1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,506
  3,441
  12 Јануари 2016
  Машко
  И на зададени 28с човек може издувот да го чуствува како ладен, ако е доволно далеку од климата а дувањето е доволно силно. На крај, целата работа со тоа како се доживува издувот е ирелевантна за способноста на климата да ја загрева просторијата, што нели е поентата на клима уредите.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  352
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Tebe ti e gajle imas 8-9 brzina na auto fan isekogas izduvot Ke TI bide toplicok
   
 3. bm8284

  bm8284
  Intern

  3
  0
  17 oктомври 2019
  Машко
  Ми треба совет или предлог!
  Барам добрар инвертер од 5.5кв со добра енергетска класа и да може да работи и во нај ладното за 35м2 +20м2 ходник.
  ако ми предложите неколку модели и кај можам да ги набавам ќе ви бидам заблагодарен позрав...
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Daikin FTXF50 сто пати е кажано.
   
 5. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  733
  788
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Купена Грее Ломо 3.5, па чим биде монтирана ќе напишам први импресии :)
   
  talee, 1s3ct0wN и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,506
  3,441
  12 Јануари 2016
  Машко
  ...Ако сакам да се замарам со тоа. Првенствено е важно правецот на дување да е одбран како што треба, да не дува право во домашните на местата каде вообичаено се престојува.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. XV22E

  XV22E
  Intern

  4
  1
  21 Август 2017
  Машко
 8. nikuchun

  nikuchun
  Intern

  1
  0
  23 Јули 2019
  Машко
  Zdravo, dali nekoj ima mitsubishi ln serija? Dokolku nekoj ima ako ne mu e problem da mi prati slika od drzacot za dalecinskoto za na zid, konkretno imam ln50 ja kupiv pred nekolku meseci i duri vcera ja montirav i nemozam da go najdam drzacot. Vi blagodaram odnapred
   
 9. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,183
  3,525
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Јас имам, ама не знам дали го имам држачот, како да ми текнува дека нешто фалеше кога ја монтираа. Кај сопругата во канцеларија е монтирана, а ретко одам натака, ама ако одам ќе проверам.
   
  На nikuchun му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  590
  762
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ако може поточен модел вака многу паушално а и даикин наредиле А;Б;Ц .....
   
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Како поточно? Тоа е моделот. Јави се во ИЦСГруп и види дали трае уште попустот за оваа клима. Ако трае имаш среќа.
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Далечинското, држачот со штрафчиња и типлони, батериите и една бандаж трака се во посебна кеса. Упатствата се во друга а лулето за кондензатот е во посебна кеса во надворешната.

  Ако добро се сеќавам далечинското е ставено во држачот.
   
 13. talee

  talee
  Intern

  20
  10
  23 Јули 2019
  Машко
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MitkoI

  MitkoI
  Intern

  150
  39
  11 Јуни 2017
  Машко
  Што покажува Pdesignh (A) (C) (W) во однос на Capacity.
  На пример:
  1 КЛИМА
  Capacity cooling 12000 Btu/h (1300-15200)
  heating 12300 Btu/h (1900-18400)
  Pdesignh (A) 10200 Btu/h
  Pdesignh (W) 10900 Btu/h
  Pdesignh (C) 10200 Btu/h
  SEER/SCOP (A) 7.0/4.6
  SCOP (W) 5.1
  SCOP (C) 3.8
  Power input coling 920 (95-1550)
  heating 970 (100-1680)

  2 КЛИМА:
  Capacity cooling 12000 Btu/h (3000-13600)
  heating 12500 Btu/h (3000-18100)
  Pdesignh (A) 12000 Btu/h
  Pdesignh (W) 12600 Btu/h
  Pdesignh (C) 17400 Btu/h
  SEER/SCOP (A) 7.8/4.6
  SCOP (W) 5.6
  SCOP (C) 3.2
  Power input cooling 850 (215-1300)
  heating 900 (215-1900)

  Е сега да ми објасните која од овие две клими е подобра и зошто???
   
  Последна промена: 21 ноември 2019
 15. talee

  talee
  Intern

  20
  10
  23 Јули 2019
  Машко
  (A) (w) (C) average, warm, cold zona od energetska nalepnica rezultati drn drn... i mislam deka nikoj ne gi zema vo predvid ovie reziltati od ovie nalepnici tuka zatoa sto ne se potvrdeni od eurovent... taka da odgovor na prasanjeto koja e podobra? hmmm toa ti e isto koga kupuvas avtomobil na staro... ili ke se pogodi ili ne ;) licno za da bi odbral mene licno mi e potrebno kolku cop ima na razlicna temperatura a ne scop
   
  Последна промена: 22 ноември 2019
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Втората е подобра од наведениве.
   
 17. MitkoI

  MitkoI
  Intern

  150
  39
  11 Јуни 2017
  Машко
  Овај калкулатор го најдов за рачунање на ЕЕR I COP, е сега дали е ова точно незнам бидејќи многу мали вредности на COP дава, ако е точно тогаш на климите се пишуваат многу поголеми измислени вредности. Што мислите вие?
  Convert EER, SEER, COP for air conditioning systems : free online calculator
   
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Нема врска калкулаторов.
   
 19. MitkoI

  MitkoI
  Intern

  150
  39
  11 Јуни 2017
  Машко
  И јас го мислев истото...
  Првата е Gree U-Crown
  Втората е Gree Hansol за NEU
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Да не гледаш ти Ukrovn 09ka? Зошто има Pdesignh толку низок?
   
 21. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  733
  788
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Сега за сега доста импресиониран, мислам дека за тие пари е одлична 20191122_093309.jpeg

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
  На z_u_l_u и GGTT1 им се допаѓа ова.
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
 23. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  733
  788
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
 24. Royston

  Royston
  Intern

  25
  23
  10 oктомври 2016
  Машко
  Здраво, дали може да добијам кратко инфо за овај модел на Haier
  потребен ми е за средно изолиран простор куќа само за греење, поточно две простории x16м2 поврзани со отвор "свод 1,50м" висина на таван 220.

  Haier TUNDRA Green 18 AS50TDAHRA / 1U50JEFFRA

  Haier Tundra Green AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA ЗА САМО 40990 ден
   
 25. doktore

  doktore
  Intern

  28
  2
  18 Септември 2019
  Машко
  Дали е нормално да падне температурата на собата откако ја ставив климата да работи на нечујна опција ?
  Од 22.2 падна на 20.9 а на далинското е подесена на 24 степени ?

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...