• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Дечки за што служи чудото што е на кабелот? Монтерите појма немаа, демек само кај Вивакс имало вакво.
Се мислам да земам ви фи модул за климата моделот е Vivax ACP 12CH35AERI
И која апликација би била соодветна?
Кој можности ги нуди, дали има опција да се подеси темпертура во одреден период од денот и дали има информации за потрошувачка.
@tomaso
Тоа е феритно јадро за спречување на RF/EMI пречки за да се спречи влијание на истите во другиот дел на мрежата (LED расвета, телевизори, радио..)

Најсоодветна апликација е Midea Air (пошто VIVAX-от е Midea)
Нема информации за потрошувачка. Гледам има тајмер за такво подесување но јас никогаш го немам користено.

Еве како е.
Screenshot_20201211-180825.jpg
 
10 јули 2020
41
29
Парапетна единица.


Фала.
Парапетна ама кинеска, јапонска не би ја достигнал поради цената. Би требало бар 5,5-ка
Дали можеш да дадеш некој одговор за дување фиксно во најголема брзина на јапонски модел.
Јас би ја монтирал ѕидната ниско , на 1,5 метри од под, само да може да дува силно , да не морам јас да ја контролирам нон стоп. Или ќе мора да се програмира. Може на 15 мин,, да работи, 15 мирува, па тој циклус да се повторува.
Мислењето е автоматски споено:

Конкретно Mitsubishi FH50 (кој го имам) умее да дува долго на најјака брзина но не ме изненадува „понашањето“ на спомнатите клими. Ако внатрешниот термистор на испарителот сети дека не се постигнува температурата (повторно, на испарител) ќе го намали протокот на воздух затоа што тоа се коси со прежимот на надворешната единица затоа што амбиенталниот сензор не дава сигнал дека температурата расте со доволна прогресија.

Е сега, не можам да ставам рака во оган дека на 5 фан кај мене ќе дува континуирано долго време затоа што никогаш ја немам работено толку долго на максимум вентилатор а и не е баш угодно.

Спред просторот ти препорачувам:
- 24-ка кинеска или две 5,5-ки (кинески)
- парапетни
- тн. тотеми но тие се ламји во поглед на потрошувачка


Сплит клима наместена на 4,5 метри (ајде, еве на 3,8~4) ќе има сериозен проблем да истера доволно надолу. Ќе трупа топол воздух горе и нема да бидеш задоволен ни со топлина ни со потрошувачка.

Гледај го протокот на воздух во декларациите. Се под 1100 cm3 не доаѓа во предвид во твојот случај.
Или во зависност од финансиите фенкојлери или плафонски единици.


Фала, да така испаѓа.
Поздрав
 

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
127
101
Prilep
Овај документ го има на.vivaks.hr.
Има за сите вивакс клими податоци.
Податокот е на -7степен затоа што.мидеа исто како тошиба дава податок на -7 и на -15степени
Пдизајн 2.7кв ама бекап.има 500вати
Порано вивакс даваше во оваа листа и на -10 податок ама повеке не.
Во новите серии на AERI во кутијата од климата има друго PR
https://www.vivax.com/EasyEdit/UserFiles/hr/Documents/il12ch35aerir32.pdf
Не биди ко Стелецон, истиот документ 3г го постирате.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Фала.
Парапетна ама кинеска, јапонска не би ја достигнал поради цената. Би требало бар 5,5-ка
Дали можеш да дадеш некој одговор за дување фиксно во најголема брзина на јапонски модел.
Јас би ја монтирал ѕидната ниско , на 1,5 метри од под, само да може да дува силно , да не морам јас да ја контролирам нон стоп. Или ќе мора да се програмира. Може на 15 мин,, да работи, 15 мирува, па тој циклус да се повторува.
Мислењето е автоматски споено:
Фала, да така испаѓа.
Поздрав
А што си се фатил со константното дување? Хаиер парапетна 5.5. ефектот ќе е сличен со тоа ти што го сакаш. Или Грее парапетна 5.5.

Ем самата си личи за да е ниско монтирана, мала е, цакум пакум ќе биде. Јас лично би одел вака, или со некоја Тундра 18ка или хиперинвертер јапански. Исто може и Даикин ФТХФ да се види и тој модулира ниско според кажувањата на форумов и не би требало да гаси често.

Само зафаќа простор. 2м пред неа и 1м на страна да нема ништо за да си дува непречено.

