1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  253
  197
  9 Јули 2015
  Машко
  Едно прашање околу климава gree lclh 18ка. Имено, зашто климата е ставена да лади на 24 степени а темп паѓа до ~21? Кога топли се дешава обратното ја крева повеќе темп одошто е наместена. И со I feel функцијата пуштена се дешава ова. Без I feel поголема е разликата. Има нешто што пропуштам?
   
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  753
  831
  2 Март 2011
  Машко

  Намести го даљинското да покажува накај климата.
   
 3. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  253
  197
  9 Јули 2015
  Машко
  Наместено е. И? Пак лади повеќе одошто е наместена.
   
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  753
  831
  2 Март 2011
  Машко
  Па ништо друго. Даљинското праќа информации за температура до внатрешната единица. Ако сингалот не стасува ќе работи исто како без I-feel. Ако не работи Ifeel како што треба, земи си подобра клима, за тие пари толку.
   
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,237
  2,931
  24 Септември 2012
  Климата треба да е на аутофан, поставена на 26ц рецимо. Ифеел да речеме исклучено за почеток. Највисоко насочен издув.

  Кај што дува климата ќе е поладно, но ако е вклучена неколку часа треба да се измеша воздухот убаво и да се добие релативно стабилна температура во собата. Грубо околу 24ц на подот, 25ц кај што се седи и 26-27 на таванот кај климата.

  Вака од прилика функционира ладењето. Ама мора да си е вклучена постојано или барем неколку часа за да има постабилна температура во собата.

  На 24ц ако е ставена можеби е 24 на таванот, ама доле на подот ќе е 21ц.

  А за ифеел незнам како оди, ама знам дека може да зависи многу од батериите дали се полни.
   
 6. Hristijan#

  Hristijan#
  Intern

  3
  0
  21 Јули 2019
  Машко
  Здраво, преуредувам стар стан и размислувам да се греам со клими. Се наоѓа во стара зграда изградена во 1990 на трет спрат (горе и долу има станари) има добра ориентација (југ и исток) на останатите две страни има станари, ставени се нови пвц прозорци, претходниот газда се загревал на камин со дрва и по негово кажување трошел по 3-4 кубици во сезона. Преградите меѓу соби се од сипорекс и гипс табли додека надворешно е блок и гипс табли. Пред да почнам да реновирам се ориентирав да вложам во пвц и изолација знаејќи дека ќе одам на варијанта со клими. Станот е 70м2 и како што е прикажано на скицата планирам да купам две клими со буџет до 60к од кој една во дневна, друга во спална. За во дневна GREE HANSOL -20GWH12TB-S3DNA2D (GREE HANSOL -20 GWH12TB-S3DNA2D по супер цена од 36.990 ден.) или HAIER THUNDRA AS18TD2HRA/1U18EE8ERA(HAIER Tundra AS18TD2HRA / 1U18EE8ERA по супер цена од 38.490 ден.), а во спална GREE LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I (GREE LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I по супер цена од 20.990 ден.). Ве молам за совет и препорака stan it.jpg
   
 7. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Kolku kvadrati e spalnata, a kolku dnevnata so trpezarijata?
   
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Искуствата на корисниците.  Веројатно сега е касно, ама сепак:
  - се фокусираш на погрешни работи (како секој новак)
  - со клима се грее 24/7, не се пушта на само неколку саати: ова прифати го вака, инаку никогаш нема да бидеш задоволен од греењето пошто ќе очекуваш климата да загрева како ќумбе, демек да го наложиш и да загрее, само што ќумбињата редовно се моќни над 12-15 киловати а климата ќе ти биде 3.5 киловати
  - на жалост никој овде не ти укажал на моментот дека за дневната соба која ти е дваесет и нешто квадратни метри, не само што 5,5кв модел е тежок оверкил туку и 3.5кв модел ќе прави непријатност со дувањето - ако климата нема можност да работи на ниска моќност (но ќе помогне ако ги држиш отворени вратите од другите соби)
  - сите набројани клими ти се ќумур (сеедно што некои од нив имаат еуровент наплатени спецификации)


