ili ne neznam e sega dali e loso montirana ili na toj nacin raboti ne mi e jasno se odluciv za ovoj model zosto za tie pari imase i 12ki a ovaa 18ka podobri performansi koga davas i imas 18 za tie pari podobro e ova samo sto mislam deka ne e dobro na ovoj nacin da raboti ako ima nekoj iskustvo so haier neka mi kaze kako da ja rabotam.


Истата клима само 12-ка работи он/офф во моментов. Во добро изолиран стан, постига температура и се гаси, и повторно се пали по некое време, ама не варира кај мене горе/доле со температурата. На втора брзина со издувот под 45 степени. Потрошувачка смешна, дефрост до сега нема направено.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
До 2.7 повлекува. Има компресор од Gree Hansol 24. Звер клима, за беспари. Со лош софтвер.
Мислењето е автоматски споено:


Не само што е нормално туку е феноменално што толку брзо го топи мразот.
Лош софтер - поголема потрочувачка.
Нема компресор од грее.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: maci

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Климата е снажна и и треба голем проток на воздух за да модулира (како го мразам овој израз)

Климата од сликата е добро монтирана освен што превиделе дека елементите десно ќе бидат пре-блиску па сега треба да ја насочи да дува према лево а во далечина некаде каде што стоел за време на сликање.

Во иднина ако му е толку битно да „модулира“ може да се премести темп. сонда на друго место внатре во климата или на жица према подот.

Ондека идеално било да има парапетна ама...
 

Milan1421

Intern
19 декември 2020
7
0
Климата е снажна и и треба голем проток на воздух за да модулира (како го мразам овој израз)

Климата од сликата е добро монтирана освен што превиделе дека елементите десно ќе бидат пре-блиску па сега треба да ја насочи да дува према лево а во далечина некаде каде што стоел за време на сликање.

Во иднина ако му е толку битно да „модулира“ може да се премести темп. сонда на друго место внатре во климата или на жица према подот.

Ондека идеално било да има парапетна ама...
Probav ja nasociv kako sto mi predlozi mnogu podobro e sega temperaturata na displejot ne e kako vo avtomobil... znaci problemot e sto e blisku do elementite a toj problem moze da se resi da se promeni mestopolozbata na sondata za temperatura?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
a toj problem moze da se resi da se promeni mestopolozbata na sondata za temperatura?
Дефинитивно. На пример со местење некаде поблиску до подот (да се продолжи жицата) или да се премести некаде на друга локација во климата (на пример од левата страна)

Проблем, кај тебе, е што климата ти е под гаранција и правење хемии со ова значи дека ќе ја изгубиш истата.
Најбезболен начин е купување на ист таков оригинален и со него да се испробува. Фабричкиот да стои исклучен.

Рано ти е за ова. Чекај да фатат поглеми студови па да видиш дали ќе имаш и понатаму проблеми.
Сега за сега не прави ништо и комплетно игнорирај што ти пишува на дисплејот. Нормално е да покажува поголема температура (пошто горе е потопло)

Нема ли iFeel на далечинското?
 

Milan1421

Intern
19 декември 2020
7
0
Дефинитивно. На пример со местење некаде поблиску до подот (да се продолжи жицата) или да се премести некаде на друга локација во климата (на пример од левата страна)

Проблем, кај тебе, е што климата ти е под гаранција и правење хемии со ова значи дека ќе ја изгубиш истата.
Најбезболен начин е купување на ист таков оригинален и со него да се испробува. Фабричкиот да стои исклучен.

Рано ти е за ова. Чекај да фатат поглеми студови па да видиш дали ќе имаш и понатаму проблеми.
Сега за сега не прави ништо и комплетно игнорирај што ти пишува на дисплејот. Нормално е да покажува поголема температура (пошто горе е потопло)

Нема ли iFeel на далечинското?
Nema i feel na dalecinskoto mislam i deka nema ni opcija i feel.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
200
306
До 2.7 повлекува. Има компресор од Gree Hansol 24. Звер клима, за беспари. Со лош софтвер.
Нема компресор од грее.

Компресорот е GSD102UKQA6JT6 од Mitsubishi Heavy поради партнерство со Haier Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Global Website | Commercial-use Air Conditioner Production and Sales Company in Qingdao, China, Relocated
Бар ако станува збор за овој модел од Haier TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Што мислат за климата по упатените?
Дека е ребрендиран Gree и дека 50.000 и кусур за кинеска клима е лудост.