Дувањево само ми е чудно. Може па 3.5 да е подобра опција ако сакаш да е оптеретена повеќе и да дува. Штознам, многу чудно барање. Особено во преодни периоди скоро невозможно.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Дувањево само ми е чудно.
4,5 метри висина има и 50 квадрати! И пресметај кубатура на воздух кога си веќе тука. Аман веќе престани да се чудиш и да му предлагаш FH35 која ќе троши помеѓу 400 и 1200W затоа што that`s not gonna happen.

Ниту пак парапетна ќе му помгни. Парапетни ќе му помогнат чија вкупна сума ќе изнесува како Zubadan
Плафонска, „тотем“ или фенкојлери.

Се работи за деловен објект каде што струјата е мин. 33% поскапа
Уште пак ако е врзан на „Максограф“ тогаш тешко него.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
4,5 метри висина има и 50 квадрати! И пресметај кубатура на воздух кога си веќе тука. Аман веќе престани да се чудиш и да му предлагаш FH35 која ќе троши помеѓу 400 и 1200W затоа што that`s not gonna happen.

Ниту пак парапетна ќе му помгни. Парапетни ќе му помогнат чија вкупна сума ќе изнесува како Zubadan
Плафонска, „тотем“ или фенкојлери.

Се работи за деловен објект каде што струјата е мин. 33% поскапа
Уште пак ако е врзан на „Максограф“ тогаш тешко него.

Кај мене е кос таванот до 5 метри. Трета брзина е ставена цела зима, само температурата се менува. Е сега дека е деловен објект треба да си побара понуда за слободен пазар од електроснабдување и нема да е струјата поскапа од дома. Полека со заклучоците за мене. Ете стави ЛН50 ако сакаш, што да ти кажам. 50ка повеќе ќе "гаси", затоа и реков НЕКОЛКУ решенија.
 
10 јули 2020
41
29
Момци фала на одвоеното време.
Специфичноста е што за да одржува некоја пристојна температура во тој простор, потребна е моќен волумен на топол воздух. Затоа и внатрешна од преку метро би било позгодно. Тој простор е пролазен, не мора да е топло да се седи и работи.
Паарапетна не би дофрлала до крајот, влезната врата е на средина од тие 10-на метри. Пола во стакла и строг Север ....
Има горе и отворени галерии, па кубикажата е скоро двојна .....
А најголемиот проблем се нели парите и цената на струјата.
Прашував за јапонски модел, нели имаше некој попусти за Тошиба 24-22-ка. Рачунав на нивната долговечност. Ама ако почне да модулира нема да дува доле кај што ми треба. Ќе дува само во прва половина.
Треба некоја која повремено ќе дува.
Да дува 10-12 часа на макс. брзина ќе ми доаѓа непотребен трошок.
Малку е за размисла, а не би да грешам па да преправам. Понудите од 2-3000€ не ми се исплатливи. Имате големо искуство, вреди да се побара ваше размислување.
Уште еднаш фала ви.
 
Последна промена:

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
581
482
Битола
Во новите серии на AERI во кутијата од климата има друго PR
https://www.vivax.com/EasyEdit/UserFiles/hr/Documents/il12ch35aerir32.pdf
Не биди ко Стелецон, истиот документ 3г го постирате.
Јас ти дадов линк од каде го презедов не го измислив.
Нека си ги апдејтира вивакс документите
Испаѓа дека треба да ја купам климата па да видам колку е јака. :)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Момци фала на одвоеното време.
Специфичноста е што за да одржува некоја пристојна температура во тој простор, потребна е моќен волумен на топол воздух. Затоа и внатрешна од преку метро би било позгодно. Тој простор е пролазен, не мора да е топло да се седи и работи.
Паарапетна не би дофрлала до крајот, влезната врата е на средина од тие 10-на метри. Пола во стакла и строг Север ....
Има горе и отворени галерии, па кубикажата е скоро двојна .....
А најголемиот проблем се нели парите и цената на струјата.
Прашував за јапонски модел, нели имаше некој попусти за Тошиба 24-22-ка. Рачунав на нивната долговечност. Ама ако почне да модулира нема да дува доле кај што ми треба. Ќе дува само во прва половина.
Треба некоја која повремено ќе дува.
Да дува 10-12 часа на макс. брзина ќе ми доаѓа непотребен трошок.
Малку е за размисла, а не би да грешам па да преправам. Понудите од 2-3000€ не ми се исплатливи. Имате големо искуство, вреди да се побара ваше размислување.
Уште еднаш фала ви.
Ако се проблем парите и е твоја фирмата, пиши ПП ќе ти објаснам, пола саат работа е и се завршува тоа по кратка постапка. Не се замарај со непотребни работи.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Од каде ова? Па скоро сите од тие што ја напуштија функцијата ни не коментираат во таа тема.
Еден го банирал стрелецот, па дошол во кавга со газдата на форумот. Другите модератори во солидарност си заминале.
 

simeprespa

Intern
20 јануари 2014
12
0
Zdravo decki baram rezultati od eurovent za Haier tundra green U50MEEFRA / AS50TDDHRA-CL neznam kako da najdam pomos (neznam i kako tocno se baraat rezultati od eurovent) pomos
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
Fala za informacijata na eurovent AS50TDBHRA/1U50JEFFRA dali e ista so u50meefra
Кој знае да им го најде крајот. Според ознаките кои ти ги бараш таа клима се води како Tundra Plus а не Green

Еве конкретно за она што бараш (барем надворешната е иста)
 

simeprespa

Intern
20 јануари 2014
12
0

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
UCrown сабајлево на околу 0 степени се случи дефрост. Целата надворешна беше побелена и со право се уклучи дефростот. Вака се одвиваше истиот:
1 минута префрла.
9 минути работи на 1000W
3 минути да префрли повторно и да почне да дува топло.
Околу 13 минути вкупно.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.941
UCrown сабајлево на околу 0 степени се случи дефрост. Целата надворешна беше побелена и со право се уклучи дефростот. Вака се одвиваше истиот:
1 минута префрла.
9 минути работи на 1000W
3 минути да префрли повторно и да почне да дува топло.
Околу 13 минути вкупно.
Колкава е потрошувачката под 5 степени? Еве конкретно на плус 2 до 3 степени?
 

Dejan2412

Intern
10 јуни 2020
2
1
Здраво, ако има некој така што се разбира од клими, имам Haier TUNDRA 12 AS12TA2HRA, 3.5 проблемот ми е зошто не грее како што треба, ке дојде до 20 температура па почнува ладно да дува, температурата опаѓа и пак почне да грее и пак истото во круг, но од 23 степени никако да постигне нагоре, дува топол (млак)воздух, беше ставена во салон но ја тргнав од таму сега е во спална соба која е мала, куќата има изолација 8см стиропор не е проблем тоа, земав Gree Fairy 5,5 за во дневна многу грее и одма затоплува а со Haier само струја ми троши, не знам да не е проблемот со термостатот но вака е усште од како ја земав. Се надевам дека ке добијам одговор на овој проблем. Ако има некој што се разбира од ваквов бренд на клими.
Мислењето е автоматски споено:

Дојде ред да земам клима за 65-70м2 просторија. Сакам да земам 24ка. Повеќе ми е за греење отколку ладење. Мнозинството искуства овде се со 18ки и помали уреди, така да од тоа што можев да прочитам во оваа обемна и многу богата тема, изборот ми се сведе на неколку модели кои најчесто се спомнуваат и ги има во 24ка варијанта.

Како типичен македонец го сакам најдобротоза најмалку пари , така да би ве замолил за вашите ценети мислења:

1. Haier TUNDRA GREEN AS68TEBHRA-CL/1U68REFFRA
2. Gree FAIRY LCLH GWH24ACE-K6DNA1A
3. Vivax ACP-24CH70AERI R32

Сите се со R32 гас, иста ефикастност на греење, тундрата изгледа како да отскокнува со ефикасност при ладење, што не ми е од големо значење. Сите имаат вифи, не сум разгледал да видам до која мера им се функционалностите(апликациите и слично), подобро филтрирање на воздухот би ми било од значење, не сум сигурен дали имаат сите. Исто и по ниво на бучава ми изгледаат тука некаде. Така да би било добро некој да сподели искуства со овие модели или ако имате да предложите подобри 24ки се разбира сите мислења се добродојдени.

ЕДИТ: Сега гледам дека во таа цена спаѓа и доста поефикасна на топлина со SCOP 5.1 Carrier Crystal II 42QHB24D8SA / 38QHB24D8S според спецификација најмногу одговара за мојот случај. Мислења и за оваа?

Iskreno ne se razbiram mnogu od klimi no kupiv Gree Fairy 5,5 za vo salon i prezadovolen mnogu brgu zatopluva golema klima e za 5 min e toplo, problem si imam so Haier 3,5 sto nisto ne zatopluva vo spalnata. Ova e od moe iskustvo.
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Здраво, ако има некој така што се разбира од клими, имам Haier TUNDRA 12 AS12TA2HRA, 3.5 проблемот ми е зошто не грее како што треба, ке дојде до 20 температура па почнува ладно да дува, температурата опаѓа и пак почне да грее и пак истото во круг, но од 23 степени никако да постигне нагоре, дува топол (млак)воздух, беше ставена во салон но ја тргнав од таму сега е во спална соба која е мала, куќата има изолација 8см стиропор не е проблем тоа, земав Gree Fairy 5,5 за во дневна многу грее и одма затоплува а со Haier само струја ми троши, не знам да не е проблемот со термостатот но вака е усште од како ја земав. Се надевам дека ке добијам одговор на овој проблем. Ако има некој што се разбира од ваквов бренд на клими.
Мислењето е автоматски споено:Iskreno ne se razbiram mnogu od klimi no kupiv Gree Fairy 5,5 za vo salon i prezadovolen mnogu brgu zatopluva golema klima e za 5 min e toplo, problem si imam so Haier 3,5 sto nisto ne zatopluva vo spalnata. Ova e od moe iskustvo.
Слика бе другар како е наместена таа тундра
 

simeprespa

Intern
20 јануари 2014
12
0
Здраво, ако има некој така што се разбира од клими, имам Haier TUNDRA 12 AS12TA2HRA, 3.5 проблемот ми е зошто не грее како што треба, ке дојде до 20 температура па почнува ладно да дува, температурата опаѓа и пак почне да грее и пак истото во круг, но од 23 степени никако да постигне нагоре, дува топол (млак)воздух, беше ставена во салон но ја тргнав од таму сега е во спална соба која е мала, куќата има изолација 8см стиропор не е проблем тоа, земав Gree Fairy 5,5 за во дневна многу грее и одма затоплува а со Haier само струја ми троши, не знам да не е проблемот со термостатот но вака е усште од како ја земав. Се надевам дека ке добијам одговор на овој проблем. Ако има некој што се разбира од ваквов бренд на клими.
Мислењето е автоматски споено:Iskreno ne se razbiram mnogu od klimi no kupiv Gree Fairy 5,5 za vo salon i prezadovolen mnogu brgu zatopluva golema klima e za 5 min e toplo, problem si imam so Haier 3,5 sto nisto ne zatopluva vo spalnata. Ova e od moe iskustvo.
ko
Здраво, ако има некој така што се разбира од клими, имам Haier TUNDRA 12 AS12TA2HRA, 3.5 проблемот ми е зошто не грее како што треба, ке дојде до 20 температура па почнува ладно да дува, температурата опаѓа и пак почне да грее и пак истото во круг, но од 23 степени никако да постигне нагоре, дува топол (млак)воздух, беше ставена во салон но ја тргнав од таму сега е во спална соба која е мала, куќата има изолација 8см стиропор не е проблем тоа, земав Gree Fairy 5,5 за во дневна многу грее и одма затоплува а со Haier само струја ми троши, не знам да не е проблемот со термостатот но вака е усште од како ја земав. Се надевам дека ке добијам одговор на овој проблем. Ако има некој што се разбира од ваквов бренд на клими.
Мислењето е автоматски споено:Iskreno ne se razbiram mnogu od klimi no kupiv Gree Fairy 5,5 za vo salon i prezadovolen mnogu brgu zatopluva golema klima e za 5 min e toplo, problem si imam so Haier 3,5 sto nisto ne zatopluva vo spalnata. Ova e od moe iskustvo.
Mozi da bide i od visinata na tavanot treba da bide barem minimum 10 cm rastojanie od tavanot do klimata
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Која од овие две клими е подобра?
TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е
MITSUBISHI MSZ-LN35VE/MUZ-LN35VE
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Која од овие две клими е подобра?
TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е
MITSUBISHI MSZ-LN35VE/MUZ-LN35VE
Тежок избор и двете се одлични, не верувам дека би имало некоја приметлива разлика меѓу двете. Лична преференца би бил изборот.
 

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
147
56
Молам за мислење до поискусните
Само што наместија клима на роднина, климата е
toshiba ras-b16j2kvg. од 50к
Наместена на топло не топли, само на автоматски и ауто фан на 30С топли, еве и слики од неа ,. Дали местоположбата не е ок ?
Ја премонтираја (со доплата нормално) на нормална локација.
Сега греј корни климата многу добра е, фала за сите мислења
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
377
162
Тежок избор и двете се одлични, не верувам дека би имало некоја приметлива разлика меѓу двете. Лична преференца би бил изборот.
Знам дека и двете се одлични... Мислев која е подобра во финесите... Повеќе можности за програмирање, пречистувачи на воздух, wifi управување, итн...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.295
Членови
31.483
Огласи
19
Најнов член
Darleen
На врв Дно