  Јас би идел со Хансол во дневна, без да ставам ништо во спална. Веројатно ќе ти биде доволно, а ако не тогаш или грелка во спална или втората клима да ја ставил пак во дневна. Според скицата и спалната и детската соба ти се премали за клима.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,383
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
 10. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Ми требаат 3 посебни инвертори за 3 соби, ќе се лади и грее со нив. Станот е на југо-запад, има нови ПВЦ прозорци со 2 стакла, 6 комори, има подна изолација, 3ти кат, и зградата е стара градба со дебели ѕидови, собите се по 15м2

  Немам посебни побарувања, не е битно дали е смарт. Да гледам клими од 2.5kw на Клими - Најголема понуда или друго ќе препорачате? Кои брендови да ги избегнувам?
   
 11. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  408
  20 ноември 2013
  Машко
  јок
   
 12. Hristijan#

  Hristijan#
  Intern

  3
  0
  21 Јули 2019
  Машко
  Спалната е 16м2, дневната со трпезарија е 30м2.
   
 13. Hristijan#

  Hristijan#
  Intern

  3
  0
  21 Јули 2019
  Машко
  Дневна со трпезарија е околу 30м2, а спалната 16м2. Гледајќи колку површина загрева одам со мисла хансол во дневна да ми завршува работа, а во спалната само по потреба да се користи затоа што 8h не сме дома, а имаме мало дете кое ќе биде со нас во спална, така да просторот во детска е аут за некое време. Мислам дека со 2клими х 35м2 површина на греење= 70м2 долгорочно би го решил проблемот.
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,383
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
  ј'зк :)

  Набавив, го инсталирав и се шокирав. Не мери потрошувачка
  Ги контактирав Mitsubishi тимот од MLECloud и ми кажаа дека моделот не поддржувал такво нешто.
  Оној @Necromancer е крив. Тој постира графови и јас се залетав :)

  Смеата настрана. Немам видено волку добра апликација за менаџирање преку Wi-Fi. Навистина, штета што не е подржан Energy Consumption Report ама пак затоа подесувњата за неделен тајмер и останатото е супер интуитивно.

  Нејсе.. :)
   
  На Majestic и Necromancer им се допаѓа ова.
 15. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  408
  20 ноември 2013
  Машко
  не ме праша во пп пред да земеш... се имам играно со апликацијата но немам уште потреба за дома...
  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Твојов е еден од ретките случаи каде препорачувам мултисплит систем. Не ги љубам пошто поединачни клими се и поевтини и се добива редундантност, но во случајов собите ти се многу мали и ризикуваш климите да ти се однесуваат како он-оф клими и да сметаат. Освен ако не пазариш клими кои спушаат баш на ниска потрошувачка (на пример ~200вати како на мојава Тошиба).

  Ако сакаш поубаво да го разбереш ова, пребарај наназад низ темава е многу пати зборувано за потреба од ниска „модулација“ на климите (со тој збор пребарувај внатре во темава). Или едноставно пазари некој мултисплит систем со поволна цена (што веројтно ќе биде Гри) и со најмалите внатрешни единици кои ги имаат на продажба (како за 2.5 киловатни клими). Мултисплит систем инаку е клима систем со една голема надворешна единица и повеќе внатрешни единици, кои ги ставаш по собите.
  Можеш и така, само моја претпоставка е дека климата во спалната ќе ти биде најчесто исклучена. А Хансол мислам дека ќе загрева без проблеми дневна - и ќе подгрева спална преку отворена врата на 4-5с пониска температура од дневната. Потоа ако има потреба (а не би требало) спалната можеш пред легнување да ја загребаш на кратко со некоја греалка.

  И да повторам (пошто не се разбравме), сеедно е што 8 часови не сте дома - климата во дневна треба да ви буде пуштена 24/7. Не можеш да ја исклучуваш, и кога ќе дојдете дома да очекуваш дека климата бргу ќе загрее - нема, ќе и треба повеќе време. Ниту нема да заштедиш било што, пошто климата повеќе енергија (електрична) ќе потроши да загрее изладен стан - отколку што троши постојано да го догрева 24/7.
   
  Hristijan#, Mr.Jack и на bxxxn им се допаѓа ова.
 17. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  287
  231
  1 Февруари 2017
  Машко
  Ova e interesno
  Haier se reklamira sekade Kaj NAS deka ima eurovent AMA vsusnost nema.
  Screenshot_20190821_172248_com.google.android.gm.png
   
 18. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  568
  720
  25 Февруари 2016
  Машко
 19. 123456

  123456
  Gaining Experience

  807
  399
  12 Април 2013
  Машко
  Денес ми стигна уредов,искрено ова е многу полошо од соноф,јас не гледам потрошувачка на саат?,има две тарифи ама не ги дава оделно ефтина скапа
   
 20. Vladekosa

  Vladekosa
  Intern

  32
  6
  24 Февруари 2017
  Машко
  Parno na struja ,,Da-Ne" iskustva , muabeti
  Bosh i slicni.
  Mnogu pocnaja vo novite zgradi da gi instaliraat ,vredi li za parite investicijata za polarnata Bitola..

  P.S znam deka ne e za tuka muabetov ali nemozam da najdam na forumov takva rabota Pozdrav do site..

  Испратено од SM-A405FN преку IT.mk форум апликација
   
 21. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Струјата е скапа така да не би баш препорачал.
  Е сега, можеби математиката е друга ако парното е со оној грејач од „руски подморници“, на времето беа актуелни и ги фалеа дека се економични.
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,237
  2,931
  24 Септември 2012
  Ни случајно не се исплати парно електрично. Ни подморници зошто е едно исто.

  Имаш инвертери ако сакаш греење по пристојна цена. Има и парапетни што се слични со парно.
   
 23. bons

  bons
  Gaining Experience

  236
  66
  9 Април 2007
  Машко
  Ова 24h треба да ти прикаже потрошувачка по час.
  upload_2019-8-27_9-4-4.png

  Што се однесува до скапа/евтина тарифа, не ги дава одделно на графиците но соодветно пресметува според подесувањето во total cost.
   
 24. Mkdsime

  Mkdsime
  Intern

  19
  43
  28 Февруари 2015
  Некој да ми помогне во избор помеѓу климиве или да понудите нешто ми треба за греење на просторија. "18ки" клими за околу 40м2.
  - TOSHIBA RAS-B16BKVG-E ~52.000ден
  TOSHIBA MIRAI ИНВЕРТЕР
  НАПОЈУВAЊЕ:220-240V 50HZ
  ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP): А++ (6.2 / 4.2)
  ЛАДЕЊЕ КАПАЦИТЕТ: 5300 W
  ПОТРОШУВАЧКА: 1530 W
  ГРЕЕЊЕ КАПАЦИТЕТ: 6400 W
  ПОТРОШУВАЧКА: 1550 W
  РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА ОПСЕГ ОД -15 ДО 46 C
  ОСТАНАТО: DC HYBRID INVERTER ТЕХНОЛОГИЈА
  ПРЕПОРАЧАНА ПОВРШИНА ДО 55 M2

  или некој сличен Даикин
  - Daikin FTXB50C/RXB50C ~60.000ден
  Енергетска класа (SEER/SCOP): A+ (5.93 / 4.27)
  Максимален капацитет на ладење: 6200 W
  Максимален капацитет на греење: 6600 W
  Просечна моќност: Ладење: 5480 W ; Греење: 5600 W
  Влезна моќност ладење: 1700 W
  Влезна моќност греење: 1500 W
  Работна температура: од - 15 °C до 46 °C
  Препорачана површина: 60 m²

  За цената убаво би било што поефтино поубаво но ако разликата во квалитетот е огромна ќе дадам уште некој денар повеќе но да знам дека ќе служи убаво.
   
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,237
  2,931
  24 Септември 2012
  Не Сличен туку конкретно барај FXTF50 даикин. НЕ ОВОЈ.
   
  На Mkdsime му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...