Ене читај погоре - лош софтвер (генерално кај кинеските)


@zlatko_ti412

VIVAX AERI 3,5-ка
модулација
12.png

[edit]
Жолтата линија е поставена на 350W
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1.049
1.632
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Cooler Master Masterwatt 750
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
Logitech M190
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Marantz PM6006 + Denon DCD-F107 + Elac Debut 2.0 DB62, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Која апликација е оваа горе?
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1.049
1.632
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Cooler Master Masterwatt 750
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
Logitech M190
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Marantz PM6006 + Denon DCD-F107 + Elac Debut 2.0 DB62, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Локално достапен е?
Или да се бара од кај кинезите...
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Локално достапен е?
Или да се бара од кај кинезите...
Вака... :)

Home Assistant е, ако смеам така да се изразам, OS наменет за инсталација на Raspberry Pi кој може (сепак) да се инсталира и на Linux и како виртуелна машина во VMware и сл.

Мерачите, оние кои знаат да соработуваат со Home Assistant, ги испраќаат своите податоци (во локална мрежа или клауд)
За сега мене ми се познати само 3 мерачи кои работат без проблем со HASSIO а тоа се Sonoff POW R2 (кој го препорачувам), Broadlink SP3S и Shelly

Sonoff POw R2 го препорачувам пошто може да се флешне со разни фирмвери (ама иреверзибилно) и затоа што мери Ампери и Волти меѓу другото
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Компресорот е GSD102UKQA6JT6 од Mitsubishi Heavy поради партнерство со Haier Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Global Website | Commercial-use Air Conditioner Production and Sales Company in Qingdao, China, Relocated
Бар ако станува збор за овој модел од Haier TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA
10.2 cm3 na 18ka клима некако многу малку е. Ако е овај компресор тогаш е 4.5ка .
И за 4.5ка е слаб компресорот и сигурно е збичен до крај.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Наместена на 23, аутофан
Надворешна 4 степени (со магла)

22-12-2020 Grafana - Home Assistant.png

Прикажани се последните 2 часа. Просеците се за последните два часа (од 22:10 до 00:10)

Не е лошо. За мала соба (16-на квадрати) е бонбона.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Дека е ребрендиран Gree и дека 50.000 и кусур за кинеска клима е лудост.

Ене читај погоре - лош софтвер (генерално кај кинеските)


@zlatko_ti412

VIVAX AERI 3,5-ка
модулација
Погледнете го атачментот 95092

[edit]
Жолтата линија е поставена на 350W
Па нели е лош софтверот кај кинеските???
А што е Вивах аери него ли Мидеа... Па ете кажуваш дека добро модулира кинезот...
Ова е четврто зимо како греам 35 м2 со кинез, грее ломо 12 лцлх и сум задоволен...
Можеш ли да ми кажеш некоја парапетна 18 што не е кинез за 50000...???
 

Атачменти

  • IMG_20201124_215534.jpg
    IMG_20201124_215534.jpg
    6,3 MB · Прегледи: 36
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Па нели е лош софтверот кај кинеските???
А што е Вивах аери него ли Мидеа... Па ете кажуваш дека добро модулира кинезот...
Ова е четврто зимо како греам 35 м2 со кинез, грее ломо 12 лцлх и сум задоволен...
Е видиш тука е парадоксот со Виваксот затоа што е клима со капилара па некаде до 0 се „понаша“ добро. После тоа имаме ролеркоустер во потрошувачката (веќе кажав еднаш) па почнува да работи 3 мин. 300, 3 мин. 600 па така во скокови од по 3 минути до 1200 и пак од почеток.
На топло време е типична on-off клима.
Нема ни С од софистицираност.


И не кријам дека е Мидеа. Ниту пак сакам да омаловажам некој. Едноставно се, како да кажам, недоделкани.
И очогледно е дека нема ни да бидат. Можат да ги ископираат јапонците 99,9% во хардверски дел (и да ги надминат) но кога се работи за софтвер тоа е недопирлива територија за нив и ќе треба сами да се потрудат.

Но, 100 пати кажано, до 500 евра се единствен и логичен избор. Уосталом и даработи он-офф. Многу е битно колкави се тие паузи и колку време им треба да направат дефрост кога надвор падне под 0, под -5, -10...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.285
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно